Dvoukanálový Wi-Fi router

Petr

Dvoukanálový Wi-Fi router
« kdy: 30. 09. 2014, 15:22:16 »
Ahoj, rád bych se poradil ohledně výběru Wi-Fi routeru s následujícími požadavky. Neznám přesnou terminologii, takže to popíši polopatě.

- možnost vytvoření dvou SSID ve stejném pásmu s tím, že jedno SSID bude konektivita do jedné sítě a druhé SSID do druhé (typický požadavek na připojení pro zaměstnance a oddělené pro hosty, kdy nechci mít dva AP)
- možnost přemístění mezi budovami s tím, že si mě jednotlivé AP předávají a já se nemusím připojovat na nový AP (v celém areálu budou vidět pouze ony dvě SSID a fyzicky bude na pokrytí sloužit cca 4 - 5 AP)

Díky

P.
« Poslední změna: 30. 09. 2014, 21:20:41 od Petr Krčmář »


ZAJDAN

  • *****
  • 2 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Dvoukanálový wifi router
« Odpověď #1 kdy: 30. 09. 2014, 17:12:59 »
dvě ESSID (virtual AP) Ti dneska udělá kdejaké zařízení, ale s tím roamingem už to není jen tak, na to to chce vzít sotisfikovanější zařízení a třeba něco od Mikrotiku, kterej má roaming pojmenovaný "MESH" :
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Wireless_WDS_Mesh
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Filip

Re:Dvoukanálový wifi router
« Odpověď #2 kdy: 30. 09. 2014, 18:00:59 »
Koukam na link  - obrazky MESH. Tam jsou AP mezi sebou propojeny pres WIFI.

Ma tazatel na mysli toto, nebo bude kazdy AP bod pripojeny kabelem do internetu/intranetu?

MarSarK

Re:Dvoukanálový Wi-Fi router
« Odpověď #3 kdy: 30. 09. 2014, 22:40:08 »
MESH je IMHO něco úplně jiného, než co tazatel hledá. Problémem wifi (narozdíl od GSM a pod sítí) je, že k jakému AP je klient připojen je plně v rukou klienta resp. firmware a ovladač wifi karty to řeší a rúzná zařízení uplatňují různé strategie. Koordinovaná wifi síť může klientovo chování řekněmě usměrnit, aby se připojil k nejvhodnějšímu AP.

Něco takového by mělo umět Ubiquity UniFi nebo cenově výrazně dražší řešení od velkých hráčů jako ja Aruba Networks, Cisco, Extreme Networks apod. Tam chodí i bez výpadkový roaming pro VoIP atd.

rr

Re:Dvoukanálový Wi-Fi router
« Odpověď #4 kdy: 01. 10. 2014, 06:06:20 »
Idealnim (pomer cena/vykon) resenim je unifi. Nasad dve ssid prozen vlanem a hotovo.U novejsich fw (od verze 3) se zlepsila i podpora roamingu, ktery by mel byt tzv. bezvypadkovy.