Ubuntu Krusader a přístup v Windows síti

trodas

• *
  • 34
  • Just one crazy computer geek :)
    • ICQ komunikátor - 144990310
    • MSN komunikátor - trodas_cr@hotmail.com
    • AOL komunikátor - angrytrodas
    • Zobrazit profil
    • moje malé fórum
Ubuntu Krusader a přístup v Windows síti
« kdy: 10. 07. 2014, 16:39:17 »
Tak jsem si zkusmo na NTB nainstaloval uBuntu 14.04 a překvapilo mně, jak snadno lze do linuxu instalovat aplikace systémem zadám jméno (krusader, vlc, samba) kliknu a už se to sype. To je moooc hezké.

Ale mám dotaz, resp. problém, se kterým si nevím rady. Po instalaci samby mohu procházet Win síť (za routerem, pár WinXP PC), nicméně jen v souborech, kde je možnost procházet síť a už je člověk doma...

Problém je, že bych mooooc rád kopíroval soubory z WinPCček pomocí Krusaderu a nikoliv pomocí Souborů, což nejde, neboť i když Krusader přinutím "jít na síť" pomocí nové síťové připojení, vyberu protokol ne ftp ale smb (samba) a zadám jméno hostitelského PC a heslo (prázdné) ale nechce se tomu...

Update: tak jsem to na už přišel, špatně zadané jméno PC :) Ne celeron ale jen celer :D Holt chyba byla na mé straně, takže už Krusader hezky načítá síťové win disky jako by se nechumelilo a pamatuje si to co má, super :) Ufff :)
Tak snad to někomu pomůže...
« Poslední změna: 10. 07. 2014, 22:26:05 od Petr Krčmář »
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire
...just keep folding, just keep folding... :) my config

JardaP .

• 11 064
    • Zobrazit profil
Re:uBuntu Krusader a přístup v Windows síti
« Odpověď #1 kdy: 10. 07. 2014, 18:17:06 »
Blahopreji. Jen jednu poznamku: Z toho, ze vam Krusader tak pekne chrochta, bych si tipnul, ze nemate na tom zkusmem Ubuntu zadny firewall (pokud jste jej tedy zrova nezastavil). Cili bych se s tim do cizich a potencialne nepratelskych siti radsi nepripojoval.

trodas

• *
  • 34
    • Zobrazit profil
    • moje malé fórum
« Odpověď #2 kdy: 10. 07. 2014, 21:12:41 »
To je možná dobrá poznámka, ale já mám síť domácí a vlastní, tedy nepřátelská by snad neměla být - XPčka snad nebohé uBuntu nesežerou, nebo ano?! :)

Já budu věřit tomu, že ne. A od interntu jsem oddělem HW firewalem v routeru s NATem a hlavně svým mozkem, jenž nekliká na všechno co vidí, i když tam píšou "free sex and beer"  ;) ;D

Takže já bych to viděl, že je vše v pořádku. WiFi vypnuto a data se sypou jak to jen jde, už jen 20G a je to...

Mimochodem, ještě jsem to nehledal, ale na Widlích jsem zvyklý blokovat "škaredé servery" s reklamami a pod. pomocí hosts fajlu:
ax2.old-cans.com/hosts.zip

...jde na linuxu něco takového také spáchat? Je mi jasné, že k takovému zásahu musím spustit Krusadera v Superuser módu, to je mi jasné, ale je v linuxu takový soubor jako ve Win a jakou má strukturu? Na Win je to IP adresa + tab + jméno nameserveru.
Tedy 127.0.0.1 jako vlastní PC na kterém mi žádný webserver neběží - a na tuto IP se přesměrovává request na nameserver, jaký si zadám. Třeba Microsoft.com ;D
(to nefunguje od XP SP2 a výše, M$ na své servery si přidal výjimku z pravidla, všivák... ale na reklamu je to good)

Jde něco tak na Linuxu?
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire

TS

« Odpověď #3 kdy: 10. 07. 2014, 21:21:14 »
Hledas soubor /etc/hosts
struktura stejna jako v windowsu

trodas

• *
  • 34
    • Zobrazit profil
    • moje malé fórum
Re:Ubuntu Krusader a přístup v Windows síti
« Odpověď #4 kdy: 11. 07. 2014, 00:42:15 »
Aha, takže prakticky mohu použít stejný fajl, jako užívám na Win - no to je skvělé!  8)

Děkuji za tip. (je to blbý říkat, ale nenapadlo mně prostě zkusit vyhledat "Win" verzi řešení  :-[ )

Krysa1

« Odpověď #5 kdy: 11. 07. 2014, 12:26:05 »
někde jsem slyšel, že win mají TCP/IP stack původně okopírovaný z BSD. I ta struktura adresáře, kde je ve win ten hosts... etc/hosts. Takže je to podle mě spis naopak - na windows se používá "unix verze řešení".

trodas

• *
  • 34
    • Zobrazit profil
    • moje malé fórum
« Odpověď #6 kdy: 15. 09. 2014, 22:40:48 »
Aha, no to je možné. Nicméně - více takového kopírování tedy. Uživatel je pak příjemně překvapen, že věci jsou vlastně ne zas tak odlišné, což je DOBŘE :)