Céčko s gcc

tany

Re:Céčko s gcc
« Odpověď #15 kdy: 02. 09. 2014, 06:53:40 »
...Nekdy mi to dokonce pripada jako takova male ceske "kdyz ja jsem se musel trapit, tak ty se treba ...." - gratuluju

+1 Spíše mi to přijde jako arogance programátorů k "pitomcům co chtěj fušovat do programování".

Jinak ale souhlasím s tím, že c není zrovna vhodný začátek pro programátora samouka. Spíše bych šáhnul po něčem na vyšší úrovni - klidně javu, na tu je od Herouta také pěkná knížka (kolik dílů to má nevím - googlit to nebudu).


jenda

Re:Céčko s gcc
« Odpověď #16 kdy: 02. 09. 2014, 08:22:56 »
nebal bych se jit trochu s dobou ;)

http://play.golang.org

pripadne pro fanousky Facebooku

http://hacklang.org/tutorial/

Kiwi

Re:Céčko s gcc
« Odpověď #17 kdy: 02. 09. 2014, 11:42:44 »
Ježiš, to jsou kecy!

...Nekdy mi to dokonce pripada jako takova male ceske "kdyz ja jsem se musel trapit, tak ty se treba ...." - gratuluju

+1 Spíše mi to přijde jako arogance programátorů k "pitomcům co chtěj fušovat do programování".

Mně to zase přijde jako arogance lam, které mají kolem sebe k dispozici tuny litaratury a všemožných tutoriálů, na papíře i na netu, anglicky i česky, a nejsou schopny do nich ani nahlédnout, jak jsou líné.
Já se jako kluk musel trápit s úplně jinými věcmi, jako třeba abych vůbec sehnal překladač Pascalu pro můj typ počítače, když jsem si chtěl po půl roce učení se toho jazyka vyzkoušet si to taky jinak než jen na papíře. Jestli někdo považuje přečtení pár řádků v učebnici/manuálu jako trápení, tak by se do prgání radši vůbec neměl pouštět, protože v tom případě pro něj bude prgání učiněný očistec.

I blba java, nedejboze erlang - a to jste nevideli ty chybovy hlasky :-/
To jsi neviděl ty chybové hlášky v 8bitové éře - Error 141. Jenže k tomu člověk neměl dokumentaci, tak si musel nějak domyslet, co to asi je za chybu.

Kdejakej lumen, co ma pocit, ze sezral prorokovo buhvico, doporuci manual na 500 stranek.
I ten 500stránkový manuál začíná prvním řádkem prvního odstavce první kapitoly.

Snad neni takovej problem napsat 3 radky, jak zacit ?!?!
Takové 3 řádky byly napsány už milionkrát. Opravdu je takový problém si je někde přečíst?

To uz nikdo nezna soudruhovo Komenskyho "skola hrou" ?
Komenský prosazoval aktivní účast studentů v učícím procesu namísto pasivního přijímání encyklopedických informací. Proto jsou jeho učebnice koncipovány tak, aby student pokud možno většinu látky pochopil a do souvislostí si zařadil sám na základě do té doby probrané látky. Jenže je nezbytné, aby ji nejdřív vůbec otevřel - a obzvláště u samouků je tento moment tak nějak kruciální.

perceptron

Re:Céčko s gcc
« Odpověď #18 kdy: 02. 09. 2014, 12:16:13 »
hlavne neviem, podla akeho tutorialu pan tazatel ide

na zaciatok uplne staci `gcc ahoj_svet.c -o ahoj_svet`, resp. este lepsie `make ahoj_svet`.

na uvahy o linkovani je este kopa casu

nechapem, preco sa nevezme nejaky editor s kompilatorom

ak clovek funguje stylom, ze nic si neprecita, len patla a patla, tak to je tazko, lebo riesi problemy, ktore riesit nemusi

Honza

Re:Céčko s gcc
« Odpověď #19 kdy: 02. 09. 2014, 12:49:19 »
Poté, co soubor uložíte (např. se jménem helloWorld.c), v příkazovém řádku přejdete do adresáře, ve kterém se nachází onen soubor se zdrojovým kódem a zadáte příkaz potřebný pro překlad.
Kód: [Vybrat]
gcc helloWorld.c -o helloWorld
Doporučuji ještě přidat -std=gnu99. Zapne to některé příjemné věci, třeba deklaraci proměnných uvnitř for cyklu (for(int i = 0; i<5; i++)).

Nemotejte mu hlavu, je to totální začátečník, co nejdřív potřebuje co nejjednodušším způsobem přeložit a spustit hello world. Pro tyhle jsem kdysi napsal http://www.linuxsoft.cz/article_list.php?id_kategory=186


x14

  • ***
  • 182
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Céčko s gcc
« Odpověď #20 kdy: 02. 09. 2014, 13:00:49 »
Kiwi: +1

Jimm

Re:Céčko s gcc
« Odpověď #21 kdy: 02. 09. 2014, 16:11:29 »
Dejte mu už svatej pokoj, vždyť už je za tou předmluvou!

ak clovek funguje stylom, ze nic si neprecita, len patla a patla, tak to je tazko, lebo riesi problemy, ktore riesit nemusi

Lidi sorry, ale přesně tyhle dotazy plodí matláci, kteří stejně v životě nic smysluplného nevyplodí, to není o začátku, to je o motivaci se učit. Funkční hello world se dá pro C i v Linuxu vygooglit bilionkrát a pokud tohle šoumen neudělal, je lepší když mu nikdo neporadí, ono ho to pustí, začně místo toho investovat svůj vzácný čas třeba do umění a něco na tom světě dokáže... Tohle prostě nemá cenu, když za něj vyřešíte tohle, stejně ztroskotá u další kapitoly kterou nepřečetl. A největší potřebu radit mají dle mého stejní matláci, kteří nemají ani takový rozhled, aby viděli že sami jen matlají...

Trochu jsem si zahateřil, ale stejně si myslím že to co píšu dává smysl...

noname

Re:Céčko s gcc
« Odpověď #22 kdy: 02. 09. 2014, 22:22:08 »
Dejte mu už svatej pokoj, vždyť už je za tou předmluvou!

ak clovek funguje stylom, ze nic si neprecita, len patla a patla, tak to je tazko, lebo riesi problemy, ktore riesit nemusi

Lidi sorry, ale přesně tyhle dotazy plodí matláci, kteří stejně v životě nic smysluplného nevyplodí, to není o začátku, to je o motivaci se učit. Funkční hello world se dá pro C i v Linuxu vygooglit bilionkrát a pokud tohle šoumen neudělal, je lepší když mu nikdo neporadí, ono ho to pustí, začně místo toho investovat svůj vzácný čas třeba do umění a něco na tom světě dokáže... Tohle prostě nemá cenu, když za něj vyřešíte tohle, stejně ztroskotá u další kapitoly kterou nepřečetl. A největší potřebu radit mají dle mého stejní matláci, kteří nemají ani takový rozhled, aby viděli že sami jen matlají...

Trochu jsem si zahateřil, ale stejně si myslím že to co píšu dává smysl...

Já vím, taky si informace (nejen) v takovýchto případech hledám především sám a až poté píšu na fóru, ale sám mám ještě v paměti své vlastní začátky, kdy jsem jako samouk hledal různé informace a z různých důvodů jsem je nenacházel. Někdy se člověk zkrátka zasekne na banalitě, případně jednoduše neví, jak dál. Je sice pravda, že MilanC by měl číst a číst, ale někdy je potřeba člověka trošku popostrčit. Nevíme, jaké má zkušenosti (resp. víme, že jsou na bodu mrazu), nevíme, co má přesně napsané v knize, ze které se učí, netušíme ani věk, ani míru předchozích znalostí v oblasti programování (taky nejspíše spíše nic, než moc), takže je zbytečné předjímat.  Ostatně jestli máte pravdu, bude tady za chvíli další příspěvek (jaktože mi nefunguje scanf() tak, jak bych chtěl, proč mi nefunguje ukazatel ...) a vybarví se. Má před sebou asi 500 stran napěchovaných informacemi jen jako úvod a věřím, že než je všechny přečte budeme vědět, jestli je na fóru pečený vařený nebo jestli o něm uslyšíme jen ve výjmečných případech, či vůbec ne. Poslat do háje, případně na Google ho můžu vždycky. Znechutit mu to ale hned na začátku bych považoval za chybu.

MilanC

Re:Céčko s gcc
« Odpověď #23 kdy: 03. 09. 2014, 15:05:03 »
Tak nevím, jestli čtu víc 1. nebo spíše 2. díl Herouta. Ale jak spustit program jsem zatím nikde nenašel. Ale to už nehledám.
    Zkušenosti jsou vždycky nějaké. Před dvaceti lety jsem seděl v učebně na Fsv v Dejvicích, na předmětu Programování, toho času a místa v C++. Tam jsme se učili, alespoň já, ve dvojicích u jednoho počítače hledat znaky na klávesnici. Pamatuji si, že mi dělalo problém třeba "z". Dlouho jsem se tam nezdržel.
    V té době jsem si též pořídil knihu Borland C++. Ještě ji někde mám, je pěkná. Bavila mě, jsou tam číslované příklady, v kterých jsem normálně s porozuměním došel až někam přes stý příklad. Ale dál už jsem nepokračoval, protože jsem neměl počítač.
    Nyní už PC dávno mám a dva roky mi funguje statický web v čistém html a vedle v souboru v css. No a ten, jelikož je to takový mini e-shop (objednávky přes mail), potřebuji, a ne jenom ten, trošku rozhýbat. Po dlouhých úvahách, čím ho rozhýbu, samozřejmě vyhrálo, ba i muselo nakonec vyhrát ... tramtadadá ... Céčko, poněvač s ním mám velké plány.  :D

x14

  • ***
  • 182
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Céčko s gcc
« Odpověď #24 kdy: 03. 09. 2014, 15:29:05 »
¡TROLL ALERT!

Kiwi

Re:Céčko s gcc
« Odpověď #25 kdy: 03. 09. 2014, 17:35:54 »
Tak nevím, jestli čtu víc 1. nebo spíše 2. díl Herouta. Ale jak spustit program jsem zatím nikde nenašel. Ale to už nehledám.
    Zkušenosti jsou vždycky nějaké. Před dvaceti lety jsem seděl v učebně na Fsv v Dejvicích, na předmětu Programování, toho času a místa v C++. Tam jsme se učili, alespoň já, ve dvojicích u jednoho počítače hledat znaky na klávesnici. Pamatuji si, že mi dělalo problém třeba "z". Dlouho jsem se tam nezdržel.
    V té době jsem si též pořídil knihu Borland C++. Ještě ji někde mám, je pěkná. Bavila mě, jsou tam číslované příklady, v kterých jsem normálně s porozuměním došel až někam přes stý příklad. Ale dál už jsem nepokračoval, protože jsem neměl počítač.
    Nyní už PC dávno mám a dva roky mi funguje statický web v čistém html a vedle v souboru v css. No a ten, jelikož je to takový mini e-shop (objednávky přes mail), potřebuji, a ne jenom ten, trošku rozhýbat. Po dlouhých úvahách, čím ho rozhýbu, samozřejmě vyhrálo, ba i muselo nakonec vyhrát ... tramtadadá ... Céčko, poněvač s ním mám velké plány.  :D

 ;D ;D ;D
No co, aspoň se člověk občas taky zasměje.

Re:Céčko s gcc
« Odpověď #26 kdy: 03. 09. 2014, 17:43:34 »
Tak dnesni trening facepalmu mam za sebou :/

hawran neprihlaseny

Re:Céčko s gcc
« Odpověď #27 kdy: 03. 09. 2014, 17:58:41 »
... cislovane priklady ...

Ja to vedel, ze jsem kdysi cosi vynechal!

EsoRimer

Re:Céčko s gcc
« Odpověď #28 kdy: 29. 09. 2014, 16:12:43 »
Na C-čko a programování v linuxu jsou dobrý stránky http://www.sallyx.org/sally/c/linux/

Krocan

Re:Céčko s gcc
« Odpověď #29 kdy: 29. 09. 2014, 16:49:37 »
Michal Kolesa revival?