Zřeknutí se zodpovědnosti za vady v SW

Zřeknutí se zodpovědnosti za vady v SW
« kdy: 25. 09. 2010, 07:53:26 »
Často se mluví o licenčních podmínkách SW a typickím zřeknutí se zodpovědnosti. Narazil jsem na zajímavý článek na tohle téma:

http://pravniradce.ihned.cz/c1-46529960-odpovednost-za-vady-software

V části o zřeknutí se odpovědnosti najdeme:

"Spornými případy smluvní úpravy odpovědnosti za vady software jsou případy nejčastěji pocházející z anglo-americké právní kultury, které obsahují výrazné limitace jakékoliv odpovědnosti za vady ze strany poskytovatele. Licenčními podmínkami často poskytovatel zamýšlí maximálně omezit svou odpovědnost jak ve vztahu k případným nárokům nabyvatele z vad software,16) tak ve vztahu k náhradě případné škody. Platnost "zřeknutí se"  komplexní odpovědnosti poskytovatele předem, stejně jako vzdání se nároku na případnou náhradu škody předem ze strany nabyvatele, je možné s ohledem na příslušná ustanovení soukromoprávních předpisů do větší míry rozporovat. Důvodem může být jak neplatnost uvedených ustanovení licenčních smluv z důvodu nedostatku určitosti právního úkonu dle § 37 odst. 1 občanského zákoníku, tak z důvodu jejich rozporu s dobrými mravy, resp. s poctivým obchodním stykem nebo jinými zákonnými ustanoveními.17) Jiným sporným příkladem omezení za vady software je ustanovení licenčních smluv, že software je poskytnut "jak je" ("as is"), případně "jak leží a stojí"  dle § 501 občanského zákoníku. Dle judikatury Nejvyššího soudu lze totiž předmětné ustanovení vztáhnout pouze k přenechání věcí v úhrnu (tedy např. zboží ve skladě, není-li určeno individuálním výčtem) a nelze je uplatnit pro předmět individuálně určený,18) jakým software je."

Podle toho to tedy znamená že by se pravděpodobně u našeho soudu ukázalo že dodavatel SW za vady zodpovídá. Tedy pokud v licenční smlouvě není napsáno že případné spory se řesí podle jiného právního řádu někde u všech čertů.
« Poslední změna: 27. 09. 2010, 12:15:48 od Petr Krčmář »


Hans

Re: Zreknuti se zodpovednosti za vady v SW
« Odpověď #1 kdy: 25. 09. 2010, 08:02:44 »
Jenže podle občanského zákoníku. Škodu vymáhají většinou firmy, těch se týká obchodní zákoník.

TrSek32

Re: Zreknuti se zodpovednosti za vady v SW
« Odpověď #2 kdy: 26. 09. 2010, 20:22:45 »
Tak to je dvojsecna zbran.
Na jednej strane si mozem uplatnovat nahradu na dodavatelovi SW. Na strane druhej ako vyvojar by som to asi zabalil, pretoze prakticky nemozem byt zodpovedny za chyby operačného systemu, frameworku a pod. A hlavne to dokazovanie ze je to moja chyba nie vrstvy podomnou.

daniel

Re: Zreknuti se zodpovednosti za vady v SW
« Odpověď #3 kdy: 26. 09. 2010, 21:09:48 »
Mas pouzivat OS ktery se chova tak jak ma :) A napr. k chybe v SW muzes pozadovat coredump, pokud nebude, jak ti chce klient dokazat ze k nejake chybe vubec doslo..?