Unmet dependencies po apt-get upgrade

Unmet dependencies po apt-get upgrade
« kdy: 05. 08. 2014, 15:08:26 »
Zdravím ve spolku,
prosím o radu s následujícím problémem.
Potřeboval jsem v Xubuntu 64b rozchodit tiskárnu (Cannon Pixma MP550). Vzhledem k faktu, jak výrobci s..ou na podporu platforem jiných než mrkvosoft to samozřejmě nešlo bez očekávaných ofuků.
Nakonec jsem po pár hodinách googlení někde našel ovladače a po dalším googlení i použitelný návod, jak tyto (samozřejmě 32b) ovladače nainstalovat:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1330314&p=8655287#post8655287

Nicméně, teď se mi při pokusech o update systému (jsem zvyklý to dělat ručně, abych se podíval, co se bude měnit) objevují následující hlášky:

Kód: [Vybrat]
$ sudo apt-get upgrade
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
You might want to run 'apt-get -f install' to correct these.
The following packages have unmet dependencies:
 cnijfilter-common:i386 : Depends: libpopt0:i386 (>= 1.7) but it is not installed
 cnijfilter-mp550series:i386 : Depends: libatk1.0-0:i386 (>= 1.9.0) but it is not installed
                               Depends: libcairo2:i386 (>= 1.0.2-2) but it is not installed
                               Depends: libgtk2.0-0:i386 (>= 2.8.0) but it is not installed
                               Depends: libpango1.0-0:i386 (>= 1.12.3) but it is not installed
                               Depends: libpopt0:i386 (>= 1.7) but it is not installed
                               Depends: libtiff4:i386 but it is not installable
 scangearmp-common:i386 : Depends: libatk1.0-0:i386 (>= 1.9.0) but it is not installed
                          Depends: libcairo2:i386 (>= 1.0.2-2) but it is not installed
                          Depends: libgimp2.0:i386 (>= 2.2.0+rel) but it is not installed
                          Depends: libgtk2.0-0:i386 (>= 2.8.0) but it is not installed
                          Depends: libpango1.0-0:i386 (>= 1.12.3) but it is not installed
                          Depends: libusb-0.1-4:i386 (>= 2:0.1.10a) but it is not installed
E: Unmet dependencies. Try using -f.
$

Nejsem velký odborník na apt-get, tolik ale chápu, že jsem nainstaloval balíčky (těch ovladačů), kterým ještě něco chybí.
Ale zkušební tisky (nic jiného jsem zatím netisknul) vyšly dobře (scanner mne teď nezajímá).

Moje otázky teď znějí takto:
1. Dokud nevyřeším ty závislosti, už nemám šanci provést update systému? (vždycky se to zadrhe na tomto?)
2. Předpokládám, že tomu chybí 32b verze knihoven (jsou vypsané), mohu je jen tak donistalovat, aniž bych si udělal v systému nějaký bordel?
3. A teď ta praktická: když to teda budu chtít/muset doinstalovat, ten příkaz
sudo apt-get -f install
to doinstaluje sám, postará se o ty závislosti?

(Omlouvám se, ale tyhle věci jsem nikdy moc nemusel řešit. Strejda Gooogther mi něco odpověděl, ale já spíš potřebuju 'praktičtější' odpovědi.)
« Poslední změna: 05. 08. 2014, 22:47:00 od Petr Krčmář »


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Teoreticky ! by ten příkaz sudo apt-get -f install měl doinstaovat závislosti těch Tebou ručně nainstalovaných balíků. Já osobně bych to zkusil pustit a vidělo by se...

Nicméně je tam jeden trabl a to:
libtiff4:i386 but it is not installable

Možná to nic znamenat nebude, možná ale bude APT řvát při každý instalaci/upgradu, dokud tuhle závilost nevyřešíš (ručně). To by se taky vidělo až po sudo apt-get -f install

Obecně - pokud máš 64bit systém, tak by doinstalování 32bit problém  být neměl, ale reálně:

1. s výjimkou zachování kompatibility jsou 64bit Linuxy 64bit (setkal jsem se například u Fedory 15-16 64bit, že obsahovala 32bit balíčky
2. instalace obou verzí (jak 32bit, tak 64bit) není doporučována (nevím o co se tady opřít, ale bude se ti to hádat, a co si budeme nalhávat, Ubuntu je na tyhle věci fakt háklivé, testoval jsem i na ARM architektuře)
3. ovladače HW by měly být stejné architektury, jako systém (dle mého názoru, pokud máte nějaký dobrý argument, že to tak být nemusí, tak se nechám poučit)

zkus tenhle návod (na doinstalování chybějících komponent)
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1330314

Pokud ti pak pojede upgrade/update, tak to máš asi v pohodě, každopádně bys měl otestovat grafické programy (Gimp, Inkscape) a jiná USB zařízení, jestli ti to nedělá problém.

P.S.: Omlouvám se, pokud jsem tady napsal nějaké bludy (Ubuntu není můj šálek čaje)

poko

ignorovanie problemu:
-m, --ignore-missing, --fix-missing
           Ignore missing packages; If packages cannot be retrieved or fail
           the integrity check after retrieval (corrupted package files), hold
           back those packages and handle the result. Use of this option
           together with -f may produce an error in some situations. If a
           package is selected for installation (particularly if it is
           mentioned on the command line) and it could not be downloaded then
           it will be silently held back. Configuration Item:
           APT::Get::Fix-Missing.

vyriesenie problemu (predpokladam):
dpkg --add-architecture i386

Poděkuji hromadně:
Díky moc, chlopé!

Nějak se podle toho zařídím a uvidíme ...


Poděkuji hromadně:
Díky moc, chlopé!

Nějak se podle toho zařídím a uvidíme ...

Takže kdyby to ještě někoho zajímalo (a ať nevznikne pocit, že se snažíte radit zbytečně), zkusil jsem to sudo apt-get -f install a nějak se to srovnalo. Alespoň zatím to tak vypadá.
Tiskne to, ani gimp si (zatím?) na nic nestěžuje.

A pro scanner jsem nainstaloval xsane a gscan2pdf a něco to dělá. Takže uvidíme časem.

Tedy ještě jednou:
díky moc všem!

Sten

Obecně - pokud máš 64bit systém, tak by doinstalování 32bit problém  být neměl, ale reálně:

1. s výjimkou zachování kompatibility jsou 64bit Linuxy 64bit (setkal jsem se například u Fedory 15-16 64bit, že obsahovala 32bit balíčky
2. instalace obou verzí (jak 32bit, tak 64bit) není doporučována (nevím o co se tady opřít, ale bude se ti to hádat, a co si budeme nalhávat, Ubuntu je na tyhle věci fakt háklivé, testoval jsem i na ARM architektuře)
3. ovladače HW by měly být stejné architektury, jako systém (dle mého názoru, pokud máte nějaký dobrý argument, že to tak být nemusí, tak se nechám poučit)

zkus tenhle návod (na doinstalování chybějících komponent)
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1330314

Pokud ti pak pojede upgrade/update, tak to máš asi v pohodě, každopádně bys měl otestovat grafické programy (Gimp, Inkscape) a jiná USB zařízení, jestli ti to nedělá problém.

P.S.: Omlouvám se, pokud jsem tady napsal nějaké bludy (Ubuntu není můj šálek čaje)

Až na ty ovladače tohle už tři roky neplatí, Debian i Ubuntu umí instalovat všechny 32-bitové balíčky (po dpkg --add-architecture i386, viz Debian Multiarch) a nemají s tím problém, a to ani na x86 ani na ARMu.