Otisk prohlížeče - jak se bránit?

noname

Re:IQ není všechno
« Odpověď #150 kdy: 09. 08. 2014, 21:22:04 »
Který zákon?
Občanský zákoník, §81, odst. 2

Ano, to máte. Ale stejně tak je přirozené právo ostatních říct, že jste prase
Aha, tak to jste měl říct rovnou, že jste anarchokapitalista. To jsme si mohli celou tu debatu ušetřit, protože pak je jasné, že se na ničem neshodneme. Tak díky, jdu večeřet a koukat na bednu :)

Takže monitoruje i ty, co nejsou podezřelí. To je něco, co by běžný člověk ani neměl šanci zvládnout.
To je možná pravda. Ale taky je pravda, že stroj nemůže mít tendenci na někoho se zaměřit, protože ho zaujal. Ani si nemůže nikoho zapamatovat a v hospodě vykřiknout "jé! tamhletu kočku od druhýho stolu znám - to je ta, co jsem ji včera viděl na kameře, jak si to dělala na zastávce, když si myslela, že ji nikdo nevidí". Takže co se mš týče, beru raději ten počítačový systém, který se zaměří opravdu jenom na podezřelé.

Tak anarchokapitalista nejsem (musel jsem si to najít  ;D). Jen jsem Vám popsal, jakým způsobem je právní systém navázaný na přirozené právo. Jen jsem možná v některých případech neměl napsat může ale musí.

Ono počítačový systém má v tomto ohledu jednu nepříjemnou vlastnost a tou je paměť. A z ní si to klidně může vytáhnout právě ten Franta z Horní Dolní, který bude řešit podezřelé chování slečny, co si to sama dělala někde, kde by jí nikdo neměl vidět. Navíc k tomu všemu bude počítač vědět že si to ona slečna dělala a spojovat to s ní do souvislosti, dokud to z něj někdo nesmaže (a možná i poté, protože existují zálohy, duplicitní záznamy a další vymoženosti).

A vyhodnocovat to všechno samozřejmě bude zase Franta z Horní Dolní, který si bude náležitě otevírat pusu v hospodě.


noname

Re:Otisk prohlížeče - jak se bránit?
« Odpověď #151 kdy: 09. 08. 2014, 21:23:09 »
To: Mirek Prýmek
Jinak přeji dobrou večeři, taky si jdu něco sníst.

Petr Novotny

Re:IQ není všechno
« Odpověď #152 kdy: 09. 08. 2014, 21:32:56 »
Který zákon?
Občanský zákoník, §81, odst. 2

(2)  Ochrany požívají zejména život a důstojnost člověka, jeho zdraví a
právo  žít v příznivém životním prostředí, jeho vážnost, čest, soukromí
a jeho projevy osobní povahy.


Tento odstavec patří pouze mezi obecná ustanovení. Neobsahuje definice pojmů, nejsou na něj navázána žádná konkrétní pravidla a pochopitelně nejsou stanoveny žádné sankce za porušení těchto neexistujících pravidel. Tudíž její jediný význam spočívá v jemném naznačení toho, jakým směrem by se právo mělo ubírat. Pro běžné smrtelníky je zcela bezvýznamný.

Máte nějaký další odstavec, který říká to, co tu tvrdíte?

student

Re:Otisk prohlížeče - jak se bránit?
« Odpověď #153 kdy: 09. 08. 2014, 21:36:09 »
1. že mě někdo uvidí objímat se na veřejnosti se sousedovou manželkou, to je moje pitomost, že ji neobjímám u ní doma, ale na Václaváku. Stejně tak když dám na Facebook fotku něčeho, tak se nesmím divit, že ji někdo uvidí. Tak to prostě je, to je definice veřejného prostoru.
To ano - ale mne moze uskodit aj to, ze som bol na Vaclavaku / ..., pricom som mal byt inde. Alebo som kupoval ruzu a nedostala ju ta, co si myslela, ze ju mala dostat.

Myslienka je, ze to, co robim sukromne vnutri, je len doplnok odvoditelny z toho, co je vidiet vonku, ked sa vonku dost dobre sleduje.
(Ked je verejny aj internet, tak to plati o velkej casti ludi bezo zbytku)

2. princip projevů osobní povahy, pokud vím, je primárně v tom, že nikdo nemá právo mě bez mýho vědomí nafotit a použít moji fotku na reklamu na prací prášek, nebo mi třeba vzít ve škole můj deník, který jsem zapomněl na lavici, a zveřejnit ho na Facebooku. Takže opět: nic, co by souviselo s nějakým kamerovým systémem na Václaváku.
Kamerovy system na Vaclavaku robi tie fotky (napr. u denniku, ktory mi vypadne), takze suvislost nie je uplne mala.

3. ještě je tam otázka projevů, které mě umožňují jednoznačně identifikovat. Kdo takový záznam uchovává, uchovává tak vlastně osobní údaje, takže se musí řídit podle příslušných zákonů, který upravují zpracování osobních dat.
Jednoznacne cloveka identifikuje velmi vela veci. Som ten clovek, co ide z domu niekam; vie sa, kam idem, kedy, ako dlho tam som a podobne. Samotny zaznam presuvajucich sa pixelov ma identifikuje - aj ked tam nie je detail na ksicht.

se musí řídit podle příslušných zákonů
V podstate cela tato debata je o tom, ze na jednej strane budu ludia dodrziavat zakon (potom kamery nepotrebujeme) a na strane druhej ho budu porusovat (kamery mozu byt jednym z prostriedkov porusovania - ale potom je odvolavka na zakon zbytocna).
Zakon teda toho vela neriesi.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Otisk prohlížeče - jak se bránit?
« Odpověď #154 kdy: 09. 08. 2014, 22:11:02 »
Proč tedy očekáváte, že právě zde kamery nebudou?
Protože by to byl zásah do intimity. A ten zákon zakazuje.

I to se muze zmenit. Neni to tak dlouho, co staty bez skrupuli zasahovaly lidem do intimity a mravnostni policie otravovala lidem zivot a rikala jim, kdo koho smi pichat. Staty se nezinyruji a jednou klidne ty kamery na hajzly daji, zejmena kdyz nekteri lide budou omilat, ze pravo na nesledovani vlastne nemame. A jednou tu kameru budes mit i doma, jako v 1984.


Petr Novotny

Re:Otisk prohlížeče - jak se bránit?
« Odpověď #155 kdy: 09. 08. 2014, 22:19:25 »
Proč tedy očekáváte, že právě zde kamery nebudou?
Protože by to byl zásah do intimity. A ten zákon zakazuje.

I to se muze zmenit. Neni to tak dlouho, co staty bez skrupuli zasahovaly lidem do intimity a mravnostni policie otravovala lidem zivot a rikala jim, kdo koho smi pichat. Staty se nezinyruji a jednou klidne ty kamery na hajzly daji, zejmena kdyz nekteri lide budou omilat, ze pravo na nesledovani vlastne nemame. A jednou tu kameru budes mit i doma, jako v 1984.

Počkej Jardo. Mirek ještě nedokázal, že to skutečně zákon zakazuje. ;-)

Re:IQ není všechno
« Odpověď #156 kdy: 09. 08. 2014, 22:56:45 »
Máte nějaký další odstavec, který říká to, co tu tvrdíte?
Jakej je přesně smysl tohodle? Protože jestli jde o poměřování pindíků, tak to se radši naložím do vany a zkouknu další díl Plastické chirurgie.

Jestli tě to opravdu zajímá, tak judikáty jsou veřejné, takže můžeš začít.

Re:Otisk prohlížeče - jak se bránit?
« Odpověď #157 kdy: 09. 08. 2014, 23:15:14 »
Myslienka je, ze to, co robim sukromne vnutri, je len doplnok odvoditelny z toho, co je vidiet vonku, ked sa vonku dost dobre sleduje.
(Ked je verejny aj internet, tak to plati o velkej casti ludi bezo zbytku)
Já moc nevím, kam tím míříš. Ty kamery prostě sledují určitý místa, policajti se na ně dívají, jestli se tam neděje něco nekkalýho, a dělá se záznam, který se po nějaké době maže.

To, co popisuješ, by úplně stejně platilo i kdyby ten policajt seděl v takové té kukani nad křižovatkou, jak to dřív bývalo. Že ten policajt může zjistit něco, co bys byl radši aby nezjistil, to je pravda. Ovšem to může zjistit třeba i kadeřnice, že máš na krku rtěnku a přitom manželka je na dovolené v Maďarsku...

Nevím, asi bys mi to musel vysvětlit nějak polopatičtěji, kam míříš...

Kamerovy system na Vaclavaku robi tie fotky (napr. u denniku, ktory mi vypadne), takze suvislost nie je uplne mala.
Ale no tak, seš chytrej kluk, přece nebudeš tvrdit, že kamerový systém dělá fotky tvýho deníčku a posílá je na Facebook...

Jednoznacne cloveka identifikuje velmi vela veci. Som ten clovek, co ide z domu niekam; vie sa, kam idem, kedy, ako dlho tam som a podobne. Samotny zaznam presuvajucich sa pixelov ma identifikuje - aj ked tam nie je detail na ksicht.
Tím se myslí jednoznačně identifikuje. Např. jméno a příjmení tě jednoznačně neidentifikuje, protože Luďků Studentů je v republice bambilion.

V podstate cela tato debata je o tom, ze na jednej strane budu ludia dodrziavat zakon (potom kamery nepotrebujeme) a na strane druhej ho budu porusovat (kamery mozu byt jednym z prostriedkov porusovania - ale potom je odvolavka na zakon zbytocna).
Zakon teda toho vela neriesi.
Teď nevím, který zákon co neřeší. Kamery zabírající veřejná prostranství zákon omezuje, aby si kde kdo nemohl snímat kde co. A ti, kdo kamery takhle používat můžou, jsou zase zákonem regulovaní docela přísně.

Jinak samozřejmě smyslem kamer je co nejrychleji objevit, případně aspoň zdokumentovat kriminalitu. A tuhle roli kamery plní, takže nevím, kde je problém.

karlik

Re:Otisk prohlížeče - jak se bránit?
« Odpověď #158 kdy: 09. 08. 2014, 23:21:49 »
Ano, kamera zdokumentuje, jak dostaneš přes hubu od pár občanů s kapucí. To ti jistě pomůže. ;D

Re:IQ není všechno
« Odpověď #159 kdy: 09. 08. 2014, 23:34:23 »
Jestli tě to opravdu zajímá, tak judikáty jsou veřejné, takže můžeš začít.
Nicméně kdybys to náhodou fakt myslel upřímně, minimálně jako Standa Grosuj, tak ač nejsem právník, mám za to, že sankce tam fakt nemůžeš hledat prostě proto, že je to občanský zákoník - čili norma upravující soukromoprávní vztahy. Sankce jsou hlavně v trestním zákoníku :)

To ale neznamená, že to ustanovení "nemá pro normálního člověka žádný význam". Sankce nejsou třeba ani v Ústavě a řekl bych, že má pro normálního člověka docela zásadní význam :)

Např. jeden takový normální člověk Michal Viewegh na základě podobného ustanovení (ještě ve starém OZ) vysoudil na bulváru 200 tisíc. Jestli tě zajímá, jak je to možný, tak se můžeš na zdůvodnění kouknout sám, ale je to samozřejmě dlouhý a nezáživný čtení: http://www.usoud.cz/fileadmin/user_upload/ustavni_soud_www/Aktualne_prilohy/2012_03_19b.pdf  Co jsem tak matně zaslech, s novým OZ bude vysouzení náhrady nemajetkové újmy ještě snazší a náhrady asi vyšší.

Ano, kamera zdokumentuje, jak dostaneš přes hubu od pár občanů s kapucí. To ti jistě pomůže. ;D
Takže chceš říct, že ty kamerový systémy za miliony jsou úplně k ničemu, resp. že vůbec neplní deklarovaný účel a slouží jenom k tomu, aby vyfotily, jak studentovi vypadne z baťohu soukromý deníček? Hm :)

PS

Re:Otisk prohlížeče - jak se bránit?
« Odpověď #160 kdy: 09. 08. 2014, 23:54:19 »
Tak ctu po delsi dobe root...
Problem tehle for je ten, ze je driv nebo pozdeji zacne okupovat skupina nudicich se dulezite citicich se tajtrdliku, ktera ma na vsechno veledulezity a jediny spravny nazor....

Aneb nema nahodou Mirda Pyrda kramy?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IQ není všechno
« Odpověď #161 kdy: 10. 08. 2014, 00:30:40 »
Takže chceš říct, že ty kamerový systémy za miliony jsou úplně k ničemu, resp. že vůbec neplní deklarovaný účel a slouží jenom k tomu, aby vyfotily, jak studentovi vypadne z baťohu soukromý deníček? Hm :)

Ano, tak nejak. V Londyne tech kamer je snad nejvic, naklady byly v miliardach, nicmene kriminalita nepoklesla a pocet pripadu objasneni kriminality pomoci kamer je zalostne maly a neodpovida nakladum.

Re:IQ není všechno
« Odpověď #162 kdy: 10. 08. 2014, 01:17:30 »
nicmene kriminalita nepoklesla
Hm. Asi jak kde...

Citace
The data from Bradford, Lewisham, Coventry, Hartlepool, Hull and Wolverhampton
presented above provide quite strong evidence, consistent with Poyner (1992), that
schemes deploying CCTV have generally led to reductions in various categories of car
crime. I
http://www.popcenter.org/problems/parking_garage_theft/pdfs/tilley.pdf

Petr Novotny

Re:IQ není všechno
« Odpověď #163 kdy: 10. 08. 2014, 10:00:48 »
Máte nějaký další odstavec, který říká to, co tu tvrdíte?
Jakej je přesně smysl tohodle? Protože jestli jde o poměřování pindíků, tak to se radši naložím do vany a zkouknu další díl Plastické chirurgie.

Jestli tě to opravdu zajímá, tak judikáty jsou veřejné, takže můžeš začít.
Smysl je jediný. Pokud chcete i nadále tvrdit toto: , dokažte, že to skutečně zákon zakazuje.

když jdu v hypermarketu na záchod, tak samozřejmě očekávám, že tam budu mít soukromí. Čili že tam nebude žádná kamera, ani ta bez záznamu.

I na veřejných záchodech dochází k přepadením, napadením , či krádežím. Nemluvě o výtržnictvíů
Proč tedy očekáváte, že právě zde kamery nebudou?
Protože by to byl zásah do intimity. A ten zákon zakazuje.


V případě, že toto tvrzení nejste schopen dokázat, stále čekám na Vaši odpověď na tuto otázku:

když jdu v hypermarketu na záchod, tak samozřejmě očekávám, že tam budu mít soukromí. Čili že tam nebude žádná kamera, ani ta bez záznamu.

I na veřejných záchodech dochází k přepadením, napadením , či krádežím. Nemluvě o výtržnictvíů
Proč tedy očekáváte, že právě zde kamery nebudou?

Tom Liberec

Re:Otisk prohlížeče - jak se bránit?
« Odpověď #164 kdy: 10. 08. 2014, 10:11:12 »
No nevím, jestli má být účelem zajistit, aby si to slečna mohla udělat a prožít na zastávce. To je veřejný prostor.

Zároveň mají pravdu mnozí, kteří uvádějí, že státy, zejména pak různí politici, mají tendenci zneužít svůj monopol na násilí. Zejména s tzv.bojem proti terorizmu a s preventivními válkami pod smyšlenými záminkami tyto tendence proměňují v nařízení a zákony.

Mirek Prýmek, má podle mne pravdu v tom, že jakékoliv právo mi musí nejčastěji stát, policie, státní zastupitelství a soudy garantovat. Jinak je mi přirozené právo k ničemu, pokud nechci ve čtvrti rozpoutávat lynče. Ovšem to je další problém, neboť výše zmíněné instituce ne vždy svou úlohu plní dobře nebo alespoň dostatečně.
Pod záminkou integrace, řešení dluhových problémů, sociálního zabezpečení apod.jsme svědky o oklešťování práv občanů i celých států na mnoha úrovních od komunálu, přes kraj a stát, až po EU.
Navíc to celé souvisí s penězi a snahou mít větší přehled o občanech.