Uplatnění v IT oboru: maloměsto vs Praha

Uplatnění v IT oboru: maloměsto vs Praha
« kdy: 24. 06. 2014, 11:47:43 »
Dobrý den,

obracím se na vás s žádostí o názor na uplatnění v oboru IT. Od Nového roku budu měnit práci a rád bych si ujasnil některé věci a tak trochu věděl co mě čeká. Všude čtu že je zájem o IT lidi, ale když pročítám inzeráty tak se mi zdá, že se jedná jen o programování.

Mám pět let praxe v oboru. Pracoval jsem v malých firmách kde každý dělá všechno a v podstatě se nelze úzce specializovat na konkrétní věc. Nevim jestli je to výhoda a nebo nevýhoda protože mám povědomí a znalosti o hodně věcech, ale na druhou stranu bych řekl, že většinu ne opravdu super do hloubky.

Když bych shrnul své znalosti
- kompletní LAN od návrhu po realizaci do 120 síťových ukončení (metalika i optika)
- základní zkušenosti s tel. ústřednama Atheus a telefoními rozvody
- instalace a správa MS Windows serverů 2003, 2008, 2012 jako samostatný DC, Hyper-V
- instalace a správa webhostingového serveru na CentOS o 50ti uživatelých
- instalace a správa CentOS serverů požívaných hlavně pro sdílení dat
- instalace a správa Kerio produkrů Connect a Control na pokročilé úrovni
- dobrá znalost kancelářských produktů Microsoft (Outlook, Word, Excel)
- zkušenosti s instalací a správou IP kamer Viotec na Synologi NAS
- zkušenosti s hw routery (firewally) Zyxel UTM
- podpora koncových uživatelů ve smyslu běžného servisu pc hw, sw
- podpora firemních zákazníků do zhruba 50ti zařízení

- mám VOŠ naměřenou na IT
- zákazníci se mnou rádi jednají a považují mě za slušného a zkušeného člověka
- vyzdvihl bych dobrou znalost angličtiny - mluvenou plynně, psanou pokročilý (studium aj a práce v zahraničí)

Pracuji na vysočině a beru kolem 20k hrubého, což je asi tak průměr v okolí a nikdo mi víc nedá. Jsem svobodný třicátník a nemám problém s přesídlením kamkoliv i do zahraničí. Nejraději Praha i když to neni nutné. Raději bych se uchytl a držel okolo serverů a podpory firemních zákazníků. Věřím, že mám zkušenosti a nápady i na vedoucí pozici teamu. Oprašovat windows a nebo sestavovat počítače nemám zájem protože tam se nic nového nenaučím.

Zajímalo by mě, jak je to s prací třeba v té Praze. Kolik si člověk, se specializací jako mám já, může říct peněz a jak těžko bude práci hledat??? A jen pro zajímavost kolik průměrně bych si mohl říct jako "oprašovač Windows"?

Chápu, že záleží na firmě a člověku, ale zajímá mě opravdu přibližná informace. Předem moc dík za jakýkoliv názor. Jarda
« Poslední změna: 25. 06. 2014, 22:08:29 od Roman Bořánek »


radil

Re:Uplatnění v IT oboru maloměsto vs Praha
« Odpověď #1 kdy: 24. 06. 2014, 18:46:20 »
V Praze je práce plno a není problém si tu vybírat. Finančně to už bude horší. Tipoval bych to tak na 25k v průměru, což je na Prahu bída. Jako oprašovač i to další. Měl by ses víc zaměřit, pokud chceš lepší práci. Umět všechno špatně není umění, to dělá skoro každý. Tím neříkám, že umíš vše špatně, ale že máš velkou konkurenci.

Jimm

Re:Uplatnění v IT oboru maloměsto vs Praha
« Odpověď #2 kdy: 24. 06. 2014, 19:14:56 »
Najít si zaměstnání v Pze není problém, dokonce není problém se pohybovat ve vyšších částkách než co píšeš, ale pokud se podíváš co umíš (polovina se dá proškrtat, nevím kdo by uznal že umíš naklikat Kerio jako IT znalost), o moc víc začínat asi nebudeš a časem, pokud se něco naučíš, můžeš samozřejmě stoupat. Mimo Prahu nemám zkušenosti. Ze zvědavosti bych se chtěl zeptat, co znamená znalost Hyper-V? Jako že tam umíš kliknout na add server a naklikat ho? Nebo nějaká pokročilá znalost jeho API a pokročilých funkcí?

dsfasdfasdf

Re:Uplatnění v IT oboru maloměsto vs Praha
« Odpověď #3 kdy: 24. 06. 2014, 19:27:25 »
ja byt znova mlady a bez rodiny, tak jdu do ciziny.
takze makej do nemecka, anglie, na sever evropy, svycarsko.
tam pobud par let a pak muzes do te prahy.

macmuffin

Re:Uplatnění v IT oboru maloměsto vs Praha
« Odpověď #4 kdy: 24. 06. 2014, 23:58:27 »
ahoj,

pridam svuj nazor na vec, pokud umis vse co jsi psal ... tak si myslim, ze plat 25k hrubeho by jsi mel ponechat absolventum ... jinak souhlasim se zahranicim ... ale kouknul bych se i po destinacich jako Norsko, Finsko nebo Irsko ...
pokud chces pracovat v Nemecku nebo Svycarsku ... tak povetsinou bude po tobe vyzadovana nemcina ... proste VETSINOU je to pod jejich uroven komunikovat v anglictine ... proste maji striktni pozadaven - nemcina ... ale jak jsem psal, ve vetsina pripadu ...

navic v takovem Norsku, Finsku ... tam moc iT jako takove nefici ... lidi to moc delat nechcou a spise se zameruji napr na medicinu ... tohle nemam podlozene vlastni zkusenosti, ale slysel jsem to z vice zdroju ...



Re:Uplatnění v IT oboru maloměsto vs Praha
« Odpověď #5 kdy: 25. 06. 2014, 08:19:21 »
Ahoj, pokud chceš pokračovat v síťařině, tak:
- specializuj se úzce na jednu oblast a v ní se zdokonaluj
- jdi do velké firmy, ideálně působii v IT (DHL - ano DHL, přestože je to největší přepravní společnost na světě, tak její IT zázemí je obrovské, IBM, AT&T), tam se naučíš pracovat v procesu (ITIL, ISO normy, Level 1/2/3 support) - sice se ti to asi nebude ze začátku líbit, protože práce budeš mít předem určenou, ale časem v tom začneš vidět přínos (jednak nebudeš "holka na všechno", a jednakk, pokud budeš chtít postoupit, tak tě to donutí is se zdokonoalovat)
- pouprav si životopis (znalost Keria či Zyxellu jakožto firewallu ti může spíše uškodit, protože ve srovnání s iptables, pf, RouterOS či IOS jsou to jen hračky), návrh sítí je pěkný, ale rozhodně bych tam nedával počet koncových bodů (120 přípojných bodů mi příjde jako dost málo), Synology NAS bych nezmiňoval vůbec (při velikosti sítě, kterou jsi zmínil, že dokážeš navrhnout, je pravděpodobné, že se bude jednat o SOHO krabičku), podporu uživatelů bych ponechal v obecné rovině a až v případě pohovoru bych se rozkecal o tom, v jakých firmách jsi koho podporoval
- Co se týče znalostí Windows serverů, tak jaké konkrétně, nebo jinak, víš co je to například FSMO, adsiedit, GPO, WMI, jaké jsou vztahy důvěryhodnosti, jak by jsi definoval strom - tree, les - forest, zda je nutné mít v AD DHCP službu, jak spustíš neověřený skript v powershellu? Zkus na ně odpovědět bez Googlu přímo tady na fóru (nebo aspoň v hlavě), po 5 letech praxe bys měl mít aspoň tyto základní znalosti. Když už jsem zmínil ten powershell, tak pro lepší správu systémů je jeho znalost dost klíčová.
- Obdobně v Linuxech - tam se bude spousta otázek točit kolem shellu (bash, ksh) a vi, případně perlu nebo pythonu.

Ano uznávám, že v malých firmách se tě asi takhle podrobně ptát nebudou, protože tam budou chtít "holku na všechno", ale tot ě nedonutí se vzdělávat a zdokonalovat, pokud se chceš zdokonalit, tak se musíš specializovat.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uplatnění v IT oboru maloměsto vs Praha
« Odpověď #6 kdy: 25. 06. 2014, 09:21:32 »
V menší firmě v Brně měli naši síťaři kolem 40k / měsíc, ale pravda, byli to holky pro všechno. Jinak teď jsem v Ostravě, a je to děsná díra - práce se tu najít dá (o dost hůř než v Brně), ale bydlení je tu levnější (bydlení = byt + energie + šalinkarta + čas strávený dojížděním do práce) a přestože mám na výplatnici míň jak v Brně, mám se tu (finančně) líp. Jít do p*dele místo do Prahy bych se být Tebou nebál, jen je prostě potřeba spočítat kolik peněz Ti zbude po nákladech na bydlení a jaké možnosti jiného vyžití Ti lokalita nabídne.

Ad zahraničí - pokud tu nemáš závazky, proč ne. Znám lidi, co šli do Británie a do Švédska a jsou spokojeni. Jinak i v severských zemích se krásně domluvíš anglicky i na úřadech.

Nicméně až budeš psát životopis, je lepší se řídit heslem "méně je více". Psát takové detaily jako správa sítě se 120 přípojnýma bodama, server pro 50 webů, konfigurace Kerio firewallu apod. Možná že se zkušenostmi z menších firem Ti to přijde jako síť "větší velikosti", kde už musíš řešit věci jako load balancing, propustnost apod. Ale v případě větších firem tohle je "nic" a vyznívá to, jako že ze sebe děláš mistra světa. Takové životopisy mohou automaticky končit v koši. Pokud firmu, kam se budeš hlásit, bude zajímat návrh architektury, tak můžeš zdůraznit že jsi navrhoval architekturu a vypustit detaily o konfiguraci webserverů a Hyper-V, aby to vyznělo "mám 5 let praxe a dělal jsem hlavně síťovou architekturu" spíš než "mám 5 let zkušeností a dělal jsem při tom milion věcí, takže nic pořádně". U jiné firmy zdůraznit zas něco jiného. Prostě co firma, to životopis.

Re:Uplatnění v IT oboru maloměsto vs Praha
« Odpověď #7 kdy: 25. 06. 2014, 22:01:00 »
Fankt díky moc za zajímavé poznatky, i když jsem tak nějak tušil že můj případ je "devět řemesel a desátá bída".

K zahraničí bych dodal můj vlastnoručně získaný poznatek. Přijde mi, že v IT se uchytnou hlavně programátoři protože na odborníky co podkávaji lidi /co dělám teď v čr) je třeba opravdu dobrá angličtina a v posledních letech tu vzrůstá ještě jeden podstatný faktor. Tím je patriotismus a nenávist k cizincům. Ono se neni čemu divit a co si budem povídat, moje poslední zkušenost z Irska je, že místní se na cizince koukaji jako na příživníky co jim berou práci, prachy pošlou domu a ještě si budou dělat nárok na důchod když v ten samý moment je pracovní úřad obležený mladýma lidma kteří práci nemaji. Sundejme si růžové brýle - spousta zaměstnavatelů dá přednost domorodci protože to vypadá dobře. U programování neni cizinec vidět, tam je to ok. Ale asi něco jiného budou korporace kde se cizinec ztratí za to co umí. Jen taková moje úvaha.

A co se týká specializace. Ono je to opravdu těžké. Jak říkám, pracuji v malé firmě kde není úzké zaměření možné a došel jsem do bodu, že už se tam neni co praxí přiučit. Nechci "zneužívat" zaměstnavatele a nechávat si platit drahé kurzy když vím že budu odcházet. Já vím, je to život, investice do zaměstnanců je nejistá, ale prostě by to nebylo ode mne fair. Sám na ně nemám tak se snažím samostudiem. No uvidim.

Ještě jedou orpavdu dík za každý názor.

PetrP

Re:Uplatnění v IT oboru: maloměsto vs Praha
« Odpověď #8 kdy: 26. 06. 2014, 00:42:16 »
Hoj,
mám "ty samé" zkušnosti jako ty, jen je mi 24, čerstvý Bc. + nějaké Cisco, MikroTik, Microsoft certifikáty s praxí při škole 2R a 1R po škole. Plat Brno/25k hrubého.
Osobně to plánuji dělat tak do 25/26 let a poté se na X let zašít do korporačky, kvůli penězům a hlavně už budu asi dost na nervy z user problémů.... Nebo se firma rozroste a dostanu lidi pod sebe - v lepším případě :)

Můj "vysněný" plat je 40k hrubého a budu spokojený :) nevím zda je to moc či málo, ale na to postavit dům, mít slušné auto a jet na dovolenou 1x-2x ročně by mi to stačilo :)

coze

Re:Uplatnění v IT oboru: maloměsto vs Praha
« Odpověď #9 kdy: 26. 06. 2014, 08:54:49 »
Cože? Něco umi uniká? 40k a z toho dobře žít? Slyším stavět baráky a mít auto? To jsi nám asi zatajil těch pár milionů po babičce, ne?

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uplatnění v IT oboru: maloměsto vs Praha
« Odpověď #10 kdy: 26. 06. 2014, 09:10:12 »
Ale no tak. Felicie, r. 2001 se z toho dá koupit a živit. Barák se taky dá postavit, když si vezmeš hypotéku. Na jídlo Ti po zaplacení hypotéky zbude (prostě si místo másla koupíš Tesco Value margarín 450g za 18,90) a 1-2x za rok si budeš moct dovolit koupit benzín, abys mohl jet na Šíravu na dovolenou. O děckách přece nemluvil, ne?

A kromě toho, když se odlifruje z Prahy, tak 40k je celkem slušný plat i na IT a dá se z toho vcelku v pohodě vyžít - realitní trh kolem Prahy a Brna je totální katastrofa, jinde to není tak hrozné.

muffin

Re:Uplatnění v IT oboru: maloměsto vs Praha
« Odpověď #11 kdy: 26. 06. 2014, 10:29:40 »
Ale no tak. Felicie, r. 2001 se z toho dá koupit a živit. Barák se taky dá postavit, když si vezmeš hypotéku. Na jídlo Ti po zaplacení hypotéky zbude (prostě si místo másla koupíš Tesco Value margarín 450g za 18,90) a 1-2x za rok si budeš moct dovolit koupit benzín, abys mohl jet na Šíravu na dovolenou. O děckách přece nemluvil, ne?

A kromě toho, když se odlifruje z Prahy, tak 40k je celkem slušný plat i na IT a dá se z toho vcelku v pohodě vyžít - realitní trh kolem Prahy a Brna je totální katastrofa, jinde to není tak hrozné.

tohle je immo zbytečně nadnesené ... znám lidi, kteří vyžijí z 25k hrubého a ještě mají dítě ... dokáží z toho vyžít na úrovni ... sice nejezdí v autě za milion, nebydlí ve vile za 5 milionů, ale žijí šťastným životem a nemyslím si, že strádají ... peníze nejsou vše

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uplatnění v IT oboru: maloměsto vs Praha
« Odpověď #12 kdy: 26. 06. 2014, 11:37:55 »
to vana-hb:
Nevim jak dlouho si v Irsku byl. Ja tam zil 4 roky a ledascim sem si prosel a muzu rict, ze cizinci jsou tam ve firmach naopak hodne zadany.
Duvodu je hned nekolik. V prvni rade jazykova vybavenost. Cizinci vetsinou minimalne umeji svoji rodnou rec plus AJ coz je luxus, ktery se u mistnich moc nevidi. Irove maji stejne jako dalsi anglicky hovorici zeme tristni jazykovou vzdelanost a zazil jsem dokonce firmy, ktere se zbavovali z vyse uvedeneho duvodu prave domacich.  V Irsku je vseobecne velika poptavka po support pozicich a zdaleka ne jen na programatorske posty. Dost daji na certifikace.

Tezko takhle soudit co vlastne umis, ze zkusenosti co chodi za CV bych to dle toho co si psal videl bych v praze realne 20-25k, kdybys natrefil na firmu kde by vyuzili jazyk tak mozna i kolem triceti. Ackoliv je mistni forum sbernou stastlivcu, co by za mene jak 80k ani nevstavali z postele, tak realne ti nikdo vic neda. Leda bys mel zadekni kliku :D Na druhou stranu se da rychle nabrat praxe, takze behem roku, dvou se da solidne polepsit. Ucet na linkedin se mi velice vyplatnil, kdyz vyfiltruju bordel tak kolem 4 nabidek mesicne dostavam u nas i v zahranici.

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Uplatnění v IT oboru: maloměsto vs Praha
« Odpověď #13 kdy: 26. 06. 2014, 12:53:59 »
muffin: ano, je to hodně nadnesené, jako každý humor.

Re:Uplatnění v IT oboru: maloměsto vs Praha
« Odpověď #14 kdy: 26. 06. 2014, 17:07:43 »
tohle je immo zbytečně nadnesené ... znám lidi, kteří vyžijí z 25k hrubého a ještě mají dítě ... dokáží z toho vyžít na úrovni ... sice nejezdí v autě za milion, nebydlí ve vile za 5 milionů, ale žijí šťastným životem a nemyslím si, že strádají ... peníze nejsou vše
Patrne meli deti po tricitce nebo meli stesti a podedili bydleni. Anebo maji 25k hrubeho oba.
Souhlasim, ze penize nejsou vsechno, ale jejich jiste mnozstvi nutne k bezproblemovemu placeni nakladu na bydleni je ke klidu nutne.
Děkuji za možnost editace příspěvku.