Proč tolik matematiky?

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #405 kdy: 01. 07. 2014, 16:39:03 »
forknu se nekonecne mnohokrat a kazda moje kopie bude nekonecne dlouho generovat :-)

A přesto to pořád bude jen spočetně.


JSH

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #406 kdy: 01. 07. 2014, 16:41:50 »
Tohle je přece hloupost, ne? Jak chceš (byť jen teoreticky) generovat něčeho nespočetně mnoho?
Na to stačí potenční množina přece ne :)
On asi JG myslí generování nějakým algoritmem. Jinak by se jako protipříklad dal použít i některý ze způsobů generování reálných čísel.

Ono se to generování nějaké nespočetné množiny zrovna moc nepodobá tomu, co si představí ajťák. S Turingovým strojem se stejně k nespočetným věcem nemáme šanci dostat.

nojono1

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #407 kdy: 01. 07. 2014, 16:44:58 »
Matematika neni nudna, nudni jsou bohuzel vetsinou lide co ji uci a podle toho to pak dopada.

Jestli to není celé trochu v tom, že k "dobrému tónu" patří dnes neumět matematiku.
Kdejaký herec, politik apod. se tím vytahuje.
Místo aby řekl/a jsem blbý/á a neumím matiku, tak následuje dlouhý popis, jak je na humanitní vědy, jak musel!!! jít na DAMU a bla, bla ...

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #408 kdy: 01. 07. 2014, 16:46:36 »
On asi JG myslí generování nějakým algoritmem. [...] S Turingovým strojem se stejně k nespočetným věcem nemáme šanci dostat.
Generovat tímhle způsobem to nejde z principu, pokud uvažuju nespojitý čas, což u algoritmů uvažuju vždycky.

Pokud jsem teda pochopil, o co win-ovi jde (popravdě, z dálky mi to přijde spíš trochu jako blábol), tak mluví o počtu nějakých myslitelných prostorů a těch může být klidně nespočetně, nepotřebuju je generovat algoritmem.

green lantern

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #409 kdy: 01. 07. 2014, 16:48:41 »
forknu se nekonecne mnohokrat a kazda moje kopie bude nekonecne dlouho generovat :-)

A přesto to pořád bude jen spočetně.

Jak nad tim premejslim tak mas asi pravdu.

Pokud by mnozina kopii byla spocetna tak si je muzu predstavit jako cely cisla na ose X. Gnerovany veci jeko cely cisla na ose Y. Potom zacnu v [0, 0] a udelam "hranatou spiralu" ktera je vsechny projde...

Tak se budu muset forknout na nespocetne mnoho kopii... :-)


Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #410 kdy: 01. 07. 2014, 16:53:32 »
Jak nad tim premejslim tak mas asi pravdu.

Tak nějak podívej se na ordinální čísla a třeba transfinitní TM, což je celkem pro IT praxi nepodstatná věc.

JSH

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #411 kdy: 01. 07. 2014, 17:00:23 »
Tak se budu muset forknout na nespocetne mnoho kopii... :-)
O něčem nespočetném ve spojitosti s počítačem nemá cenu ani uvažovat. Jak už psal MP, jak tam něco tiká, tak je konec. A to neznamená, že bez hodin bychom si nějak pomohli. Konečné množství paměti omezuje v rozletu už daleko dřív. :)

Ty Winovy texty zní spíš jako by mluvil o nějakých různých verzích matematiky. Asi netuší, že pro tohle slouží pojem "teorie". Jinak jo, ty texty mi taky přijdou, že nejsou ani špatně.

green lantern

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #412 kdy: 01. 07. 2014, 17:07:11 »
O něčem nespočetném ve spojitosti s počítačem nemá cenu ani uvažovat. Jak už psal MP, jak tam něco tiká, tak je konec. A to neznamená, že bez hodin bychom si nějak pomohli. Konečné množství paměti omezuje v rozletu už daleko dřív. :)

Ja jsem to bral spis jako teoretickou uvahu nez neco co bych chtel delat na realnym pocitaci. Tam nema cenu uvazovat ani o necem spocetnem ale nekonecnem...


Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #413 kdy: 01. 07. 2014, 17:09:58 »
a třeba transfinitní TM, což je celkem pro IT praxi nepodstatná věc.
Stricto sensu nemá pro IT proxi význam ani TM. Ovšem to už jsme tady diskutovali dost dlouho, nerad bych to opakoval :)

Asi netuší, že pro tohle slouží pojem "teorie".
Nejen. V http://en.wikipedia.org/wiki/Transparent_Intensional_Logic se pěkně pracuje s možnými světy, to je o dost intuitivnější představa.

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #414 kdy: 01. 07. 2014, 17:17:48 »
Stricto sensu nemá pro IT proxi význam ani TM. Ovšem to už jsme tady diskutovali dost dlouho, nerad bych to opakoval :)
Tak samozřejmě, ne nemusíš to opakovat, to bych byl nerad i já, kdy by to bylo třeba.

MilaneHubert

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #415 kdy: 01. 07. 2014, 17:58:55 »
Vy jste mi ale vsichni kkti. Se tu hadate jak mali deti. Mam pocit, ze vy jste jiste ti "pravi", kteri vedi, co je dulezite. Si tady honite brko.

Kolemjdoucí

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #416 kdy: 01. 07. 2014, 18:11:59 »
Je zajímavé, že každá diskuze VŠ versus praxe v IT vždycky dopadne jako nimrání se ve vysoce teoretických matematických záležitostech, kterak se matematikové snaží marně obhájit důležitost svých matematických hraček v oblasti IT, ovšem opět se jim opět nepodařilo ;D

ohlol

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #417 kdy: 01. 07. 2014, 18:17:19 »
Je zajímavé, že každá diskuze VŠ versus praxe v IT vždycky dopadne jako nimrání se ve vysoce teoretických matematických záležitostech, kterak se matematikové snaží marně obhájit důležitost svých matematických hraček v oblasti IT, ovšem opět se jim opět nepodařilo ;D
promin, ale ja nejsem matematik. ja jsem dukaz toho, ze dokazes pochopit TIL i presto, ze se odmitnes naucit celou algebru.

ohlol

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #418 kdy: 01. 07. 2014, 18:40:52 »
Tak se budu muset forknout na nespocetne mnoho kopii... :-)
hura. podstata toho je, ze ses zaroven ve stejny okamzik naucil ze tvoje semantika clone je neuplna, takze si soucasne unwindnul stack(udelal si backtrace) a zavedl novou semantiku puvodniho clone() jako atomicky { exec(self s novou semantikou) clone() }

Re:Proč tolik matematiky?
« Odpověď #419 kdy: 01. 07. 2014, 19:00:17 »
ja jsem dukaz toho, ze dokazes pochopit TIL i presto, ze se odmitnes naucit celou algebru.
Tak jiste, v Brne se uci (a primarne rozviji) na filosoficke fakulte :)