PEF MENDELU

randolf

Re:PEF MENDELU
« Odpověď #30 kdy: 26. 06. 2014, 19:59:20 »
Hodim tady asi trosku kontroverzni nazor, ale stojim si za nim:
Lepsi technicka skola je ta, kde je povinne vice matematiky.


nojono1

Re:PEF MENDELU
« Odpověď #31 kdy: 26. 06. 2014, 20:42:54 »
Otázka je, proč by na zemědělských školách měla být dobrá informatika
jak Mendelova univerzita tak ČZU jsou školy zemědělské
to je stejné, jako očekávat, že třeba na VUT, FEL, apod. budou dobré obory o pěstování ovsa

student1

Re:PEF MENDELU
« Odpověď #32 kdy: 26. 06. 2014, 21:30:10 »
Je pravda, že jsem to nechtěl prezentovat jako ekvivalent k informatikám na MUNI/VUT, koneckonců je to -automatizace- a informatika.

Re:PEF MENDELU
« Odpověď #33 kdy: 28. 06. 2014, 00:38:47 »
Čau, nevím, jestli byl komentář pochopen ale, když jsem psal: Pravdou je, že na ekonomice jsou o dost “chytřejší“ díky poměrně velkému sítu u přijímaček. Tak jsem myslel ekonomy tj. finance a manažersko-ekonomický obor atd. ne lidi z ekonomické informatiky. Problém právě je, že lidé z těchto oborů projdou velkým sítem ale ne lidé z EI, kteří s nimi mají společné předměty a ne jak na jiných školách, kde jsou informatické verze ekonomických předmětů.

ARi je dobrá volba popravdě neznám nikoho z EI, kdo nelituje, že nešel na ARI.

K tomu hledání práce pro ekonomy bych to tak černě neviděl, stačí pogooglit statistiky na kterých se umisťuje na nejvyšších příčkách (plat, zaměstnanost). Další věc je náročnost samotné práce něco jiného je chodit 20 let pracovat do banky a 20 let se věnovat programování a měnícím se technologiím.

K přijímaným studentům. Na snad na všech oborech s informatickým zaměřením v Brně pokud vím, berou skoro všechny.  Otázka je právě kolik se udrží extrém je třeba FEKT, kde vezmou snad úplně každého i ty co se přihlásí v srpnu. Úmrtnost je však taky obrovská a upřímně je mi těch lidí líto. Systém je, jaký je a školám holt jak bylo řečeno, dotace na studenta nesmrdí.

Hodně vypovídá i směr studentů u informatiky v Brně MUNI FI, VUT FIT->VUT FEKT, MENDELU->VUT podnikatelka, MUNI pajdák Osobně znám cca. 30 lidí co šli tímhle směrem opačným směrem znám jen jednoho.
Pravdou prostě je, že z lidí co nastoupí, úspěšně dokončí napříč všemi informatikami v Brně kolem 20%. A téměř všechny školy uchazečům pouze mažou med kolem huby a úspěšností předmětů, studia ani úmrtností ve vyšších semestrech a u státnic, kde lidi odejdou po třech letech, bez jakéhokoliv papíru nechlubí.

A to co jsem napsal, jako srovnání s maturitou vychází hlavně z faktických dat. Třeba letos byli u státnic EI snad pouze lidi z gymplů a odpadlíci z VUT. Ostatní lidi z elektro průmyslovky, olomoucké, čichnové většinou odpadli a pár se nás snad ještě dočká státnic v 7. nebo 8. semestru. 

VŠ bych dneska doporučil každému a to jak vzhledem k dostupnosti vzdělání tak i tomu, že je stále zdarma. A hlavně všichni lidi co znám a říkali, že si vystačí s maturitou, měli velké plány, chtěli podnikat, programovat, cestovat dopadli úplně jinak, než říkali, především asi proto, že neměli tah na branku. Každopádně většina z nich měla na VŠ, která by je alespoň částečně katapultovala jinam. Všichni mohli víc rozvinout svůj potenciál, odjet na Erasmus, kde by se trochu naučili jazyk a podobně. V neposlední řadě pracovat budou zbytek života, tak není kam spěchat. A proto jsem napsal, co jsem napsal, protože by byla škoda snažit se pohnout s něčím, na co nemám sílu a nechat se vyrazit ze špatně zvolené vš.

Absolventů bych se při výběru školy zas tak neptal, nějakou záhadou se jim většina negativních věcí po státnicích vykouří z hlavy, ale občas se pak rozpomenou, že vlastně třetina lidí nedala opakovaný předmět ve třeťáku. Co doporučuju je infiltrovat skupiny studentů na facebooku. Za den si uděláš přehled a najdeš i informatiku na státní škole, kde se jedna třetina zkoušek opakuje z minulých let, další třetinu posílají přes internet kamarádovi na vypracování a u poslední třetiny se ptají, jestli tam šlo taky opisovat z tabletu WTF?.

K sebevědomí to je potřeba zvyšovat zvláště po ústních zkouškách u nejmenovaných výživných ekonomů, kteří byli odejiti po studentských peticích z Masarykovi univerzity. Na Mendelu je v rámci tažení za opětovné umístění v žebříčku hospodářských novin jako třetí nejlepší ekonomka v ČR, a titulu “nejlepší ekonomka na Moravě“ s radostí přijali. Poněvadž, když se tě někdo po měsíci drcení opakovaného předmětu zeptá, jestli si šel na vysokou školu rovnou ze základky nebo si byl i na střední tak ti to na sebevědomí moc nepřidá. A majorita studentů ekonomických oborů ve vyšších ročnících jsou velmi velmi ctižádostiví a jdou přes mrtvoly což je dáno hlavně tím, že konkurují sami sobě v předmětech, který mají “nějakou předepsanou neúspěšnost“. Patří sem jak nepodělení se o tom co bylo zkoušce, tak záměrné dezinformace. Každoročně je zde taky pár kariéristů, kterým se nedaří, tak napráskají třeba, že studenti zjistili, jak ovlivnit to ke komu půjdou na ústní zkoušku nebo pošlou anonym se screenem lidí z facebooku co si vyfotili test a ty pak čeká podmínečné případně okamžité vyloučení ze studia. Tyhle věci jsou u ekonomických předmětů na denním pořádku. Hlavě ve vyšších ročnících to chce celkem dravost, lidumilové nepřežili a ve finále to bude asi i jedna z věcí, která po studiu v člověku zůstane, když zapomene všechno, co se naučil.

PS. Jdu si zvyšovat sebevědomí na budoucích soličích hranolek z humanitních oborů.

Martin

Re:PEF MENDELU
« Odpověď #34 kdy: 24. 01. 2016, 21:02:30 »
Čau, je tady někdo kdo má v plánu jít/chodí na Ekonomickou informatiku na PEF MENDELU? Popř. našel by se někdo, kdo může porovnat Ekonomickou informatiku na PEF s Podnikovou informatikou na ESF MUNI?
Zvažuji VŠ zaměřenou na informatiku spojenou s ekonomikou a nejvíce mě zaujaly tyto dvě. Rád bych slyšel jakékoliv zkušenosti, ať už s náročností, uplatněním.. s čímkoliv. Díky


pef-student

Re:PEF MENDELU
« Odpověď #35 kdy: 26. 01. 2016, 03:14:36 »
Čau, je tady někdo kdo má v plánu jít/chodí na Ekonomickou informatiku na PEF MENDELU? Popř. našel by se někdo, kdo může porovnat Ekonomickou informatiku na PEF s Podnikovou informatikou na ESF MUNI?
Zvažuji VŠ zaměřenou na informatiku spojenou s ekonomikou a nejvíce mě zaujaly tyto dvě. Rád bych slyšel jakékoliv zkušenosti, ať už s náročností, uplatněním.. s čímkoliv. Díky

Ahoj,
bohužel nemám zkušenost s tou "Podnikovou informatikou na ESF MUNI", ale jako student třetího ročníku Ekonomické informatiky na PEF Mendelu ti můžu říct poměrně aktuální informace o studiu. Poměr mezi povinnými informatickými předměty a ekonomickými předměty je zde zhruba 70:30. Samotné informatické předměty se dají zvládnout a většina z nich má pohodové vyučující, kteří mají lidský přístup. Teda záleží na tom, jak jsi na tom v informatice. Je zde pár předmětů zabývající se teoretickou informatikou, praktickou - sítě, OS, výpočetní technika, databáze a také programováním - algoritmizace, programovací techniky, Java/C++, CSS + HTML + SQL + PHP. Stejně jako kolega o pár příspěvků výše, i já musím varovat před předmětem programovací techniky (PTN). Jedná se totiž o velký vyhazovák celého oboru (řekněme té informatické části). Tento předmět učí dva postarší docenti/doktoři, kteří neumějí moc dobře učit a vzhledem k tomu, že zkouška je postavená stylem naprogramuj algoritmy z látky celého semestru během pár minut, dělá tento koncept mnoha lidem problémy. Znám spoustu lidí, kteří prodlužují studium pouze kvůli tomu, že nemohou tento předmět dostudovat.
Co se týče ekonomické části, tak i zde je pár těžších předmětů, do kterých bude potřeba poměrně soustavná příprava - zejména Mikroekonomie a Makroekonomie, dále je poměrně nepříjemná i Podniková ekonomika, statistika, matematika 2, ekonomicko-matematické metody.
Podle mě je tento obor nejtěžší z celé fakulty, alespoň co se týče úspěšnosti většiny povinných předmětů - zkrátka si člověk "vyžere" to nejtěžší z ekonomických i informatických. Není to ovšem žádná tragédie a pokud se budeš studiu alespoň zpočátku poctivě věnovat, jde to v pohodě zvládnout a ještě si během školy budeš moct klidně i najít nějaký part-time job. Velkou výhodou je, že můžeš státnicovat v obou semestrech a co se týče opakování předmětu, tak je zde možnost mít během studia 2 předměty zapsaná 3x nebo 1 předmět 4x, nejsem si jistý, jak je to na jiných školách, ale pokud člověk už opravdu bude mít s něčím problémy, tak ty pokusy by mu měly dát dost velkou šanci to udělat. Dále bych vyzdvihl příjemné prostředí fakulty, pohodovou atmosféru, fajn zázemí v areálu (arboretum v létě je fakt super), spousta hezkých spolužaček, individuální přístup vyučujících (v informatických předmětech).
Obtížnost oboru mi přijde v pohodě. Pokud bys potřeboval nějaká čísla pro srovnání, tak na tento obor se každoročně hlásí zhruba 150 studentů a ke státnicím v 6. semestru dojde zpravidla něco kolem 20 (dalších +-25 většinou prodlužuje).
Uplatnění je podle mě vcelku slušné, ty sám se můžeš během studia rozhodnout, co tě láká a tím, že se dozvíš také něco o Marketingu, se ti například otvírají dveře k pracovním pozicím v online marketingu (PPC, SEO, UX).