Chlazení serveru bez klimatizace

abc

Chlazení serveru bez klimatizace
« kdy: 18. 06. 2014, 09:35:06 »
Viete mi poradiť efektívne chladenie rackového servera, ktorý sa nachádza v rackovej skrini (42U) v neklimatizovanej miestnosti? Jedná sa mi hlavne o to aby sa server nepriehrieval počas náročnejších výpočotových operácii. Jedná sa o server HP ProLiant 380G4. V priestore je bežná izbová teplota.

Ďakujem
« Poslední změna: 18. 06. 2014, 09:54:23 od Petr Krčmář »


pkgng

Re:Chlazení serveru bez klimatizace
« Odpověď #1 kdy: 18. 06. 2014, 10:34:04 »
Skoro bych řekl, že by se nejspíš zvládl nepřehřát bez nějakých explicitních opatření. Mám několik DL360 G5 a ventilátory jedou (dle informací iLO) na cca 35% otáček. Je tam ovšem klimatizace a chladíme na cca 22-23 °C. Takže pokud by chlazení v mistnosti nebylo, asi by prostě foukal trochu víc. Rezerva tam je. Určitě by ale v racku neměly být skleněné dveře. S tím už jsem se taky setkal a tam to foukání moc nepomáhalo. Tak jsem ty dveře odšrouboval a odnesl do skladu. ;-)

RBMK

Re:Chlazení serveru bez klimatizace
« Odpověď #2 kdy: 18. 06. 2014, 10:56:58 »
Jistota bude rack, co má místo skla mřížku nebo dát na střechu racku odsávací ventilátory (klidně s termostatem): http://www.dipol.sk/ventilacny_panel_do_racku_4_ventilatory_pre_stojace_rack_skrine__R9120264.htm

pkgng

Re:Chlazení serveru bez klimatizace
« Odpověď #3 kdy: 18. 06. 2014, 12:07:28 »
Jistota bude rack, co má místo skla mřížku nebo dát na střechu racku odsávací ventilátory

On serverový rack ani jinak vypadat nemá. Ty co mají sklo, jsou určené na patchpanely. To, že jsem skleněné dveře nesl do skladu, bylo dané tím, že jsme takový rozvaděč měli a nechtěli jsme zbytečně utrácet za nový.
Ventilátory na střeše nemají až takový vliv. Servery foukají dozadu, do prostoru za rackem.

Re:Chlazení serveru bez klimatizace
« Odpověď #4 kdy: 09. 09. 2014, 22:38:31 »
Jediný opatření, který bys měl udělat, je rack otevřít (pokud je uzavřený). A dál nemusíš dělat vůbec nic. Mrkni na článek http://www.datacenterknowledge.com/archives/2008/10/14/google-raise-your-data-center-temperature/

Mluví se tam o teplotách až 29 stupnů. Prostě můžeš úplně v klidu spát, server se ti nepřehřeje, ani se nesníží jeho životnost.


Re:Chlazení serveru bez klimatizace
« Odpověď #5 kdy: 09. 09. 2014, 22:46:22 »
Teda Intel mluví o špičkách 33 stupňů, který při dlouhodobým testování neměly žádný negativní vliv na spolehlivost serverů. Čili bych se v létě nebál ani nějakých 35 stupňů, i když se to zdá jako kacířský myšlenka.

Bla

Re:Chlazení serveru bez klimatizace
« Odpověď #6 kdy: 09. 09. 2014, 23:16:47 »
V minulosti jsme řešili několik serveroven a řada z nich nebyla klimatizovaná.
Celé to je prakticky jen o teplotě nasávaného vzduchu.
Pokud se ti povede odněkud sosat studený a suchý vzduch, máš napůl vyhráno.
Často stačí brát kancelářský vzduch (lépe z chodby nebo ze sklepa) a teplý vzduch nechat proudit třeba dírou ve stropě pryč.
Teplý vzduch stoupá vzdhůru, pěkně se hromadí u stropu.
A co to znamená?
Nejvíc topící server musí v racku co nejníž! (To je dobré pro každou serverovnu.)
Mamlas nad tím nepřemýšlí a nejdůležitější server si jebne pěkně vysoko, na úroveň svých očí, aby na něj mohl být pyšný, ale v malé serverovně bude už v půlce místnosti celkem teplo, zatímco u podlahy bude ještě chladno.
A co ještě?
Že je dobré se toho teplého vzduchu zbavit a to třeba jen dírou ve stropě (odebraná stropní deska, díra, ventilátor s výfukem ven je nejlepší), ale proč nevytápět třeba chodbu.

Klimatizace je v některých případech jen mrhání penězi.
A to v těch případech, kdy pracuješ s nízkým výkonem na úrovni desktopu (servery mají příkon okolo 300W) a máš dostatečně velkou místnost.

j

Re:Chlazení serveru bez klimatizace
« Odpověď #7 kdy: 10. 09. 2014, 09:48:00 »
Viete mi poradiť efektívne chladenie rackového servera, ktorý sa nachádza v rackovej skrini (42U) v neklimatizovanej miestnosti? Jedná sa mi hlavne o to aby sa server nepriehrieval počas náročnejších výpočotových operácii. Jedná sa o server HP ProLiant 380G4. V priestore je bežná izbová teplota.

Ďakujem

Na naprosto nejpodstatnejsi info si zapomel ... je v tom racku a v ty mistnosti sam? (trochu plejtvani, ale...) a jak velka je ta mistnost?

Kdyz totiz vemu takovou beznou mistnustku rekneme 4x2m, s nalozenym rackem, coz je celkem bezna vec, tak ver tomu, ze bez klimy to proste behat nebude. Ne, neupece se to, po cca 2-5ti hodinach provozu (v zavislosti na aktualnim pocasi) se to zacne vypinat kvuli prehrejvani. Pokud tam ten srv bude jeden, tak tam bude teploucko, ale v zasade problem bude jen v tom, ze vetraky budou delat vetsi rachot.


dustin

Re:Chlazení serveru bez klimatizace
« Odpověď #8 kdy: 10. 09. 2014, 10:41:59 »
Větráme oknem ven krátkou chodbu a pár tower serverů postavených v racku to dává už roky v poho. Okno je pravda hned vedle racku.

Karel

Re:Chlazení serveru bez klimatizace
« Odpověď #9 kdy: 30. 05. 2018, 14:14:40 »
A co použít malou vinotéku? Jsou s tím spojené nějaké technické problémy? Jako třeba vlhkost? Díky za info. Karel

dustin

Re:Chlazení serveru bez klimatizace
« Odpověď #10 kdy: 30. 05. 2018, 14:27:21 »
Tam bych se vlhkosti bál - pokud ji necháš plnou, můžeš skončit pěkně nacucanej...

Medo

Re:Chlazení serveru bez klimatizace
« Odpověď #11 kdy: 30. 05. 2018, 14:48:01 »
Ako uz spomenul kolega nado mnou, hodne podstatne su aj rozmery. (mala miestnost + ono na juznej strane = cez leto zabava). Uz teraz (prei sucastnych teplotach) by si mal vediet odhadnut, ci to cez leto nebude hard-core.
Pokial uz nie je ina moznost, (vetraky), a majitel nie je drzgros, riesenim ja mobilna klima (rychle riesenie bez extra instalacie. upratovacka alebo asistentka bude chodit vylievat nadrzku s vodou - pripadne dolievat, ak je chladiace medium aj voda).  Teoreticky by to vedela (mozno, neviem neskumal som) spinat lepsia klima sama ... (pripadne casovac by stacil, v noci ide teplota dolu).

Karel

Re:Chlazení serveru bez klimatizace
« Odpověď #12 kdy: 30. 05. 2018, 15:06:20 »
Jasně, prázdnou:-), napadlo mě to jako trochu ujeté řešení. Ve vinotéce se dá nastavit teplota 8 - 16 stupňů. Vinotéky se dají pořídit do 2 tisíc. Zajímá mně, jestli v prázdné vinotéce hrozí kvůli chlazení vyšší vlhkost nebo ne, v termice se moc nevyznám, nevím, co se bude odehrávat v chlazené vinotéce, když tam bude hřející server. Moderní je teď dávat servery do inertních kapalin, to ale není nic pro mě. Já mám ale jen dva malé servery, které přes léto potřebuji držet na rozumné teplotě. Dnes jsem viděl na netu ochlazovač, tuším na mediashopu, stojí to taky do 2000 Kč a oni tvrdí, že je lepší než větrák nebo mobilní klima, je to menší. Budu vděčný za nápady. Díky moc!

Bobosi1

Re:Chlazení serveru bez klimatizace
« Odpověď #13 kdy: 30. 05. 2018, 15:25:32 »
Dobrý den

No ta vinotéka asi nepočítá že bude odvádět nějakých 150 až 300 W tepla. Bude navržena na odvod tepla, které pronikne přes izolaci a případně otevřením dveří.
Za mne velmi špatný nápad, bez klimatizace prostě musí být dostatečný objem vzduchu, který to teplo někam odvede.

Ravise

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chlazení serveru bez klimatizace
« Odpověď #14 kdy: 30. 05. 2018, 16:12:04 »
Jasně, prázdnou:-), napadlo mě to jako trochu ujeté řešení. Ve vinotéce se dá nastavit teplota 8 - 16 stupňů. Vinotéky se dají pořídit do 2 tisíc. Zajímá mně, jestli v prázdné vinotéce hrozí kvůli chlazení vyšší vlhkost nebo ne, v termice se moc nevyznám, nevím, co se bude odehrávat v chlazené vinotéce, když tam bude hřející server. Moderní je teď dávat servery do inertních kapalin, to ale není nic pro mě. Já mám ale jen dva malé servery, které přes léto potřebuji držet na rozumné teplotě. Dnes jsem viděl na netu ochlazovač, tuším na mediashopu, stojí to taky do 2000 Kč a oni tvrdí, že je lepší než větrák nebo mobilní klima, je to menší. Budu vděčný za nápady. Díky moc!

S tou vinotékou - záleží, odkud budeš brát vzduch. Jestli jen tak z chodby, tak bych to neriskoval. Během roku budeš tahat vzduch s rel. vlhkostí někde mezi 30 a 60% (ty křivky fí se rovná) a s teplotou kolem 25°C (stavy 1A a 1B). Pak ho budeš chladit - jdeš dolů po čáře abs. vlhkosti (po zelený) na teplotu 16°C, případně až 8°C (modrý). Dostaneš se dost blízko kondenzace (ta divně fialová čára fí=100%, 2B je tam, 3A taky), leda by sis dokázal zajistit sušší vzduch (kolem těch 30%) a "chladil na minimum" - na těch 16°C (do stavu 2A). (diagram)

Druhá otázka je výkon té vinotéky, jestli to nebude stíhat chladit, stejně jí brzo vyhřeješ na teplotu toho serveru.