Indexovanie súborov na SSD disku

Indexovanie súborov na SSD disku
« kdy: 09. 06. 2014, 17:24:21 »
Ahojte,

pred nedavnom som si kupil SSD disk (Samsung 840 EVO Series Basic 250GB 7mm). Zaujimalo by ma, ci je rozumne na SSD disku prevadzkovat aplikacie, ktore indexuju vybrane adresary, ako napr. Tracker. Cital som rozne nazory, na jednu stranu to bolo vyzdvihovane kvoli tomu, ze subory su dopredu indexovane a tym padom netreba pri vyhladavani prechadzat znovu cely disk, ale na druhu stranu to bolo znevyhodnovane kvoli tomu, ze pri indexovani disk stale zapisuje, cim sa viac opotrebovava.
Zaujima ma to kvoli Gnome Shell, kedze sa potom daju vyhladavat aj subory a adresary v realnom case.

Diky za odpovede.
« Poslední změna: 09. 06. 2014, 17:31:02 od Petr Krčmář »
OS: Debian Testing 64bit, Kernel 3.16, GNOME 3.14/3.16
NB: Lenovo G550, Intel Pentium Dual-Core T4200 2.0GHz, RAM 3GB 1066MHz, Samsung SSD 250GB, Intel GMA X4500 256MB


Re:Indexovanie súborov na SSD disku
« Odpověď #1 kdy: 09. 06. 2014, 20:25:09 »
SSD nevadí čtení, tudíž procházení disku není podstatné, opotřebovává se zápisy. Nicméně, v práci jsme měli nějaká SSD, která odcházela do několika měsíců, ale zrovna Samsungy jsou celkem držáky (byť můžu referovat jen o "Pro" edici), že bych to kvůli nějaké indexaci neřešil.

Mám 256 GB SSD cca půl roku, zapsáno 4.7 TB (~30 GB/d) a zatím si nestěžuje. Pochybuji, že indexací zapíšeš víc než pár stovek MB denně.

Bla

Re:Indexovanie súborov na SSD disku
« Odpověď #2 kdy: 09. 06. 2014, 22:53:22 »
U SSD se vyplatí vypnout zapisování bitu posledního čtení souboru a podobné kravinky.
Zbytečně SSD tejrat.

Bla

Re:Indexovanie súborov na SSD disku
« Odpověď #3 kdy: 09. 06. 2014, 22:58:33 »
Pěkně pohromadě:
- máš dost ram
- na SSD není swap
- zmíněný noatime
- zapni trim
- 20% nech vždy volných, pokud máš ssd už s omezenou kapacitou (120 a skutečných má 128), tak to ořízni ještě na 100 až 110 GB.

Re:Indexovanie súborov na SSD disku
« Odpověď #4 kdy: 09. 06. 2014, 23:09:22 »
Mám 256 GB SSD cca půl roku, zapsáno 4.7 TB (~30 GB/d) a zatím si nestěžuje.

Pomocí čeho to měříš?


Bla

Re:Indexovanie súborov na SSD disku
« Odpověď #5 kdy: 09. 06. 2014, 23:24:11 »
Bóže, Galgonek, no to se to hned v člověku pere, jestli má dané osobě odpovědět a nebo jen mávnout rukou.

Počet zapsaných dat ukazují různé nástroje výrobce a mimo jiné se to dá vyčíst ze S.M.A.R.T.
Můj disk má kupříkladu: 6536 hodin v chodu, zapsáno 1,18TB a delta 2

Re:Indexovanie súborov na SSD disku
« Odpověď #6 kdy: 09. 06. 2014, 23:32:18 »
Přesně tak, Samsung Magician v tomto případě. 3839 hod. a 10161568529 sektorů * 512 B ~= 4.73 TiB.

Re:Indexovanie súborov na SSD disku
« Odpověď #7 kdy: 09. 06. 2014, 23:44:28 »
Bóže, Galgonek, no to se to hned v člověku pere, jestli má dané osobě odpovědět a nebo jen mávnout rukou.

Tak se hned nečerti, zajímalo mne prostě, kterou konkrétní metodu použil. Až se to v tobě příště zase bude prát, tak spíše mávni tou rukou, jo?

Počet zapsaných dat ukazují různé nástroje výrobce a mimo jiné se to dá vyčíst ze S.M.A.R.T.
Můj disk má kupříkladu: 6536 hodin v chodu, zapsáno 1,18TB a delta 2

Podle toho nejde asi hned jen tak usuzovat na počty přepisů, které asi člověka zajímají především. Podle SMARTu jsem na své SSD zapsal už cca 8.5 TB, což by prostým vydělením odpovídalo přibližně devíti přepisům. Jenže ten disk udává, že average block-erase count má už hodnotu 60.

Re:Indexovanie súborov na SSD disku
« Odpověď #8 kdy: 10. 06. 2014, 01:19:23 »
Jakub: Neřeknu, jak je to u tvého disku, ale Samsung údajně uvádí podobnou hodnotu (177: Wear Leveling Count) jako maximální počet přepisů jednoho bloku; u mě je to 44 raw.

Spíše jsem chtěl otevřít debatu, jak velký smysl má omezovat se u počtu zápisů za situace, kdy Samsung 840 Pro vydrží dle testů cca 1 PB zápisů, což by u mě činilo nějakých 100 let a to si myslím, že SSD trápím jako málokdo. Samsung 840 Evo má myslím TLC, takže na tom bude o něco hůře (2×, 3× (?)), ale opravdu bych se tím nijak zvlášť netrápil.

Re:Indexovanie súborov na SSD disku
« Odpověď #9 kdy: 10. 06. 2014, 01:46:57 »
Spíše jsem chtěl otevřít debatu, jak velký smysl má omezovat se u počtu zápisů za situace, kdy Samsung 840 Pro vydrží dle testů cca 1 PB zápisů, což by u mě činilo nějakých 100 let a to si myslím, že SSD trápím jako málokdo.

Já tomu svému (Crucial M500) dávám také docela zabrat - 5933 hodin v chodu, zapsáno 8,5 TB. No, také mu už ale čtyři bloky odešly. Ale beru to tak, že díky RAIN to něco snese a zálohovat člověk stejně musí. Nečekám, že vydrží přes tři roky, ale to po něm ani nechci. Za tu dobu SSD disky budou stejně zase někde jinde. Asi by stálo za to se Romana zeptat, jak velkou životnost od svého SSD vlastně očekává.

Re:Indexovanie súborov na SSD disku
« Odpověď #10 kdy: 10. 06. 2014, 21:59:19 »
Zatial nemam ziadne skusenosti s SSD a tento mam zhruba tri mesiace. Neviem teda ako dlho vydrzi, ale dufam, ze aspon 4-5 rokov bude k dispozicii.

A co sa tyka takych nejakych nastaveni, tak:
- máš dost ram - mam 3GB, snad je to dost
- na SSD není swap - ten nemam
- zmíněný noatime - nastavoval som hned na zaciatku
- zapni trim - tak isto zapnute hned od zaciatku
- 20% nech vždy volných - na data particii mam cca 40GB zo 160GB volnych a na systemej particii mam volnych 5GB z 21GB
OS: Debian Testing 64bit, Kernel 3.16, GNOME 3.14/3.16
NB: Lenovo G550, Intel Pentium Dual-Core T4200 2.0GHz, RAM 3GB 1066MHz, Samsung SSD 250GB, Intel GMA X4500 256MB

Re:Indexovanie súborov na SSD disku
« Odpověď #11 kdy: 11. 06. 2014, 11:09:02 »
Zatial nemam ziadne skusenosti s SSD a tento mam zhruba tri mesiace. Neviem teda ako dlho vydrzi, ale dufam, ze aspon 4-5 rokov bude k dispozicii.

I přes tom, že svůj disk zrovna nešetřím (bavíme se ale o desktop zátěži), tak po roce mi SMART hlásí percent lifetime remaining 98%. Takže životnosti (pokud mu necháš volné místo), bych se až tak nebál. Kdyžtak se koukni, co znamenájí u tvého disku jednotlivé SMART hodnoty a hlídej si, že tam nic neustřeluje hodně mimo.


- máš dost ram - mam 3GB, snad je to dost

Kbyby jsi měl více RAM, mohl by sis tam dát třeba /tmp.

- 20% nech vždy volných - na data particii mam cca 40GB zo 160GB volnych a na systemej particii mam volnych 5GB z 21GB

Jen poznamenám, že důležité je volné místo v součtu, rozložení přes oddíly není podstatné.

Miramel

Re:Indexovanie súborov na SSD disku
« Odpověď #12 kdy: 11. 06. 2014, 12:27:30 »
Jen poznamenám, že důležité je volné místo v součtu, rozložení přes oddíly není podstatné.

Rozložení přes oddlíly samozřejmě podstatné je.

Tazatel

Re:Indexovanie súborov na SSD disku
« Odpověď #13 kdy: 11. 06. 2014, 12:50:15 »
Tak je to s tím prostorem pro "přemapování vadných sektorů"? Nemyslí na to již přímo výrobce a není kapacita kterou disk nabízí o toto snížená?

Když vytvořím jedinou partition na celém disku, kolik mám nechat na disku prostoru neobsazeného partition? Volný prostor na začítku, na konci, nebo kde?

Když vytvořím řekněme dvě partition(s) na celém disku, kolik kde nechat prostoru neobsazeného partitions?

V minulosti se pouze tradovalo, že aby byl výkon SSD disku dobrý (pod Windows), je zapotřebý počítat s tím, že na vytvořené partition musí vždy zůstat část místa neobsazeného daty. Doporučovalo se 25% ale nejméně 500 MB. Zda to tak funguje nevím, ale u klasického HDD při zůstatku 500 MB již výkon znatelně klesne.

Re:Indexovanie súborov na SSD disku
« Odpověď #14 kdy: 11. 06. 2014, 13:08:15 »
Jen poznamenám, že důležité je volné místo v součtu, rozložení přes oddíly není podstatné.

Rozložení přes oddlíly samozřejmě podstatné je.

Proč by to mělo být podstatné? Ten disk (jeho firmware) přece o oddílech nic neví.