Počítače v podnikatelské praxi

Sten

Re:Počítače v podnikatelské praxi
« Odpověď #60 kdy: 21. 05. 2014, 15:30:01 »
Když jsem si před téměř 20-ti lety kupovat první počítač (486), byl součástí zvukové karty software, který poměrně dobře rozeznával příkazy zadané hlasem. Tudíž jsem se domníval, že tak do 5-ti let hlas plně nahradí klávesnici, a není potřeba se učit psát všemi deseti. Je o 20 let víc, máme 100-krát výkonnější počítače, které by rozpoznávání řeči v pohodě zvládly, a přesto se do toho nikdo moc nehrne. Myslím, že tedy příčina bude v něčem jiném - nahrazení klávesnice rozpoznáváním řeči by bylo dost otravné - rušení okolí, žádné soukromí atd. Tudy zřejmě cesta nepovede ani v budoucnu. To jen k tomu příspěvku o "vědci z Microsoftu" někde ze začátku diskuse. Možná se zbavíme klávesnice, ale ne tímhle způsobem.

Je dost zásadní rozdíl mezi fuzzy porovnáním dvou audio stop (vyřčený příkaz a několik vzorů, které jste zadal vy sám) a plnohodnotným rozpoznáváním hlasu. To druhé je velice náročné, obzvlášť pokud to má zvládat různé nuance výslovnosti nebo třeba rozpoznat, co je ještě diktování dopisu a co už ovládání textového procesoru (jedno demo video od MS byla prezentace, která se zvrhla v komedii právě kvůli tomuto problému). I dnešní počítače s tím mají dost velké problémy a vyžadují obrovská množství dat a výkonu (slovníky, vzorky, heuristiky ap.). Soukromí a rušení okolí doma nebo v kanceláři není relevantní a na veřejnosti se dá dobře řešit třeba laryngofonem. Rozhodně by to bylo výrazně jednodušší a rychlejší než i ty nejlepší klávesnice na smartphonech.


VK

Re:Počítače v podnikatelské praxi
« Odpověď #61 kdy: 21. 05. 2014, 16:03:47 »
Soukromí a rušení okolí doma nebo v kanceláři není relevantní a na veřejnosti se dá dobře řešit třeba laryngofonem. Rozhodně by to bylo výrazně jednodušší a rychlejší než i ty nejlepší klávesnice na smartphonech.
Přiznám se, musel jsem si najít, co je to laryngofon, a trochu mne to rozesmálo - náhubek nebo plynovou masku bude asi v práci nosit málokdo :-) Já bych byl také rád, kdyby to nějak šlo (už proto, že jsem se psát pořádně deseti prsty nenaučil), ale spíš bych to viděl na kombinaci snímání pohybu úst a očí, nějaký "obojek" snímající elektrické impulsy apod., prostě aby člověk nemusel mluvit nahlas. Je jasné, že skutečné rozpoznání řeči je víc než jen porovnání dvou vzorků. Tím spíš bude těžké naučit počítač vytušit, kdy chci vložit například uvozovky, a pokud bych měl říct dvakrát uvozovky, tak člověk s klávesnicí napíše celou větu...

Sten

Re:Počítače v podnikatelské praxi
« Odpověď #62 kdy: 21. 05. 2014, 16:37:23 »
Soukromí a rušení okolí doma nebo v kanceláři není relevantní a na veřejnosti se dá dobře řešit třeba laryngofonem. Rozhodně by to bylo výrazně jednodušší a rychlejší než i ty nejlepší klávesnice na smartphonech.
Přiznám se, musel jsem si najít, co je to laryngofon, a trochu mne to rozesmálo - náhubek nebo plynovou masku bude asi v práci nosit málokdo :-) Já bych byl také rád, kdyby to nějak šlo (už proto, že jsem se psát pořádně deseti prsty nenaučil), ale spíš bych to viděl na kombinaci snímání pohybu úst a očí, nějaký "obojek" snímající elektrické impulsy apod., prostě aby člověk nemusel mluvit nahlas. Je jasné, že skutečné rozpoznání řeči je víc než jen porovnání dvou vzorků. Tím spíš bude těžké naučit počítač vytušit, kdy chci vložit například uvozovky, a pokud bych měl říct dvakrát uvozovky, tak člověk s klávesnicí napíše celou větu...

Ten náhubek byl pravděpodobně dýchací přístroj s laryngofonem :) Laryngofon je takový obojek na krk, který přesně vyhovuje vašemu popisu.

Tommmm

Re:Počítače v podnikatelské praxi
« Odpověď #63 kdy: 21. 05. 2014, 16:43:09 »
Jako autorka tohoto fóra, Vás prosím o respekt, tohle je seminární práce z Vysoké školy a tak prosím "idioty", kteřý nemají skrupule ani slušné vychování, aby se nevyjadřovali a opustili tohle forum!!!! O blbce kteří sprominutím mají ******* v hlavě tady nikdo nestojí :)....Mám zájem o kvalitní názory chytrých a inteligentních lidí, co chápou důležitost vzdělání a že by se třeba i obyčejný student chtěl od nich něco naučit :)...Děkuji

Nechtel jsem uz reagovat, ale po takovem rozhorceni musim. Taky ted smolim nekolik seminarek, ale nikdy by me nenapadlo tema hodit do fora a cekat jasne odpovedi. Proste z toho si nejde neudelat legraci a ti, co to maji za sebou, se asi bavi nejvice. Misto diskuze radeji procti par clanku, nejlepe par knih a udelej si nazor sama. Ani nemusis nikam chodit, hodne informaci se vali primo na internetu, staci trochu pohledat.

Bohužel, toto forum bylo asi nepochopeno, profesor si přeje vidět ty příspěvky preencrenované...diskutovat a né abychom si něco hledali

Budu predpokladat, ze "preencrenovane" je preklep a prejdu to. Co chcete slyset? Vy chcete kvalitni diskuzi, ktera by vam nastrelila body do vasi seminarky a nebo vase seminarni prace stoji na tom, ze do fora zadate dotaz a odpovedi vlozite do wordu a je hotovo? To je seminarni prace? Vazne? A kdyz to budou obrazky z netu tak to jako pro profesora dokazuje, ze ste si neodpovidala sama sobe? Jo aha, sem zapomel, ze vlastne jeste nikdy nikdy takhle nic neobesel. No a nechcete tu seminarku rovnou zpracovat? :D
Seminarni prace typu "otevri browser, najdi forum, poloz dotaz, 50x PrtScn, 50x ctrl+v, uloz dokument, odeslat" ... to teda potez koste.