Refresh dat na disku

Refresh dat na disku
« kdy: 10. 05. 2014, 11:53:13 »
Zdravim - už podruhé se mi stalo - nešlo z disku přečíst pár sektorů. Způsobilo mi to dost problémů - timeouty při čtení, pády virtuálů, ... Zdá se ale, že disku jinak nic není.

Přitom by zřejmě stačilo občas refreshnout všechna data - přečíst a zase zapsat. Teď jsem to udělal - sice jsem někde přišel asi o 12kB dat - těch (tragédie :D), ale počítadlo běží krásně. ;-)

Děláte někdo něco takového ? Máte s tím někdo zkušenost ?


ac

Re:Refresh dat na disku
« Odpověď #1 kdy: 10. 05. 2014, 12:16:17 »
Ahoj,

tuhle bolistku resi ZFS a mozna ma nejak poresene BTRFS.

ZFS uz od dvou disku (raid1) nebo i vice (raidz{1,2,3} ) umi vadny blok detekovat (nesedi hash), zkusit precist z druheho disku a pokud tam jsou OK, tak spravna data vratit aplikaci, ktera o ne pozadala. No a pak ten vadny blok prepise temi spravnymi daty.

Dale na ZFS poolu lze vynutit kontrolu pomoci zfs scrub - ten prepocita vsechny checksumy na blokach a snazi se opravit vsechny "kopie" dat ktere maji nejakou chybu drive, nez je bude potrebovat aplikace.

ZFS je dostupne v ruznem stadiu dospelosti a ruznym zpusobem (jaderny modul, userspace zalezitost ...) pro ruzne operacni systemy, kde to licencni podminky umoznuji - Solaris, Illumos-based distra, FreeBSD, OSX, Linux ...

--ac

ES

Re:Refresh dat na disku
« Odpověď #2 kdy: 10. 05. 2014, 12:52:53 »
Udelat kopii disku a ten vadnej vyhodit.
To ze z nej nejde precist "par" sektoru znamena poslednich 20let ze mu doslo volne misto pro presun vadnych sektoru nebo je to misto natolik vadne ze ze presunout nejde. A i kdyz muze bezet jeste dlouho tak drzet to v serveru je blbost v desktopu leda tak pokud je na hrani a nejsou tam zadny data.

Re:Refresh dat na disku
« Odpověď #3 kdy: 10. 05. 2014, 13:40:47 »
Tak pro přesun vednych sektorů je nejdřív musíš přečíst - takže to nemusí znamenat nic jiného, než že nejdou přečíst.

Dokonce to nemusí znamenat ani, že ty sektory jsou vadné - prostě jen na nich záznam už není čitelný ... Záznam "bledne" na každém médiu.

Udělal jsem image se ztrátou 12kB, ten jsem nahrál zpět a udělal md5ku image i disku se stejným výsledkem. Budu teď častějc zálohovat - to bych měl ale dělat stejně. A očekávám, že disk vydrží další rok nebo dva ....

--------------------------

ZFS a RAID není univerzální řešení. Např. pro můj notebook, kde mám jeden disk a krom asi 3 linuxů ještě pro výjmečné případy i windows ...