Správa balíčků v Debianu

Správa balíčků v Debianu
« kdy: 08. 05. 2014, 07:08:54 »
pěkný den přeji,
o podrobnější zajímání se o balíčky v Debianu mě přiměla přednáška Petra Krčmáře na installfestu. https://www.youtube.com/watch?v=AzIxTU9PYp4 tímto mu děkuji! :)

problém je že o blících "nevím" skoro nic tak jsem se pustil do čtení. https://wiki.debian.org/SourcesList a můj problém: absolutně nechápu ten odstavec Distribution a squeeze, wheezy, jessie, sid ~ oldstable, stable, testing, unstable

use 'wheezy' instead of 'stable' for the distribution == moje lsb_release -a vrací

No LSB modules are available.
Distributor ID:   Debian
Description:   Debian GNU/Linux 7.0 (wheezy)
Release:   7.0
Codename:   wheezy

a já chci stable systém. Nechci jiný systém. Až pochopím základy tak potom si podle Petrovi přednášky chci balíčky vybírat. V tomto případě je asi jedno jestli wheezy nebo stable?

If you always want to help test the testing release, use 'testing'. If you are tracking Jessie and want to stay with it from testing to end of life, use 'jessie'. == abych to správně chápal (a já to nechápu) tak mám testing abych pomáhal testovat. a vyhovuje mi to a vlastně celý život používám testing ~ jessie tak mám vlatně používat testing nebo jessie? (není to překlad aj->čj, je to "překlad" s pochopením problematiky)

:D :D :D pokud soudruzi chtěli zmást nepřítele, tak se jim to na jedničku povedlo
« Poslední změna: 08. 05. 2014, 09:45:53 od Petr Krčmář »


fdvgdsfsda

Re:správa balíčků v Debianu
« Odpověď #1 kdy: 08. 05. 2014, 07:59:46 »
The 'distribution' can be either the release code name / alias (squeeze, wheezy, jessie, sid) or the release class (oldstable, stable, testing, unstable) respectively.

dnesni stabilni debian se jmenuje wheezy, predtim byl stabilni se jmenem squeeze.
to co je dneska testing se jmenuje jessie za nejaky cas bude jessie novy stabilni a wheezy bude byvaly stabilni.
nestabilni verze co je v jeste vetsi budoucnosti se vzdycky jmenuje sid, pak se postupne berou ty balicky a davaji do testing verze, ktera ma svoje jmeno.

https://www.debian.org/releases/

nasson

Re:správa balíčků v Debianu
« Odpověď #2 kdy: 08. 05. 2014, 08:55:13 »
Přesně tak. Takže když si dáš testing, budeš mít momentálně balíčky z testing, který se jmenuje Jessie. Až se Jessie odroluje do stable, tak ty budeš mít balíčky z testing (už ne Jessie). Když si dáš Jessie, odroluješ se s ní do stable a už nebudeš mít testing.

Re:správa balíčků v Debianu
« Odpověď #3 kdy: 08. 05. 2014, 09:45:44 »
Doporučuji se podívat do repozitáře na některém zrcadle:
ftp://ftp.debian.cz/debian/dists/

Uvidíš tam, že existují adresáře s balíčky a na ně míří symbolické odkazy s názvy větví. Současný stav je takový:

unstable = sid
testing = jessie
stable = wheezy

V tuhle chvíli je jedno, jestli si nastavíš testing nebo jessie, stejně tě to zavede do stejného adresáře a stáhneš stejné balíčky.

Rozdíl nastane ve chvíli, kdy vyjde nová verze Debianu, což bude přibližně za rok. Pak bude situace vypadat zhruba takto:

unstable = sid
testing = zurg (zatím není známo)
stable = jessie
oldstable = wheezy

Pokud budeš v tu chvíli mít v konfiguraci napsáno „wheezy“, nic se nestane a zůstaneš na starším vydání 7.0. Pokud tam budeš mít napsáno „stable“, automaticky přejdeš na vydání 8.0 Jessie. Totéž s testingem.

Jde tedy o to, jestli se chceš držet verze (7.0, 8.0,...) nebo chceš držet na větvi (stable, testing) bez ohledu na vydání.

Re:Správa balíčků v Debianu
« Odpověď #4 kdy: 08. 05. 2014, 16:45:31 »
no jasný pánové. všem díky moc :) už to chápu.

jinak se potřebuju vybrečet (řečnická otázka). dál jsem si četl o balících a řek jsem si že si stáhnu aktualizace... apt-get update, apt-get upgrade... stáhlo se cca 3MB dat. a tak rozjeb*nej a rozmrd*nej systém jsem měl v rukách naposledy když mi bylo 17 a ho*no jsem tomu rozuměl. měl jsem tam repozitář na crunchbang (tohle distro používám) a pak normální debian a debian security... hrůza. sto chutí nainstalovat blbuntu nebo Windejsi :( :(


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Správa balíčků v Debianu
« Odpověď #5 kdy: 08. 05. 2014, 17:23:26 »
Tak patlat dohromady repa Debianu a Crunche asi neni nejlepsi napad. Za tohle Debian nemuze, chyba bude mezi klavesnici a zidli.

Fantomas

Re:Správa balíčků v Debianu
« Odpověď #6 kdy: 08. 05. 2014, 18:53:36 »
Michat system ze dvou repozitaru ruznych systemu, hmmm, hodne slusnej oddil...

2012

Re:Správa balíčků v Debianu
« Odpověď #7 kdy: 08. 05. 2014, 20:33:10 »
Tak patlat dohromady repa Debianu a Crunche asi neni nejlepsi napad. Za tohle Debian nemuze, chyba bude mezi klavesnici a zidli.
crunchbang normalne pouziva repa debianu - pouziva verzovani pomoci priorit, treba ja tam mam:
deb http://packages.crunchbang.org/waldorf waldorf main
deb http://http.debian.net/debian wheezy main contrib non-free

a v apt/preferenes:
Package: *
Pin: release a=waldorf
Pin-Priority: 1001
Package: *
Pin: release a=wheezy
Pin-Priority: 500


Re:Správa balíčků v Debianu
« Odpověď #8 kdy: 09. 05. 2014, 16:59:30 »
aha, aha... díky všem za přínosné odpovědi! :) no tak jsem prostě zase o něco chytřejší... (ale popravdě jak jsem to měl vědět? zase řečnická)

přes to se bych se rád dál zeptal:

1) původně jsem si říkal že to zavinilo používání apt-* místo abych použil aptitude. Pan Krčmář ale v přednášce říkal že je to jedno. Je to jedno?

2) taky si říkám jestli mi to nerozbil balíček - mám pocit že to byl dpkg. Když jsem dělal upgrade, tak to mělo nějaký problém, nevěděl který instalovat, tak se mě ptal a já si nějakej vybral. jo, za slovo nějakej asi budu kamenovanej... :(

3) trollovací otázka: když dostanu distro kde je v sources.list repozitář dané distribuce + další repozitáře tak proč je to problém? šak to musí mít vychytané aby upgrade dopadl dobře? ti co to dělají musí počítat s tím že když poprvé nainstaluju distro tak udělám upgrade? nebo se pletu?

4) když jsem sys na notebooku rozstřelil a zjistil jsem to, tak jsem dál nic nedělal... až teď jak píšu tento příspěvek jsem systém v txt. režimu nakopnul a helemese soures.list:
- všechny repozitáře týkající se crunchbang zakomentované
- mám tu: ftp.cz.debian stable main
- a mám tu: security.debian stable/updates main

tak to nechápu.

díky všem za odpovědi :)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Správa balíčků v Debianu
« Odpověď #9 kdy: 09. 05. 2014, 17:18:29 »
Co takle trochu specifikovat, jak se ten system rozjebal?

Re:Správa balíčků v Debianu
« Odpověď #10 kdy: 09. 05. 2014, 17:44:13 »
sys se strartuje asi půl dne, když naběhne, funguje pouze přihlašovací GUI. po přihláčení černá obrazovka, a dál nic. nejde se ani přihlásit do takového toho terminálu ctrl+alt+f1, f2, f3...
když nabootuju recovery mode tak se taky startuje půl dne, na konci má písmo rozměry tak 1x1cm a co mě udivuje, když naběhne, tak jsem hnedka root, ani se nemusím přihlašovat. WTF?

karel

Re:Správa balíčků v Debianu
« Odpověď #11 kdy: 09. 05. 2014, 18:34:36 »
njn -  Internet Troll: omg imho pebkac rtfm

2012

Re:Správa balíčků v Debianu
« Odpověď #12 kdy: 09. 05. 2014, 22:09:08 »
1) původně jsem si říkal že to zavinilo používání apt-* místo abych použil aptitude. Pan Krčmář ale v přednášce říkal že je to jedno. Je to jedno?

2) taky si říkám jestli mi to nerozbil balíček - mám pocit že to byl dpkg. Když jsem dělal upgrade, tak to mělo nějaký problém, nevěděl který instalovat, tak se mě ptal a já si nějakej vybral. jo, za slovo nějakej asi budu kamenovanej... :(

3) trollovací otázka: když dostanu distro kde je v sources.list repozitář dané distribuce + další repozitáře tak proč je to problém? šak to musí mít vychytané aby upgrade dopadl dobře? ti co to dělají musí počítat s tím že když poprvé nainstaluju distro tak udělám upgrade? nebo se pletu?

4) když jsem sys na notebooku rozstřelil a zjistil jsem to, tak jsem dál nic nedělal... až teď jak píšu tento příspěvek jsem systém v txt. režimu nakopnul a helemese soures.list:
- všechny repozitáře týkající se crunchbang zakomentované
- mám tu: ftp.cz.debian stable main
- a mám tu: security.debian stable/updates main

1) je to jedno, nicmene aptitude je novejsi, osobne pro instalaci/odebirani programu preferuju apt-get, pro update nebo dist-update aptitude...
2) radim update vubec nedelat, radsi udelat poradnej fw, vypnout ssh a javascript; a nebo se naucit dat SYS po nepodarenym updatu zase do kupy
3) ad 2, pokud nedovedu rozbite veci opravit, neupdatovat
4) divne, samo se to nezakomentuje ;-)

Re:Správa balíčků v Debianu
« Odpověď #13 kdy: 10. 05. 2014, 07:41:37 »
1) je to jedno, nicmene aptitude je novejsi, osobne pro instalaci/odebirani programu preferuju apt-get, pro update nebo dist-update aptitude...
2) radim update vubec nedelat, radsi udelat poradnej fw, vypnout ssh a javascript; a nebo se naucit dat SYS po nepodarenym updatu zase do kupy
3) ad 2, pokud nedovedu rozbite veci opravit, neupdatovat
4) divne, samo se to nezakomentuje ;-)

2) jo, asi to tak udelam
3) nejsem takovy mastr abych to opravil
4) ja to zakomentoval... o to je to divnejsi. nejdriv jsem myslel ze jsem dopadl tak jak mi tu lidi radi - michani repozitare distribuce a debianu asi nejde, a pak jsem zjistil ze jsem ten radek komentoval... tak nevim. no co uz. data jsem vylovil, tak jdu sys znovu nainstalovat no :(

_jadd

Re:Správa balíčků v Debianu
« Odpověď #14 kdy: 10. 05. 2014, 10:30:36 »
4. Samo se to zakomentuje při povýšení, pokud jsou repozitáře od třetí strany. Pravidlo pro neposlušný povyšovací systém, před povýšením deaktivovat např. v GUI. Přejmenování souboru není také velká záhada, ale asi ne jak je psáno ... např. používání instalačního programu, když už běží jedna instance která drží soubor pro zápis.