Prosba o otestování externích webkamer

Juhele_cz

Prosba o otestování externích webkamer
« kdy: 13. 09. 2010, 14:18:13 »
Ahojky,
měl bych takovou prosbičku na všechny linuxáky, co mají nějakou externí webku a jsou ochotni trochu pomoci.

Rádi bychom slabozraké sestře udělali takovou digitální lupu pro čtení knih a jiných tištěných textů. Něco takového se sice dá i levně koupit třeba tu:
http://cgi.ebay.com/Vision-Booster-Digital-Magnifier-USB-Optical-Scanner-/150467306870?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item23088ce576
ale obslužný soft pro linux není a domnívám se, že zvětšení se dělá digitálně, neb se nastavuje v softu.

To nás vedlo k nápadu použít nějakou webkameru s patřičným stojánkem (stojan bychom vyrobili) a dejme tomu Wxcam - možná trochu upravený, který by umožnil i funkce typu BW, inverzní zobrazení (bílé na černém) atd.
Zařízení by se připojovalo k notebooku (v současné době HP 550 s celerem a intelí grafikou, Ubuntu Lucid - Vinux 3.0, jede v rozlišení 1280x800)

Potřebuju ale vědět, z jaké vzdálenosti (pokud vůbec) jsou normální webkamery pracující pod linuxem schopny zaostřit tištěný text - řekněme klasický Arial 12pt, jaké rozlišení považujete za vhodné, aby to šlo číst cca při 10x zvětšení a taky jaký framerate u kamery, aby se text při čtení dal nějak rozumně posouvat. Otázkou taky je, jak udělat nastavitelné zvětšení - zda udělat nějakou předsádku pro webku nebo něco jako digi zoom.

Klidně koupíme i nějakou dražší webku (nad litr), pokud by to stálo za to. Potřebuju zvolit nějaký rozumný kompromis rozlišení a fps, aby nebyl moc velký datový tok a komp to zvládal.

Tak kdybyste byl někdo ochoten udělat tento drobný testík, byli bychom vám vděčni (pište sem pls aspoň zhruba typ webky, ať si můžu udělat přehled).

předem dík  ;)

PS: pokud to zrealizujem, tak hodím info na svůj web a pochlubíme se i tu


Martin Proks

Re: Prosba o otestování externích webkamer
« Odpověď #1 kdy: 13. 09. 2010, 15:52:34 »
Zdravím

Těch $40 je cca 1200,- kč. I s poštovným se do 2000,- určitě vejdete. Stojí to za to to dělat vlastníma silama když to cenově vyjde podobně a strávíte ještě dost času a sil dořešováním problémů na které přijdete až při realizaci? Teda je to pod widle - aha to je asi ten kámen úrazu  ;)

Ale k dotazu. V dané oblasti se nepohybuju, tak jen zateoretizuju.

FPS bych hádal problém nebude. Kamery těch 25fps většinou zvládají a na statický text posouvat si myslím že i těch 10fps by mohlo stačit. Ale budete určitě potřebovat nějaký stojánek a určitě přisvícení. Když dáte kameru nad text a ještě zacloníte rukou, tak to moc čitelné nebude. Navíc problém se zaostřením na tak malou vzdálenost...

Tak si říkám, jestli spíše nejít cestou fotoaparátu kompaktu na stojánku a knihu/text dávat prostě na desku pod něj. Fotoaparát připojený přes USB k PC - musí umět udělat snímek (ideálně i s bleskem) na příkaz z počítače. To by snad některé modely mohly umět. No a pak cca 1s počkat na pořízení snímku, kouknout se do příslušného adresáře ve foťáku který soubor přibyl a ten předhodit nějakému prohlížeči obrázků s parametry měřítka přes příkazovou řádku. To celé se dá napsat jako jednoduchý script v shellu, ten pak v Gnome nebo KDE nebo co používáte přes spouštěč naasociovat s ikonou a je to...

Uživatel pak jen zmáčkne ikonu a za cca 1,5s mu naběhne zvětšený obrázek na počítači ve kterém se pak už jen posouvá normálně jak je zvyklý z PC.
Zavřít prohlížeč, otočit stránku a zmáčknout pro novou fotku...

No "myšoidní lupa" by asi byla pohodlnější a intuitivnější, ale určitě realizačně složitější.

Teď jsem se koukl na Mr. Googla a Gphoto2 http://www.gphoto.org/ projekt je asi to co vás bude zajímat pro pořízení fotky/řízení kamery přes příkazovou řádku. Je tam i seznam asi 1300 fotoaparátů a kamer se kterými to komunikuje...

dustin

Re: Prosba o otestování externích webkamer
« Odpověď #2 kdy: 13. 09. 2010, 17:03:20 »
A co na zoom obyčejný zoom efekt compizu? :) Pěkně se šoupe myší.

Juhele_cz

Re: Prosba o otestování externích webkamer
« Odpověď #3 kdy: 14. 09. 2010, 07:27:03 »
A co na zoom obyčejný zoom efekt compizu? :) Pěkně se šoupe myší.

Compiz na tom stroji dělá pěkný binec. A spolu s odečítačem Orca to už vůbec nejde. Jestli je na vině grafika nebo jestli to komp nestíhá, nevím.

Mašina je tahle:
HP 550, Celeron-M 550 2.00GHz • 1GB RAM • 160GB • DVD smažka • Intel GMA X3100 (IGP) max. 384MB sdílené paměti • 15.4" WXGA (1280x800)
Ubuntu Lucid (Vinux 3.0)

nikdo

Re: Prosba o otestování externích webkamer
« Odpověď #4 kdy: 14. 09. 2010, 16:11:39 »
Mám webkamerku genius islim 1322AF, ostří od cca 5cm, rozlišení při 640x480 dělá 30 fps. Jinak umí i 1280x1024, ale tam už de fps rapidně dolů (7-8 fps) a použitelnost pro zmiňované účely podle mého úsudku dost nízká. V linuxu jede ok, podporuje USB Video Class. Docela dobře si poradí i se špatnými světelnými podmínkami. Zkusil jsem udělat krátké video - http://leteckaposta.cz/526472862. Trpí ale drobným neduhem - celkem často při pohybu papírem či při změně světla (zaclonění posunující rukou) "přeostřuje". Nu, na videu je to myslím celkem zřetelné. Cena je cca 500,- kč takže bych čekal že nějaká dražší webkamera by mohla vaše požadavky naplnit.


Tomas

Re: Prosba o otestování externích webkamer
« Odpověď #5 kdy: 14. 09. 2010, 23:34:11 »
No na review různých web kamer se můžete podívat http://cowboyfrank.net/webcams/

Juhele_cz

Re: Prosba o otestování externích webkamer
« Odpověď #6 kdy: 15. 09. 2010, 07:34:18 »
2 nikdo:
Wow,
díky za naprosto vyčerpávající informace a hlavně za to video. Dívali jsme se na to doma a ono možná to VGA s 30fps bude stačit. Předpokládám, že bych udělal na kamerku nějaké rameno posuvné ve dvou rovinách + vertikálně, takže by se pak nehýbalo papírem, ale kamerou a bylo by to plynulejší. To AF se jeví spíše jako výhoda, protože když bude kniha někde ohnutá, tak se kamerka přeostří sama. Sestra by si to asi pořádně sama nedoostřila, takže tohle vypadá jako dobré řešení.

2 Tomas: to je sice hezké, ale to, na co kamerku chci, nepatří mezi běžné využití uvažované výrobcem a tudíž se to v recenzích moc neřeší. Navíc na té stránce neřeší moc linux. Osobně už jsem samozřejmě gůglil a taky šmejdil po uživatelských diskuzích na CZC, ale říkal jsem si, že sundat kamerku a vyzkoušet s kusem papíru a hodit sem krátké info by neměl být až tak náročný požadavek.  8)