IPtables směrují mimo chtěný prostor

j

Re:IPtables směrují mimo chtěný prostor
« Odpověď #15 kdy: 16. 04. 2014, 13:59:18 »
Minimalne by sis tam mel pridat pravidla, ktery znemoznej odchozi provoz na privatni IPcka a stejne tak prichozi provoz z privatnich/na privatni adresy. Samo pripadne s vyjimkou toho subnetu pres kterej to podruhy natujes.

=> pokud mas ven eth0 a dovnitr eth1 ... tak veskerej provoz kterej pude pres forward, a jako odchozi iface bude mit eth0 ... nesmi mit v dst nic jako 192.168./16, 10./8 ... a samo dalsi dle rfc. Tim zajistis ze tvuj nesmyslnej traffic nebude zatezovat tvoji (a providerovu) linku.

zadruhy ... veskerej provoz, kterej bude mit jako prichozi iface eth0 a v dst bude mit vyse zmineny IPcka nesmi projit, nebot je to zcela zjevny utok na tvoji sit a pokud takovy veci projit nechas, da se uplne vpohode navazat primej spoj s internima strojema, zcela bez ohledu na to, ze sou za NATem.

zatreti ... provoz, kterej prijde na eth0 a bude mit v dst verejnou adresu, ale v src privatni ... bys mel zablokovat taktez, da se to taktez da vyuzit k ruznym typum utoku.

Samo, jak bylo receno, nejlepsi je pristupovat ke kazdymu jednomu zarizeni v siti tak, ze je v siti naprosto verejne, a tudiz by nemelo do te site poskytovat nic, co zcela verejne poskytnout nechces. A uvedom si, ze nastavit korektne firewall tak, aby delal to co chces, a ne co si myslis ze dela ... neni vubec easy.

Jinak doporucuju IPv6, veci to velmi zjednodusuje, nemusis totiz resit co se kde na co preklada a co z toho ve finale vyleze ...


Pavouk106

  • *****
  • 2 400
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:IPtables směrují mimo chtěný prostor
« Odpověď #16 kdy: 16. 04. 2014, 14:15:17 »
j: Díky za nasměrování a vysvětlení. Nejsem zase úplnej debil, snažím se to pochopit a naučit, mám před sebou mini seriály "Vše o iptables" a "Stavíme firewall" tady na rootu a prokousávám se tím.

Jinak u mých strojů to mám tak, že služby na který směruju porty, jsou braný jako kdyby stroj visel přímo v internetu. IPv6 mám, takže se podle toho musím taky chovat... (horší už to má brácha s Windows :-) tam se o zabezpečení ale musí postarat Microsoft)

To víte, že by mě zajímalo, jak moc to má všechno nastavený dobře/blbě, ale jak tohle zjistit? Bezpečnostní audit domácnosti platit fakt nechci ;D

Můžu tedy ještě dotaz(y)? Když směruju na routeru vnější port 22 na vnitřní IP na port 22, existuje možnost, že tehle forward bude zneužitej k tomu, aby se útočník dostal jinam, než na SSH na cílovym stroji? Jak?

j

Re:IPtables směrují mimo chtěný prostor
« Odpověď #17 kdy: 16. 04. 2014, 16:25:23 »
To zalezi, jak ten forward mas nastavenej ... iptables umoznuji lecos (da se rict, ze naprosto cokoli). Jinak viz vejs, pokud ti poslu paket, kterej ma src 192.168.x.y ... a dst a.b.c.d (tvoje verejna) na port 22, tak se stane to, ze tvuj stroj prijme paket, a odpoved posle internimu stroji s IP uvedenou v src. Pak samo zalezi na tom, co a jak deravyho bezi na tom dalsim stroji. Jop, uvedom si, ze soucasti src je i port, takze defakto muzu takhle vyvolat komunikaci na port rpc, http ...

Pavouk106

  • *****
  • 2 400
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:IPtables směrují mimo chtěný prostor
« Odpověď #18 kdy: 16. 04. 2014, 17:14:05 »
j: Díky. Začínám to v tom vidět. Je potřeba si ošéfovat, aby z veřejný IP nechodily dovnitř do sítě pakety z adres, který mám ve vnitřní síti (protože tím pádem by nešlo o moje pakety...).

To bude ještě zajímavý, čeká mě zjevně celkem boj :-)