Obnovení Linuxu po instalaci Win

linux_noob

Obnovení Linuxu po instalaci Win
« kdy: 12. 02. 2014, 12:01:55 »
Zdravim,
puvodne jsem mel nainstalovano windows a fedoru 20 v BIOS modu s MBR oddilama. Potom jsem preinstaloval windows, bohuzel instalacni medium se zdrahalo nabootovat v BIOS modu, tak jsem prepnul do UEFI modu, to mu furt jeste bylo malo a tak jsem jeste musel zkonvertovat tabulku oddilu na GPT, pote jiz instalace probehla v pohode. Co me ale zajima je, jestli je ted moznost ten linux opravit tak, aby taky bootoval v UEFI modu?

Nejdriv jsem si myslel, ze bych zkusil nainstalovat rEFInd, ale pak jsem se docetl, ze neumi linux nabootovat sam o sobe. Mam jeste boot oddil linuxu z puvodni instalace, pokud bych nainstaloval rEFInd, nasel by na nem grub a byl by ten grub schopnej nabootovat, kdyz byl instalovanej v BIOS modu? Pripadne, dalo by se to nejak vyresit jeste reinstalaci grubu navic, nebo je problem jeste v necem jinym nez v zavadeci?

Prinejhorsim bych to preinstaloval cely, ale pokud nekdo ma nejakou podobnou zkusenost budu rad, predem diky.
« Poslední změna: 12. 02. 2014, 14:03:36 od Petr Krčmář »


Re:Obnoveni linuxu po reinstalaci windows + konverzi MBR na GPT
« Odpověď #1 kdy: 12. 02. 2014, 13:38:58 »
Než se tu objeví někdo, kdo tomu rozumí. GRUB zamordovaný woknama spravuji tak:
1) Livko Ubuntu
2) sudo -i
3) fdisk -l najdeš oddíl s nainstalovaným linuxem
4) mount /dev/sda5 (nebo kde máš linux podle fdisk -l) /mnt
5) grub-install --root-directory=mnt /dev/sda
6) po restartu počítače sudo update-grub

black3r

Re:Obnovení Linuxu po instalaci Win
« Odpověď #2 kdy: 13. 02. 2014, 18:36:14 »
Postup od braqela by mal fungovat az na jednu drobnost: Ked pouzivas UEFI musis GRUB instalovat v UEFI mode viac info napr. tu https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB#UEFI_systems_2 .
rEFInd vie nabootovat Linux aj bez GRUB-u, Dokonca Linux sa v UEFI mode vie nabootovat aj sam, bez rEFInd-u, ak mas kernel a initrd nakopirovany na EFI System partition-e.. viac info tu https://wiki.archlinux.org/index.php/EFISTUB#Directly.2C_using_efibootmgr_entry
K rEFInd-u info poskytnut neviem lebo ho nepouzivam, ked som s UEFI zacinal tak som pouzival GRUB, teraz uz pouzivam priame bootovanie kernel-u, obidve veci som nastavoval podla tej wiki. Linky su sice k Arch-u ale postupy by mali byt rovnake/velmi podobne aj v pripade ubuntu/fedory. V kazdom pripade ak chces nieco opravovat tak je vhodne zohnat si nejaky live linux..

Druha vec je, ze co po boot-e. Ked si skonvertoval MBR na GPT je mozne ze ti nepojdu namountovat particie, lebo sa im zmenili identifikatory. V tom pripade ta to pravdepodobne hodi do root shell-u, v ktorom si vies cez blkid pozriet identifikatory particii a patricne upravit mountpointy v /etc/fstab ... (Alebo toto cele mozes spravit este z livka :) )

linux_noob

Re:Obnovení Linuxu po instalaci Win
« Odpověď #3 kdy: 14. 02. 2014, 10:59:04 »
Ok, diky obema. Zkusim to a dam vedet

linux_noob

Re:Obnovení Linuxu po instalaci Win
« Odpověď #4 kdy: 14. 02. 2014, 14:32:08 »
Tak diky jeste jednou, ted uz pisu z obnoveny fedory. Prakticky jediny co jsem musel udelat navic je nastavit si aby se bootoval pres grub.


Re:Obnovení Linuxu po instalaci Win
« Odpověď #5 kdy: 14. 02. 2014, 17:24:19 »
Sláva, dobrá věc se podařila.

IlWorker

Re:Obnoveni linuxu po reinstalaci windows + konverzi MBR na GPT
« Odpověď #6 kdy: 27. 03. 2014, 07:30:43 »
Než se tu objeví někdo, kdo tomu rozumí. GRUB zamordovaný woknama spravuji tak:
1) Livko Ubuntu
2) sudo -i
3) fdisk -l najdeš oddíl s nainstalovaným linuxem
4) mount /dev/sda5 (nebo kde máš linux podle fdisk -l) /mnt
5) grub-install --root-directory=mnt /dev/sda
6) po restartu počítače sudo update-grub

Zdravim, mam podobny problem, ale mam 3 particie v linuxe - /grub /root a /home. Nie som si isty, prikazom
Kód: [Vybrat]
grub-install --root-directory=mnt /dev/sdalen pre istotu sa pytam ci to v mojom pripade nema byt
Kód: [Vybrat]
grub-install --grub-directory=mnt /dev/sda (s tym, ze mountujem /grub oddiel a nie /root oddiel)

Typek

Re:Obnovení Linuxu po instalaci Win
« Odpověď #7 kdy: 01. 05. 2014, 12:15:14 »
Zdravim znalcov.
Mam podobny problem, az na detail - mam LVM. Vyssie popisany postup hodi chybu. Tak som trochu guglil, ale nie su mi uplne jasne postupy co som nasiel.
Rad by som si zachoval dualboot s win (praca bohuzial) - ma tri particie. Linux je na LVM a ma tiez 3 particie. Moze niekto popisat nejaky jednoduchy a zrozumitelny postup, ako opravit grub na LVM?