Jak co nejlépe zálohovat?

Jak co nejlépe zálohovat?
« kdy: 04. 04. 2014, 00:09:15 »
Zatím jsem zálohoval pravidelně pomocí Duplicity do lokálního adresáře a jeho obsah pak šířil přes Bittorrent Sync. Vypadá to fajn, protože:
* Mám rozdílové zálohy, jednou za čas se udělá celá záloha.
* Zálohy jsou šifrované. Zvolil jsem úmyslně symetrické šifrování.
* Tak, jak to mám nastavené, musím zadávat při každé záloze znovu heslo, takže ho jen tak nezapomenu.
* Zálohy jsou komprimované.
* Umožňuje nadefinovat různé excludes a includes.
* Elegantní upload zálohy na dvě různá místa díky Bittorrent Sync.
* Nemám tunu malých souborů.
* Úložiště nemusí umět symlinky, dvojtečky apod.
* Jednu kopii mám doma, mohu tedy obnovovat i pokud vypadne internet.

V praxi to tak slavné už nebylo. Objevily se mi na disku vadné sektory (celkem 24, tzn. 12KiB), asi žádná data nezasáhly, ale disk jsem si nechal vyměnit. (Na co čekat...) Tak jsem obnovoval ze zálohy a najednou toto: http://pastebin.com/XXKbthYv

Nejde mi až tak o to, jak z té zálohy dostat ta data. Naštěstí jsem udělal ještě jednu mimořádnou full zálohu, která funguje. Kdyby mi ale disk klekl náhle, těžko bych takovouto zálohu měl. Jde mi o to, co udělat do budoucna:

1) Zálohovat nejen na dvě různá místa (to už dělám), ale také pomocí dvou různých nástrojů. (O tom jsem už slyšel, ale...)
2) Asi se vykašlat na BT sync a podobné mechanismy pro tyto účely. Bude vhodnější data rovnou nahrát na server. V současné podobě v případě, že se pokazí záloha rovnou na zdrojovém disku (tzn. soubor bude poškozený, ale zdánlivě perfektně čitelný), hrozí poškození všech záloh. Nevím ale, jak moc je to pravděpodobné, přecejen tu máme nějaké error correction codes apod.
3) Vyměnit Duplicity za něco jiného. Možná to poškození vzniklo jinde, ale kdyby nic jiného, takto přece nemůže vypadat chybová hláška z programu, na kterém visí moje data. Kdyby Duplicity napsalo, co jsem poškodil, dejme tomu.

Co byste mi doporučili? Čím nahradit Duplicity, aby to bylo funkčně srovnatelné, ale spolehlivější?


Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Jak co nejlépe zálohovat?
« Odpověď #1 kdy: 04. 04. 2014, 01:36:27 »
Já osobně nedám dopustit na rsync. Používám ho léta na různé způsoby a zatím mne nikdy nenechal ve štychu.

Admin edit: Necituj celé příspěvky nad sebou. Zhoršuje to čitelnost, protože pak čtenář vidí dvakrát pod sebou zbytečně stejný obsah.
« Poslední změna: 04. 04. 2014, 10:25:41 od Petr Krčmář »

Sten

Re:Jak co nejlépe zálohovat?
« Odpověď #2 kdy: 04. 04. 2014, 11:07:19 »
Mám dobré zkušenosti s rdiff-backup. Je to založené na rsyncu, ale na rozdíl od něj to umí zachovávat historii.

bwbw

Re:Jak co nejlépe zálohovat?
« Odpověď #3 kdy: 04. 04. 2014, 17:02:31 »
vbox + solaris + zfs pooly (kludne cez subory na disku) a snapshoty, posielane skrz zfs send/receive na druhu masinu. viacmenej splna vsetky poziadavky.

Re:Jak co nejlépe zálohovat?
« Odpověď #4 kdy: 04. 04. 2014, 23:40:36 »
Díky za tipy.

U rsyncu a rdiff-backup asi nepůjde šifrovat, když nepočítám možnosti typu eCryptFS. (To nechci, je tu asi zbytečně mnoho side channels a omezená délka názvu souboru.) Navíc mi hrozí tuna malých souborů, což u některých úložišť taky není ideální. A pro zálohování na horší filesystémy to asi taky nebude.

ZFS možná bude zajímavá alternativa, ale nevím, jestli i na Linuxu. A trošku se bojím, že tam nepůjde nastavit tak dobře různé excludes.



.

Re:Jak co nejlépe zálohovat?
« Odpověď #5 kdy: 12. 04. 2014, 09:02:35 »
jaj dalsi pouceny expert, co si na vlastni kuzi vyzkousel, ze problem zalohovani ma nekolik podukolu

mit nejake zalohy
mit uplne zalohy
mit zalohy s overenou obnovitelnosti
mit zalohy s prijatelnou mirou dostupnosti
mit zalohy s prijatelnym casem obnovy
...

ted jen zbyva dodat, ze jestli to chces zadarmo, tak si vyber libovolne dve :-D

.

Re:Jak co nejlépe zálohovat?
« Odpověď #6 kdy: 12. 04. 2014, 09:04:02 »
a bohuzel to neni vtip i kdyz je ta situace k smichu

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak co nejlépe zálohovat?
« Odpověď #7 kdy: 12. 04. 2014, 09:48:21 »
Díky za tipy.

U rsyncu a rdiff-backup asi nepůjde šifrovat, když nepočítám možnosti typu eCryptFS.

Mozna byste mohl zalohovat sifrovany obraz souboru. Podivejte se na encfs --reverse. Ovsem otazka je co se stane, kdyz se to pusti dvakrat na stejny soubor. Vznikne stejny zasifrovany obraz? Pokud ne, to by se rsyncu moc nelibilo a prenaselo by se zbytecne mnoho dat.

Re:Jak co nejlépe zálohovat?
« Odpověď #8 kdy: 12. 04. 2014, 10:11:28 »
Jednak se soubory je režie (mnoho malých souborů), jednak jsou tu zbytečné side channels a zrovna EncFS jsem zavrhl:

Citace
EncFS is probably safe as long as the adversary only gets one copy of the ciphertext and nothing more. EncFS is not safe if the adversary has the opportunity to see two or more snapshots of the ciphertext at different times. EncFS attempts to protect files from malicious modification, but there are serious problems with this feature.

Z https://defuse.ca/audits/encfs.htm via https://prism-break.org/en/projects/encfs/