Kódova stránka v textovom dokumente

Kódova stránka v textovom dokumente
« kdy: 03. 09. 2010, 18:21:05 »
priatelia Linuxáci, pomôžte prosím!

v Ubuntu (v.10.04) píšem obyčajný textový dokument (pomocou utility "gedit") a diakritické znaky, ktoré sa v Ubuntu zobrazujú správne, sú potom úplne dotrtkané ak ten istý súbor otvorím vo Win7 (tiež v obyčajnom "Notepade").

Ubuntu mám v anglickej (USA) verzii, v "Keyboard preferencies - Layout" mám: USA a Slovakia extended backslash (práve táto je používaná pri písaní v "gedit" pre diakritické znaky) a textový súbor v Linux-e nahrávam s parametrami:
Character encoding: Current locale (UTF-8)
Line ending: Unix/Linux

A napr.znaky, ktoré mám (a vidím) v Ubuntu takéto:
Kód: [Vybrat]
ý  ú  í  ésa mi vo Win7 zobrazia takto:
Kód: [Vybrat]
ý  ú  í  é
Čo s tým? Ako to vo Win7 zobraziť správne? Resp.ako to zapisovať v Ubuntu tak aby to vo Win7 správne zobrazovalo?


BubakB

Re: Kódova stránka v textovom dokumente
« Odpověď #1 kdy: 03. 09. 2010, 18:29:16 »
priatelia Linuxáci, pomôžte prosím!

v Ubuntu (v.10.04) píšem obyčajný textový dokument (pomocou utility "gedit") a diakritické znaky, ktoré sa v Ubuntu zobrazujú správne, sú potom úplne dotrtkané ak ten istý súbor otvorím vo Win7 (tiež v obyčajnom "Notepade").

Ubuntu mám v anglickej (USA) verzii, v "Keyboard preferencies - Layout" mám: USA a Slovakia extended backslash (práve táto je používaná pri písaní v "gedit" pre diakritické znaky) a textový súbor v Linux-e nahrávam s parametrami:
Character encoding: Current locale (UTF-8)
Line ending: Unix/Linux

A napr.znaky, ktoré mám (a vidím) v Ubuntu takéto:
Kód: [Vybrat]
ý  ú  í  ésa mi vo Win7 zobrazia takto:
Kód: [Vybrat]
ý  ú  í  é
Čo s tým? Ako to vo Win7 zobraziť správne? Resp.ako to zapisovať v Ubuntu tak aby to vo Win7 správne zobrazovalo?

Dobrý den,

poznámkový blok z Windows 7 umí jen kódování cp-1250. Hodí se jen pro nouzové účely. Doporučuji Vám použít alternativní textové editory, jako je třeba notepad++, který toho umí na své účely docela dost (sic se nespustí během mžiku oka, ale i přesto rychle startuje).


Re: Kódova stránka v textovom dokumente
« Odpověď #2 kdy: 03. 09. 2010, 19:05:00 »

BubakB

Re: Kódova stránka v textovom dokumente
« Odpověď #3 kdy: 03. 09. 2010, 19:23:20 »
nebo gvim
 :)

http://www.vim.org/about.php

Také možnost (nevěděl jsem, že je i pod windows).   :)

logikk

Re: Kódova stránka v textovom dokumente
« Odpověď #4 kdy: 03. 09. 2010, 19:58:30 »
"Nekecejte nesmysly :-)"
UTF8 umí i XPčkovskej notepad, natož 7čky - ty uměj asi tři unicode kódování.

Pravděpodobně ten soubor otevíráš jako ansi, při otevírání je třeba zvolit mód unicode (v otevíracím dialogu).
Jinak samozřejmě lepší editor je lepší, já bych doporučil českej PSPad nebo JEdit (ale ten není moc pro začátečníka, takže spíš ten PSPad, ale dobře nakonfigurovanej jedit je lepší).
Výho jeditu je, že je naprosto stejnej na widlích i linuxu (jeden z důvodů, proč ho používám).


Re: Kódova stránka v textovom dokumente
« Odpověď #5 kdy: 04. 09. 2010, 18:02:16 »
používam pod Win7-kou editor UltraEdit (a ten je, myslím veľmi dobrý).

Pokiaľ v Ubuntu v text-editore "gedit" vyberiem pri save-ovaní dokumentu:
Kód: [Vybrat]
Character encoding:  Central European (WINDOWS-1250)vypíše mi následne hlášku:
Kód: [Vybrat]
Could not save the file ... using Central European (WINDOWS-1250) character encoding.
Document contains characters that cannot be encoded using the specified character encoding. Select different ...
takže berie to len s kódovaním UTF-8. A to je zase nečitateľné vo Win7.

Jaro, léto, podzim a ...:

Re: Kódova stránka v textovom dokumente
« Odpověď #6 kdy: 04. 09. 2010, 21:01:55 »
...
Jinak samozřejmě lepší editor je lepší, já bych doporučil českej PSPad nebo JEdit (ale ten není moc pro začátečníka, takže spíš ten PSPad, ale dobře nakonfigurovanej jedit je lepší).
Výho jeditu je, že je naprosto stejnej na widlích i linuxu (jeden z důvodů, proč ho používám).

Q:What is the easiest way to install jEdit?
A:First, make sure you have a working installation of the Java platform.

Možná je JEdit dobrý editor, já osobně nemám moc rád aplikace, kterí potřebují spoustu dalších "nedůležitých" knihoven k tomu, aby pořádně fungovaly ...

Jaro, léto, podzim a ...:

Re: Kódova stránka v textovom dokumente
« Odpověď #7 kdy: 04. 09. 2010, 21:04:08 »
nebo gvim
 :)

http://www.vim.org/about.php

Také možnost (nevěděl jsem, že je i pod windows).   :)

Zaplať Pán Bůh za ty dary,  ;)

petr

Re: Kódova stránka v textovom dokumente
« Odpověď #8 kdy: 05. 09. 2010, 22:07:23 »
Madedit je pro Win i pro Linux. Stáhneš, spustíš. Umí, co potřebuješ.