Náhodné zaseknutí v Linuxu

Náhodné zaseknutí v Linuxu
« kdy: 15. 03. 2014, 18:12:04 »
Zdravím,
Mám takový problém všechno funguje jak má ale někdy v náhodě se mi z ničeho nic sekne celý systém. Mám dualboot. Linux se mi sekne a zkrátka už nenaskočí musím tvrdý reset. Windows se sekne a potom se třeba po 20 sekundách odsekne . Nevím čím to je způsobeno. Stávalo se to někdy někomu ? Mám podezření na disk ale nevím jak si to mám ověřit jedná se o notebook Lenovo. Zkoušel jsem disk testovat přímo nějakým softem od Lenova ale nanašel žádnou chybu.
Díky za případnou pomoc.

Re:Náhodné zaseknutí v Linuxu
« Odpověď #1 kdy: 15. 03. 2014, 18:37:41 »
Co znamená "sekne a už nenaskočí"? Jak se to projevuje a kdy? Při bootu (co se předtím vypíše), v grafickém prostředí, při používání nějakého programu...

Jirka1

« Odpověď #2 kdy: 15. 03. 2014, 19:47:16 »
Zdravím,
Mám takový problém všechno funguje jak má ale někdy v náhodě se mi z ničeho nic sekne celý systém. Mám dualboot. Linux se mi sekne a zkrátka už nenaskočí musím tvrdý reset. Windows se sekne a potom se třeba po 20 sekundách odsekne . Nevím čím to je způsobeno. Stávalo se to někdy někomu ? Mám podezření na disk ale nevím jak si to mám ověřit jedná se o notebook Lenovo. Zkoušel jsem disk testovat přímo nějakým softem od Lenova ale nanašel žádnou chybu.
Díky za případnou pomoc.
Zkuste se ve Windows podívat do eventlogu, jestli se tam při zaseknutí něco nezapíše. Pokud tam bude disk timeout nebo podobné, máte jasno.

« Odpověď #3 kdy: 15. 03. 2014, 20:17:39 »
To Filip Jirsák: Při libovolném prostředí samozřejmě že vždy v grafickém režimu, stává se to náhodně někdy mi to udělá 2x hned po sobě jindy to jede 2 dny úplně v pohodě.

To Jirka1: Zkusím se potom podívat,zatím díky

libcha

« Odpověď #4 kdy: 15. 03. 2014, 21:09:55 »
Když disk failuje, obvykle se to ve SMARTu objeví (např. 'smartctl -a /dev/sda ).
Taky bych zkusil na tom počítači pustit memtest, odhalí chyby paměti, a když se třeba stane že se i on zasekne, tak aspoň budeš vědět že to disk není, ale např. deska.

technik007[cz]

« Odpověď #5 kdy: 15. 03. 2014, 21:11:15 »
Ahoj, vzhledem k tomu, ze se problem vyskytuje u obou systemu, rekl bych, ze to bude chyba disku. Nevim jaky mas linux, takze doporucim programy pro win. Stahni si Hdtune free verzi http://www.hdtune.com/files/hdtune_255.exe
 a podivej se na S.M.A.R.T status disku. Pokud tem stavum nerozumis, tak pouzij Speedfan a pouzij deep online analysis viz tento clanek http://www.ghacks.net/2008/08/07/analyzing-drive-health-with-speedfan/.

Pavel 'TIGER' Růžička

« Odpověď #6 kdy: 15. 03. 2014, 21:30:11 »
Stáhni si SYSTEM RESCUE CD a spusť z něj MHDD také bych překontroloval paměti MEMTESTem. Předpokládám, že notebuk se nepřehřívá a teploty jsou v pohodě. Pokud ne, tak profouknout ventilátor.