Jak se stát Junior IT Project Manager?

JPu

Jak se stát Junior IT Project Manager?
« kdy: 03. 03. 2014, 09:37:41 »
Dnes sa tak obzeram po pracovnych ponukach a zaujala ma tam jedna prac. ponuka - junior IT projekt manazer (cisto zo zvedavosti, nie ze sa chcem uchadzat). Pod pojmom junior si predstavim cloveka, ktory s tym nema takmer ziadne skusenosti, vie nieco o IT, programovani, zivotnych cyklov SW a mozno nieco o nejakej organizacii. V podmienkach uchadzaca je prax aspon 1-2roky v oblasti projektoveho manazmentu v IT. Mozte mi prosim niekto vysvetlit, ako clovek moze ziskat v niecom takomto prax? Predsa vsade, ked uvidite takyto druh pozicie, tak sa vyzaduju uz skusenosti. Ktore ma normalny clovek, v tomto pripade junior, akoze kde zobrat? Firma zrejme nezamestna hoc akeho zelenaca, ktory nikdy s tym nerobil, na takuto poziciu. Vzdy ma fascinovali taketo typy prac, kde sa vyzadovala prax aj niekolko rokov, ale popravde si neviem predstavit, kde zacat nejaku takuto prax ziskavat. Ktora firma si to vezme na triko?


Pavel...

Re:Jak se stát Junior IT Project Manager?
« Odpověď #1 kdy: 03. 03. 2014, 09:56:27 »
prac. ponuka - junior IT projekt manazer

Osobne by som cakal softwarehouse s malym projektikom.

V podmienkach uchadzaca je prax aspon 1-2roky v oblasti projektoveho manazmentu v IT. Mozte mi prosim niekto vysvetlit, ako clovek moze ziskat v niecom takomto prax?

Dla zasady, povysovania cloveka az na poziciu ktoru nezvlada sa uplne bezne z radovych programatorov vyberie ten sikovnejsi koder a hodi sa mu na krk management.

Ktora firma si to vezme na triko?

Kazda vacsia IT firma.

OMG

Re:Jak se stát Junior IT Project Manager?
« Odpověď #2 kdy: 03. 03. 2014, 10:07:25 »
Dnes sa tak obzeram po pracovnych ponukach a zaujala ma tam jedna prac. ponuka - junior IT projekt manazer (cisto zo zvedavosti, nie ze sa chcem uchadzat). Pod pojmom junior si predstavim cloveka, ktory s tym nema takmer ziadne skusenosti, vie nieco o IT, programovani, zivotnych cyklov SW a mozno nieco o nejakej organizacii. V podmienkach uchadzaca je prax aspon 1-2roky v oblasti projektoveho manazmentu v IT. Mozte mi prosim niekto vysvetlit, ako clovek moze ziskat v niecom takomto prax? Predsa vsade, ked uvidite takyto druh pozicie, tak sa vyzaduju uz skusenosti. Ktore ma normalny clovek, v tomto pripade junior, akoze kde zobrat? Firma zrejme nezamestna hoc akeho zelenaca, ktory nikdy s tym nerobil, na takuto poziciu. Vzdy ma fascinovali taketo typy prac, kde sa vyzadovala prax aj niekolko rokov, ale popravde si neviem predstavit, kde zacat nejaku takuto prax ziskavat. Ktora firma si to vezme na triko?

1) Junior není synonymum pro zelenáč. Ano, junior může být člověk s minimem zkušeností v dané věci - někdo takovým lidem říká junioři, ale rozhodně to není tak, že každý junior je nezkušený člověk.
Junior je prostě pozice, kterou musí člověk dělat obvykle minimálně 3-5 let, než ho uznají jako seniora. Ale to názvosloví pochopitelně není nikde pevně kodifikováno - a každá firma to má jinak.

Takže chtít juniora, co má už 1-2 roky praxe za sebou, je normální požadavek.

2) Praxi získáš tak, že někoho přesvědčíš, že se v oboru vyznáš a že máš vlastnosti na to, abys byl dobrý PM. Dobrá cesta může být, že v té firmě něco děláš. Třeba programátora, nebo analytika, architekta, testera, nebo třeba i nějakou administrativní pozici. A projevíš zájem o uvolněnou pozici PM. Docela pomáhá, když máš pevnou pozici v týmu a současný PM nenadále odejde (je odejit) a firma to musí rychle hodit na někoho zevnitř, než někoho sežene.

JPu

Re:Jak se stát Junior IT Project Manager?
« Odpověď #3 kdy: 03. 03. 2014, 10:33:09 »
nemyslel som, ze junior je zelenac. Mna len zaujima, ako sa moze k niecomu takemuto clovek dopracovat, i len k pozicii junior, ked predtym s cimsi takym nerobil, resp. nema skusenost/i, ktore pozaduju firmy. Jednou z ciest je aj to co si spomenul, ze clovek niekde pracuje ako vyvojar, tester apod. a prejde na poziciu junior PM. Ale je mozne alebo je realna sanca sa zamestnat na taku poziciu aj niekde v uplne novej firme, ked predtym si v starej firme robil uplne inu poziciu? Osobne si myslim, ze uz pri vyberani spomedzi CV, takeho cloveka, co nema v tom ani prax, neprizvu na pohovor.

podlesh

Re:Jak se stát Junior IT Project Manager?
« Odpověď #4 kdy: 03. 03. 2014, 10:41:34 »
Pozor na to - "Junior IT projekt manažer" někde znamená "sekretářka, ale bereme i chlapy"


42

  • **
  • 63
  • 42
    • Zobrazit profil
    • 42
Re:Jak se stát Junior IT Project Manager?
« Odpověď #5 kdy: 03. 03. 2014, 10:43:45 »
Jde asi o to, že když někam jde nějaký nováček, neposadí ho jen tak na senior pozici dokud se nezaučí v dané firmě jejich politiku a provoz ve firmě a hlavně know how.
Stejně tak jsem několikrát zažil, že jsem nastoupil jako junior i když mé zkušenosti jsou velké v dané oblasti. Junior má vždy menší základ co se týče peněz. Až po zapracování jsem se posunul bez problémů na senior pozici.
Málokdy je vidět, že se hledá senior pozice, v takovém případě firma požaduje daleko větší znalosti, které jsou prokázané praxí a referencemi či doporučením.
42

lobo

Re:Jak se stát Junior IT Project Manager?
« Odpověď #6 kdy: 03. 03. 2014, 11:10:03 »
Málokdy je vidět, že se hledá senior pozice, v takovém případě firma požaduje daleko větší znalosti, které jsou prokázané praxí a referencemi či doporučením.
pripadne na senior poziciu sa hlada niekto od priamej konkurencie, kto robi presne to iste

JPu

Re:Jak se stát Junior IT Project Manager?
« Odpověď #7 kdy: 03. 03. 2014, 12:32:33 »
Co som sa docital na roznych diskusiach, tak mi vyslo, ze urcite sa clovek nestane hned nejakych PM. cize napr. cerstvy absolvent VS by takuto funkciu nemal vykonavat, resp. nema este tie experiences. Zrejme jedina cesta k takemuto povolaniu vedie cez povolania ako vyvojar, architekt, tester, atd. Alebo cez znamost alebo zalozenim si vlastnej firmy :)

42

  • **
  • 63
  • 42
    • Zobrazit profil
    • 42
Re:Jak se stát Junior IT Project Manager?
« Odpověď #8 kdy: 03. 03. 2014, 12:55:07 »
Co som sa docital na roznych diskusiach, tak mi vyslo, ze urcite sa clovek nestane hned nejakych PM. cize napr. cerstvy absolvent VS by takuto funkciu nemal vykonavat, resp. nema este tie experiences. Zrejme jedina cesta k takemuto povolaniu vedie cez povolania ako vyvojar, architekt, tester, atd. Alebo cez znamost alebo zalozenim si vlastnej firmy :)

To záleží. Může třeba ve firmě A odejít Senior PM a firma A hledá okamžitě plnohodnotnou náhradu. V tomto případě si dovedu představit vypsání PM Senior pozice.
Ale ano, pokud se bavíme o profesním růstu, rozhodně asi nebude člověk hned PM, i když u nás je vše možné :-)
42

txt

Re:Jak se stát Junior IT Project Manager?
« Odpověď #9 kdy: 03. 03. 2014, 13:21:02 »
Ono projektové řízení není jen o vývoji softwaru, říděj se i projekty mimo IT. Mezi jinýmy třeba automotive, nebo výroba hajzlpapíru.
Když však nebude projekťák znát práci podřízených, tak ho nebudou respektovat a v otázkách časového fondu se nechá lehce oblafnout. Asi mam blíž k vývojářství, než k řízení lopaťáků, ale pár procent specializace v tomto mám. Co vím, to je jednak hardskill - časová(CPM, PERT,...) a nákladová analýza (rozpočet, optimalizační úlohy), řízení rizik, softskill, a procesní část, kde se hraje na certifikace (PMI, PRINCE 2, co si tak vzpomínám).

MK

Re:Jak se stát Junior IT Project Manager?
« Odpověď #10 kdy: 03. 03. 2014, 14:45:52 »
Já jsem k tomu dospěl zcela standardním a už zmíněným postupem, že jsem dělal vývojáře a PM byl odvolán na jiný projekt. Tak jsem to vzal já. Pár let jsem dělal oboje najednou, vývoj i PM, což mi naprosto vyhovovalo. Když se firma rozrostla, tak se rozhodlo, že funkce PM a vývojář se nehodí slučovat (protože čím míň problematice člověk rozumí, tím líp se to řídí :-) ) tak jsem šel dělat zase vývojáře, protože dělat jen čistokrevného PM mě nebaví. A když někdo hledá člověka se zkušenostmi na juniorní pozici, tak je to pro mě signál, že chtějí někoho sice samostatného, ale komu nevadí nízký plat.

Re:Jak se stát Junior IT Project Manager?
« Odpověď #11 kdy: 03. 03. 2014, 15:06:07 »
Junior typicky znamena "nedokazeme primerene zaplatit" ;)

JPu

Re:Jak se stát Junior IT Project Manager?
« Odpověď #12 kdy: 03. 03. 2014, 17:11:08 »
junior/senior su zauzivane informativne popisy pre lepsiu predstavu pri prac. poziciach. Pride im na pohovor cerstvy absolvent, ktory nic neovlada, a pritom oni budu pozadovat cloveka, ktory ma uz 5 rokov za sebou nejakej praxe. Je to zrejme kvoli tomu, aby si uchadzac urobil predstavu, co sa bude od neho ocakavat. Ja osobne by som sa asi tiez nehlasil na senior poziciu, kedze programujem realne asi 2 roky.