Návrh tabulky pro jídelníček

demon

Návrh tabulky pro jídelníček
« kdy: 08. 02. 2014, 20:31:35 »
Custe potrebuju pomoct s navrhem nebo spise optimalizaci entity pro jidelnicek. Nevim jestli zvolit atributy jako "den", "snidane", "svacina", "obed" a nebo provest jeste vetsi rozklad. Jenze jak. Pozadavek je takovy aby na kazdy den musi byt vsechna jidla (chidy). Napadla me entita na jidla a pak relace s konkretnimi dny, ale to jsem nasledne zavrhl jako zbytecne slozite, pro tak primitivni vec jakym je jidelnicek.

dekji za pripadne reakce.
« Poslední změna: 10. 02. 2014, 13:44:16 od Petr Krčmář »


noname

Re:navrh tabulky pro jidelnicek
« Odpověď #1 kdy: 08. 02. 2014, 22:12:56 »
Relace s konkrétními dny by určitě stály za úvahu. Vzhledem k dotazu netuším, o jaký úkol se jedná, ale je potřeba přemýšlet o vyhodnocování prodejnosti jídla, prodejní a nákupní ceny, tržeb, případně dalších záležitostí a to bez jednotlivých dní určitě nepůjde, leda by s nimi byly jednotlivé položky spojeny přes nějaký primární klíč. Dokonce si dokážu představit pro určité potřeby rozdělení i po jednotlivých hodinách. Návrh entity podle mého laického názoru závisí na celkovém zadání a bez něho osobně nedokážu odpovědět. Ale možná se ozve někdo ze zkušenějších...

eMko

  • ****
  • 456
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:navrh tabulky pro jidelnicek
« Odpověď #2 kdy: 09. 02. 2014, 07:49:37 »
číselník Typ_jídla (= snídaně, oběd, večeře ...)
číselník Den (= pondělí, úterý ...)

tabulka Jídlo (= informace o jídle)

Vazební tabulka Jídlo_typ_den, kde cizí klíče pro Jídlo, Typ_jídla a Den budou všechny dohromazy zároveň i primárním klíčem.

Samozřejmě lze do Jídlo_typ_den přidat ještě rozsah platnosti (od nějakého data do nějakého data).

fail

Re:navrh tabulky pro jidelnicek
« Odpověď #3 kdy: 09. 02. 2014, 10:37:34 »
typ jidla je samozrejme blbost. misto nej tam patri proste jen casovy udaj. redakce tu zrejme pro nepochopeni smazala nazorny a kratky priklad proc je to blbost tam cpat transformovany souradnicovy system v podobe snidane, svacina, obed, ...
jednak jidel muzes mit za den libovolne mnozstvi. a u transformace casu na orientacni jmena zalezi kam transformujes "nulu". jestli mas nocni smenu, tak muzes mit snidani v sedm vecer nebo ji preskocit, protze spis a mit jen sadu veceri.
Pokud chces priradit casu orientacni jmeno, tak vezmes 24hodinovy usek a skripta statistiky a najdes si rozlozeni intervalu. to je tak asi jedna moznost, jak pojmenovat casy. ale uzivateli se to samozrejme libit nebude, protoze bude mit jinou predstavu o tom jak se co ma jmenovat.

JSH

Re:navrh tabulky pro jidelnicek
« Odpověď #4 kdy: 09. 02. 2014, 10:47:34 »
číselník Den (= pondělí, úterý ...)

Místo enumu na dny v týdnu bych určitě do té vazební tabulky nacpal přímo datum. Jaký je to den v týdnu se dá jednoduše spočítat z toho data při zobrazení nebo tisku.
Ten enum by se spíš hodil pro nějaké předplánované šablony jídelníčků, které by se pak daly skládat na jednotlivé týdny. A i tam bych spíš vzal jen nějakou řadu jídel, nenavázanou na konkrétní dny.