FI - Umělá inteligence a zpracování přirozeného jazyka

Lenka

Zdravím,
Jsem ve 4. ročníku a proto jako mnozí další zvažuji další možnosti studia a protože jsem "gymplák" a k tomu jsem nikdy neinklinovala k určitému předmětu o kterém bych s jistotou věděla, že se mu chci věnovat, je pro mě trochu problém zorientovat se v nepřeberném množství možností....
K tématu, na FI mě zaujal obor Umělá inteligence a zpracování přirozeného jazyka a chtěla bych se zeptat nejlépe někoho, kdo tento obor studuje nebo má trochu reálnější informace než já. Zajímala by mě.
1. Náročnost studia. (Vím, je to velmi individuální a já mám jen základy v c++. Zároveň ale nemám problém z matematikou - alespoň tedy tou středoškolskou)
2. Uplatnění nebo lépe využitelnost v praxi. (Je pravda, že na fi je to spíš (infor)MATIKA, která je v praxi nepoužitelná?)
3. Nabízí muni možnost zapsat si navíc nějaké nepovinně volitelné předměty jako například lingvistiku na FF? (Chtěla bych se totiž věnovat počítačové lingvistice trochu víc do hloubky.)
4. Nevíte něco o oboru Český jazyk se specializací počítačová lingvistika? (Dívala jsem se na strukturu předmětů, ale podle mě je to spíš obor zaměřený na lingvistiku a samotného programování je tam minimum. Už jen kvůli tomu, že je to pod FF a FI se na tom pouze spolupodílí.)
5. Nějaké postřehy o studiu. Nadšení nebo rozčarování? Cokoliv.
Díky moc za případné odpovědi.


Seph

Re:FI - Umělá inteligence a zpracování přirozeného jazyka
« Odpověď #1 kdy: 24. 01. 2014, 23:16:23 »
Prostá odpověď ... umělá inteligence se řadí mezi nejelitnější části programování (společně s kernel developmentem). Z toho důvodu ti to nedoporučuji pokud  programování skutečně nemiluješ (JEN základy C++?). Známej tam je, prej brali neuronový sítě jen teoreticky ale nic nevytvořili prakticky. Z toho usuzuji že to bude kopa dusící teorie + tvrdá samostatná dřina aby ses v oboru zlepšila na profesionální úroveň (škola ti ji nedá ... zapoměň). Uplatnění v praxi? Víš že ani ne (v čechách)? Asi tak stejný jako když bys uměla vytvořit kernel ...

dgsf

Re:FI - Umělá inteligence a zpracování přirozeného jazyka
« Odpověď #2 kdy: 24. 01. 2014, 23:25:35 »
Citace
Uplatnění v praxi? Víš že ani ne (v čechách)? Asi tak stejný jako když bys uměla vytvořit kernel ...

Nu když něco tvrdíš, ujisti se, že to není lež. I když čechy vlastně nejsou morava. V Brně je v inkubátoru VUT firma(bývalí doktoranti) co dělá rozpoznávání hlasu a spol. právě na umělé inteligenci (nejenom) profesionálně a dodává jak "některým státním složkám" v ČR tak i za mořem... Ale i pro banky atd.


Takže Lenko, to že je to náročné(a hodně) SEPH nelhal, ale o tom že nenajdeš uplatnění v ČR ti kecal.

Re:FI - Umělá inteligence a zpracování přirozeného jazyka
« Odpověď #3 kdy: 24. 01. 2014, 23:33:25 »
Můžeš si za dvacku koupit tuhle knížku abys věděl co asi tak čekat

http://www.academiaknihy.cz/mluvime-s-pocitacem-cesky.html
Bible Kralická, přísloví 26

3 Bič na koně, uzda na osla, a kyj na hřbet blázna.
7 Jakož nejednostejní jsou hnátové kulhavého, tak řeč v ústech bláznů.
14 Dvéře se obracejí na stežejích svých, a lenoch na lůži svém.
27 Kdo jámu kopá, do ní upadá, a kdo valí kámen, na něj se obrací.

Krleš!

stan

Re:FI - Umělá inteligence a zpracování přirozeného jazyka
« Odpověď #4 kdy: 25. 01. 2014, 12:49:21 »
Jsem ve 4. ročníku a proto jako mnozí další zvažuji další možnosti studia a protože jsem "gymplák" a k tomu jsem nikdy neinklinovala k určitému předmětu o kterém bych s jistotou věděla, že se mu chci věnovat, je pro mě trochu problém zorientovat se v nepřeberném množství možností....
K tématu, na FI mě zaujal obor Umělá inteligence a zpracování přirozeného jazyka a chtěla bych se zeptat nejlépe někoho, kdo tento obor studuje nebo má trochu reálnější informace než já.

Studujem Umelu inteligenciu (UI) na FEL CVUT v Prahe a s FI MUNI nemam ziadne skusenosti, ale nejake svoje postrehy napisem...

Zajímala by mě.
1. Náročnost studia. (Vím, je to velmi individuální a já mám jen základy v c++. Zároveň ale nemám problém z matematikou - alespoň tedy tou středoškolskou)

Da sa predpokladat ze studium bude znacne narocne (UI patri k tym narocnejsim oblastiam IT). Matematiky tam urcite bude hodne - v UI je (narozdiel napriklad od vyvoja webovych aplikacii ;) klucova. Pokial s nou nemas problem preto, ze mas logicke uvazovanie a chapes jej, tak super. Su vsak aj studenti ktori so stredoskolskou matematikou nemaju problem preto, ze su schopni sa nejake vzorce a poucky naucit naspamat bez toho ze by im chapali a priklady mechanicky vypocitat aj bez toho aby im porozumeli. Takito mozu na vysokej skole narazit... Predpokladam ze toto asi nebude tvoj pripad, ale radsej som to napisal :)

2. Uplatnění nebo lépe využitelnost v praxi. (Je pravda, že na fi je to spíš (infor)MATIKA, která je v praxi nepoužitelná?)

Vseobecne k UI: Osobne si myslim ze umela inteligencia ako taka bude v buducnosti jednym z najperspektivnejsich a najprinosnejsich odvetvi IT a to vratane zpracovania prirodzeneho jazyka. UI uz teraz zaziva obrovsky boom tam, kde je IT najviac popredu - v Silicon Valley. Je to vsak stale daleko od mainstreamu (a tak to asi vzdy aj bude). Na beznom pracovnom trhu a navyse v nasich koncinach, sa samozrejme praca v tejto oblasti len tak lahko nenajde, hoci prve lastovicky sa uz ukazuju aj tu (najma startupy, vychadzajuce povacsine z doktorskeho studia, ako pise napr. dgsf :) )...

Konkretne k tomuto bc. odboru na FI MUNI: zbezne som si pozrel doporuceny priechod studiom (http://www.fi.muni.cz/katalog/obory_html/bc-umi.xhtml) a obsahovo to vyzera byt rozumne nastavene - uz od prveho semestra predmety zamerane na spracovanie jazyka a zaroven kazdy semester aj nejake vseobecne predmety ako Python, datove struktury, databazy, rozna matematika, C++, SW inzinierstvo, siete... Ako su tie predmety realne urobene, to ti uz skor povie niekto kto tam realne studuje. Ja som o FI MUNI pocul, ze je naozaj dost teoreticky zamerana, ale: 1) zazite to nemam 2) bolo to o magisterskom studiu a na bakalarskom to moze byt inak 3) UI sama o sebe je odvetvim, kde sa bez poriadnych teoretickych vedomosti daleko nedostanes, narozdiel (podla mna) napriklad od SW inzinierstva.

3. Nabízí muni možnost zapsat si navíc nějaké nepovinně volitelné předměty jako například lingvistiku na FF? (Chtěla bych se totiž věnovat počítačové lingvistice trochu víc do hloubky.)

Tak konkretne o MUNI toto netusim, ale napriklad u nas na CVUT sa predmety z inych fakult zapisat daju a nie je s tym nejako vela vybavovaciek. Myslim si, ze na MUNI to bude podobne...

4. Nevíte něco o oboru Český jazyk se specializací počítačová lingvistika? (Dívala jsem se na strukturu předmětů, ale podle mě je to spíš obor zaměřený na lingvistiku a samotného programování je tam minimum. Už jen kvůli tomu, že je to pod FF a FI se na tom pouze spolupodílí.)

Mas na mysli http://pocitacova-lingvistika.cz/content.php?page=studiumbc#3 ? Vyzera to tak. Podla toho co pises v bode 3 sa mi vsak zda, ze ty sama mas chut sa tomu venovat i tak trochu na teoretickejsej urovni a nemusel by to pre teba byt az taky problem. Osobne by som ale siel skorej na ten informaticky ponaty odbor - viac praxe takmer nikdy nie je na skodu...

5. Nějaké postřehy o studiu. Nadšení nebo rozčarování? Cokoliv.

Nestudoval som, neviem.


Btw, myslim si ze je trochu rozdiel medzi pocitacovou lingvistikou (Computational Linguistics, CL) a spracovanim prirodzeneho jazyka (Natural Language Processing, NLP). Nejaka diskusia na tuto temu sa da najst napr. na http://linguistics.stackexchange.com/questions/1802/what-are-the-fundamental-differences-between-natural-language-processing-and-com ale mne sa viac paci zhrnutie na http://thelousylinguist.blogspot.com/2007/10/computational-linguistics-vs-nlp.html (plus zaujimava diskusia v komentaroch) - teda ze CL je viac teoreticky pristup k studovaniu jazyka a NLP je viac prakticky pristup zamerany na navrhovanie nastrojov ktore s jazykom prakticky pracuju. Toto len tak na doplnenie - v tejto faze je to pre teba asi nie az tak podstatne :)

Inak, celkom prakticky ponaty uvod do NLP vo forme videi sa da najst napr. na https://class.coursera.org/nlp/lecture/preview - pozri si a uvidis ci ta to zaujme. Je vsak mozne, ze bez nejakych vacsich informatickych zakladov to pre teba bude narocne na pochopenie, neviem to takto zhodnotit...


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:FI - Umělá inteligence a zpracování přirozeného jazyka
« Odpověď #5 kdy: 25. 01. 2014, 17:17:03 »
Matematiky tam urcite bude hodne - v UI je (narozdiel napriklad od vyvoja webovych aplikacii ;) klucova. Pokial s nou nemas problem preto, ze mas logicke uvazovanie a chapes jej, tak super.

Tohle z cloveka jeste matematika nedela. Matematikem, stejne jako treba filosofem, se clovek musi narodit.

JS

Re:FI - Umělá inteligence a zpracování přirozeného jazyka
« Odpověď #6 kdy: 25. 01. 2014, 17:39:26 »
Osobne si myslim ze umela inteligencia ako taka bude v buducnosti jednym z najperspektivnejsich a najprinosnejsich odvetvi IT a to vratane zpracovania prirodzeneho jazyka. UI uz teraz zaziva obrovsky boom tam, kde je IT najviac popredu - v Silicon Valley.

Jojo, zrovna vcera mne kolega ukazoval zajimavou nabidku britske firmy pro zpracovani prirozeneho jazyka, kterou dostal. Takze bych se toho nebal.

Jurri

Re:FI - Umělá inteligence a zpracování přirozeného jazyka
« Odpověď #7 kdy: 25. 01. 2014, 20:42:50 »
S tímhle oborem mám osobní zkušenost na obou úrovních. Pokud chceš jít spíš na zpracování jazyka, běž do toho, to je na tomto oboru poměrně hodně protežované a většina oborových předmětů se týká právě toho, kdežto například strojové učení je (nebo alespoň za mě bylo) odsunuto do volitelného průchodu.

1. Náročnost studia - během posledních let se změnil povinný průchod a většina oborů (včetně UI) má náročnější verzi matematiky jen volitelně. Teoretické informatiky si ale i tak užiješ dosyta (pokud vím - a IS mi to potvrdil, tak formální gramatiky a automaty jsou pro UI stále v té těžší variantě), oproti několika rokům zpět je obor daleko více orientován na programování (například povinný předmět Softwarové inženýrství). Doporučuju projít si studijní požadavky oboru: http://www.fi.muni.cz/katalog/obory_html/bc-umi.xhtml, včetně požadavků společného základu: http://www.fi.muni.cz/katalog/obory_html/bc-zaklad.xhtml

2. Uplatnitelnost - můžeš dělat cokoliv, informatické základy vidím jako plus, ale být tebou, snažím se během studia zapojit buď do práce v nějakém labu, nebo píšu BP u nějakého průmyslového partnera/firmy, která na to bude ochotná přistoupit. Osobně dělám v oblasti síťové bezpečnosti, kde se mi znalosti z oboru hodí.

3. Volitelné předměty - není problém. Na bc. stupni sice nebudeš mít toho prostoru na výběr libovolných předmětů zrovna hodně, ale pokud budeš na mgr. stupni pokračovat ve stejném oboru, spousta povinných předmětů se ti pouznává z nižšího stupně studia a ty si tak budeš moct většinu předmětů vybírat podle sebe.

4. Počítačová lingvistika - moc toho nevím, snad jen to, že informatické/matematické předměty jsou tam lehčí a nějaké programování tam je taky. Chtělo by se to podívat na stránky fakulty, jaké předměty tam jsou. Jen upozorním, že garant oboru UI je absolvent filozofie a na tomhle oboru se taky hodně podílel.

5. Tohle je hodně o tom, co si od toho slibuješ a jaké potkáš lidi. Já si to prošel od spokojenosti po rozčarování a to hlavně kvůli lidem. Pokud bys měla nějaké doplňující otázky, napiš mi na jurri@mail.muni.cz