Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz

pedro

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #105 kdy: 15. 01. 2014, 18:18:11 »
Jedna kopie pro jeden počítač. Licence k softwaru je trvale přiřazena počítači, s nímž je software distribuován. Takový počítač je pak „licencovaným počítačem“. Licencovaný počítač. Software smíte v licencovaném počítači používat nejvýše na dvou procesorech současně. Není-li v těchto licenčních podmínkách stanoveno jinak, nesmíte software používat v žádném jiném počítači.

MS vůbec netuší s jakým počítačem a zda vůbec je licence distribuována, protože takto ten model vůbec nefunguje. MS distribuuje OEM licence nevázaně a explicitně povoluje její využití koncovým uživatelem - http://www.microsoft.com/oem/en/licensing/sblicensing/Pages/personal-use-license.aspx#fbid=jd9dW9xcQCT


Lol Phirae

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #106 kdy: 15. 01. 2014, 18:22:45 »
MS vůbec netuší s jakým počítačem a zda vůbec je licence distribuována, protože takto ten model vůbec nefunguje. MS distribuuje OEM licence nevázaně a explicitně povoluje její využití koncovým uživatelem - http://www.microsoft.com/oem/en/licensing/sblicensing/Pages/personal-use-license.aspx#fbid=jd9dW9xcQCT

To platí pro W8/8.1, ne pro dřívější verze. A jinak už jsem to tady psal cca včera touhle dobou, gratuluji k objevu Ameriky.  ::)  :P

pedro

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #107 kdy: 15. 01. 2014, 18:54:26 »
MS vůbec netuší s jakým počítačem a zda vůbec je licence distribuována, protože takto ten model vůbec nefunguje. MS distribuuje OEM licence nevázaně a explicitně povoluje její využití koncovým uživatelem - http://www.microsoft.com/oem/en/licensing/sblicensing/Pages/personal-use-license.aspx#fbid=jd9dW9xcQCT

To platí pro W8/8.1, ne pro dřívější verze. A jinak už jsem to tady psal cca včera touhle dobou, gratuluji k objevu Ameriky.  ::)  :P

Jj, také mi to už došlo :-) Njn, koncový uživatel prostě OEM licenci použít u starších verzí nemůže.

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #108 kdy: 27. 01. 2014, 22:14:04 »
Nakonec bude stejně záležet na právním názoru soudu, a ne na právních názorech čtenářů rootu.
Z tohoto hlediska považuju nákup takového software z právního hlediska za bezpečný - Microsoft totiž nemá zájem aby se věc dostala k soudu, protože nejistota zákazníků je pro něj lepší než riziko, že Microsoft soudní při prohraje, tak jako se už stalo v Německu:
http://www.pravoit.cz/article/prodej-software-z-druhe-ruky-je-to-legalni
http://www.pravoit.cz/article/prodej-pouziteho-softwaru-zasadni-rozhodnuti-esd-v-kauze-usedsoft
Koneckonců ten Končinský to dělá už asi 5 let a Microsoft na něj nikdy žalobu nepodal. Zřejmě jediné na co se Microsoft zmohl bylo podávání trestních oznámení.
Takže jediný potencionální opruz pro zákazníka vyhodny-software je jedna cesta na policii kvůli podání vysvětlení.

Jinak vyhodny-software mi přijde předražený - např. pokud nakoupíte u podobné německé firmy, bude to mnohem levnější.
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #109 kdy: 27. 01. 2014, 22:43:44 »
Nakonec bude stejně záležet na právním názoru soudu, a ne na právních názorech čtenářů rootu.
Z tohoto hlediska považuju nákup takového software z právního hlediska za bezpečný
Takže Váš právní rozbor je oproti jiným čtenářům ten správný ...

Microsoft totiž nemá zájem aby se věc dostala k soudu, protože nejistota zákazníků je pro něj lepší než riziko, že Microsoft soudní při prohraje, tak jako se už stalo v Německu:
http://www.pravoit.cz/article/prodej-software-z-druhe-ruky-je-to-legalni
http://www.pravoit.cz/article/prodej-pouziteho-softwaru-zasadni-rozhodnuti-esd-v-kauze-usedsoft
Nezapomínejta na to, že u nás je vše možné, takž i výhra Microsoftu by se mohla stát. Navíc za správnost licence on nezodpovídá, že? Myslím si, že je lepší to mít dráž a v klidu, než čekat, co se kde zvrtne.

Koneckonců ten Končinský to dělá už asi 5 let a Microsoft na něj nikdy žalobu nepodal. Zřejmě jediné na co se Microsoft zmohl bylo podávání trestních oznámení.
Takže jediný potencionální opruz pro zákazníka vyhodny-software je jedna cesta na policii kvůli podání vysvětlení.

Jsou tu mnohem letitější podvody a neznamená to, že na ně nkdy nedojde.

Jinak vyhodny-software mi přijde předražený - např. pokud nakoupíte u podobné německé firmy, bude to mnohem levnější.

To je pravda, ale nedoporučoval bych to kupovat ani od té německé firmy.


Tom Liberec

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #110 kdy: 27. 01. 2014, 22:54:44 »
Pokud ten se ten pan ničeho nebojí ani MS, proc je jeho s.r.o. s poloviny minulého roku?
Nebojí se spíše toho, že prohraje s  někým komu prodal ty fajn licence.
I na webovce ma chybu jenž je žalovatelna sama o sobe.

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #111 kdy: 27. 01. 2014, 23:15:45 »
Takže Váš právní rozbor je oproti jiným čtenářům ten správný ...
Já jsem někde napsal nějaký právní rozbor?

Citace
Myslím si, že je lepší to mít dráž a v klidu, než čekat, co se kde zvrtne.
:) Přesně o tom jsem mluvil. Microsoft potřebuje, aby se mezi veřejností šířily postoje jako je ten váš. Microsoft tedy nemá zájem na tom, aby se věc dostala před soud.

Citace
Jsou tu mnohem letitější podvody a neznamená to, že na ně nkdy nedojde.
Vy jste zaměstnanec Microsoftu, nebo máte zájem na prodejích Windows? Jinak nedokážu pochopit vaše uvažování:
Vidíte, že na věc existují velmi rozdílné právní názory. A jste si přesto jistý, že ty právní názory, které jsou v neprospěch Microsoftu, jsou vadné a obhajují podvodníky?

A ty právní rozbory v neprospěch Microsoftu jsou poměrně vyargumentované,
http://www.lupa.cz/clanky/software-z-druhe-ruky-muzete-legalne-koupit-nebo-prodat/
http://www.ksb.cz/de/news-veroffentlichungen/artikel/1368_prodej-pouziteho-software-je-legalni
(zatím jsem nenašel podobný článek argumentující ve prospěch Microsoftu, pouze názory v diskuzích)
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

Tom Liberec

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #112 kdy: 27. 01. 2014, 23:33:01 »
Problém je v tom, že třeba ja bych nesl za takto vzniklé problémy zodpovědnost a to spíše morální než právní.
Zodpovídam za to aby nikdo na policii nemusel. Proto nikomu ani soukrome ten nákup nebudu doporučovat.  Ten cenový rozdíl za to nestojí.

Petr

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #113 kdy: 27. 01. 2014, 23:33:56 »
Pokud ten se ten pan ničeho nebojí ani MS, proc je jeho s.r.o. s poloviny minulého roku?
Nebojí se spíše toho, že prohraje s  někým komu prodal ty fajn licence.
I na webovce ma chybu jenž je žalovatelna sama o sobe.

Nemyslíte si, že na tuto a jiné otázky byste se měl(i) dotazovat někde jinde? Proč chcete slyšet odpověď(i) od někoho, kdo Vám je stejně nemůže nabídnout?

Podívejte se, kdy byl byl vydán rozsudek Soudního dvora, který má v těchto věcech poslední slovo a možná si budete schopen odpovědět sám.

rats

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #114 kdy: 28. 01. 2014, 00:00:30 »
Pánové, já nejsem právník a ani odborník v oblasti licenčních záležitostí, ale nepřijde vám to postavené na hlavu? Úvaha, která se selským rozumem nabízí, je zřejmá - životnost SW zejména v dnešní době značně přesahuje životnost HW (Windows XP jsme alespoň u nás používali více než 10 let, a na nemalém počtu terminálů běží i teď), zatímco terminál s původním HW bych hledal už jen těžko.

Není také těžké si představit, že terminál utrpěl absolutní škodu (požár, krádež, ....). Tedy jako věc přestal existovat, ale jestli to chápu správně, tak SW licence (jedno zda je to něco jako "OEM" nebo jiná) není věc, tudíž ta společně s dokladem o nabytí zůstává. Tudíž mi nějak selský rozum nebere, proč bych ji nemohl znovu použít pro nový HW. Z hlediska prodejce SW se nic nemění, stále 1 PC = 1 SW, a to SW, který jsem legálně nabyl. Logicky vzato výrobce a dodavatel HW prostě musí nový stroj vyrobit, sestavit a fyzicky dodat, tudíž stejně logicky budou všechny tyto jeho vstupy (náklady) kompenzovány prodejní cenou. Ale dodavatel SW? Za co bych měl znovu platit? Dle mě je prostě nesmysl nakupovat SW jako nedělitelnou součást HW v případě, že ten SW snadno oddělitelný je.

Je jistě chyba nás spotřebitelů, že na takový "licenční systém" přistupujeme a naším spotřebitelským chováním dovolujeme dotyčným firmám, aby s ním uspěli, o tom se nepřu.... Lze to ale tolerovat u monopolního výrobce?

A překvapila mě ještě jedna věc, kterou jsem tu dnes četl poprvé - na základě čeho si může Microsoft (případně jiný dodavatel SW) nárokovat něco jakou fyzickou nebo administrativní kontrolu "licenční politiky" v sídle firmy? V byste pustili nějakého zaměstnance z řad kteréhokoliv vašeho dodavatele do vašeho účetnictví, případně dalších dokumentů? Nebo dokonce do serverovny? Není náhodou toto výhradní doménou jen a pouze příslušných státních úřadů nebo orgánů činných v trestním řízení?

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #115 kdy: 28. 01. 2014, 00:21:07 »
Problém je v tom, že třeba ja bych nesl za takto vzniklé problémy zodpovědnost a to spíše morální než právní.
Zodpovídam za to aby nikdo na policii nemusel. Proto nikomu ani soukrome ten nákup nebudu doporučovat.  Ten cenový rozdíl za to nestojí.
Pokud to berete takto, tak byste raději měl dotyčné osobě doporučit Linux. Nebo jste si opravdu prostudoval celou eula, a jste si jistý, že všemu perfektně rozumíte, a že některé body eula nemají jiný právní výklad než je ten váš?

Já například v eula pro Windows XP vidím toto:
Citace
SOFTWARE nesmíte pronajímat, půjčovat a nesmíte ...
To znamená, že k počítači s vašimi Windows nesmíte nikoho pustit sednout, protože byste mu tím ty Windowsy půjčil. Stačí že sousedovi řeknete "pustil jsem manželku k počítači" a ten na vás podá trestní oznámení...
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

rartg

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #116 kdy: 28. 01. 2014, 00:23:11 »
Slowthinkere uhodil jste na hřebíček, u nás ve firmě bylo před rokem kupováno velké množství „použitých“ Office licencí a měl jsem tu čest být na krátké prezentaci firmy, která přesně to, co uvádíte, říkala. Firmu raději nebudu jmenovat, dodám, že úspora oproti nákupu od samotného výrobce byla 30%.

Jsou v tom totiž obrovské peníze, pokud by se velké firmy nebo nedejbože náš hospodárný stát dozvěděl o nákupu nebo prodeji nepotřebných licencí bylo by to utrpěním pro české kmotry a jejich kamarádskou tlupu z nenasytného Microsoftu.

Je celkem smutné, jak tu ničíte skvělý obchodní model, protože i v České republice jsou minimálně tři velké společnosti, které tento obchodní model mají, jen jej neukazují uživatelům, už chápu proč.

Tom Liberec

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #117 kdy: 28. 01. 2014, 00:47:28 »
Petr, slowthinker a možná další.
Právo si a nyní i v zaměstnání laicky vykládám déle než 22 let. U soudu jsem nikdy nebyl, zažalovan také,  vyšetřován také ne. A to plati i pro lidi ať již fyzicke nebo právnické osoby, kterým jsem kdy poradil. Pokud někdo chce jistotu, či byt za právního, trzniho borce posílám je za lidmi s licencí na právní,  či jiné služby.
Už se však taky stalo, že člověk jenž se cítil a měl právníka za dvacet tis./měsíc ,  následne přišel o barák.

Ne každý může mít Linux, ne každý má věk, chut a čas na to s nim začínat.

rats, tak ten je se svou úvahou o licenci podle mne zcela mimo. OEM software plati v tom HW se kterým byl prodán.
1) samolepka
2) faktur

A kde jste přišel na to že SW jasně přezije HW? U me je to u OEM tak jedna jedna.

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #118 kdy: 28. 01. 2014, 01:23:27 »
Právo si a nyní i v zaměstnání laicky vykládám déle než 22 let. U soudu jsem nikdy nebyl, zažalovan také,  vyšetřován také ne. A to plati i pro lidi ať již fyzicke nebo právnické osoby, kterým jsem kdy poradil. ...
Už se však taky stalo, že člověk jenž se cítil a měl právníka za dvacet tis./měsíc ,  následne přišel o barák.

:) On ten člověk co se cítil možná taky předtím 22 let o žádný barák nepřišel a nebyl vyšetřován ani žalován.
Chci říct, že 100% jistotu nemáte nikdy, 1000x půjčíte manželce počítač s Windows a porušíte tím smlouvu, a nic. Pak se to jednou proflákne, a jste v klepetech.

Proto jsem se divil, že vy s takovým opatrným přístupem někomu doporučujete podstupovat takové riziko jako je používat Windows na základě licenční smlouvy.
To je opravdu lepší koupit Windows z druhé ruky a používat ho na nelicenčním základě, tj. podle § 66 odst. 1 autorského zákona.
Filip Jirsák: "Úplně stejně se ale jedná o podvod, když uživatel zamlčí provozovateli webu, že blokuje reklamu."

Tom Liberec

Re:Legalita a reálnost licence u vyhodny-software.cz
« Odpověď #119 kdy: 28. 01. 2014, 01:38:34 »
Cizí manželky si muj počítač nepustí a navíc všechno co uvádíte je čistý humor. Neexistuje žaloba v ČR kterou jste u
uváděl.   ;D
Mimo jiné taky používám vodovod, dálkové vytápění a elektřinu.
A nestydím se za to, že hraju při zdi.  Fed a ECB považuji za natolik velké podvodníky proti občanům, že ty ostatní pokud nejdou proti me osobně moc nevnímám.