Na co dát pozor při vypínání serveru?

Na co dát pozor při vypínání serveru?
« kdy: 07. 01. 2014, 18:34:05 »
Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat zkušenějších na nejlepší postupy při vypínání / restartování serveru ( např. kvůli instalaci nové verze kernelu ). Buď jestli víte o nějakém zdroji na netu nebo pokud napíšete nějaké osobně použivané postupy a upozornění, tak budu rád.

Když se podíváte na internet, tak všude se většinou píše jen o

Kód: [Vybrat]
$ shutdown -r now

což v případě víceuživatelského serveru ( na kterém třeba ještě běží mysql ) bez kontroly aktuálně připojených uživatelů asi nebude nejlepší nápad  :)

díky
« Poslední změna: 07. 01. 2014, 21:18:18 od Petr Krčmář »


jivep

Re:Na co dát pozor při vypínání serveru?
« Odpověď #1 kdy: 08. 01. 2014, 12:17:17 »
V klidu muzes pouzit jak shutdown -r now, tak treba reboot. aplikace, sluzby  a uzivatele jsou normalne legalne ukonceni (max jim spadne session) , ale vsechny services (apache, mysql, atd...) jsou ukoncovany scripty z rcx.d a nehrozi tim nekonzistence dat.

gamer

Re:Na co dát pozor při vypínání serveru?
« Odpověď #2 kdy: 08. 01. 2014, 12:33:52 »
Hlavně si dej pozor, abys to napsal ve správném terminálu a nevypnul něco jinýho ;)

Re:Na co dát pozor při vypínání serveru?
« Odpověď #3 kdy: 08. 01. 2014, 12:59:17 »
což v případě víceuživatelského serveru ( na kterém třeba ještě běží mysql ) bez kontroly aktuálně připojených uživatelů asi nebude nejlepší nápad  :)
Je to problém, to máš pravdu - a nemá žádný magický řešení. Je to o komunikaci, ne o technice.

Za normálních okolností máš asi jenom 3 možnosti:
1. dáš uživatelům vědět, kdy bude odstávka, a v ten čas prostě tu službu uživatelům sestřelíš, jejich smůla, byli informovaní
2. máš nějaké prostředky, jak jim v tu chvíli dát vědět, aby se odhlásili sami
3. máš nějaké prostředky, jak nová připojení nepovolovat a počkat, až ta současná budou uzavřena

Prví řešení je asi nejčastější, druhý nejpracnější a třetí nejpitomější.

Teda to mluvím o tom, že máš starost o komfort uživatelů. Jestli ti jde jenom o data, tak to můžeš být celkem v klidu, za normálních okolností se ty služby se ukončí korektně. Teda za podmínky, že nepoužíváš žádný software, který by to neuměl (např. sdílení souborů nebo netransakční databáze je problém).

Anebo kdybys byl odvážná až sebevražedná nátura, můžeš zkusit hot upgrades ;) http://www.ksplice.com/doc/ksplice.pdf

Re:Na co dát pozor při vypínání serveru?
« Odpověď #4 kdy: 08. 01. 2014, 12:59:53 »
Hlavně si dej pozor, abys to napsal ve správném terminálu a nevypnul něco jinýho ;)
Tyvole, to není žádná sranda - onehdá se mně to stalo a myslel jsem, že mě jebne :)


Sten

Re:Na co dát pozor při vypínání serveru?
« Odpověď #5 kdy: 08. 01. 2014, 13:45:04 »
což v případě víceuživatelského serveru ( na kterém třeba ještě běží mysql ) bez kontroly aktuálně připojených uživatelů asi nebude nejlepší nápad  :)
Je to problém, to máš pravdu - a nemá žádný magický řešení. Je to o komunikaci, ne o technice.

Za normálních okolností máš asi jenom 3 možnosti:
1. dáš uživatelům vědět, kdy bude odstávka, a v ten čas prostě tu službu uživatelům sestřelíš, jejich smůla, byli informovaní
2. máš nějaké prostředky, jak jim v tu chvíli dát vědět, aby se odhlásili sami
3. máš nějaké prostředky, jak nová připojení nepovolovat a počkat, až ta současná budou uzavřena

Prví řešení je asi nejčastější, druhý nejpracnější a třetí nejpitomější.

Teda to mluvím o tom, že máš starost o komfort uživatelů. Jestli ti jde jenom o data, tak to můžeš být celkem v klidu, za normálních okolností se ty služby se ukončí korektně. Teda za podmínky, že nepoužíváš žádný software, který by to neuměl (např. sdílení souborů nebo netransakční databáze je problém).

Anebo kdybys byl odvážná až sebevražedná nátura, můžeš zkusit hot upgrades ;) http://www.ksplice.com/doc/ksplice.pdf
  • napsat e-mail, Skype, IM, ...
  • shutdown -h +10 Ukoncete praci, system se vypina za deset minut
  • zablokovat na firewallu všechna nová spojení, ale souhlasím, že to není vhodné řešení

Rhinox

Re:Na co dát pozor při vypínání serveru?
« Odpověď #6 kdy: 08. 01. 2014, 13:45:55 »
...Když se podíváte na internet, tak všude se většinou píše jen o

Kód: [Vybrat]
$ shutdown -r now

V tom pripade vsude pisou jen ptakoviny, protoze tak se server nevypina, nybrz restartuje...

Re:Na co dát pozor při vypínání serveru?
« Odpověď #7 kdy: 08. 01. 2014, 14:09:19 »
  • napsat e-mail, Skype, IM, ...
  • shutdown -h +10 Ukoncete praci, system se vypina za deset minut
To prave zalezi, co je to za stroj. Kdyz je to firemni fileserver, muzes jim zpravy pres wall posilat do aleluia a efekt se moc nedostavi ;)

Ja to delam u planovanych odstavek verejnym oznamenim (vetisnou hromadny mail) a pred odstavkou jeste kontrolu a pripadnej telefonat s dotazem "Dobry den, cetl(a) jste mail?" ;)

jivep

Re:Na co dát pozor při vypínání serveru?
« Odpověď #8 kdy: 08. 01. 2014, 14:33:13 »
...Když se podíváte na internet, tak všude se většinou píše jen o

Kód: [Vybrat]
$ shutdown -r now

V tom pripade vsude pisou jen ptakoviny, protoze tak se server nevypina, nybrz restartuje...

chtěl jsem se zeptat zkušenějších na nejlepší postupy při vypínání / restartování serveru .....

nepsat ptakoviny a lepe cist

jinak v pripade ze se nejedna jen o konzolove aplikace, tak davam na vedomi mailem cca den/tyden (dle potreby) predem. Kdyz pak nekdo vola, poslu ho do .... precteni mailu.

JS

Re:Na co dát pozor při vypínání serveru?
« Odpověď #9 kdy: 08. 01. 2014, 14:47:51 »
U serveru nevim, ale.. na domacim pocitaci vzdycky cekam, nez se objevi hlaska "Nyni muzete vas pocitac bezpecne vypnout."

pokus

Re:Na co dát pozor při vypínání serveru?
« Odpověď #10 kdy: 08. 01. 2014, 15:29:35 »
Jo a předtím ještě zběsile mačkáš tlačítko turbo aby to netrvalo tak dlouho :D

AnthonyX

Re:Na co dát pozor při vypínání serveru?
« Odpověď #11 kdy: 08. 01. 2014, 16:06:32 »
Nevím jak je běžné, ale já mám server vyladěn tak aby zvládnul bez úhony vypnutí vytažením kabelu z UPSky. :-D

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Na co dát pozor při vypínání serveru?
« Odpověď #12 kdy: 08. 01. 2014, 16:11:00 »
Hlavně si dej pozor, abys to napsal ve správném terminálu a nevypnul něco jinýho ;)
Tyvole, to není žádná sranda - onehdá se mně to stalo a myslel jsem, že mě jebne :)
Kamarád takhle vypínal svůj notebook. Nicméně nic se nedělo. Až o pár milisekund dýl mu došlo, co tím příkazem udělal. No, hned se začal shánět po někom s autem a řidičákem, aby dojeli k serveru a nahodili ho.

Mimochodem - tomu samýmu kamarádovi takhle jednoho dne restartnula server "nepověřená osoba s přístupem", která se neobtěžovala konzultovat aktuální problém s adminem. Jak to dopadlo? Výpadek služby. Proč? Disky už nebyly schopný naject - hardwarový selhání. Dokud jely, byly v pohodě, jakmile se vypnuly, už se některý nezapnuly... Divný, leč tak to bylo.

TomasP

Re:Na co dát pozor při vypínání serveru?
« Odpověď #13 kdy: 08. 01. 2014, 17:10:45 »
A já myslel, že Linux je ten kouzelný OS, který jede bez přestání desítky let a nemusí se na to sahat, proto ho všichni admini chtějí :D

Re:Na co dát pozor při vypínání serveru?
« Odpověď #14 kdy: 08. 01. 2014, 18:03:36 »
Vezmu to z jiného konce, který tady ještě nikdo nepopsal. Udržujte systém průběžně tak, aby nastartoval do funkčního a správného stavu. Ono ne vždy můžete ovlivnit, zda se server vypne nebo ne, a ne vždy máte na vypínání spoustu času.

Co je obvykle dobré si hlídat:
  • pravidla iptables, když je měníte on-line, po odladění úprav je uložte tak, aby se při příštím startu načetly
  • parametry jádra a verze jádra při bootu – konfigurace Lilo nebo Grub; po aktualizaci kernelu je dobré počítač hned zrestartovat, ne aktualizovat do foroty s tím, že až se později bude muset z nějakého důvodu restartovat, naběhne to s novým jádrem – ono to někdy nenaběhne vůbec
  • aktualizované služby – když zaktualizujete nějakou serverovou službu, třeba Apache, běží pořád dál ta stará verze. Je dobré pak přerestartovat tu službu na novou verzi, abyste měl jistotu, že je vše v pořádku (není problém v konfiguraci, nechybí nějaká závislost, aplikace s tou novou verzí fungují)
  • init skripty – když službu spustíte přes /etc/init.d/sluzba start z rootovské konzole, běží v jiném prostředí, než při startu systému. Občas, když je startovací skript špatně napsaný, to z konzole funguje a při startu systému ne.
  • závislost na službách jiných serverů – v trochu složitějším prostředí bude webový server záviset na DNS serveru a databázovém serveru, databázový na NTP, NTP a DNS na routeru… V ještě složitějším prostředí ty závislosti budou cyklické. A když dojde k výpadku celé serverovny a spustí se to v náhodném pořadí, půlka služeb zase popadá nebo se dostane do stavů, které nikdo nikdy netestoval. Jestli si dobře pamatuju, Seznam.cz takhle kdysi startoval služby po výpadku napájení v pronajatém housingu asi půl dne, protože všechno záviselo na všem…
Pokud dělám na serveru větší změny, které by start mohly ovlivnit, naplánuju pak restart serveru, i když by se ta změna obešla bez výpadku. Právě proto, abych včas ověřil, že vše nastartuje správně.