PDF a UTF8

vks

PDF a UTF8
« kdy: 03. 08. 2010, 22:26:30 »
Zdravím,
  hraju si s generováním PDF ze stránky, a narazil jsem na problém s českými znaky.

  pochopil jsem to tak, že se PDF distancuje od unikodových znaků a správné řešení je do PDF souboru vložit font s těma glyphama, které chci a namapovat si znaky které budu používat na ty co mám v tom fontu.

 chtěl bych se zeptat, jestli se někdo zabýval někdy něčím podobným.
 
 nejlepší by bylo jednoduše vykopat ty příslušné znaky z těch 14 standartních písem, které ale nejsou nijak zaručené(což u PDF nechápu, když mají zaručené naprosto všechno, kromě základních písem!
 druhá varianta=běžně používaná, že se do písma přidají vlastní fonty.

nějaký tip na free fonty/na vykopání z 14 standartních písem?



Rotač

Re: PDF a UTF8
« Odpověď #1 kdy: 03. 08. 2010, 22:57:11 »
PHP třída na unicode pdf. http://acko.net/node/56

cosmo

Re: PDF a UTF8
« Odpověď #2 kdy: 04. 08. 2010, 09:15:38 »
Odporucam toto: http://mpdf.bpm1.com/

Je to odvodene od inych projektov prave z dovodu funkcnej diakritiky. Slovnenska a ceska diakritika fungovala bezproblemom a v pripade beznych fontov (arial) bola velkost pdf cca 20kB pre 4 strany. Mozem len doporucit, nie je treba generovat/upravovat fonty a ani vytvarat mapovanie. Na domovskej stranke je ukazok velke mnozstvo, takze zvladnut sa to da pomerne rychlo.

Vyskusane na Gentoo Serveri a PHP 5.2.

Ivan

Re: PDF a UTF8
« Odpověď #3 kdy: 04. 08. 2010, 10:48:58 »
Uplne presne nechapu s cim mas problem, ale PDF unicode normalne podporuje. Pokud je o ta "zarucena" pisma, tak ta fakticky zarucena  nejsou. Vlastne kazda major verze Acrobat readeru je vykresluje trochu jinak. Nejlepsi je vzit nejakej unicode font vybrat z nej jen ta pismena, ktera se v textu vyskytuji a vlozit ho do PDF.

vks

Re: PDF a UTF8
« Odpověď #4 kdy: 04. 08. 2010, 16:25:03 »
děkuju za tipy.

ja jen chtěl vědět, jestli se nedá nějak zvladnout česká diakritika pomocí těch defaultních fontů, ale v dnešním světě kompjůtrů mě vlastně nemusí vůbec trápit nějaký ten kilobajt, který se bude přenášet po netu. Uživatelé jsou zvyklí s pomalým netem čekat, nebo u rychlého jim to  vůbec nevadí...

přilinkování celého fontu do PDFka není vůbec nic náročného. takže to tak nakonec udělám.


vks

Re: PDF a UTF8
« Odpověď #5 kdy: 10. 08. 2010, 20:24:09 »
když se v PDF tak dbá, aby výstup vždy vypadal tak jak má, jak si mohl někdo dovolit zavést 14 defaultních nezaručených fontů, a druhá věc, která mi už vůbec nepřipadá ani trochu logická - jak mohlo někoho napadnout dovolit skriptování v PDFkách == to je už z principu pouze bezpečnostní díra.