Linux místo Cisco IOS

Re:Linux místo Cisco IOS
« Odpověď #15 kdy: 30. 08. 2013, 10:28:42 »
Ahoj, pěkná práce. Mohl bys mi (čistě z teoretického hlediska) říct, zda by to samé šlo udělat na Linksys NASech (donedávna to patřilo ještě Ciscu), respektive tam je asi nějaký silně upravený linux, nikoliv IOS (o tom nevím, zda by se do NASu vůbec hodil). Jde mi o to, že jejich NASy sou neuvěřitelně pomalé, nevim, co tam může být uzkým hrdlem - síťovky to má dvě gigabitové schopné load-balancingu a failoveru, umí to RAID 10 i 5, dokonce sem se dostal na roota, ale podařilo se mi odstranit jen softwarová omezení týkající se počtu uživatelů SAMby a FTPka, rychlost tam byla omezená taky, ale tu se mi podařilo navýšit tak o nějakých 5-10%, což není nijak závratné (možná statistická chyba) - čtení/zápis na těchto NASech je kolem 1-3MB.


Re:Linux místo Cisco IOS
« Odpověď #16 kdy: 30. 08. 2013, 11:21:20 »
čtení/zápis na těchto NASech je kolem 1-3MB.
To je teda hodně málo přes gigabit... Mělo by to jet minimálně na 30MBps.

NAS

Re:Linux místo Cisco IOS
« Odpověď #17 kdy: 30. 08. 2013, 11:47:40 »
čtení/zápis na těchto NASech je kolem 1-3MB.
To je teda hodně málo přes gigabit... Mělo by to jet minimálně na 30MBps.

Síťovka je jen jeden kousek HW, pokud je zbytek slabý tak to ta síťovka nezrychlí. Levné NASy mají obvykle hodně slabé CPU, než jsem já kupoval NAS tak jsem udělal důkladný průzkum trhu a pokud někomu jde o výkonnost tak ani nic jiného nezbývá...

Kolemjdoucí

Re:Linux místo Cisco IOS
« Odpověď #18 kdy: 30. 08. 2013, 12:06:12 »
čtení/zápis na těchto NASech je kolem 1-3MB.

Zbytečné se tím zabývat, nestíhá to hardwarově. Gigabit Ethernet znamená cca 50k paketů za sekundu a to není sranda.

Re:Linux místo Cisco IOS
« Odpověď #19 kdy: 30. 08. 2013, 14:36:07 »
Dík za opdověď, bohužel sem nebyl u toho, když se tenhle krám kupoval (a ti co o tom rozhodovali, se rozhodovali asi na základě hodu kostkou nebo co já vím). Mám za to, že tady bude úzkým hrdlem procesor a možná za to může i ten systém v tom (protože při single zápisu to jelo relativně rychle - to ty 3MBps, ale pro 2 a více to spadlo na ten 1MBps), bohužel to ani neobsahuje complier, takže sem mi tam nepodařilo dostat ani jednu aplikaci (omlouvám se, pokud se špatně vyjádřuji, v teorii programování se nevyznám, sem spíše praktik), je tam jen snad vi (wget sem tam teda dostal, ale toť vše, ten snad nemá tak složité závislosti).


mhi_

Re:Linux místo Cisco IOS
« Odpověď #20 kdy: 02. 09. 2013, 10:59:51 »
Jde mi o to, že jejich NASy sou neuvěřitelně pomalé, nevim, co tam může být uzkým hrdlem - síťovky to má dvě gigabitové schopné load-balancingu

Jak jiz psali ostatni, uzkym hrdlem je ten SoC, resp. predpokladam SW v nem. Cisco IOS je staveny tak, aby i na pomalem CPU/MCU chodilo vse jak ma, protoze se maximalne vyuziva DMA. IOS bezne routuje packety bez toho aby CPU nekdy videlo vubec data a cachuje si vysledky lookupu v routovaci tabulce, takze i kdyz je taktovan treba na 100 MHz, dosahuje velmi slusnych rychlosti.

Preneseno do reci toho NASu, k jeho zrychleni by bylo potreba odstranit prave (zrejme) Linux a dat misto nej neco noveho, co by umelo nacist data z disku a sekvencne pred ne strcit vzdy prislusne hlavicky (ethernet + IP + TCP + CIFS/NFS) a postupne odesilat (tzn. o data by se CPU vubec nezajimalo!). Aby slo cachovat, tak by to chtelo Ethernet, ktery umi slozit ramec ze dvou bloku ctenych pres DMA (oddelene pro hlavicky + data), aby si OS neprepisoval nactena data z disku a mohl je pouzit rovnou do cache. Potom by to bylo ultrarychle.

Dodam jeste, ze Linksys nema s Ciscem hardwarove nic moc spolecneho, takze muj hack by samozrejme nefungoval.

mhi_

Re:Linux místo Cisco IOS
« Odpověď #21 kdy: 27. 11. 2013, 01:18:11 »
Mel bych na zdejsi komunitu otazku, po delsi dobe jsem se dnes vecer opet venoval Linux na Cisco routerech a zjistil jsem, ze dva temer identicke routery obsahuji zrejme jinak naprogramovane CPLD, a logicky i jiny startup code (resp. rommon). Muj loader na jednom fungoval naprosto perfektne, na druhem padal.

Tento konkretni problem jsem tedy vyresil, ale je zjevne, ze neni hodne jen verzi hardware, ale i ruzne upravy logiky. Tyto problemy by asi vyresilo, kdybych mel prislusne startup blocky. Cisco k nim melo drive update, ale vzhledem k tomu, ze operuji se starymi routery, tyto jsou jiz dale nepodporovane. Nemate nekdo tuseni, zda se obsahy poslednich rommonu pro ruzny HW daji nekde sehnat?

Take mi je zahadou jak presne funguji ta CPLD v jednotlivych routerech (resp. ASICy v Catalystech). Je zjevne, ze tam je jisty rezim "kompatibility", kdy rommon (a nasledn IOS) zjisti na jakem HW bezi a podle toho se k nemu chova ruzne.

Vice informaci viz prvni post tohoto threadu http://forum.root.cz/index.php?topic=7178.0