Nedělní virtualizační úvaha

smowky

Nedělní virtualizační úvaha
« kdy: 03. 11. 2013, 20:45:00 »
Zdravim
zacnem asi takto: kedze som momentalne nezamestnany mam neskutocne vela casu
a tak zdokonalujem svoje umenie vo virtualizacii, sietovani a citanim mnozstva dokumentacie o debiane a pod.
a potrebujem radu od skusenejich k tomuto napadu:

Na notase by som ako hlavny system nainstaloval debian distribuciu vhodnu na virtualizaciu systemov
Bola by ulozena na 60GB ssd disku, druhy disk /750GB HDD/ by bol LVM rozdeleny na rozne systemy plus osobne data
Je mozne pak na tychto systemoch simulovat spravanie na lokalne sieti a /testy zranitelnosti, prienikov, sietovanie zdielanie suborov, a pod.??
plus samozrejme aby som bol schopny v normalnom vykone vyuzivat tieto OS na vsetky desktopove aplikacie a pod. /mylim tim aby boli funkcne vsetky ovladace a podobne veci na beznu cinnost

Momentalne fungujem na Mint-e a na nom mam Virtualbox, funguje to bez problemov ale toto prve popisane riesenie mi pride ako elegantnejsia moznost na vyuku a skumanie.

Zelezo na ktorom to chcem rozhodit:
Intel core i7-2670
Nvidia GT555M
SSD 60GB
HDD 750GB

Takze vysledna otazka znie:
Ma to vobec nejaky vyznam prechadzat z toho ako fungujem momentalne?
ANO? NIE?
dovody, pripomienky,  navrhy a pod. za kazdy koment k tomu budem vdacny.
PS: niesom uplny novacik na linuxe, takze smelo do mna :)

« Poslední změna: 04. 11. 2013, 11:24:46 od Petr Krčmář »


Re:nedelna virtualizacna uvaha :)
« Odpověď #1 kdy: 03. 11. 2013, 21:07:57 »
nenapsal jsi to nejpodstatnejsi - kolik mas RAM.
zbytek: proc se ptas kdyz mas mraky casu to vyzkouset...
Děkuji za možnost editace příspěvku.

ondro

Re:nedelna virtualizacna uvaha :)
« Odpověď #2 kdy: 03. 11. 2013, 21:41:40 »
Nepises, co chces na tom debiane pouzivat za hypervizora(ci ches ostat pri virtualboxe alebo prejst na nieco ine- KVM, XEN,..)
Ak ti terajsie riesenie vyhovuje, tak by som ho nemenil. Extra tym neziskas. maximalne spoznas prostredie noveho hypervizora.
Na com a pomocou coho budes virtualizovat nieje podstatne. Ide o tie sluzby a tie vies simulovat na hocicom. len musis ratat s vplyvom hypervizora na vysledny vykon.
Osobne ti odprucam neriesit vsetko na jednom notebooku ale postavit si aj realnu siet s minimalne dvoma PC(kup si nejaky PC a switch v bazari).

mca

  • ***
  • 181
    • Zobrazit profil
Re:nedelna virtualizacna uvaha :)
« Odpověď #3 kdy: 03. 11. 2013, 22:02:09 »
Zacni tim, ze pochopis o cem cela virtualizace vlastne a dojdes k zaveru, ze Tvuj notebook nebude tim spravnym nastrojem a GNU/Debian take nezvolis jako optimalni nastroj. Existuji dva svety, do toho prvniho patri zakladni nastroje jako virtualbox a v tom druhem mluvime o hypervisor s podporou direct i/o. V prvnim pripade muze surfovat, zkouset si svou aplikaci pod tucnakem, freebsd, windows a to je tak cele, protoze cokoliv narocnejsiho zkrakta a dobre neprojde. Z principu byt nemuzou, protoze v tom prvnim pripade nema virtual primy pristup, kterou nehledas pod znackou VT-x, ale VT-d. At se na VMWare nadava jak chce a pravem, pro desktop/workstation jsou stale jednickou. KVM, XEN, Citrix-Xen, Hyper-V ... to jsou vsechno nastroje, ktere vyuzijes az na serverech. Virtualizace neni nic jineho, nez-li boj s optimalnim nastavenim v praxi, rizenim front a rvani vlasu - zrychlena cesta k plesatosti.


smowky

Re:nedelna virtualizacna uvaha :)
« Odpověď #4 kdy: 03. 11. 2013, 22:16:47 »
add1 - to_je_jedno
heh na RAM som docela zabudol
16GB
a pytam sa preto lebo chcem vedet dalsi nazor, myslim ze podstatu otazky som objasnil.....
add2 - ondro
virtualbox by som vymenil prave ze jniektoru  moznosti KVM, XEN atd.
add3 - Ondro
mam k dispozicii raspberry


bob

Re:nedelna virtualizacna uvaha :)
« Odpověď #5 kdy: 03. 11. 2013, 22:41:59 »
Souhlasím, že pro virtualizaci je důležitý dostatek RAM a taky rychlý disk (z hlediska průtoku dat). Pokud jde o testy chování sítě, tedy "několik typických strojů", mohl by VirtualBox stačit; na aplikace ve virtualizovaném prostředí, nějaké real-timy nebo tak bych sáhl po jiném nástroji a možná silnějším HW.
Každopádně souhlasím s tím, že síťové chování je lépe ladit i na fyzických strojích - virtualizovaná síť se může chovat jinak.

mca

  • ***
  • 181
    • Zobrazit profil
Re:nedelna virtualizacna uvaha :)
« Odpověď #6 kdy: 03. 11. 2013, 23:50:33 »
Dulezite jsou i sitovky, respektive jsou zatracene dulezite, protoze nejen podpora dela dobrou sitovku. Pokud myslis chovanim to, ze si je propingnes, pripichnes SSH a vyzkousis Apache, tak je to pravda. Natlouct usta s uskrecenou a orezanou sitovkou musis sam.
Testovani ... no, ono kdyz Ti zacne radit sitovka, tak mas po vykonu, protoze zadupe do zeme procesor. Vazne, tady to chce alespon lepsi Intel 8xxx v dobre aktivaci.

Komo

Re:nedelna virtualizacna uvaha :)
« Odpověď #7 kdy: 04. 11. 2013, 05:00:44 »
Na siet je fajn aj GNS3 od Cisca.
Sice so switchami je to tam pobiednejsie, ale da sa s tym pekne vyhrat ked clovek chce.

Dalej k tym zakladnym veciam myslim ze je to ok. Na administraciu virtualneho servra ti staci nejaky zakladny debian kludne aj bez grafickeho prostredia a mozes sa bavit od rana do vecera.
Nevidel by som to tak cierno. Proste na zaciatok kym sa chyti je to uplne super a potom uvidi

flack

Re:nedelna virtualizacna uvaha :)
« Odpověď #8 kdy: 04. 11. 2013, 09:04:33 »
Nemam cisco ale rozlisujem Packet Tracer(closed source), ktory je od Cisco Systems a GNS3(open source) ktory nieje od cisca ale dokaze to co Packet Tracer a zrejma aj viac.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nedělní virtualizační úvaha
« Odpověď #9 kdy: 04. 11. 2013, 12:40:35 »
Ja bych rozhodne sel do KVM/XEN. V realnem provozu se s virtualboxem nesetkas takze ziskas zkusenosti do praxe. GNS je super na simulovani nejen cisco zarizeni a vykonu mas celkem dost. Samozrejme ze ve virtualizovanem prostredi nektere veci proste nenasimulujes, nicmene je rozhodne o mnoho vice veci, ktere tam nasimulovat lze takze s chuti do toho.

smowky

Re:Nedělní virtualizační úvaha
« Odpověď #10 kdy: 04. 11. 2013, 17:46:08 »
takze suma sumarum, podciarknute podtrhnute

add1
dakujem za odpovede a nazory
add2-komo
GNS3 - vynikajuci tip, tento softwre som nepoznal
add3 - smoofy
to je prave to o co mi ide, ze  realnom provoze ak sa podari najst praca/niekedy,mozno/, sa s virtualboxom nestretnem, netrebujem 100 percentne hodnoverne prostredie, ide o to podchytit zaklady, spoznat principy a zavisloti a od toho sa vsetko moze odvyjat dalej
add4
vyzera to ze do toho pojdem, len to bude chcet dostudovat dokumentaciu :)

PS: vygooglit si ju viem aj sam, ale a by ste mali niekto nejaky dobry tip ktorym smerom sa vydat, dobra kniha,stranka, manual... v klude sa s nim podelte :)

li737

Re:Nedělní virtualizační úvaha
« Odpověď #11 kdy: 04. 11. 2013, 18:34:02 »
Zdravím! před časem jsem na fedoře také přešel z virtualboxu na qemu-KVM a jsem velice spokojen. Mám 6 testovacích virtualu (os např. fedora,CentOS,FreeBSD,w2k3) Dá se to pěkně spravovat jak z terminálu mimojiné utilita virsh tak graficky program virt-manager . K nastudování např. zde http://libvirt.org/virshcmdref.html