Spotřeba elektřiny PC vs. notebook

...

Re:Spotřeba elektřiny PC vs. notebook
« Odpověď #30 kdy: 11. 12. 2014, 16:54:48 »
bude-li ntb dost výkonný (hlavně programování, net, CMS správa/webdesign, čtení e-knih/pdf),
pokud jako programator/designer musis resit cenu za spotrebu elektriny pocitacem tak bys mel silne uvazovat o zmene povolani.
Debata je zajímavá, ale "to_je_jedno" to podle mě shrnul nejlíp.

neresit spotrebu, tak 5 mesicu v roce pocitac nezapinam nebo budu muset poridit jeste klimatizaci.
jinak blbe napsany sdl main loop dela divy. 6 hodin kancelarske prace nebo 1.5 hodiny "idle" notebooku s otevrenou pausnutou sdl aplikaci...


Re:Spotřeba elektřiny PC vs. notebook
« Odpověď #31 kdy: 11. 12. 2014, 18:02:13 »
Pořád máme vysokou spotřebu a musím zjistit, kde je ten "únik" :) Jde to dost to peněz.
Trochu do měření spotřeby dělám a můžu myslím celkem zodpovědně říct, že zjistit, který spotřebič člověku žere v celku nejvíc peněz, rozumně nejde jinak, než spotřebu trvale měřit - nerozhoduje totiž jenom kolik jednotlivé spotřebiče žerou, ale hlavně jak často běží. A to většinou od stolu neodhadneš.

Nejjednodušší příklad je lednička - má třeba půl hodiny spotřebu 80W a pak hodinu 0. Kolik ti to udělá na celkovém účtu fakt nezjistíš jinak než že si tyhle čísla změříš. Můžeš kouknout na náš produkt: https://app.energomonitor.cz/login?username=demoEN

(Roote, sorry za neplacenou reklamu, ale je to odpověď přesně na dotaz, tak to snad neva)

Re:Spotřeba elektřiny PC vs. notebook
« Odpověď #32 kdy: 11. 12. 2014, 18:30:43 »
Tak abych se taky pochlubil ;D
AMD 6xCore 2.8GHz, 2x GPU, 8GB RAM, 320GB HDD 80Watt v klidu (serfování, HD playback), 240W maximum (výpočty).
2x LCD 24" IPS 13Watt

Řešíte ale strašný blbosti, to má smysl u serverů, kterých je spousty a jedou 24/7.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

j

Re:Spotřeba elektřiny PC vs. notebook
« Odpověď #33 kdy: 11. 12. 2014, 18:46:31 »
2MP: Sak je taky lednice v 90% domacnosti zdaleka nejzravejsi spotrebic, coz si 90% lidi nedokaze uvedomit. Bezi totiz zdaleka nejvic hodin/mesic/rok. Lidi resej, jestli si poridit vysavac, co ma 800 nebo 600W, aby "usetrili" a nedokazou pochopit, ze neusetrej vubec nic, protoze ten vysavac jim bezi 1/2 hodky tydne.

2M8: Zadnej CPU nema 150W, to je TDP - maximalni teoreticky prikon, urceny k vypocitani toho, co musi zkousnout MB a dalsi komponenty. Navic je to teorie pri maximalni zatezi, ktera je dosazitelna vyhradne specifickym zatizenim k tomu urcenou appkou.


ES

Re:Spotřeba elektřiny PC vs. notebook
« Odpověď #34 kdy: 11. 12. 2014, 18:47:42 »
Ona "totalni optimalizace spotreby" po cem asi tazatel jde je vjec pekna, ale ma par much. U PC urceneho na praci za kterou mi nekdo plati
je to parametr ktery ma v rozhodovani co pouzit mnohem mensi vahu. Dulezitejsi je ergonomie pouzivani, spolehlivost pak ten vykon atd.
Priklad s lednickou je zrovna peknej, moje ma cca 90W a pri okolni teplote 19st. zapina 17 krat za den, pri teplote 25st. 24krat za den a vzdy bezi cca 13-16minut. A sezere vic nez dost. Uspora bytu (domu) pripojeneho na sit se hleda jinde.
Predpokladam ze tazatel neni extremista a nefunguje v reizmu "cisty ostrov" nekde v karavanu, jurte, chate na samote u lesa... to by se zeptal jinak.

PS: dneska FW bida 400Wh zato vitr jede a tahne celou spotrebu....


Zdenek Henek

Re:Spotřeba elektřiny PC vs. notebook
« Odpověď #35 kdy: 12. 12. 2014, 16:41:00 »
Zdravím,

může někdo poradit a zhodnotit, alespoň přibližně, jaká je spotřeba elektřiny u PC s 300 W zdrojem a průměrným (ne vyloženě herním) notebookem, kde u obou je Linux ? Notebook by byl připojen k el. síti, pouze mimo síť by samozřejmě běžel na baterii.  :)
Děkuji.

Co takhle si to proste zmerit?
Mam toto http://www.alfa.cz/product.php?eid=10524207I0K808OUU5

Cau,
Zdenek

Moohehe

Re:Spotřeba elektřiny PC vs. notebook
« Odpověď #36 kdy: 12. 12. 2014, 17:00:24 »
Před pár lety jsem měřil svůj desktop ( stále jej používám  ;) ) Q9400@3ghz 4GB ram a tehdá s 9800GT 2X3,5HDD ( teď už mám jinou, míň žravou grafiku ) a v klidovém stavu ( otevřený internetový prohlížeč a surfování byla spotřeba cca 65W. Při hraní nějakého dílu Call of duty to žralo 320W  ;D . Zdroj 450W.

mhi_

Re:Spotřeba elektřiny PC vs. notebook
« Odpověď #37 kdy: 14. 12. 2014, 00:04:06 »
No a ted' si vezmete ARM desku, na ktere bezi Linux: 0.46 - 0.63A @ 5V ,tzn. 2,3 - 3,1 W (dnes jsem meril), se zdrojem do 5W. K tomu 2,5" SATA disk, to je dalsich 2-5 W. Jsme na  5-8W, ucinnost shitozniho zdroje 70% = 8-12 W. Muze bezet klidne doma non-stop i u popleare nebo metace ulic.

A k tomu 30W za monitor :-).

...

Re:Spotřeba elektřiny PC vs. notebook
« Odpověď #38 kdy: 14. 12. 2014, 00:18:38 »
absolutni cisla spotreby tak jak je predkladas jsou zajimavy jenom pokud je tenhardware idle vic jak 90% casu co bezi.
v ostatnich pripadech plati, ze dulezitejsi udaj MIPS/Watt a tam se neda argumentovat znackou, ale musi se vzit konkretni pozadavky aplikace v MIPS/s a podle toho pak volit platformu.

...

Re:Spotřeba elektřiny PC vs. notebook
« Odpověď #39 kdy: 14. 12. 2014, 00:20:00 »
teda MIPS/s melo byt jen MIPS.

mhi_

Re:Spotřeba elektřiny PC vs. notebook
« Odpověď #40 kdy: 14. 12. 2014, 00:46:39 »
absolutni cisla spotreby tak jak je predkladas jsou zajimavy jenom pokud je tenhardware idle vic jak 90% casu co bezi.
v ostatnich pripadech plati, ze dulezitejsi udaj MIPS/Watt a tam se neda argumentovat znackou, ale musi se vzit konkretni pozadavky aplikace v MIPS/s a podle toho pak volit platformu.

To bylo na toho ARMa ? Prikon jsem uvadel idle az max. co se mi z toho podarilo dostat nejakym brouzdanim, tedy rekl bych bezne pouzivani a xfce cpumonitor ukazoval plne zatizeni (zarizeni je pichnute do laboratorniho zdroje). Bezici bzip nebo nejake sifrovani by asi spotrebu trosku jeste zvedlo.

Je jasne, ze vykon daneho ARMu toho je tragicky (SoC se pouziva bezne v tabletech), ale na beznou "pomocnou" praci to je naprosto idealni 2. pocitac. Tedy mit tam otevrenou nejakou dokumentaci, www stranky, delat jednoduche pomocne programy, etc.

CuBox-i.CZ

Re:Spotřeba elektřiny PC vs. notebook
« Odpověď #41 kdy: 14. 12. 2014, 08:34:26 »
absolutni cisla spotreby tak jak je predkladas jsou zajimavy jenom pokud je tenhardware idle vic jak 90% casu co bezi.
v ostatnich pripadech plati, ze dulezitejsi udaj MIPS/Watt a tam se neda argumentovat znackou, ale musi se vzit konkretni pozadavky aplikace v MIPS/s a podle toho pak volit platformu.

To bylo na toho ARMa ? Prikon jsem uvadel idle az max. co se mi z toho podarilo dostat nejakym brouzdanim, tedy rekl bych bezne pouzivani a xfce cpumonitor ukazoval plne zatizeni (zarizeni je pichnute do laboratorniho zdroje). Bezici bzip nebo nejake sifrovani by asi spotrebu trosku jeste zvedlo.

Je jasne, ze vykon daneho ARMu toho je tragicky (SoC se pouziva bezne v tabletech), ale na beznou "pomocnou" praci to je naprosto idealni 2. pocitac. Tedy mit tam otevrenou nejakou dokumentaci, www stranky, delat jednoduche pomocne programy, etc.

Male video srovnani klasickeho Detktopu vs. ARM krabickam napr. zde >
https://www.youtube.com/watch?v=U-AYLklWq74

Re:Spotřeba elektřiny PC vs. notebook
« Odpověď #42 kdy: 14. 12. 2014, 10:06:39 »
To bylo na toho ARMa ? Prikon jsem uvadel idle az max. co se mi z toho podarilo dostat nejakym brouzdanim, tedy rekl bych bezne pouzivani a xfce cpumonitor ukazoval plne zatizeni (zarizeni je pichnute do laboratorniho zdroje). Bezici bzip nebo nejake sifrovani by asi spotrebu trosku jeste zvedlo.
"..." chtel asi rict, ze kdyz stroj ma polovicni spotrebu, ale tutez praci udela za dvojnasobny cas, tak to moc uspora neni :)

mhi_

Re:Spotřeba elektřiny PC vs. notebook
« Odpověď #43 kdy: 14. 12. 2014, 16:08:37 »
To bylo na toho ARMa ? Prikon jsem uvadel idle az max. co se mi z toho podarilo dostat nejakym brouzdanim, tedy rekl bych bezne pouzivani a xfce cpumonitor ukazoval plne zatizeni (zarizeni je pichnute do laboratorniho zdroje). Bezici bzip nebo nejake sifrovani by asi spotrebu trosku jeste zvedlo.
"..." chtel asi rict, ze kdyz stroj ma polovicni spotrebu, ale tutez praci udela za dvojnasobny cas, tak to moc uspora neni :)

Problem je v tom, ze x86 desktopy po vetsinu casu v kancelarskem prostredi nedelaji nic moc vic nez ten ARM. Takove ty ARM desky maji vetsinou 2 zasadni problemy pro desktop pouziti: 1) malo pameti, 2) nemoznost SATA (swap). K tomu se vaze spousta dalsich potizi typu omezene bootloadery (nutny boot ze SD), nemoznost udelat vlastni kernel, etc. Jinak to je pomerne solidni "pocitac", obvykle s vykonem 2/3 starsiho Atomu.

Pred nejakou dobou jsem delal jistou kryptografickou analyzu, pricemz PC mi nagenerovalo nekolik desitek GB tabulek. Ty bylo nutne nasledne vsechny projit, "setridit" a udelat nad tim nejake kontroly. Druhy ukol trval opravdu hodne dlouho, protoze nebylo jak jednoduse to mnozstvi dat zmensit. ARM desticka by si s tim hrave poradila.

Ja tady nelobuju za ARM, ale jak jsem psal vyse, jako druhe pocitac na nenarocne ukoly typu nejaky dokument / programovani / brouzdani to je uplne idealni. Nyni mi to lezi jen tak na stole, ale mam v planu cely "ARM PC"  pridelat na kus plechu a strcit zezadu na monitor (misto VESA display mounting).

Re:Spotřeba elektřiny PC vs. notebook
« Odpověď #44 kdy: 14. 12. 2014, 19:34:14 »
Problem je v tom, ze x86 desktopy po vetsinu casu v kancelarskem prostredi nedelaji nic moc vic nez ten ARM.
Proto taky "..." psal "pokud nejsou v idle 90% casu".

na nenarocne ukoly typu nejaky dokument / programovani / brouzdani to je uplne idealni.
No nevim - docasne jsem ted byl nucenej brouzdat na komplu s 2G RAM a urychlene jsem koupil dalsi 2, protoze jsem myslel, ze me z toho slahne. Brouzdani po dnesnich webech proste uz nic "nenarocneho" bohuzel neni.