Windows šmejd vs. Win Well Made

nm

Windows šmejd vs. Win Well Made
« kdy: 20. 10. 2013, 18:58:30 »
Tak jsem vám tak nějak přemýšlel nad kvalitou systému Windows pro domácí použití a dospěl jsem k zajímavému závěru, který však sice nemohu dokázat, ale za to je to docela slušný základ pro veřejnou diskuzi.

Vezmu to tedy postupně:

Windows 95         - přelomový Windows v historii Microsoftu
Windows 98         - kamarád mi říkal, že když už užívat Win98 tak aspoň Win98SE
Windows 98SE       - Second Edition - slušná stabilita
Windows ME         - Totální šmejd, věčně poruchový
Windows 2000/XP    - Asi nejlepší Windowsi pro svou funkčnost a stabilitu
Windows Vista      - Wow, spousta grafiky ale jinak na prd systém
Windows 7          - po XPéčkách opět slušný Windows (vylaďené Win Vista)
Windows 8          - k sakru, co to zase je?
Windows 8.1        - oprava po Win 8 šmejdu


Když se na to tak nějak dívám, takhle to vypadá, že na Windowsech pracují 2 týmy. Jeden udělá slušný Windows a ten druhý ho zkazí a nahradí šmejdem. Jen se koukněte:

1. tým - Win 95, 98SE, 2000/XP, 7 a možná 8.1
2. tým - Win 98, ME, Vista, 8 a pak záleží na Micro$oftu

Tak co vy na to Vážení diskutéři?


brk

Re:Windows šmejd vs. Win Well Made
« Odpověď #1 kdy: 20. 10. 2013, 19:36:08 »
W95 - Možná vzhledově přelomový, ale jinak totální sračka podobně jako Visty. Můj favorit byl asi o pár měsíců mladší NT 4. Tenhle systém jsem měl rád. Bylo to vlastně poprvé, co jsem viděl stabilní systém od Microsoftu. pokud nepočítám DOS, kde je docela obtížné hodnotit stabilitu.

Ramtech

Re:Windows šmejd vs. Win Well Made
« Odpověď #2 kdy: 20. 10. 2013, 20:05:57 »
Zabudol si tam zmieniť že tie OS boli dobré na tú dobu v ktorej vyšli!!

A Win XP/2000 rozhodne neboli stabilné po dvoch rokoch reinstall inak by som si vytrhal vlasy

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows šmejd vs. Win Well Made
« Odpověď #3 kdy: 20. 10. 2013, 20:18:55 »
To jste vypremyslel dost blbe. Vubec tam nemate NT 4.0, ktere se doma pouzivat daly take a narozdil od W9x/Me malo padaly a reinstalovat se musely tak jednou do roka a ne kazdy mesic.

XP nejsou tak zle, dost stabilni, ale pomale a asi s dost blbou spravou pameti a cache, protoze to furt swapuje a swapuje.... 7 nejsou takova slava, jak se rika. Trochu mene nenazrane, nez Vista, ale stabilitou XP asi hned tak nedostihnou. Jsou s tim vselijake dementni problemy, jen se podivejte na widlacka fora, co tam porad resi.

no nevim

Re:Windows šmejd vs. Win Well Made
« Odpověď #4 kdy: 20. 10. 2013, 20:38:18 »
Win7 jsou bezpecnejsi, stabilnejsi, rychlejsi (na vhodnem HW), nez windows XP.

A Win8 jsou bezpecnejsi a rychlejsi nez Win7. Rychlejsi temer ve vsem -  operace se soubory, uspavani, graficka plynulost celeho systemu, znatelny narust snimku za vterinu v nekterych hrach (GTA IV). Tomu systemu bych vytkl asi jen to metro, ktere mam odstranene a nahrazene tlacitkem start...







Re:Windows šmejd vs. Win Well Made
« Odpověď #5 kdy: 20. 10. 2013, 21:02:51 »
Komentuju to, co sem dlouhodobě používal.

Win95
Můj první systém (ano, jsem odkojenej na klikání), těžko srovnávat, když v té době sem nic jinyho neznal. Pár BSOD a spoustu freezů si pamatuju, ale aspoň sem se naučil ukládat a zálohovat ;D. Jinak se mi ale subjemtivně používaly dobře.
Procesor z toho stroje mám doteď z nostalgie na poličče :)

WinXP
Co k tomu říct, po SP prostě stabilní klasika, doteď na něm spokojeně fungují rodiče (brzo jim ale vnutím něco z Linuxové stáje).
Dnes dávno technologicky překonany, ale chápu, proč na ně spousta lidí nedá dopustit.

WinVista
Používal jsem asi 4 roky na notebooku. Ze začátku trochu problematicky (rozbily u pár věcí kompatibilitu a samy líp vypadaly než fungovaly), ale později jsem s nima byl spokojenej. Pokud tomu člověk dal dost RAMek (byť na tu dobu nepochopitelně moc), fungovaly k mé plné spokojenosti. Že to byla v momentě vydání malá katastrofa ale nepopírám ;D

No a dál nic, od té doby čistě a výhradně openSUSE ;)

(Kdysi sem mel ve virtualu preview verzi Win8, ze zvedavosti. Nesedelo mi to. Kdyz chtel clovek neco nastavit, tak aby se posral pri hledani. Jak sem byl navyklej na vyhledavani pres start menu z Vist, tak naskoceni Metra pres celou obrazovku ohromne nabourava workflow a kontakt s tim, co clovek prave dela. Na tabletu bych to prezil [ale nechtel], na praci ani nahodou.)

Kolemjdoucí

Re:Windows šmejd vs. Win Well Made
« Odpověď #6 kdy: 20. 10. 2013, 21:21:16 »
Tak co vy na to Vážení diskutéři?

Je to průmyslový standard, jistý grafický software se již asi 15 let kupuje pouze lichá verze.

W95 - Možná vzhledově přelomový

W95 bylo přelomové naprosto, mimo jiné zavedly preemptivní multitasking a byly 32-bitové.

A Win XP/2000 rozhodne neboli stabilné po dvoch rokoch reinstall inak by som si vytrhal vlasy

Problém mezi klávesnicí a židlí, WXP bez problémů fungují 5 a více let a v některých firmám dodnes běží W2K.

XP nejsou tak zle, dost stabilni, ale pomale a asi s dost blbou spravou pameti a cache, protoze to furt swapuje a swapuje.... 7 nejsou takova slava, jak se rika.

WXP swapovaly jednoduše proto že v tehdejší době bylo málo paměti, začínalo se někde na 128 MB RAM. Po doplnění RAM asi na 1,5 GB swapování přirozeně ustane.

idspispopd

Re:Windows šmejd vs. Win Well Made
« Odpověď #7 kdy: 20. 10. 2013, 22:11:03 »
Citace
WXP swapovaly jednoduše proto že v tehdejší době bylo málo paměti, začínalo se někde na 128 MB RAM. Po doplnění RAM asi na 1,5 GB swapování přirozeně ustane.

XP už nemůžu posoudit, ale sedmičky chrochtají pořád, ať mají paměti kolik chtějí a to mám vypnutý i indexování. Linux na disk hrabe jenom když s počítačem opravdu něco dělám, jinak je disk v klidu. Opravdu nechápu, co ty Windowsy na disku pořád loví.

nereknu

Re:Windows šmejd vs. Win Well Made
« Odpověď #8 kdy: 20. 10. 2013, 22:14:42 »
Tak co vy na to Vážení diskutéři?

Je to průmyslový standard, jistý grafický software se již asi 15 let kupuje pouze lichá verze.

W95 - Možná vzhledově přelomový

W95 bylo přelomové naprosto, mimo jiné zavedly preemptivní multitasking a byly 32-bitové.

A Win XP/2000 rozhodne neboli stabilné po dvoch rokoch reinstall inak by som si vytrhal vlasy

Problém mezi klávesnicí a židlí, WXP bez problémů fungují 5 a více let a v některých firmám dodnes běží W2K.

XP nejsou tak zle, dost stabilni, ale pomale a asi s dost blbou spravou pameti a cache, protoze to furt swapuje a swapuje.... 7 nejsou takova slava, jak se rika.

WXP swapovaly jednoduše proto že v tehdejší době bylo málo paměti, začínalo se někde na 128 MB RAM. Po doplnění RAM asi na 1,5 GB swapování přirozeně ustane.
Já nevím, ale nebyli preemptivni i win nt, tkery byl vydan par mesicu pred win95? :)

Re:Windows šmejd vs. Win Well Made
« Odpověď #9 kdy: 20. 10. 2013, 22:29:46 »
Já nevím, ale nebyli preemptivni i win nt, tkery byl vydan par mesicu pred win95? :)

Je to mozny, ale pokud se nepletu, byly proti 95 hodne drahy a tim padem neprilis rozsireny (max nekde v korporatni sfere)

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows šmejd vs. Win Well Made
« Odpověď #10 kdy: 20. 10. 2013, 22:31:51 »
WXP swapovaly jednoduše proto že v tehdejší době bylo málo paměti, začínalo se někde na 128 MB RAM. Po doplnění RAM asi na 1,5 GB swapování přirozeně ustane.

Ja nevim, proc XP mlati na 2 GB pameti diskem mnohem vice, nez Linux, ale podeziram, ze MS vyladil spravu pameti na 64 MB, coz snad byl minimalni pozadavek a kdyz je pameti vice, tak se to jaksi neoptimalizuje na vetsi mnozstvi. Napriklad na Linux po par minutach je obsazena cela pamet, protoze kdyz ji nikdo nepouziva, tak se tam rve cache. Na XP ne. Snad teprve az 7 vyccne pamet do mrti na cache, aby se tam jen tak nevalela.

Kolemjdoucí

Re:Windows šmejd vs. Win Well Made
« Odpověď #11 kdy: 20. 10. 2013, 22:40:30 »
XP už nemůžu posoudit, ale sedmičky chrochtají pořád, ať mají paměti kolik chtějí a to mám vypnutý i indexování. Linux na disk hrabe jenom když s počítačem opravdu něco dělám, jinak je disk v klidu. Opravdu nechápu, co ty Windowsy na disku pořád loví.

Zakaž ve službách Windows Search, Windows Groove z Office a ještě jeden takový indexovací sr*č z Nera. Opravdu je to pak v klidu.

Já nevím, ale nebyli preemptivni i win nt, tkery byl vydan par mesicu pred win95? :)

Určitě byly, ale mezi lidi se moc nedostaly.

Ja nevim, proc XP mlati na 2 GB pameti diskem mnohem vice, nez Linux podeziram, ze MS vyladil spravu pameti na 64 MB, coz snad byl minimalni pozadavek a kdyz je pameti vice, tak se to jaksi neoptimalizuje na vetsi mnozstvi. Napriklad na Linux po par minutach je obsazena cela pamet, protoze kdyz ji nikdo nepouziva, tak se tam rve cache. Na XP ne.

Jednoduše proto, že taháš z disku pořád nové data. Na všech Windows od W2K se defaultně používá prakticky celá volná paměť jako disková cache, akorát to není vidět ve Správci Úloh.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Windows šmejd vs. Win Well Made
« Odpověď #12 kdy: 20. 10. 2013, 22:48:10 »
Windows 95 --> Nestabilní i s SP
Windows 98(SE) --> O mnoho lepší, než 95 ale pořád mít raději někde obraz systému.
Wnidows Me --> U mne kupodivu na dost strojích a byly bez problému i když později sám MS prohlásil, že je to šmejd. (Asi náhoda)
Windows 2000 --> Do SP1 diskutabilní, pak velmi spolehlivý systém.
Windows XP --> Do SP2 diskutabilní, pak spolehlivý systém. Tady jsem nepochopil, proč máš 2000/XP, to je nesmysl!
Windows Vista --> Do SP2 diskutabilní a velmi žravý systém, s SP2 se přiblížil nárokově 7
Windows 7 --> Kupodivu se dali nasadit hned, SP1 je ještě více usadil
Windows 8 --> Hodně práce, aby to nebyl otravný systém, ale používat se dají.
Windows 8.1 --> Není to jen SP pro 8? Zatím nevyzkoušené.

Není to taková katastrofa, jak to kolikrát uživatelé líčí. Většina negativ pochází kvůli neochotě přizpůsobit se změnám. Někdy stačí pouhá změna ikony a uživatel je rozčarován! Ono i to odebrání tlačítka START má svou logiku, bohužel se to rozhodli udělat v absolutně nepřipraveném systému pro takovou změnu. No ale Linux je Linux. Stabilita u něj je úplně o něčem jiném, a když někdy náhodou byla reinstalace, tak díky mé rozvrtanosti. Ale nějak se to člověk musí naučit. No a pak máme také Ubuntu.  ;D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Windows šmejd vs. Win Well Made
« Odpověď #13 kdy: 20. 10. 2013, 23:20:17 »
Ja nevim, proc XP mlati na 2 GB pameti diskem mnohem vice, nez Linux podeziram, ze MS vyladil spravu pameti na 64 MB, coz snad byl minimalni pozadavek a kdyz je pameti vice, tak se to jaksi neoptimalizuje na vetsi mnozstvi. Napriklad na Linux po par minutach je obsazena cela pamet, protoze kdyz ji nikdo nepouziva, tak se tam rve cache. Na XP ne.

Jednoduše proto, že taháš z disku pořád nové data. Na všech Windows od W2K se defaultně používá prakticky celá volná paměť jako disková cache, akorát to není vidět ve Správci Úloh.

No tak ty data urcite netaham ja. Ty si tahaji Widle. Asi je bavi je prehazovat z mista na misto, aby vetraly a neplesnively.

Tom Liberec

Re:Windows šmejd vs. Win Well Made
« Odpověď #14 kdy: 20. 10. 2013, 23:22:30 »
NTcka byly opravdu dost drahý. 
Mám DOS 3 ještě i origo diskety.  Mel jsem je ještě nevím zda to napišu dobre  na MFM HDD. K tomu účetnictví a M602.
Kámoš mel PC skříň s finančaku ještě se syst. CPM ale to asi nebyl MS systém spíš IBM ale nevím + Calc.
DOS 5
Windows 95 - bral jsem to jako grafický shell DOSu, nestabilni.
Windows 98 - SE dobry.
XP prof. Ještě před měsícem mi tu jely na 1GB, AMD Sempron.
Visty - fura otravný grafiky, moc věcí to děla samo. Kromě Grubu a u Home verze problémů s chybějícím souborem mbr mi tu jedou na 4 GB dvou jádru notesu 3 rok bez uplne přeinstalace. Ovšem na HDD mám i Ubuntu.

W 7 mám jen startery v netbooku. Drží a snesou i vyndání baterky když total zmrznou.  Jako záchrana Slax na USB.
- Win 8.1 prezentační jsem zatím nenainstaloval není kam ani proc.

Párkrát jsem řešil u hráčů plny disk kdy Win neměli kam swapovat. U Vist hlídám misto na disku.

Mandrake jsem měl na 10 CD a neuměl jsem s tím nic.