Bc. studium FIT VUT vs FI MUNI

Re:Bc. studium FIT VUT vs FI MUNI
« Odpověď #15 kdy: 19. 09. 2013, 21:00:17 »
muzes delat zajimave projekty, mrkni treba na mrl.cs.vsb.cz
Citace
Since we are at the university, we must stress the research features of what we work on.
:))

Ale beze srandy: It4i je zajímavý projekt, jsem zvědavej, co vytvoří. Určitě tam budou zajímavé příležitosti. Už ze startu bych hnedka bral tohle: http://www.it4i.cz/files/mentor_D_of_SCC.pdf


txt

Re:Bc. studium FIT VUT vs FI MUNI
« Odpověď #16 kdy: 19. 09. 2013, 21:26:28 »
txt: jsou tam ve vetsine... hlavne tam muzes delat zajimave projekty, mrkni treba na mrl.cs.vsb.cz , ted se tam hlavne resi projekty pridruzene k it4i, treba RODOS (viz http://rodosdata.it4i.cz/rsd/Overview.aspx)

samozrejme ale zalezi, na co bys konkretne sel a jestli mas ochotu se tomu venovat
HW už mam jenom jako hobby, takže asi informatika a výpoč. technika - zajímavý předměty jsou v blocích softwarové inž., informační systémy, ostatní (bezpečnost a viry, RTOS, datové sklady, HPC).

Assasinator13

Re:Bc. studium FIT VUT vs FI MUNI
« Odpověď #17 kdy: 19. 09. 2013, 23:41:54 »
To jake (ne)vyhody ma ktera skola se opakuje neustale dokola a nikdo ti nemuze dat jasnou odpoved na otazku "Ktera skola je lepsi?" nebo "Kam mam teda vlastne jit?". Sam si posud, jestli je nektera z vlastnosti tech skol/fakult pro tebe blokujicim faktorem a pokud je, proste tam nechod. V opacnem pripade, tedy pokud na nic takoveho neprijdes, si myslim, ze bude ve vysledku jedno, kterym smerem se vydas a vzhledem k tomu, ze bude z velke casti zaviset jen na tvoji vlastni snaze se neco naucit, k cemuz bude slouzit skola jen jako podpurny prostredek, si myslim, ze budes ve vysledku stejne pomerne spokojeny, ac v kazdem pripade bude mit ta krasa nejake nevyhnutelne vady...

V mem pripade byla volba mezi FIT VUT, FIT CVUT a FI MUNI, vybral jsem si nakonec FIT VUT tak, abych mohl bydlet s kamarady ze stredni (skvele kriterium, ze?), protoze mi bylo celkem jedno na kterou z tech tri skol nakonec pujdu. Ted uz mam za sebou tri roky studia, zatimco jdu do ctvrtaku (porad bakalarskeho studia, protoze se mi blbovi povedlo nedat jeden predmet ve tretaku, takze ho ted opakuju a statnice me cekaji v lete).
Skola mi toho dala dost, minimalne zaklady a moznost rozvijet se kterymkoli smerem se mi bude chtit, celkem by se dalo i rict, ze me donutila se snazit o neco sam. Hned po prvaku se mi povedlo najit praci v oboru (ac jsem na FIT prisel z gymplu), coz se se mnou tahne do ted. Hodi se tedy poznamenat, ze to samozrejme nebylo jen tim, co do nas cpali ve skole, ale uz v prubehu prvniho semestru jsem si zkousel hrat s vlastnimi projektiky, coz melo za vysledek, ze jsem velmi brzo byl schopny pomerne slusne programovat. Takze na tom s tou kodici masinou asi neco bude.
Kamarady takove, aby se s nimi dalo jit do mesta jsem tu nasel taky, ac jsem si docela jisty, ze na nas musi byt pokazde porad strasne znat, z ktere skoly jsme vlastne prisli. :)

Jinak jeste na zaver ad. FIT - narocnost projektu uz neni co byvala. Co jsem se v posledni dobe bavil s mladsimi studenty a koukal na zadani projektu v predmetech, ktere jsem absolvoval, jejich mnozstvi a obtiznost sla rapidne dolu. Znat je to hned v prvnim semestru. V Zakladech programovani nas cekaly ctyri projekty, ktere jsme museli v podstate od piky resit sami, letos maji prvaci projekty pouze tri a v zadani je velmi vyrazne nastineno jakym zpusobem se maji resit.
Co se tyce casove narocnosti... opet muj subjektivni postreh, ale vlastne celou dobu od tretiho semestru jsem byl v nejakem zamestnaneckem pomeru (vzdycky ale jen +- polovicni uvazek), k tomu jsem od ctvrteho semestru zacal celkem casto chodit ven a nezvladl jsem to az o zkouskovem v patem semestru, kdy jsem nedal jen jeden predmet a urcite to nebylo nedostatkem casu (do cehoz bych nezabihal, ale porad to byla moje vina).

Kazdopadne, abych to shrnul a jeste zopakoval, neexistuje univerzalni rada na kterou skolu jit, ale zdroju informaci existuje pomerne slusne mnozstvi, aby se clovek rozhodnul sam. Nakonec stejne nebudes uplne 100% spokojeny, ale zaroven pochybuju, ze bys mel byt uplne nastvany, ze jsi vybral fakt hrozive spatne. A to nejkrasnejsi na tom je, ze po tech letech co na skole pravdepodobne stravis stejne nebudes vedet, co by se delo, kdyby ses tehdy zapsaĺ na jinou fakultu... :)

Pupi_1

Re:Bc. studium FIT VUT vs FI MUNI
« Odpověď #18 kdy: 20. 09. 2013, 00:00:49 »
ja som vystudoval Bc na FITe a poviem ti, nie je to prechadzka ruzovou zahradou. Je to velka drina. Projektov je velmi velmi vela. V prvaku sa hned zacina programovat v C. Takze ak nevies programovat resp. neovladas C, tak to by mala byt tvoja priorita, predtym ako vstupis do FITu, inac budes mat problem, ak teda nie si kapacita a dokazes to pobrat za par dni - tyzdnov. Vela ludi letelo na predmete IZP. Dalej sa tu uci dost HW. Nikdy som neprisiel nato, preco tolko HW tlacia do studentov. Nepoviem, ze jeden predmet ako povinny a ostatne volitelne. Ale nie, ono je to 3 semestre HW + programovanie vo VHDL. K comu? Vo VHDL neviem nic naprogramovat. Praca v time. Ked sa das do timu s niekym vhodnym da sa uspiet. Ak nie, mas zarobene na problem a bud to spravis sam alebo o rok si zopakujes. Dalsi nevyhoda je taka, ze projekty kontroluju "stroje". Resp. ucitelia si vyrobia skripty a tymi potom testuju projekty. Staci, ze je nieco spatne a kludne dostanes z projektu 0b. V popise projektu vzdy pisu, ze sa hodnoti aj ako si to naprogramoval apod. Ale o tom silno pochybujem, ze to pozeraju, ci to ma nejaku logicku stavbu ten tvoj projekt. Mozno v 1. semestri sa pozeraju ale potom uz zrejme ani nie. Ak sa chces bavit so spoluziakmi vacsinou o kodeni a o tom, ako busili kod do 5 rana, tak FIT je dobrou volbou. FIT ma naucil dost, mam vseobecny prehlad, ale na druhu stranu, postradam tam take veci, ktore su ozaj k zivotu prospesne. Naco mi bude to, ze som kodil osto sest a je jedno ako, ked v realnom zivote to jedno nie je. Take OOP moc FITu nehovori a je to zaklad. Prebera sa to na jednom predmete, ale len v teoretickej rovine a su tam 2 projekty, ktore mozes ale aj nemusis robit OOP a nikto ta za to nezbije, ako to mas. Predmety mas napevno dane a nemozes nimi hybat, vyber volitelnych predmetov tiez nestoji za vela. Ja osobne by som na FIT nesiel uz po 2-krat.
Teraz studujem 2. stupen na FI. Odbor SSME. Je to zrejme najlahsi odbor na FI, ale myslim ze aj najviac prakticky, kedze clovek tam absolvuje polrocnu prax vo firme, pretoze je to povinna cast predmetu a to ti do zivota da ozaj viac, ako to, ze sa budes ucit nejaku teoreticku informatiku na FIT - 2. stupen a ze zas budes busit ako opicka do klavesnice. A je tam ovela zaujimavejsich predmetov na vyber nez na FIT. Takze si to premysli ;)

Re:Bc. studium FIT VUT vs FI MUNI
« Odpověď #19 kdy: 20. 09. 2013, 06:31:58 »
Odbor SSME. Je to zrejme najlahsi odbor na FI, ale myslim ze aj najviac prakticky
Skoda, ze tohle za me nexistovalo, sel bych na to hned, vyber predmetu vypada fakt dobre. Akorat by to chtelo presne tuhle skladbu, jenom na bakalarovi (o rok vic, ideal). A dal uz ani nepokracovat, misto toho se rovnou vrhnout do radostneho budovani kapitalismu :)

Mel's uz PV203 (IT svcs mgmt)? Ted uz se to uci v Cestine? A fakt se tam dela "zformulovat Service Level Agreement"? Prakticky? To by mohlo byt hodne dobry.


Pupi_1

Re:Bc. studium FIT VUT vs FI MUNI
« Odpověď #20 kdy: 20. 09. 2013, 10:03:30 »
No v podstate ja som prvak este len :) . Ale myslim, ze sa to bude ucit v anglictine, vacsinou tieto predmety co maju anglicke nazvy sa ucia v EN, pretoze aj niektori erazmaci si tieto predmety zapisuju. Ked to absolvujem tak poviem, ako vyzera ten predmet. Celkovo som zvedavy na tento odbor. Hlavne tou praktickou strankou veci. Ak to tak bude ako sa pise, tak si myslim, ze pre cloveka to bude mat ovela vacsi prinos, nez absolvovanie nejakych teoretickych foriem informatiky. To nie je realna prax a 98% to v zivote takmer nevyuzije, tak naco sa tym trapit :)

Re:Bc. studium FIT VUT vs FI MUNI
« Odpověď #21 kdy: 20. 09. 2013, 14:56:36 »
Dalej sa tu uci dost HW. Nikdy som neprisiel nato, preco tolko HW tlacia do studentov. Nepoviem, ze jeden predmet ako povinny a ostatne volitelne. Ale nie, ono je to 3 semestre HW + programovanie vo VHDL. K comu? Vo VHDL neviem nic naprogramovat.

OT: Možná proto, že na HW je postaveno celé IT. Já jsem byl někdy před 20 lety na FEL CVUT, řekl bych, že HW tam bylo ještě víc (logické obvody, paměti, multiplexery, asociativní paměti, sčítačky, násobičky, děličky, řadiče, procesory, počítače, periférie, ale na VHDL jsem nenarazil), a jsem rád, že to tam bylo, už proto, že vím, co se v počítači děje. Ale to, že nebudete v praxi navrhovat procesor, nebo třeba psát kompilátor vy, ještě neznamená, že to nebude dělat chytřejší kolega. Hmm, tak mě napadlo, když nechcete učit HW, tak proč se učit dvojkovou soustavu, že? Proč se snažit chápat, že i ty šifrovací algoritmy se dají dělat hardwarově?

noef

  • *****
  • 897
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Bc. studium FIT VUT vs FI MUNI
« Odpověď #22 kdy: 20. 09. 2013, 15:46:09 »
Ale to, že nebudete v praxi navrhovat procesor, nebo třeba psát kompilátor vy, ještě neznamená, že to nebude dělat chytřejší kolega.

Chcete snad rict, ze kdyz clovek na ktereho reagujete nebude psat kompilator nebo navrhovat procesor, tak musi byt hloupy? A obecne, proc by chytrejsi lidi melo vic bavit psani kompilatoru nebo navrh procesoru? To, ze je nekdo chytrejsi podle me neznamena, ze bude vykonavat specializovanejsi praci (napr. to muze mit jen jako konicek, muze byt liny, muze ucit, ...).

IMO by na skole mely byt uplne zaklady = 1 predmet povinny a zbytek by si studenti volili podle sveho zamereni. Nedavno v bakalari na FITu si neslo zvolit skoro nic (jestli si pomatuju dobre, tak jsem mel 4 predmety za malo kreditu, takze prepocteno na prumerny povinny predmet to bude jeste mene)...

Re:Bc. studium FIT VUT vs FI MUNI
« Odpověď #23 kdy: 20. 09. 2013, 16:02:46 »
Ale to, že nebudete v praxi navrhovat procesor, nebo třeba psát kompilátor vy, ještě neznamená, že to nebude dělat chytřejší kolega.

Chcete snad rict, ze kdyz clovek na ktereho reagujete nebude psat kompilator nebo navrhovat procesor, tak musi byt hloupy?
Ne.
Citace
A obecne, proc by chytrejsi lidi melo vic bavit psani kompilatoru nebo navrh procesoru?
Nevím jistě, ale asi to bude něco s využitím mozkové kapacity. Tuším, že v těchto případech bych měl používat spíš indukci než dedukci, ale znám člověka, který dělal nebo možná ještě dělá na gcc. Je sakra chytrej. Znám jinýho člověka, kterej dělal na gdb. Taky je zatraceně chytrej.

Každopádně si troufám odhadnout, že člověk, který si stěžuje, že na IT škole se učí hardware, asi úplná špička v tom IT nebude.


Re:Bc. studium FIT VUT vs FI MUNI
« Odpověď #24 kdy: 20. 09. 2013, 16:15:21 »
Ale to, že nebudete v praxi navrhovat procesor, nebo třeba psát kompilátor vy, ještě neznamená, že to nebude dělat chytřejší kolega.

Chcete snad rict, ze kdyz clovek na ktereho reagujete nebude psat kompilator nebo navrhovat procesor, tak musi byt hloupy?
Zpětně se omlouvám, pokud to vyznělo až takhle. Žádná implikace hlouposti tam nikde nebyla naznačená. Ale autor toho příspěvku, na který reaguju naznačuje, že nezvládl VHDL. Pokud někdo bude dělat kompilátory nebo navrhovat procesory, tak mu nebude dělat problém naučit se nějaký jazyk. Počítačový jazyk. Takže odhaduju, že bude muset být chytřejší v oblasti IT. Sorry, ale takhle mi to vychází. (a mimochodem, sám sebe nemám za nejchytřejšího, a vím, že když jsem já studoval, byli tam chytřejší, a nemám problém to uznat)

Re:Bc. studium FIT VUT vs FI MUNI
« Odpověď #25 kdy: 20. 09. 2013, 16:15:35 »
[...] (logické obvody, paměti, multiplexery, asociativní paměti, sčítačky, násobičky, děličky, řadiče, procesory, počítače, periférie, ale na VHDL jsem nenarazil), a jsem rád, že to tam bylo, už proto, že vím, co se v počítači děje. Ale to, že nebudete v praxi navrhovat procesor, nebo třeba psát kompilátor vy, [...] Proč se snažit chápat, že i ty šifrovací algoritmy se dají dělat hardwarově?
Každopádně si troufám odhadnout, že člověk, který si stěžuje, že na IT škole se učí hardware, asi úplná špička v tom IT nebude.
To je dobrá prča. Na FI za mých let nebylo vůbec nic z výše vyjmenovaného. Vlastně tam nebyl vůbec žádný hw nad rámec toho, o jsem věděl jenom proto, že jsem měl počítač doma už nějakej ten pátek. A ještě větší prča je, že když někdo obhajujr, že na IT škole má být fůra matiky a teorie, říká, že je to přesně ze stejných důvodů: překladače, kryptografie.

Ty překladače a kryptografie, to je taková Loch Ness - nikdo to nikdy neviděl, ale všichni ví, jak to vypadá a co je k tomu potřeba. Třeba znalost multiplexerů :)))

Nicméně teda pokud máte všichni pravdu, tak absolvent FIT neumí napsat překladač ani šifrovací algoritmus, protože nemá potřebnou teorii, a absolvent FI zas proto, že nerozumí hw. Ale jinak je to děsně důležitý, protože všichni absolventi skončí v RedHatu v oddělení balíčkování, pročítají bugzillu a čtou mailling listy. Nebo v IBM, kde vyplňují tickety. Ale hlavně, že je něco potřeba k psaní překladačů :))

Jo a abysme nezapomněli, absolventi FI "asi úplná špička v tom IT nebudou"  (tak moc vytlemenej smajlíp, co by se sem hodil, tady není)

Re:Bc. studium FIT VUT vs FI MUNI
« Odpověď #26 kdy: 20. 09. 2013, 16:18:48 »
překladače, kryptografie.
Jo a ještě "grafika". To je třetí magické slovo.

Ovšem na grafiku musí člověk multiplexery určitě umět taky! :))

Kolemjdoucí

Re:Bc. studium FIT VUT vs FI MUNI
« Odpověď #27 kdy: 20. 09. 2013, 16:48:01 »
Na FI za mých let nebylo vůbec nic z výše vyjmenovaného. Vlastně tam nebyl vůbec žádný hw nad rámec toho, o jsem věděl jenom proto, že jsem měl počítač doma už nějakej ten pátek. A ještě větší prča je, že když někdo obhajujr, že na IT škole má být fůra matiky a teorie, říká, že je to přesně ze stejných důvodů: překladače, kryptografie.

Ty překladače a kryptografie, to je taková Loch Ness - nikdo to nikdy neviděl, ale všichni ví, jak to vypadá a co je k tomu potřeba. Třeba znalost multiplexerů :)))

Taky díky tomu většina absolventů FI dodnes neví jak funguje PC, totiž mnoho aspektů programování nelze pochopit bez znalostí základů HW a to právě těch hradel a multiplexerů. VHDL je ideální tréninková platforma na pochopení jak to funguje, člověk se nemusí pájet s hradly, ale si to jenom nakliká.

Překladače je samozřejmě nutno znát, ale ne tak že se kvůli tomu budou tři semestry Formální Jazyky a Automaty a další nesmysly, nýbrž pouze v rozsahu nutném pro implementaci jednoduchého překladače.
Kryptografie nemá v kurzu Bc./Ing./Mgr. co dělat, s výjimkou jak se správně používá, obtížnost soudobé kryptografie je nad rámec studia Bc./Ing./Mgr.

Jo a ještě "grafika". To je třetí magické slovo.

Základní věci jako čára, kružnice, vektorové fonty rozhodně nejsou na škodu.

davkol

Re:Bc. studium FIT VUT vs FI MUNI
« Odpověď #28 kdy: 20. 09. 2013, 17:14:57 »
A sakra, Prýmek dorazil. Teď ještě RUM a další tisícistránkový blaf je na světě...

Když jsme u toho, tady na KMI UPOL se dělá hlavně FCA a fuzzy logika + aplikace na databáze. V principu je to matematika, ale ten hardware tu nějak nevidím. Možná to bude ten rozdíl mezi CompSci a IT...

Re:Bc. studium FIT VUT vs FI MUNI
« Odpověď #29 kdy: 20. 09. 2013, 17:32:52 »
Taky díky tomu většina absolventů FI dodnes neví jak funguje PC, totiž mnoho aspektů programování nelze pochopit bez znalostí základů HW a to právě těch hradel a multiplexerů. VHDL je ideální tréninková platforma na pochopení jak to funguje, člověk se nemusí pájet s hradly, ale si to jenom nakliká.
Zas to tak nedramatizuj. Poslední dobou je velký příklon k dynamickým jazykům postaveným na nějakém tom VM, který funguje na úplně jiných principech než hw pod ním (např. zásobníky), a dělá se v tom čím dál víc věcí, takže podle mě hodnota znalosti obvodů klesá, pokud se tomu vyloženě nevěnuju.

Znalost hw je určitě potřeba pro optimalizace, low level programování, embedded, ovladače a podobné věci, ale že by programátor webů v javě byl horší programátor, protože nezná ani blokově architekturu řadiče paměti, to bych neřekl.

Překladače je samozřejmě nutno znát, ale ne tak že se kvůli tomu budou tři semestry Formální Jazyky a Automaty a další nesmysly, nýbrž pouze v rozsahu nutném pro implementaci jednoduchého překladače.
Kryptografie nemá v kurzu Bc./Ing./Mgr. co dělat, s výjimkou jak se správně používá, obtížnost soudobé kryptografie je nad rámec studia Bc./Ing./Mgr.
Na tom se 100%ně shodneme.