Je legální dát si na dům kameru?

jeniceek

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #60 kdy: 14. 06. 2016, 10:03:03 »
Stále zastávám názor, že nejlepší ochrana majetku je pes nebo lépe dva psi, pokud je správně vycvičený, je jeho odstavení větší překážkou, než zničení kamery např. magnetronem z mikrovlnky nebo výkonnějším laserem.
U kamer je základ prostě je dobře schovat a hlavně dobře umístit. A nepoužívat k přenosu videa lehce zarušitelnou WiFi, ale kabel a pokud možno stíněný. Dále je super mít nahrávky uložené lokálně a jejich kopii ve vzdálené lokalitě (serverovna, AWS a jiné cloudy, samozřejmě myslet na zabezpečení). Zloději, obzvláště ti, kteří jdou "na jisto", jsou velmi vynálezaví a takové běžné vychytávky obejdou v řádu minut.
Jinak na levnější fotopasti stačí výkonnější UV/IR reflektor, ten už s sebou tahají snad i cikáni, bohužel.



Marek

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #62 kdy: 15. 06. 2016, 23:25:52 »
Měl jsem za oknem kameru 2MPx namířenou na parkoviště, na místo a okolí kde parkuji auto. Kamera bez záznamu, jen do vnitřní sítě. Zkoušel jsem jak funguje v různých podmínkách - déšť, IR přísvit za mlhy a sněžení atd. Po půl roce jsem v záběru kamery nemohl zaparkovat. Část parkoviště začali využívat spoluobčané, kteří postřehli přítomnost kamery a mysleli že mají své auta jištěné záznamem. Kamera šla dolu a zase mohu parkovat na oblíbeném místě.  :)
Jinak kamera bez záznamu je legální. Na případnou stížnost podáte UOOU, nebo PČR vysvětlení že je kamera bez záznamu. Pokud má někdo podezření že ukládáte někam záznam, tak to musí dokázat.
Pokud máte kameru do ulice a nahráváte a přijde kriminálka a poprosí vás o záznam, tak vám zároveň řeknou že legálnost vašeho kameráku neřeší. Dobře vědí až kam s takovím avičkem mohou aby  neměli problém.

VlK

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #63 kdy: 15. 06. 2016, 23:51:32 »
Možná je to trochu off-topic, ale zrovna dnes jsem měl rozhovor s policií ČR a bylo mi řečeno, že nahrávat si mohu koho chci (ideálně ale s upozorněním dotyčné osoby), výsledek ale nesmím zveřejňovat. Nicméně mohu jej předat policii, a v případě, že to pomůže vyšetřování, oni jej následně mohou zveřejnit. Pokud se tento příklad dá aplikovat na kameru na baráku (nejsem si jistý), tak bych určitě nevynechal viditelně umístěnou ceduli s upozorněním na nahrávání, nicméně jinak je to zřejmě legální...?

j

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #64 kdy: 16. 06. 2016, 10:17:30 »
Technicky pokud nekde mas kameru se zaznamem, mel bys to mit nahlaseny na ourad, a zduvodneny = potrebujes to trebas proto, ze ti zamestnanci kradou housky z regalu ... Kamery bez zaznamu hlasit nemusis.

Dal, k tomu zaznamu smi mit pristup jen definovany lidi a za definovanym ucelem. Napriklad nesmis pomoci kamery sledovat dochazku zamestnancu.

Tudiz soukroma kamera na baraku zaznamenavajicich nesoukromy okoli (a totez v aute a jinde) podle tohodle legalni neni. Na druhou stranu, ty muzes zcela legalne chodit po ulici a fotit/natacet cokoli a kohokoli - i bez jeho souhlasu. Jen pak nesmis zverejnit zasnam, kterej by pripadne toho clovek nejak poskozoval (trebas ho natocis jak sere za bukem ...). Takze klasickej priklad toho, ze jeden zakon neco umoznuje a druhej to zakazuje => hod si minci.


Ado

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #65 kdy: 25. 08. 2017, 00:28:52 »
Zmazat tieto drbnute pravnocke onanie. Toto je linux web a nie pravnicka revue.

krallinuxu

Re:Je legalni dat si na dum kameru?
« Odpověď #66 kdy: 11. 09. 2017, 20:09:19 »
Já se v tomhle teda vůbec nevyznám, ale pokud musí být místo označeno, proč nejsou označeny ty různé městské kamery na sloupech veřejného osvětlení (snímající veřejné prosoty) a podobně?
Až jednou vylezeš od počítače a dostaneš se na hranice města tak zjistíš, že tam většinou stojí cedule "ve městě je provozován kamerový systém" ...

Katamaran

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #67 kdy: 20. 09. 2017, 23:51:56 »
Takže si myslíte, že třeba takové firmy, které používají běžně kamerový systém a snímání chodníku, to mají pořešené na úřadech?

Jméno:

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #68 kdy: 21. 09. 2017, 12:29:57 »
Ano.

Graugus

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #69 kdy: 23. 09. 2017, 23:59:08 »
Jako psy jsou opravdu jedno z nejlepších řešení, ale třeba v naší čtvrti už se od psů postupně upouští, protože někdo už asi 3 psy otrávil. Lidi jsou svině, tak bych radši volil klasiku s kamerou. :)

jiwopene@gmail.com

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #70 kdy: 24. 09. 2017, 15:56:24 »
Docela by mne zajímalo, jestli se jako záznam bere i uložení do RAM (tam to asi projde, ne?) nebo nějaká menší odezva snímače. :-D A co když nevím, jestli se tam někdo nenapích a neukládá si to on?

?

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #71 kdy: 24. 09. 2017, 17:18:56 »
Těžko ti bude někdo v domě dělat prohlídku, stopovat kam vedou kabely od kamer a podobně, aby zjistil, zda se jedná o systém se záznámem či bez.

Sousedy pak můžeš nechat klidně žít v přesvědčení, že kamery jsou jen atrapy.

Pes ringo čech

Psí doktor
« Odpověď #72 kdy: 24. 09. 2017, 18:14:47 »
Nelze dokázat, zda se záznam "ukládá", pokud bude přenášen šifrovaně. Odposlouchateli se může stát datový přenos jako náhodná data.
Možná je lepší PES S KAMEROU, výhoda je, že možná odhalí i traviče nebo travidlo

Anton

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #73 kdy: 24. 09. 2017, 18:52:55 »
Když vám traktorista s balíkama sena zboří 30m nového plotu a ujede, tak jste moc rádi, že máte kamerovej záznam. Policajti se akorát divili, odkud známe SPZ. Dotyčného "řidiče" jsme si našli ještě než PaCHové přijeli.

nepoviem

Re:Je legální dát si na dům kameru?
« Odpověď #74 kdy: 24. 09. 2017, 19:15:18 »
Osobne mám najstaršiu generáciu raspberry pi s kamerovým modulom na streche už takmer 5 rokov. Robím len snímky každých 15 minút a zobrazujem na obecnom webe. Celé je to uložené v 50 cm obale pre skutočné kamery a nasmerované do ulice. Z dobrého zdroja viem. že tmavších spoluobčanov to už raz odradilo keď mali obdobie vykrádania garáží.
Jednu falošnú kameru som mal aj v 3.5 metrovej výške z boku domu na už súkromnom pozemku - paradoxne tú mi ukradli.
Nikde som nič nevybavoval v tej dobe som ani nevedel, že je to potrebné. Policajti zo začiatku chodili často, ale vždy chceli len záznam keď sa niečo stalo. Nikdy nepovedali, že by to nemalo byť.

Momentálne robím vo firme ktorá okrem iného aj spravuje bezpečnostné kamery a je strašné čo všetko sa na nich cenzuruje. Prakticky vo vonkajšom prostredí už nieje legálne nahrávať zlodeja pri práci. Tak isto keď Vám ukradnú auto a máte akciu natočenú vrátane spz auta ktorým prišiel páchateľ je to zbytočné a odmietnu si to zobrať ...