Doména na dynamické IP adrese

Doména na dynamické IP adrese
« kdy: 14. 08. 2013, 13:53:13 »
Cavte,

pouzivam sluzbu NO-IP a rad by som k nej priradil domenu .tf. Nasiel som firmu ktora mi domenu zaregistruje. Moja otazka je:
ako by ste riesili email server, ktory by som chcel mat doma. Co potrebujem k tomu aby to slo? mailserver ako zelezo a software je ok, nainstalovane a maily odosiela ale neprichadzaju pretoze nemam domenu a IP sa mi meni (verejna IP - ale dynamicka).
« Poslední změna: 14. 08. 2013, 14:14:12 od Petr Krčmář »


Re:Doména na dynamické IP adrese
« Odpověď #1 kdy: 14. 08. 2013, 14:17:14 »
Napadají mě dvě možnosti:

1) Měnit dynamicky MX záznam v doméně podle změny IP adresy doma. S nízkým TTL by to mělo fungovat. Takhle funguje ta služba NO-IP, ne?

2) Mít někde na internetu bod s pevnou IP. Na něm provozovat forwarder pošty, takže tu poštu doopravdy přijme on a pošle dál. Nebo si tam natáhnout tunel a tunelovat si spojení ze statického bodu na domácí dynamický server.

Re:Doména na dynamické IP adrese
« Odpověď #2 kdy: 14. 08. 2013, 14:22:26 »
No-ip ma clienta cize ano meni zaznam podla ip ktoru ma momentalne server doma. Akurat ze co som prave pozeral tak no-ip registruje len par domen. Nie tu co chcem ja. Cize by pravdepodobne bol nutny "transfer" domeny k nim. Da sa to vobec spravit? Lebo je u no-ip taka moznost skor sa obavam ze nas registrator bude robit problemy.

Mirage

Re:Doména na dynamické IP adrese
« Odpověď #3 kdy: 14. 08. 2013, 14:26:23 »
Jak nebude mít IP poštovního serveru korektně vyplněnou reverzní DNS, půjdou maily od tebe rovnou do spammu nejen u mě.
O trustech ani nemluvě.

Re:Doména na dynamické IP adrese
« Odpověď #4 kdy: 14. 08. 2013, 14:27:56 »
Ano, No-IP to umí na nějakém vyšším tarifu. (Dvě sekundy hledání Googlem.) Podle mě ale bude lepší zaplatit pár desetikorun za nějaký miniaturní VPS.


Re:Doména na dynamické IP adrese
« Odpověď #5 kdy: 14. 08. 2013, 14:28:56 »
…maily odosiela ale neprichadzaju pretoze nemam domenu a IP sa mi meni (verejna IP - ale dynamicka).
A v čem je problém? Vždyť, jak sám píšeš:
pouzivam sluzbu NO-IP
Takže předpokládám máš statickou doménu, která se mění podle dynamické IP adresy. Tak na ní posílej e-maily a je to. MX záznam není potřeba, poštu je možno doručovat i na IP adresu.

No-ip ma clienta cize ano meni zaznam podla ip ktoru ma momentalne server doma. Akurat ze co som prave pozeral tak no-ip registruje len par domen. Nie tu co chcem ja.
Tohle se dá řešit snadno. Zaregistruj si nejprve libovolné jméno v doméně no-ip.com a pak, až si pořídíš vlastní doménu, tak do ní dej pouze CNAME na to <libovolné jméno>.no-ip.com.

Jediný nedostatek je, že nebudeš moci používat přímo doménu druhého řádu (tzv. naked domain). Tedy pokud si zaregistruješ doménu example.com, nemůžeš dát cname na celý example.com, ale jen na na www.example.com, mail.example.com, atd. A taky můžeš přidat MX záznam na doménu example.com mířící na <libovolné jméno>.no-ip.com., takže ti bude fungovat pošta s adresou nekdo@example.com.

Re:Doména na dynamické IP adrese
« Odpověď #6 kdy: 14. 08. 2013, 14:35:07 »
Jak nebude mít IP poštovního serveru korektně vyplněnou reverzní DNS, půjdou maily od tebe rovnou do spammu nejen u mě.
O trustech ani nemluvě.
Nehledě na to, že existují seznamy domácích přípojek a spousta mailserverů poštu z IP adres v takovýchto seznamech nepřijímá bez ohledu na reverzní záznam. Ale když tazatel píše, že s odesíláním e-mailu nemá problém, není důvod ho přesvědčovat, že ten problém má :)

Re:Doména na dynamické IP adrese
« Odpověď #7 kdy: 14. 08. 2013, 14:42:08 »
ok, uz som tam kde nieje moja parketa. ked pridem z prace skusim to s pozutim domeny ktoru mam od NO-IP. Dakujem vsetkym za pomoc!

Rhinox

Re:Doména na dynamické IP adrese
« Odpověď #8 kdy: 14. 08. 2013, 14:45:27 »
Ano, No-IP to umí na nějakém vyšším tarifu. (Dvě sekundy hledání Googlem.) Podle mě ale bude lepší zaplatit pár desetikorun za nějaký miniaturní VPS.

Ja tohle kdysi skousel s dyndns, a moc to tedy neslo. Nemohl sem nastavit ttl, tudiz mnoho dn-serveru melo nakesovano starou IP i nekolik dnu, kdy uz sem mel jinou. Samozrejme prijimani mailu pak nefungovalo.

Spis nez se paprat s konfiguraci serveru na dynamicke IP, radsi opravdu jit cestou vps. Ja mam jeden od host1free (staci ta verze zdarma, 128+256MB), bezi mi tam zaloznej mx (sendmail) a dn (bind) uz par mesicu. Kdyz clovek nepotrebuje nake filtrovani/antivir a pod, pak ta konfigurace postacuje...

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doména na dynamické IP adrese
« Odpověď #9 kdy: 14. 08. 2013, 16:38:18 »
nedávno jsem objevil www.eurodns.com, kde si můžeš doménu zaregistrovat a jejich DNS rozhraní podporuje i dyndns klienty (http://www.eurodns.com/eurodns-services/Free-DynDNS).
u no-ip mě taky otravovalo, že k free účtu pořád chtěli nějaké aktualizace nebo přihlášování na web..

Neználek

Re:Doména na dynamické IP adrese
« Odpověď #10 kdy: 15. 08. 2013, 00:00:26 »
Dovolím se připojit s dotazy:

1. O službě no-ip jsem už také párkrát uvažoval.

Neuměl by někdo přesně popsat jak funguje ten SW který jejich serverům oznamuje moji aktuální IP adresu. Je možné ten SW odstavit poté co je nahlášena ISP aktuálně přidělená IP adresa, a použét ho zase až při přidělení adresy nové. Nebo to funguje na nějakém principu IPv6 tunelu a musí to být zapnuto trvale?

2. Vyzkoušel už někdy někdo "zaregistrování adresy připojení v systému DNS" (nastavení ve Windows, nevím jak je to pojmenovánu na Linuxu). Funguje to u nějakého českého ISP?

Jestli to chápu správně, tak je to něco jako dynamická registrace domény. Jako jméno se použije název počítače a příponu si mohu zvolit (viz. Přípona DNS tohoto připojení). Takže pokud pojmenuji počítač "uchyl", do pole vyplním příponu "man" a požádám o zaregistrování adresy tohoto připojení... za předpokladu že mi ISP vyhoví se na můj počítač dostane každý kdo použije adesu "uchyl.man"?

Díky za zodpovězení. Vůbec mne nešetřete, staré nápovědy (ty byly sdílnější) již nejsou k dispozici a rád bych v tom měl jednou konečně jasno.

Re:Doména na dynamické IP adrese
« Odpověď #11 kdy: 15. 08. 2013, 07:56:10 »
Než tyhle skopičiny, není lepší si prostě jako normální člověk připlatit za pevnou IP?

Re:Doména na dynamické IP adrese
« Odpověď #12 kdy: 15. 08. 2013, 09:33:00 »
Můj provider si za veřejnou IP účtuje pouze 50 Kč měsíčně navíc.