Steam: propad výkonu na Linuxu

karel

Steam: propad výkonu na Linuxu
« kdy: 24. 06. 2013, 21:07:24 »
    Mám naistalovaný steam na linuxu i windows. Bohužel jsem ale narazil na dost velký výkonnostní propad u her na linuxu. Kokrétně se jedná o hry:
    • Legend of Grimrock
    - na linuxu je hratelná pouze při rendering quality low, na windows jde na high (znám minimálně 1 puzzle, které se na low nedá vyřešit - nejsou stíny)
    • Anomaly Warezone Earth
    - steam verze se vůbec nespustí (funguje pouze na starších grafických ovladačích), verze z humble bundle jde na lowest, na windows na highest
    • Expeditions:Conquistador
    - na linuxu souboje sekají i na nejnižší detaily a obsahuje několik nepříjemných bugů, na windows bez problému na skoro plné detaily

Mám notebook s procesorem AMD-A6-3430MX s integrovanou grafikou Radeon HD 6520G, 12GB RAM, debian jessie 64bit, takže na tyhle hry by to mělo bez problémů stačit. Zajímalo by mě jestli máte podobnou zkušenost (chyba je v autorech her) nebo jestli jsou špatné ovladače pro AMD. Další hry co mám na steamu jsou vesměs hodně nenáročné a fungují bez problémů. Nejvíc mě překvapila hra Anomaly, protože celkově mi nijak náročná nepřipadá a je portovaná i na android.
« Poslední změna: 24. 06. 2013, 22:34:29 od Petr Krčmář »


Pavouk106

  • *****
  • 2 399
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Steam na linuxu - výkonostní propad
« Odpověď #1 kdy: 24. 06. 2013, 21:44:09 »
Budu tu víceméně jen plácat - Podle mě problém s ovladačema od AMD. Já nikdy AMD kartu nerozběhal tak, aby jela alespoň na 10% výkonu z Windows. Šel bych při zjišťování trablů tímhle směrem...

Kolik FPS Ti dá glxgears (ne fglrx_glxgears)? Vypni předtím vertikální synchronizaci v panelu Catalystů.

Zkus kdyžtak "náročnou" nativní Linux hru - Ideálně Spring RTS (je i nativní verze pro Windows pro srovnání). Očekávám problém s texturama a framerate v Linuxu. Ve Windows pojede, uvidíš.

mattyy1hp

Re:Steam na linuxu - výkonostní propad
« Odpověď #2 kdy: 24. 06. 2013, 22:09:07 »
Zdravím, jdu náhodou okolo a mám stejnou grafiku (6520G) i systém (Debian Jessie 64bit). Procesor A6-3400M.  :)

Co můžu říct je, že všechny hry běží hrozně. A je to horší s každou verzí ovladačů (13.4 poloviční FPS než 13.3 beta3). Musím používat fps_max 30 příkaz v Source hrách a třeba takové L4D2 nebo Killing Floor (co běží na Win na High) je nehratelné.

Sám za sebe doporučuji to, co se chystám udělat sám - koupit si nový notebook s nVidií. Zkoušel jsem snad tisíce kombinací nastavení a ovladačů, nedá se nic dělat. Notebook mám už asi rok a půl, celou dobu na Linuxu, od začátku Steamu pro Linux hlásím bugreporty - tedy až do chvíle, než jsem si uvědomil, že když opraví jednu chybu tlakem na AMD, zničí se to, co dřív fungovalo a že to vlastně nemá význam.

Opravdu, lepší je smířit se s tím, že AMD má katastrofální ovladače při pořízování jiného HW myslet na Intel a nVidii.

Žirafa

Re:Steam na linuxu - výkonostní propad
« Odpověď #3 kdy: 24. 06. 2013, 22:31:37 »
"integrovanou grafikou Radeon HD 6520G"

AMD grafická karta na Linuxu zvládá akorát 2D akceleraci.

Jinak co se týká těch nativních her pro Linux, v některých případech dané hry běží mnohem lépe ve Wine, něž jejich Linuxové porty. To bude dáno zřejmě tím, že se Wine vyvíjí mnohem déle... Z mé zkušenosti se jedná především o volbu "emulovat server X", který jaksi zvyšuje výkon hry + umožňuje okamžité přepínání z fullscreen hry do systému a naopak, což většina nativních Her buď neumožňuje, nebo to trvá stejně dlouho jako ve Windows.

Jinak další problém ohledně Linuxového Steamu je Bumblebee (NVidia Optimus). Hru Portal 2 jsem nejprve koupil a pak zkusil nainstalovat. Bohužel rozběhat ji pod mojí NVidia kartou se mi už nepodařilo ani podle návodů -> torrent verze -> primusrun playonlinux --run "Portal 2" a bylo po problémech.

karel

Re:Steam: propad výkonu na Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 25. 06. 2013, 00:30:39 »
"AMD grafická karta na Linuxu zvládá akorát 2D akceleraci."
To je blbost, protože spousta věcí ve wine funguje celkem dobře. Když píšeš, že problémy jsou i na nvdii, tak to na první pohled nevypadá na problém ovladače od AMD.

...
Narivní hry jdou v pohodě. glxgears není benchmark, takže nemá žádnou vypovídací hodnotu.

...
Vhledem k tomu, že mám notebook, hlavně na programování, tak o novém neuvažuju a co vím tak nvidie jsou dost často slušný topení. Celkem mi nevadí pro hry občas přepnout do zavaděče na hry, spíš mě zajímá důvod, proč to nejde v linuxu (ve windows mám mnohem náročnější hry a není problém). Zajímavé je, že ve všem ostatním kromě her windows podstatně zaostávají. Proto mě to vrtá hlavou proč jenom ta grafika nejde.

Dál vůbec nemluvím o tom když k tomu noteboooku připojím full HD monitor. V tu chvíli nejde v linuxu skoro žádná hra a musím všechno přepínat do okna, windows si s tím poradí mnohem líp. Zatím to s tím hraním na linuxu z mého pohledu moc slavně nevypadá.


Dreit

Re:Steam: propad výkonu na Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 25. 06. 2013, 00:33:36 »
Podělím se o odkaz na takovou drobnost, která třeba pomůže. Zázraky od toho nejde očekávat, ale lepší jak drátem do oka:
http://phoronix.com/forums/showthread.php?60197-Doubling-your-performance-with-a-simple-trick

Re:Steam: propad výkonu na Linuxu
« Odpověď #6 kdy: 25. 06. 2013, 03:03:22 »
Nebyl on náhodou Linux před nějakou dobou, řekněme před nástupem mobilů s Androidem, směřován poněkud jiným směrem než je vytváření her, jejich distribuce apod.?
V knize o Ubuntu 10.4. je poměrně rozsáhlá část věnovaná instalaci a problémům s hrami. Nedokáži posoudit zda je ta část dobrá a zda vám to pomůže rozchodit hry nebo vyřešit problémy s grafickou kartou.

mattyy1hp

Re:Steam: propad výkonu na Linuxu
« Odpověď #7 kdy: 25. 06. 2013, 09:22:45 »
No problém je v AMD ovladačích, skutečně. Ne, že by snad Linuxová distra nebyly připravené pro hraní. AMD má mizernou OpenGL akceleraci a nic s tím dělat nehodlá. Na ovladačích dělají 4 lidi a to ještě asi jako vedlejší věc. Akorát vždycky přidají podporu pro nový kernel a Xserver.
Valve dosáhlo vyššího FPS na Linuxu, než na Windows (Left4Dead2 - asi 315fps proti 275fps), ale měli Nvidia grafiku.
S AMD se dá hrát pár her ve volném čase na nížší detaily. Pro seriozní hraní se to ale použít nedá použít.

nereknu

Re:Steam: propad výkonu na Linuxu
« Odpověď #8 kdy: 25. 06. 2013, 11:57:36 »
No problém je v AMD ovladačích, skutečně. Ne, že by snad Linuxová distra nebyly připravené pro hraní. AMD má mizernou OpenGL akceleraci a nic s tím dělat nehodlá. Na ovladačích dělají 4 lidi a to ještě asi jako vedlejší věc. Akorát vždycky přidají podporu pro nový kernel a Xserver.
Valve dosáhlo vyššího FPS na Linuxu, než na Windows (Left4Dead2 - asi 315fps proti 275fps), ale měli Nvidia grafiku.
S AMD se dá hrát pár her ve volném čase na nížší detaily. Pro seriozní hraní se to ale použít nedá použít.
Ano 315FPS ale diky pouziti OPENGL misto drectX. Zajimave by mohlo byt, jak rychle by hra jela ve windows s opengl. Co mam zkusenosti, tak opengl je vzdy rychlejsi jak directx a myslim i o vic nez nejakych 10%.

j

Re:Steam: propad výkonu na Linuxu
« Odpověď #9 kdy: 25. 06. 2013, 15:47:08 »
V tucnakovi behaj nektery hry rychlejs i pod wine => stejna verze jako ve widlich. Potiz je, ze nektery gamesky pouzivaj ruzny zhuverilosti - typu primy cteni HW, jako trebas wot ...

bob

Re:Steam: propad výkonu na Linuxu
« Odpověď #10 kdy: 25. 06. 2013, 17:08:03 »
Nebude to asi uplne jen vina Catalistu, mam i7 s HD4000 a Legend of Grimrock mi to bez sekani taky da pouze na Low. Mozna bych zkusil ponadavat po upstreamu, at to trochu optimalizuji i pro linux.

Jeste jsem ji zkousel pustit na externi nvidii (pres bumblebee) - steam (a ostatni hry) v pohode, jak spustim LoG, spadne ze nedostatecne GPU :P

Pavouk106

  • *****
  • 2 399
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Steam: propad výkonu na Linuxu
« Odpověď #11 kdy: 25. 06. 2013, 18:22:10 »
glxgears není benchmark, ale vypovídací hodnotu má. Minimálně srovnávací s jiným HW.

Nic to nemění na tom, že s AMD budou pravděpodbně jen trable... Někomu jede bez problémů a v pohodě, někomu ne. Já vyměnil za NVidii a AMD už v domě nikdy nechci.

Naprosto otevřeně říkám, že Intel Atom N455 s Intel GMA3150 mi zvládá v Linuxu hry stejně dobře, jako i5 s HD5570, takže asi tak...

Jim

Re:Steam: propad výkonu na Linuxu
« Odpověď #12 kdy: 25. 06. 2013, 21:29:22 »
Přesně důvod proč jsem ještě neutekl k Linuxu jakožto ke svému jedinému systému. :( Potrpím si na opravdu slušný HW, rád si zahraju a na Linuxu mi toto bohužel zatím není dopřáno.  :'(

yatz

Re:Steam: propad výkonu na Linuxu
« Odpověď #13 kdy: 25. 06. 2013, 21:43:29 »
Pridam se k pavoukovi. Uzavrene AMD ovladace jsou strasna zhovadilost. Sice na nich celkem funguje akcelerace videa pres xvba, ale jinak 3D je opravdu tragicke a celkem nenarocne hry, hlavne WoW Burning Crusade a nejake ty kusy z humble hundlu, ktere mi ve windows behaji plynule (A3670K) se v linuxu ani nehnou. WoW napriklad propad ze stabilnich 60FPS na 5 FPS. Dale mi fglrx modul zpusoboval zamrzani po obnoveni ze suspendu a hibernace. Vyresil jsem to zakoupenim stare GF 7600GT a od te doby zadny problem nepozoruju. Hry na ni behaj stejne rychlej ve win i linuxu.