Co se týče času, tak velmi záleží i na tom, co na "localhostu" právě běží. Jestli máš puštěný Firefox, vývojové prostředí, komunikátor, přehrávač hudby, otevřenou knížku v PDFku (... prostě klasickou sadu softwaru nutného pro vývoj

), tak ten dvoujádrák dostane celkem slušně pokouřit a hodnota "1s" absolutně není vypovídající. (Já mám na domácím stroji Core2Duo s 2GB RAM, Win7 64bit, tam by to bylo mnohem horší kvůli nedostatku paměti; naproti tomu na produkčním databázovým serveru, kde neběží nic jiného - i kdyby to bylo dvoujádro s 4GB paměti ve Virtual Boxu - to poběží mnohem rychleji. Každopádně na 30000 záznamů je 1s na takový select poměrně dost; ale výkon je třeba testovat na produkčním serveru nebo někde, kde se nastavení blíží produkci, ne na vývoji.)
O efektivitě každého dotazu Ti nejvíce řekne příkaz EXPLAIN PLAN (pro přesnou syntaxi na MySQL se podívej do manuálu, ta se může mezi jednotlivými databázemi lišit - na Oraclu je to EXPLAIN PLAN FOR sql dotaz;).
Obecně platí, že nejvíce času (pokud jsou tabulky normalizované) se dá nahnat na dobrém indexování - u.VysetreniID, u.PacID a v.Nazev by měly mít indexy, pokud select provádíš mnohem častěji, než insert nebo update (takový, který změní hodnoty v indexovaných sloupcích). Jinak MySQL podporuje několik enginů pro ukládání tabulek, které se liší rychlostí a vlastnostmi - nejznámější jsou MyISAM a InnoDB. Jeden je rychlejší, ale nepodporuje referenční integritu (nevím, který je který - s MySQL se běžně nesetkávám; každopádně je to k nalezení v dokumentaci). Případně se zamyslet nad datovými typy - přístup k varcharům je pomalejší než k charům atd, nebo nad samotnou strukturou dotazů -
skutečně je potřeba selectit 30000 řádků, přestože to aplikačka nemá šanci zobrazit? Nestačilo by 30 a udělat stránkování nebo delay-loading?
Každopádně se velmi těžko radí, pokud sem nedáš ERD (diagram vztahu entit), dotazy, které provádíš, jak často se provádí ... nejvíce Ti o tomto opět řeknou odborné knížky. Kromě oficiálních zdrojů typu Amazon se válí různě po internetu, takže se můžeš do nich i podívat, a metodou try-before-buy zjistit, jestli to za ty peníze stojí ;-) .