Linux na starý notebook

Dub

Linux na starý notebook
« kdy: 13. 06. 2013, 07:49:17 »
Dobrý den,

Mám doma starý notebook Compaq LTE 5300, rád bych na něj nainstaloval linux (nejlépe debian) - stačí textový režim, nebo openbox, problémem je, že na zavedení systému má funkční pouze disketovou mechaniku, nebo svůj interní disk.
V PCMCIA slotu mám síťovou kartu EtherLink III, disk má 2GB procesor jede na 133Mhz a RAM má krásných 48MB  ;D.
Mohl by mi někdo poradit jak v dnešní době sehnat disketu s debianem pro netinstall, navíc aby podporovala takhle starý kousek železa? Případně, jak zavést instalaci z disku?

Děkuji.
« Poslední změna: 13. 06. 2013, 18:44:46 od Petr Krčmář »


Re:Linux na starý
« Odpověď #1 kdy: 13. 06. 2013, 08:30:24 »
Pokud si dobre pamatuju, tak Debian 4.0 je posledni, ktery ma jeste netinstall i pro floppy. Novejsi uz ne.

Dub

Re:Linux na starý
« Odpověď #2 kdy: 13. 06. 2013, 08:54:04 »
Pokud si dobre pamatuju, tak Debian 4.0 je posledni, ktery ma jeste netinstall i pro floppy. Novejsi uz ne.
Ano to vím, dokonce je i mám, ale zamrzne to při připojování na instalační server.
Moje momentální představa je taková, že si instalaci zpřístupním přes síť, vložím disketu, ta nastartuje základní systém, najde síťovou kartu a načte instalační médium ze síťe. Ale jestli je to takto možný, to už nevím.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Linux na starý
« Odpověď #3 kdy: 13. 06. 2013, 09:09:57 »
Pokud si dobre pamatuju, tak Debian 4.0 je posledni, ktery ma jeste netinstall i pro floppy. Novejsi uz ne.
Ano to vím, dokonce je i mám, ale zamrzne to při připojování na instalační server.
Moje momentální představa je taková, že si instalaci zpřístupním přes síť, vložím disketu, ta nastartuje základní systém, najde síťovou kartu a načte instalační médium ze síťe. Ale jestli je to takto možný, to už nevím.



já takhle taky instaloval linux na starej komp a nejlepší bylo ten disk vyndat a přes redukci ho připojit na nějakej jinej, lepší pc a insatlovat z CD.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Dub

Re:Linux na starý
« Odpověď #4 kdy: 13. 06. 2013, 09:32:13 »
Pokud si dobre pamatuju, tak Debian 4.0 je posledni, ktery ma jeste netinstall i pro floppy. Novejsi uz ne.
Ano to vím, dokonce je i mám, ale zamrzne to při připojování na instalační server.
Moje momentální představa je taková, že si instalaci zpřístupním přes síť, vložím disketu, ta nastartuje základní systém, najde síťovou kartu a načte instalační médium ze síťe. Ale jestli je to takto možný, to už nevím.
já takhle taky instaloval linux na starej komp a nejlepší bylo ten disk vyndat a přes redukci ho připojit na nějakej jinej, lepší pc a insatlovat z CD.
To už sem skoušel jako první možnost, jenže pak mi neběžej ty 16bit PCMCIA sloty a ta síťová karta v něm. Takže to není zrovna ideální.


Jenda

Re:Linux na starý
« Odpověď #5 kdy: 13. 06. 2013, 09:34:45 »
já takhle taky instaloval linux na starej komp a nejlepší bylo ten disk vyndat a přes redukci ho připojit na nějakej jinej, lepší pc a insatlovat z CD.
To už sem skoušel jako první možnost, jenže pak mi neběžej ty 16bit PCMCIA sloty a ta síťová karta v něm. Takže to není zrovna ideální.
No ale to asi nebude tou instalací mimo, ale nefunguje to z nějakého jiného důvodu a instalací přes disketu si nepomůžeš.

Dub

Re:Linux na starý
« Odpověď #6 kdy: 13. 06. 2013, 09:38:07 »
No ale to asi nebude tou instalací mimo, ale nefunguje to z nějakého jiného důvodu a instalací přes disketu si nepomůžeš.
no pak si teda nedovedu vysvětlit, jak to, že mi debian 4.0 tu síťovku v PCMCIA slotu našel, načetl IP adresu z DHCP a pak zamrzl, že nemůže najít instalační zrcadlo.

Re:Linux na starý
« Odpověď #7 kdy: 13. 06. 2013, 10:21:18 »
to pravdepodobne bude tim, ze 4.0 neni uz podporovanej

Re:Linux na starý
« Odpověď #8 kdy: 13. 06. 2013, 10:24:18 »
BTW tak me napada haknout tu floppy tak, aby instalovala 7.0

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Linux na starý
« Odpověď #9 kdy: 13. 06. 2013, 10:35:21 »
Ad PCMCIA: Jestli mi pamet slouzi, tak Debian se kdysi pri instalaci ptaval, jestli ma nainstalovat nejaky PCMCIA kram nebo ne. Cili pri instalaci na stroji bez PCMCIA se nepta a neco v systemu chybi. Muselo by se zjistit co a rucne to tam dotlacit.

Ale nemyslim, ze dnesni Debiam je na tenhle stroj vhodny. S touhle pameti kdyz spustite apt-get install nebo nedej boze apt-get update, tak nez to prestane swapovat, tak vam naroston nehty o 2 milimetry. Zkuste se spis podivat po nejakem floppy distru, jako Puppy. Daji se i nejak dotlaccit na hard disk, abyste se nemusel furt tahat s disketou. Byvaji to sice trochu divna distra, protoze ta instalace neni instalavi ve smyslu jinych distribuci. Spise se tam asi nakopiruji vselijake ty komprimovane obrazy disku a tak to tam zustane, akorat to bootuje z disku. Ale lepsi, nez nic. Mozna, ze by se to dalo roebrat na jinem stroji a nakopirovat na te disk rucne, pak nejak rucne poresit zavadec a vytvorit si tak eco na zpusob normalni instalace. Otazka ale je, jak by se to vyporadalo s istalaci novych balicku.

Dub

Re:Linux na starý
« Odpověď #10 kdy: 13. 06. 2013, 10:49:22 »
Tak od kamaráda jsem se dozvěděl, že z těch disket jde nainstalovat Wheezy, jen je potřeba trochu ručně upravit to FTP zrcadlo, takže to bude první co zkusím. Když to nebude to pravý, tak zkusím na disk nacpat nějaký ten puppy, nebo něco obdobného, zaujal mě i Damn Small Linux, podle toho co sem se o něm dočetl, tak by byl ideální. Jinak určitě dám vědět jak to dopadlo.

zdenek henek

Re:Linux na starý
« Odpověď #11 kdy: 13. 06. 2013, 10:56:49 »
Dobry den,

nikdy jsem nezkousel, ale mozna by bylo lepsi pouzit distribuci Puppy linux nez stary a nepodporovany Debian.



Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Linux na starý
« Odpověď #13 kdy: 13. 06. 2013, 13:48:24 »
Nejsi z Plzně nebo okolí? Mám doma funkční (před rokem, kdy jsem ho naposledy připojil) 2,5" PATA 4,3 GB disk, pokud bys ho do toho chtěl dát. Taky mám doma (tuším) 2x 32 MB SDRAM do notebooku, bylo to i s tím diskem v notebooku s CPU na 233MHz (nějaký AMD tuším), takže by to mohlo fachat. Poštou to ale posílat nebudu.

K tomu nenalezení PCMCIA a sítě při instalaci z jinýho počítače - není to třeba tím, že při instalaci si instalačka očuchá HW a podle něj pak instaluje? Tím pádem by pak mohlo stačit jen doinstalovat potřebnej ovladač (modul do jádra) pro PCMCIA a tu síťovku... Na dlouhý lokty, ale možná by to šlo...

Dub

Re:Linux na starý
« Odpověď #14 kdy: 13. 06. 2013, 14:03:17 »
Nejsi z Plzně nebo okolí? Mám doma funkční (před rokem, kdy jsem ho naposledy připojil) 2,5" PATA 4,3 GB disk, pokud bys ho do toho chtěl dát. Taky mám doma (tuším) 2x 32 MB SDRAM do notebooku, bylo to i s tím diskem v notebooku s CPU na 233MHz (nějaký AMD tuším), takže by to mohlo fachat. Poštou to ale posílat nebudu.

K tomu nenalezení PCMCIA a sítě při instalaci z jinýho počítače - není to třeba tím, že při instalaci si instalačka očuchá HW a podle něj pak instaluje? Tím pádem by pak mohlo stačit jen doinstalovat potřebnej ovladač (modul do jádra) pro PCMCIA a tu síťovku... Na dlouhý lokty, ale možná by to šlo...
No z Plzně sice nejsem, nicméně mám v plzni kamaráda, kterej skoro denně pendluje Plzeň - Praha, takže bych z něho moch udělat kurýra, nicméně nevím za mi ty SDRAM k něčemu budou, on compaq byl tenkrát dost atypickej. Nicméně ozkoušet to můžu a větší disk by se hodil.