Přesun SBS 2011 do virtuálu

Přesun SBS 2011 do virtuálu
« kdy: 09. 06. 2013, 13:35:39 »
Zdravím, používám nyní SBS 2011 přímo na fyzickém železe, chtěl bych ale server upgradovat a virtualizovat tohle SBS. Na Technet foru mi zatim nikdo neporadil,tak to zkusim tady.
Jako hypervizor použiju ESXi 5.1. Jakým způsobem mám migrovat? Napadlo mě to udělat následovně:
  • vytvořit full backup (vytvářím je automaticky každý den na externí USB disk)
  • vytvořit virtuální mašinu, vložit instalační DVD a před instalací zvolit obnovit systém ze zálohy? (nebo jak se to jmenuje..)


Zachovám si tímto způsobem  veškerá nastavení? V síti nemám žádný jiný Windows server.
Předem díky za rady.


pelenz

Re:Přesun SBS 2011 do virtuálu
« Odpověď #1 kdy: 09. 06. 2013, 14:12:31 »
vCenter Converter Standalone to do ESXI neumi? nejsem si jist.

TomasP

Re:Přesun SBS 2011 do virtuálu
« Odpověď #2 kdy: 09. 06. 2013, 14:24:34 »
Ideálně použít:

http://www.vmware.com/products/converter/

A pozor, trvá mu to!

skocdopolet

Re:Přesun SBS 2011 do virtuálu
« Odpověď #3 kdy: 09. 06. 2013, 14:24:49 »
Nevím ostatní souvislosti. Ale jako hypervisor bych použil Microsoft Hyper-V server 2012 (je od MS zdarma). Pomocí nástroje disk2vhd bych udělal obraz systému a ten pak stačí pouze spustit. Lze to managovat přes Powershell, případně si nahodit W8 s potřebnými nástroji.

Tomáš Skočdopole

Re:Přesun SBS 2011 do virtuálu
« Odpověď #4 kdy: 09. 06. 2013, 14:27:11 »
Díky za ten konverter, neznal jsem,nastuduji. Vypadá to, že by to mohlo být ono.
Na ESXi trvám, mám s ním pozitivní zkušenosti a hlavně potřebuji hostovat i Linux systémy, takže Hyper-V vylučuji.


TomasP

Re:Přesun SBS 2011 do virtuálu
« Odpověď #5 kdy: 09. 06. 2013, 19:40:39 »
Osobně též preferuji ESXi, používám ho dokonce ve free verzi, její limity na 32GB RAM a 8 jader mě netrápí (http://www.vmware.com/products/datacenter-virtualization/vsphere-hypervisor/requirements.html)... Zálohy atd. řeším "po svém" a jsem spokojený... Nechce se mi totiž platit další licenci WinServeru. Ale na obhajobu Hyper-V jsem slyšel, že pomale dohání VM Ware a Linux podporuje také (http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc794868(v=ws.10).aspx)

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Přesun SBS 2011 do virtuálu
« Odpověď #6 kdy: 09. 06. 2013, 22:21:29 »
Díky za ten konverter, neznal jsem,nastuduji. Vypadá to, že by to mohlo být ono.
Na ESXi trvám, mám s ním pozitivní zkušenosti a hlavně potřebuji hostovat i Linux systémy, takže Hyper-V vylučuji.
Nooo, jestli tam mas i roli domain controller, tak vim ze MS celkem varuje od ruznych low level zaloh.. (coz principialne tyhle migracni tooly jsou)

Re:Přesun SBS 2011 do virtuálu
« Odpověď #7 kdy: 10. 06. 2013, 00:05:35 »
Ano je tam AD controller. Jaký typ zálohy/obnovy tedy doporučuješ?

anonym

Re:Přesun SBS 2011 do virtuálu
« Odpověď #8 kdy: 10. 06. 2013, 08:01:23 »
nejlepsi migrace AD se dela tak ze mas nekolik DC, to migrovany pak demotujes a znova promotujes, zaloha se pak da udelat ze mas jedno DC ktery se synchronizuje jenom obcas.

pokud ale mas jen jedno DC (coz je viditelne tvuj pripad) tak by nemel bejt problem s migraci, problem vznika hlavne kdyz jich mas vic (coz MS doporucuje), a jedno z nich obnovis ze zalohy - pak ma starou verzi databaze ale mysli si ze ma aktualni, a dela to docela bordel

Re:Přesun SBS 2011 do virtuálu
« Odpověď #9 kdy: 10. 06. 2013, 08:09:25 »
Microsoft varuje, ale nevím proč (respektive asi proto, že nemají rádi moc konkurenci). Ten conventer tohle právě řeší. Přemigroval sem takto několik GC/DC naprosto bez problémů. ESXi a obecně VMware sou v tomle hodně dobří. S klidem ten konverter použij. Co se týče těch limitů na 32GBRAM a 8CPU, tak ta předchozí verze tento limit neměla, a do nové existuje "hotfix" (nějaký downgrade), který sice umožňuje maximum 32GB na host, ale přímo na fyzické mašině může být více. Hyper-V od Microsoftu je podle mě zatím jen "demo", nevím sice jak ve 2012 serverech, ale v 2008 to neumělo nic (s ESXi se to určitě srovnávat nedá). Jediná nevýhoda ESXi je správa, na tu je potřeba Windows mašina.

Jediné, čeho se vyvaruj, je zálohování AD ve virtuálu pomocí standardních WIndows nástrojů. Dělej to tak, že si vytvoři´š kopii 1:1 daného virtuálu a nebo použij nějaký sotisfikovaný nástroj. Taky, jakmile dojde k migraci, tak ten fyzický odpoj od sítě (kdysi se mi stalo, že sem vzdáleně migroval doménu do virtuálu, pár dni nato vypnuli a zapnuly proud, byl to půldenní výpadek, a pak mi nastartovaly oba dva stroje, trochu mi to dělalo problém v DFSR :D , o DNS ani nemluvím).

K4

Re:Přesun SBS 2011 do virtuálu
« Odpověď #10 kdy: 10. 06. 2013, 14:55:15 »
Při tomto doporučovaném postupu hrozí USN rollback. Migrovat živé DC do virtuálu se nedoporučuje, je s tím mnoho problémů....

http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=1006996
http://support.microsoft.com/kb/875495/en-us

Re:Přesun SBS 2011 do virtuálu
« Odpověď #11 kdy: 10. 06. 2013, 15:36:30 »
Zajímavé počtení, asi sem měl štěstí, že mi to nikdy při migraci neudělalo. Je pravda, že sem migroval pouze 2008-R2, protože nižší verze se mi nechtělo už podporovat (rovnou sem vytvořil nový server a přemigroval role, dá to sice víc práce, ale zase se u toho dá i pár věcí naučit). Jenže spousta věcí, které Microsfot uvádí, nejsou úplně přesná (teda nejen Microsoft, i když u něj sem narazil na spoustu věcí, které se liší od reálu - SQL Express, WSUS, MDT). Každopádně, pokud se zadaného postupu obáváte, tak se domnívám, že by bylo ideální:

1. Vytvořit ve virtuálu úplně nový server, ten připojit do domény a povýšit na řadič domény
2. Vytvořit zde všechny role, které má stávajicí a které chcete zachovat (problem bude akorát s federační autoritou a sharepointem, pokud je používáte, tyhle role by určitě měl převést někdo zkušený, na druhou stranu, pokud tyto role daný server má, tak by neměl mít roli DC, měl by být jen součásti domény, jinak se toho nezbavíte, proto by měly být nainstalované zvlášť)
3. Pomoci adsiedit převést všechny role (tady myslím FSMO a podobně) na nový (není nutné, ale Microsoft to doporučuje)
4. Pomocí dcpromo zrušit starý DC (opět se dá i jinak, ale radši to tu nebudu rozvádět, MS by s tím určitě nesouhlasil)

Výhoda je v tom, že se toho starého zbavíš úplně, nevýhoda je, že nelze jeho název a DNS přeést na nový (ta doména má o něm záznamy ještě minimálně další půlrok).

Při daném postupu odpadá jakékoliv hraní se stávajicím serverem (navíc nehrozí problémy s různým HW, na to sou Windows dost háklivé).

TV

Re:Přesun SBS 2011 do virtuálu
« Odpověď #12 kdy: 10. 06. 2013, 22:28:58 »
Pokud by došlo na použití VMware Converteru a nepředstavuje to pro tebe žádná bezpečnostní rizika, silně doporučuji vypnout SSL šifrování pro přenos dat. Converter je až nechutně pomalý sám o sobě, natož pak se SSL. Postupů je plný web.

Dále Converter během virtualizace fyzických Windows dočasně instaluje agenta a vyžaduje zvýšené oprávnění, to rovněž pro někoho může představovat problém.

Re:Přesun SBS 2011 do virtuálu
« Odpověď #13 kdy: 10. 06. 2013, 22:40:34 »
Já mám problém hlavně ten, že bych musel vytvořit nějaký "dočasný" ESXI hypervizor, na který bych pomocí toho konvertoru ty SBS dostal. Protože jak jsem psal na začátku, chci vytvořit ESXi přímo na tom serveru, na kterém momentálně běží SBS. A žádné další servery k dispozici nemám.

Re:Přesun SBS 2011 do virtuálu
« Odpověď #14 kdy: 11. 06. 2013, 08:17:59 »
Není problém nainstalovat converter na local (respektive asi budeš muset mít na localu minimálně VMware player, nevzpomínám si na jeho závislosti), přesunout SBS sem, nainstalovat ESXi na daný server a přesunout do něj (dá to sice více práce, ale někdy občas není jiné cesty).