Rozdělení disku pro dualboot

Rozdělení disku pro dualboot
« kdy: 07. 04. 2013, 18:18:37 »
Přemýšlím a hledám, jak rozdělit malý SSD disk na WIN7 a základní instalaci UBUNTU jako rescue LIVE CD apod. Zatím mám WIN7 a WIN BOOT partition, kde ta WIN BOOT má status: EFI System partition s velikostí 100MB.
Co jsem zatím různě našel, tak se na fórech hádají o bios_grup 1MB nebo EFI GRUB kolem 100MB. Ta bios_grub by snad měla být jen pro boot přes BIOS, což se mě netýká. viz: GPT table
Ale teď si nejsem jist, zda vytvářet další 100MB GRUB partiton, nebo stačí společná pro WIN a LIN ?
Pokud společná, zda ji nemám ručně vytvořit větší. Pod MBR jsem to dělal ručně, kdy stačilo jen vytvořit FAT oddíl, dát mu příznam a překopírovat zavaděče systému. Dle tohot odkazu to asi chce Widlí MSR partiton (kterou zatím na tomto UEFI GPT single Windows nemám a EFI, která zde je.
S GPT jsem se setkal poprvé, ale disk chci rozdělit ještě dnes. Na hraní bude čas až potom. Bude to bez swapu, ten udělám časem v RAM. Mám 128GB mSATA SSD disk. Nemohu nějak najít pořádné odpovědi.
Předpokládám:
sda 100-200MB (EFI system)
sdb         15GB (root)
sdc  <zbytek>  (WIN)
« Poslední změna: 08. 04. 2013, 10:42:05 od Petr Krčmář »


Re:jak rozdělit disk : dulaboot WIN Linux pod UEFI GPT ?
« Odpověď #1 kdy: 07. 04. 2013, 18:23:06 »
Vypadá to, že oravdu stačí jen jedna EFI FAT32 zaváděcí partiton pro WIN i Linux: Ubuntu EFI support

Re:jak rozdělit disk : dulaboot WIN Linux pod UEFI GPT ?
« Odpověď #2 kdy: 07. 04. 2013, 19:44:45 »
Tak naopak, zde dooručují jen JEDINOU EFI partition, která slouží i jako zavaděč systému.

Re:Rozdělení disku pro dualboot
« Odpověď #3 kdy: 12. 04. 2013, 19:21:08 »
Tak na posled doplnuji. Nakonec jsem udelal jedinou EFI partiton 300MB a pridal asi zbytecnou a 128MB MSR partiton pro WIN7. Po rucním pridání té WIN artiton se samosebou bootování sesypalo (nechtel jsem delat novou instalaci a tak jen pres DD udelal klon a ridal tu MRS we WIN a pridal disk. Tedy posunul bootovací z \dev\sda\3 na \dev\sdb4.
Instlacka WIN7 si boot WINdows opravila sama pres recovery a pridala položku do EFI.
Prekvapive obnova GRUB z Ubuntu byla dle tohoto návodu ješte jednodušší.
Boot USB nechtelo pres unetbootin ani YUMI bootovat. Ale stacilo ten vytvorený disk jen smazat a nakopírovat tam rucne celé ISO. Bohužel vytvorení boot disku z widlýho Diskpartu koncilo nechtelo fungovat. Stací tedy jen jednoduchá FAT32 asi s nejakou úpravou, protože cistým formátem to koncilo na chybe pri nacítání již v okne Ubuntu.
Zde si boot recorder nic nezapisuje na disk, ale prímo do adresáre EFI v EFI partitions. Možná by na FAT32 diskcích mohla být i systémová. Ale proc to na GPT pokoušet. Spouštení se vybírá prímo z Biosu (tedy EFI) a i tam se jednoduše maže.
Trošku se mne zatím nezamlouvá, že to nejde pres GRUB. Grub pri update vypisoval i memtest apod, ale pri bootu nenabízí. Já mel vždy default pevný boot z sda a vybíral z položek. V prípade jiné zmeny pres "tajnou" F12 vybral neco jiného. Tedy dvojitý výber. Zde je jen jeden.

V EFI (/dev/sdc1 237MiB) mám již tři zavaděče (jednou se nepovedla obnova grub z jiného návodu). Zatím obsazeno pouhých 22.6MiB.
EFI má podaresáře EFI, TEMP a boot.
V EFI/boot je jen soubor bootx64.efi 672kB.
V EFI/EFI je jsou podadresáře boot, grub (asi ten neovedený) 2.9MB jen s konfiguračníma souborama, ubuntu 122.9kB jen s grubx64.efi a Microsoft 18MB s celým balastem istalačního podadresáře boot a obsahuje také mem test . Tedy zavaděč je dle systému. Ale ačkoliv obsahují memtest, nikdo ho nedáva s možností bootu. Ale je pravda, že ve WIN jsem ho již vyvolal.

--omlouvám se za tento flame, ale tato otázka zde stále nebyla zodpovezena a snad nekomu pomužže..