Reinstalace XP a přístup do staré složky admin

petr_brno

Reinstalace XP a přístup do staré složky admin
« kdy: 12. 06. 2010, 08:31:31 »
Dobrý den, prosím o pomoc popřípadě o odkaz na diskuzi, kde je možné získat pomoc.
Reinstaloval jsem systém W XP a mám dva problémy.První je že se nemohu dostat do staré složky C:​\Documents and Settings​\admin což je složka předchozího systému. Stále to píše přístup odepřen v total comanru se snažím nalogovat i jako administrátor ale nechce mne to tam pustit. V nouzovém režimu se to chová stejně.Dal jsem to nastartovat i v nouz. režimu se syst. DOS a ani příkazem ...CD admin mi to píše přístup odepřen.Potřebuji se tam nutně dostat.Mám šanci? No a druhý problém je že windows chce jakousi aktivaci ...mám legální OEM verzi. Děkuji za radu
« Poslední změna: 14. 06. 2010, 00:00:58 od Petr Krčmář »


branchman

Re: Reinstalace W XP-znemožněn přístup do staré složky admin
« Odpověď #1 kdy: 12. 06. 2010, 09:40:17 »
Ak si mal byvaly %HOMEPATH% sifrovany a nevies povodne guid (?), tak ti nepomoze uz ani svatena voda. Skus si disk namountovat v nejakom Linuxe, tam sa da vidiet vsetko a na pristupove prava sa nepozera.

Ked chce Windows aktivaciu, tak to aktivuj - oni obycajne chcu, aby mal PC stale pristup k centru od MS, inak ti hrozi, ze ti zacne vyskakovat hlaska, ze si obetou softwarovej kriminality. Stacilo zablokovat vsetky rozsahy MS na routeri a po mesiaci sa to objavilo, pricom je Windows legalny len s freewarom + FOSS softwarom; majitel ho pouziva na prehliadanie videi na Youtube a Skype - ked som dovolil ET-mu zavolat domov, tak uz bol spokojny. Majitel skoro dostal infarkt z toho, co ked k nemu dojde nejaka soft. policia (strasenie BSA), ved Win. mu predali automaticky s PC... Bud to skusa MS na kazdeho alebo sa len chcel niekto z MS pobavit. Nastastie u Linuxu sa mi to este nestalo (ani pri Linuxe stiahnutom z torrentov :D).

petr_brno

Re: Reinstalace W XP-znemožněn přístup do staré složky admin
« Odpověď #2 kdy: 12. 06. 2010, 10:52:54 »
děkuji za radu. S tím Linuxem to zní zajímavě.Již delší dobu nad ním uvažuji. Konečně mám pádný důvod si jej nainstalovat a vyzkoušet, jaké to je pracovat na stabilním systému.Diky

branchman

Re: Reinstalace W XP-znemožněn přístup do staré složky admin
« Odpověď #3 kdy: 12. 06. 2010, 12:47:10 »
Zachranovat sa da aj z LiveCD, cim ale samozrejme nikoho neodradujem od instalacie Linuxu.

cl1d3

Re: Reinstalace W XP-znemožněn přístup do staré složky admin
« Odpověď #4 kdy: 12. 06. 2010, 17:52:50 »
Ja som si obľúbil Boot Live systému z USB disku :-).


Re: Reinstalace W XP-znemožněn přístup do staré složky admin
« Odpověď #5 kdy: 13. 06. 2010, 13:44:47 »
Petr_Brno:
Nedelej si moc iluze o Linuxu ;). Linux Ti da vse co si prejes, ale musis s nim umet... Tzn., predpokladam, ze si nainstalujes Linux, budes ho pouzivat 14 dni, zjistis, ze Ti nic nefunguje, vsechno pada ... a nakonec na nej zacnes nadavat, ze se je to kram. Bohuzel, neni to tak. Chyba je vzdy mezi klavesnici a zidli... Linux se totiz musi dobre vyladit, ne jako Widle, ktere jsou kompletne nastavene uz po instalaci a vse funguje...

.

Re: Reinstalace W XP-znemožněn přístup do staré složky admin
« Odpověď #6 kdy: 13. 06. 2010, 14:58:33 »
Citace
Chyba je vzdy mezi klavesnici a zidli...

To je lež jako věž a jestli si to opravdu myslíš, tak jsi buď naivní nebo hloupý. GNU/Linux má spoustu problémů a tím, že je zameteš pod koberec takovým stupidním tvrzením, nikomu nepomůžeš.

Re: Reinstalace W XP-znemožněn přístup do staré složky admin
« Odpověď #7 kdy: 13. 06. 2010, 16:49:26 »
Linux se totiz musi dobre vyladit, ne jako Widle, ktere jsou kompletne nastavene uz po instalaci a vse funguje...
To platí pro distra jako Slax nebo Arch (příp. čistý debian), ale u user-friendly dister jako Fedora, Ubuntu, Mint  je to spíš naopak. Pokud ve Windowsech všechno je už nainstalované a nastavené, tak nejspíš proto, že už to někdo udělal. V čistých nainstalovaných Windowsech je typicky potřeba víc věcí doinstalovat než v Linuxu. I když Windows 7 už si automaticky dotáhne ovladače přes Windows Update, takže je to v pohodě.

Platič

Re: Reinstalace W XP-znemožněn přístup do staré složky admin
« Odpověď #8 kdy: 13. 06. 2010, 17:49:10 »
Linux se totiz musi dobre vyladit, ne jako Widle, ktere jsou kompletne nastavene uz po instalaci a vse funguje...
Co si budeme povídat, ty Widle jsou pěkné sfině.
Ještě větší zákeřnost je, že windouzáci vůbec netráví vybíráním distribuce např. půl roku. Jsou to paka.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Reinstalace W XP-znemožněn přístup do staré složky admin
« Odpověď #9 kdy: 13. 06. 2010, 17:55:12 »
Prusvih je asi v tom, ze po reinstalaci ma novy admin jine uid. Pokud tedy mate nejak divne nastavena prava na danou slozku, Widle vas nemusi pustit dovnitr. Napr. kdyz tam nemate v ACL Administrators->Full control. Vidle maji v ACL stare UID, k nemu nemaji jiz ani jmeno uzivatele, protoze stara SAM je v haji a v nove ma admin jine UID. Pokud se jedna o tohle, tak byste v pravech na slozku videl zaznam, kde by misto jmena uzivatele byl divny kod, zacinajici nejakym nesmyslem se slozenymi zavorkami.

Resenim je zmocnit se prav na slozku/soubory. Cili naklikat si slozku, Properties, Access rights (nebo jak se to jmenuje). Tam nekde Advanced, najit Take ownership a prevzit prava na slozku, podslozky a soubory - pridelit budto vam nebo skupine Administrators. To muzete samozrejme udelat jen jako uzivatel s adminskymi pravy. Pokud se jedna o nestesti zvane XP Home, jde to udelat jen v nouzovem rezimu, jinde s pravy hybat nemuzete. Po prevzeti prav pridelte prava tomu, kdo je ma mit a nechte propagovat do podslozek.

P.S.: Pokud jste pouzil sifrovani a nemate zalohu klicu, muzete se jit ozrat.

P.P:S.: V XP je defaultne zapnut tzv. Simple file sharing nebo jak se to jmenuje. Mam pocit, ze kdyz je to aktivovano, neda se z Vlastnosti souboru dostat na nastavovani prav (jak je to s nastavenim majitele, nevim, ale asi stejne). Cili je tu blbost nutno vypnout. Najde se to v nastavenich Windoze Exploreru, az dole ve Folder options->View.

P.P.P.S.: Vyse uvedene je psano zcela z hlavy, cili jsou tam mozna nepresnosti v detailech. Tak si to zkorigujte podle skutecnosti.

ET

Re: Reinstalace W XP-znemožněn přístup do staré složky admin
« Odpověď #10 kdy: 13. 06. 2010, 17:57:03 »
Zdar,

1] XP nekolik rad
 * zkus se prihlasit s uzivatelskym jmenem administrator, slozka by mela byt pristupna [na uvodni strance zmackni 2x CTRL+ALT+DEL a do jmena napis administrator a heslo - pravdepodobne prazdy ]
 * zkus slozku admin prevlastnit - http://support.microsoft.com/kb/308421/cs
 * pokud je slozka sifrovana, pravdepodobne bude treba nabootovat do starejch XP - potreba zeditovat c:\boot.ini [pridat radek a na novym radku zeditovat cestu do starych XP] - pochybuju ze linux ti s sifrovanim pomuze - po nabootovani si vykopiruj co chces

2] aktivace
 aktivace Windows je potreba u XP OEM verze - verze ktera je dodavana primo s PC a je NEPRENOSITELNA na jiny PC - na PC je nalepka s klicem k instalaci.
Je potreba VZDY aktivace on-line nebo po telefonu, POKUD nemas instalacky s predaktivovanim systemem [delaj nektery velky vyrobci PC]. Takze to proste pripoj k netu a dej aktivovat, nebo zavolej na cislo ktery ti to napise.








 


ET

Re: Reinstalace W XP-znemožněn přístup do staré složky admin
« Odpověď #11 kdy: 13. 06. 2010, 18:01:28 »
problem s uid by mel bejt vyresenej prihlasenim se jmenem administrator - ten ma vzdy stejny UID a ma plnou kontrolu

Prusvih je asi v tom, ze po reinstalaci ma novy admin jine uid. Pokud tedy mate nejak divne nastavena prava na danou slozku, Widle vas nemusi pustit dovnitr. Napr. kdyz tam nemate v ACL Administrators->Full control. Vidle maji v ACL stare UID, k nemu nemaji jiz ani jmeno uzivatele, protoze stara SAM je v haji a v nove ma admin jine UID. Pokud se jedna o tohle, tak byste v pravech na slozku videl zaznam, kde by misto jmena uzivatele byl divny kod, zacinajici nejakym nesmyslem se slozenymi zavorkami.

Resenim je zmocnit se prav na slozku/soubory. Cili naklikat si slozku, Properties, Access rights (nebo jak se to jmenuje). Tam nekde Advanced, najit Take ownership a prevzit prava na slozku, podslozky a soubory - pridelit budto vam nebo skupine Administrators. To muzete samozrejme udelat jen jako uzivatel s adminskymi pravy. Pokud se jedna o nestesti zvane XP Home, jde to udelat jen v nouzovem rezimu, jinde s pravy hybat nemuzete. Po prevzeti prav pridelte prava tomu, kdo je ma mit a nechte propagovat do podslozek.

P.S.: Pokud jste pouzil sifrovani a nemate zalohu klicu, muzete se jit ozrat.

P.P:S.: V XP je defaultne zapnut tzv. Simple file sharing nebo jak se to jmenuje. Mam pocit, ze kdyz je to aktivovano, neda se z Vlastnosti souboru dostat na nastavovani prav (jak je to s nastavenim majitele, nevim, ale asi stejne). Cili je tu blbost nutno vypnout. Najde se to v nastavenich Windoze Exploreru, az dole ve Folder options->View.

P.P.P.S.: Vyse uvedene je psano zcela z hlavy, cili jsou tam mozna nepresnosti v detailech. Tak si to zkorigujte podle skutecnosti.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Reinstalace W XP-znemožněn přístup do staré složky admin
« Odpověď #12 kdy: 13. 06. 2010, 19:19:21 »
problem s uid by mel bejt vyresenej prihlasenim se jmenem administrator - ten ma vzdy stejny UID a ma plnou kontrolu

Nevim, cloumaly mnou zrovna pochyby, jestli UID je vzdy stejne nebo ne. Krome toho tazatel mluvi o adminovi, ne o uzivateli administrator. Pokud si tedy zalozil jineho uzivatele, je UID jine na kazde instalaci. Byva treba zvykem zakladat jineho admina a originalniho zaheslovat hutnym heslem, ktere pak zapomenete nebo zakopete v lese pro pripad nouze. Dale je mozne, ze si nekdo hral s pravy a vykopal administratora a/nebo skupinu administratoru z pristupovych prav. V kazdem pripade, vyzkouset prevzit vlastnictvi nic v tomhle pripade nezkazi.

petr_brno

TO ALL:Re: Reinstalace W XP-znemožněn přístup do staré složky admin
« Odpověď #13 kdy: 13. 06. 2010, 20:22:57 »
Pánové, mockrát Vám všem děkuji.Příjemně jste mne překvapili.Tento dotaz jsem umístil na více diskuzích a jedině zde jsem dostal odpovědi.
    Považuji se za trochu nadprůměrného uživatele PC.(začínal jsem s nimi ještě jako kluk s počítači sinclrair,PMD,IQ a atd).
    Jinak s tím linuxem začar problém hned ze začátku.Nevěděl jsem kterou platformu si mám stáhnout dle dalších diskuzí jsem zvolil UBUNT.Při bootování z CD pohoda.Do složky mne pustil ale pokud jsem soubor jen zkopíroval jinam tak wokna pořád řvala že nemám přístupové práva.Pokud jsem ale soubor v linuxu otevřel a následně uložil tak vše bylo ok.Tak že problém z cca 80ti% vyřešen.Bude to pakárna praktikovat to na každý soubor.Horší to bylo když jsem se rozhodl si Linux pevně nainstalovat(jako druhý systém) při vytvoření druhého oddílu a následné instalaci se mu začalo něco nelíbit a instalace se nepovedla.No ještě se pokusím vyzkoušet to co popisuje  JardaP jestli porozumím pořádně tomu co popisoval.Je tam moc odborných výrazů.Jediné čemu jsem po zběžném přečtení porozumněl bylo že se mám jít ožrat (to mi jde dobře).Jinak upřímně pokud mi linux nebude zasírat počítač tak jako wokna a zpomalovat ho tak používám asi jen 4ři odborné programy, které potřebuji pro svoji práci a ty pro linux nejsou což si klidně jednou za čas spustím pod woknama.Tak asi zůstanu na linuxu...Tak jdu zase zkoušet oživovat a uvidíme.Teď budu týden mimo tak že pokud bude problém tak ho sem hodím asi až v sodotu. Zatím děkuji

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Reinstalace W XP-znemožněn přístup do staré složky admin
« Odpověď #14 kdy: 13. 06. 2010, 20:32:40 »
@petr_brno: Hlavne napis, jak to dopadlo. Nemam rad trhaky, kde nevidim konec.