Pár otázek ohledně unixu a programování

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #105 kdy: 01. 03. 2013, 14:27:06 »
Proto si myslím že by mělo být na programátorovi aby volil správné postupy a nenechal se šikanovat tím že mu použitá technologie vnucuje postupy které jsou pro řešení daného problému nevhodné.
O žádném šikanování nemůže být řeč. Když ten nástroj programátorovi nevyhovuje, tak ať ho nepoužívá, to je snad jasný ne? Nikdo není tak padlej na hlavu, aby tvrdil, že když všichni nepřesedlají z Javy na Scalu, tak bude konec světa.

Konkrétní příklad: čistě funkcionální List ve Scale má přístup k náhodnému prvku O(n) kde n je délka celého listu, oproti tomu ArrayList v Javě má přístup k náhodnému prvku O(1) neboli nejlepší možný - konstantní. K čemu je mi zjednodušení GC, když se mi zásadním způsobem zhorší efektivnost celého programu (protože zrovna potřebuji často používat ty náhodné přístupy)?
Jenže to porovnáváš dvě odlišné datové struktury: pole a lineární seznam (linked list). (teda předpokládám, že to tak je, aniž bych Scalu znal, protože ve funkc. jazycích se LL používá jako základní struktura).

Linked list prostě se složitostí O(1) udělat nejde, to není chyba Scaly :)


alef0

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #106 kdy: 01. 03. 2013, 16:53:20 »
Ja síce Scalu poznám len od pondelka, ale nie su tám ArrayBuffery práve na toto?

tris

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #107 kdy: 08. 03. 2013, 09:55:39 »
Citace
Imho ale většina adminů programovat (na rozumné úrovni) umí.
Pohybuji se docela dost mezi lidmi v korporátní sféře, kteří dělají adminy (takže radši přezdívka, nemám chuť někoho urazit). Myslím, že  slušně programuju (už je to dlouho, ale myslím, že s Jakubem jsem se potkal na škole...asi si mě bude pamatovat z OS...) ... a moje zkušenost je následující:
- to, co dělají admini bych zvládnul asi tak do měsíce absolutně v pohodě; neznám konkrétně Cisco certifikáty, ale dělal jsem nějaké certifikáty od jiné firmy, a "skripta přes noc" stačila (ne, nebylo to zrovna jednoduché)
- drtivá většina adminů NEUMÍ programovat. Někteří z nich kdysi dávno něco programovali, ale rozhodně to nehodlají pro profesi admina jakkoliv použít.
- ti, co se pohybují na Unixech, jsou typicky schopni napsat primitvní shellové skripty. Jakékoliv byť minimálně pokročilé programování např. v pythonu je pro ně naprosto nemožné. Lidi, kteří jsou schopni alespoň přečíst např. Pythonový skript a smysluplně upravit netriviální kód (byť sami nic nepíší) patří ke špičce. (a to je python asi nejvíc user-friendly jazyk, který znám)

Někdo tu psal, že admini Cisca končí s Ciscem. Můj pocit je ten, že přesně takhle to je. A čím dál víc mi připadá, že důvodem v principu není vzdělání, ale spíš pohled toho člověka. Zpětně k threadu o VŠ - teoretická informatiky ti vůbec nic nedá (musím říct, že z VŠ jsem opravdu využil absolutní minimum), ale je to slušný filtr na lidi, kteří jsou flexibilní řešit nové problémy. Ti lidi tyhle vlastnosti mají samozřejmě i bez teoretické informatiky. A lidi, kteří jdou dělat adminy, je jdou dělat v principu z toho důvodu, že na programování nemají chuť, inteligenci, představivost, trpělivost atd.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #108 kdy: 08. 03. 2013, 12:40:32 »
Citace
dělal jsem nějaké certifikáty od jiné firmy, a "skripta přes noc" stačila (ne, nebylo to zrovna jednoduché)
Udelat certifikat neznamena umet to pouzit v praxi. Certifikat je dulezity pro rozlisovani uchazecu o praci, ale nezaruci, ze clovek bude schopen dane znalosti pouzit nejak smysluplne v realnem svete.

Citace
Lidi, kteří jsou schopni alespoň přečíst např. Pythonový skript a smysluplně upravit netriviální kód (byť sami nic nepíší) patří ke špičce.
S timto nazorem se naprosto ztotoznim. Adminu znam hodne, ale jen velice malo lidi schopnych provozovat byt jen primitivni skripty v shellu nebo treba powershell na windows. Dle meho nazoru v dnesni dobe multiplatformnost k adminovani patri a predsudky nejsou moc na miste. Nerikam, ze je to nutnost, to jiste ne, ale rozhodne to neuskodi.

Citace
A čím dál víc mi připadá, že důvodem v principu není vzdělání, ale spíš pohled toho člověka.
Vzdy je to o pristupu jednotlivce k problemu. Skoly jsou jen jedna z moznosti jak nabyt znalosti, bohuzel system skolstvi u nas je v principu spatny a maze vlastni smysl sveho byti. K cemu jsou nejake tituly, kdyz ti schopni jsou hodnoceni stejne jako ti meneschopni a ba co je vubec nejhorsi, i ti neschopni. Drtiva vetsina VS studentu si pouze prodluzuje mladi, a jsou lini makat, pouze mala cast jsou ti, pro ktere to slouzi puvodnimu ucelu. Je to stejne jako se statnima maturitama. Po katastrofalnich vysledkach testovaci zkousky nikdo neresil, ze kvalita vyuky, vyucujicich a skol celkove stoji za prd, ale vsichni si stezovali, ze je to moc tezke. A tak, misto toho, aby se motivovali ti schopni, prizpusobuje se vse tem neschopnejm. Stejne tak spousta lidi co jde po tech certifikatech to dela pouze s vidinou automaticky vyssiho vydelku bez prace a hlubsiho porozumeni.


j

Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #109 kdy: 08. 03. 2013, 13:05:10 »
Udelat certifikat neznamena umet to pouzit v praxi. Certifikat je dulezity pro rozlisovani uchazecu o praci, ale nezaruci, ze clovek bude schopen dane znalosti pouzit nejak smysluplne v realnem svete.
Proto pokud jsem kdy nekoho vybiral, tak me nejake jeho certifikaty absolutne nezajimaly. Zajimalo me predevsim jestli ten clovek umi aspon neco z toho, co se po nem bude chtit.

Citace
Vzdy je to o pristupu jednotlivce k problemu. Skoly jsou jen jedna z moznosti jak nabyt znalosti, bohuzel system skolstvi u nas je v principu spatny a maze vlastni smysl sveho byti. K cemu jsou nejake tituly, kdyz ti schopni jsou hodnoceni stejne jako ti meneschopni a ba co je vubec nejhorsi, i ti neschopni. Drtiva vetsina VS studentu si pouze prodluzuje mladi, a jsou lini makat, pouze mala cast jsou ti, pro ktere to slouzi puvodnimu ucelu. Je to stejne jako se statnima maturitama. Po katastrofalnich vysledkach testovaci zkousky nikdo neresil, ze kvalita vyuky, vyucujicich a skol celkove stoji za prd, ale vsichni si stezovali, ze je to moc tezke. A tak, misto toho, aby se motivovali ti schopni, prizpusobuje se vse tem neschopnejm. Stejne tak spousta lidi co jde po tech certifikatech to dela pouze s vidinou automaticky vyssiho vydelku bez prace a hlubsiho porozumeni.
Ad maturity - to bylo predevsim o tom, ze ten kdo je pripravoval mel by povesen za koule do pruvanu. Kdyz sem si kuprikladu jako ITk prosel "IT" testy, tak nejen ze bych neodmaturoval, ja bych sel zcela osobne zadavateli rozbit hubu, protoze ty tzv "spravne" odpovedi byly dobre v 50% pripadu zcela spatne (velmi casto nebyla spravna ani jedna varianta nebo byly k dizpozici podstatne lepsi).

Nemluve o tom, ze jak asi tak muze dopadnout test o kterym se jeste 3 mesice predem nevi, jestli vubec bude a kdyz, tak z ceho vlastne.


smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pár otázek ohledně unixu a programování
« Odpověď #110 kdy: 08. 03. 2013, 13:33:02 »
Citace
Nemluve o tom, ze jak asi tak muze dopadnout test o kterym se jeste 3 mesice predem nevi, jestli vubec bude a kdyz, tak z ceho vlastne.
Ja mel na mysli predmety spolecne pro vsechny jako matematika ci cestina. Tam to tezko nekdo uhraje na nejakou fuzzy logiku a zcela krasne se ukazalo, ze napriklad to, co jsme my brali na ZS nezvladaji nekteri maturanti v dnesni dobe.