Logování aktivity uživatelů v síti

Re:Logování aktivity uživatelů v síti
« Odpověď #15 kdy: 22. 02. 2013, 15:35:27 »
Jeste me docela zaujala tahle pasaz:

Citace
Ústavní soud dále judikoval, že právo na ochranu před neoprávněnými zásahy do soukromí se zpravidla vztahuje na případy zásahů do soukromé a rodinné sféry, v nichž jednotlivec projevuje svou osobnost svobodně a autonomně. V této sféře se však neocitá za situace, kdy v prostředí zaměstnavatele vystupuje a plní funkce pracovního charakteru. Rovněž pak listovní tajemství, tajemství jiných písemností a záznamů, tajemství zpráv podávaných telefonem, telegrafem nebo jiným podobným zařízením, nelze vztahovat na činnost, která má být svou povahou činností pracovní.15)

- ten judikat je velmi zajimavy a primo k nasemu tematu, vybiram:

Citace
Z uvedeného je zřejmé, že právo na ochranu před neoprávněnými zásahy do soukromí se zpravidla vztahuje na případy zásahů do soukromé a rodinné sféry, v nichž jednotlivec projevuje svou osobnost svobodně a autonomně. V této sféře se však neocitá za situace, kdy v prostředí zaměstnavatele vystupuje a plní funkce pracovního charakteru. Rovněž pak listovní tajemství, tajemství jiných písemností a záznamů, tajemství zpráv podávaných telefonem, telegrafem nebo jiným podobným zařízením, nelze vztahovat na činnost, která má být svou povahou činností pracovní.

V daném případě Ústavní soud sdílí názor obecných soudů, že detailním výpisem připojení služebního počítače stěžovatelky na internet dne 7. 7. 2006, z něhož vyplývá, že se stěžovatelka uvedeného dne připojila na stránky www.libimseti.cz, www.atlas.cz a www.spoluzaci.cz, včetně uvedení času, kdy připojení proběhlo, nedošlo k porušení čl. 13 Listiny a zásahu do práva stěžovatelky na soukromí, neboť stěžovatelka provedla připojení na zmíněné webové stránky ze služebního počítače, určeného k plnění pracovních povinností, umístěného v budově a kanceláři svého zaměstnavatele, který v rámci bezpečnostního systému monitoruje připojení na internet, což bylo stěžovatelce jistě známo a byla srozuměna s tím, že výpis z bezpečnostního sytému obsahuje report webové stránky, včetně konkrétního uživatelského jména (doménového účtu), které se na danou webovou stránku připojilo. Jinými slovy, že zaměstnavatel může kdykoli zjistit připojení konkrétního počítače k internetové síti. V tomto směru pak obecné soudy vyvrátily obhajobu stěžovatelky, že její služební počítač někdo zneužil, když konstatovaly, že pouze stěžovatelka měla motiv (viz výše), pracuje v kanceláři na služebním počítači sama. Náhodný kolemjdoucí by těžko měl předmětné fotografie k dispozici a navíc, její počítač je chráněn uživatelským jménem a heslem.
http://kraken.slv.cz/I.%C3%9AS452/09

- pokud spravne chapu podstatu, provozovatele serveru poskytli jako dukaz zaznamy o tom, ze predmetne fotky tam vlozil nekdo z konkretni IP a zamestnavatel dolozil, ze to bylo z pocitace stezovatelky.

US:
1. nerozporuje pravo zamestnavatele monitorovat vlastni IT prostredky, urcene k plneni pracovnich ukolu
2. konstatuje, ze v praci ma clovek primarne pracovat a proto neni mozne v takove situaci aplikovat pravo na ochranu soukromi v plne mire