Aplikace pro čistění Ubuntu

Franto

Aplikace pro čistění Ubuntu
« kdy: 07. 06. 2010, 09:31:40 »
Zdravím Linuxáky,
rád bych získal nějaký dobrý tip na aplikaci- optimalizace systému v Linux- Ubuntu / mazání nepotřebných souborů, historie prohlížení,.../ něco jako CCleaner ve Windows, předem děkuji za tipy.         franto
« Poslední změna: 07. 06. 2010, 10:12:11 od Petr Krčmář »


Jakub L.

Re: Aplikace pro čistění Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 07. 06. 2010, 10:20:26 »
BleachBit + vlastní bash skripty

Re: Aplikace pro čistění Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 07. 06. 2010, 21:19:34 »
Ubuntu Tweak

Re: Aplikace pro čistění Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 07. 06. 2010, 22:36:55 »
Ano priklanam sa k tomu tweaku...  ale myslim nejaky cleaner je aj priam vo UBUNTU vola sa to Pocitacovy udrzbar a najdes to v System > Sprava pouzil som ho raz a vymazal mi aj to co som nechcel :) takze tak

Fantomas

Re: Aplikace pro čistění Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 08. 06. 2010, 12:04:39 »
Automaticke cisteni systemu zvlaste v dobach tera disku je naprosta zbytecnost. Ze nekde zustane nejaky adresar ci konfiguracni soubor? Tim bych se vubec netrapil. Ve win ma smysl akorat sem tam procistit registr, v linu zase obcas smaznout nepotrebne baliky.


J

Re: Aplikace pro čistění Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 08. 06. 2010, 23:33:11 »
Jenze jednobajtovy soubor vam na tom disku sebere vic, jak jeden bajt. A cisteni ma smysl i proto, ze clovek nemusi za dva roky premyslet, proc se mu dana vec na disku vlastne nachazi.

Stanislav Vokac

Re: Aplikace pro čistění Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 23. 06. 2010, 11:12:46 »
Jenze jednobajtovy soubor vam na tom disku sebere vic, jak jeden bajt. A cisteni ma smysl i proto, ze clovek nemusi za dva roky premyslet, proc se mu dana vec na disku vlastne nachazi.
Hmm, pri prvnim, nebo druhem updatu se Ubuntu stejne rozsype a je lepsi ho nainstalovat od scratche, takze je to ve vysledku zcela jedno. Taky se priklanim k tomu neztracet takhle drahoceny cas.

Neo

Re: Aplikace pro čistění Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 23. 06. 2010, 13:21:50 »
Proč by se mělo Ubuntu rozsypat updatem/upgradem? Nejsem nějaký Ubuntu-fanatik, poslední dobou mi přijde jako strašný moloch a na notebooku přemýšlím o výměně, ale na jeho obranu, na dvou strojích mám Ubuntu od verze 6.10 nebo tak nějak a pokaždé byl proveden jen upgrade (někdy dokonce již do RC verze). Žádné známky rozsypání, zpomalení nebo něco podobného, většinou jede nová verze lépe než stará.

K tématu: doporučuji již zmiňovaný Tweak, případně BleachBit který toho dokáže odstranit opravdu hodně (pozor na to co mažete  :) ) Dobré je pročistit nevyužívané balíky (purge) a také apt-cache která dokáže zabrat hodně místa. Také se mi osvědčila aplikace Analyzátor využití disku kde nádherně vidíte kde vám co zabírá zbytečné místo.

Stanislav Vokac

Re: Aplikace pro čistění Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 23. 06. 2010, 14:29:50 »
Se zpomalenim se neda jinak nez souhlasit, kazdy dalsi release je opravdu lepe odladeny, ale s zivotnosti v prubehu nekolika updatu bych zase tak optimisticky nebyl, respektive ma zkusenost je dost opacna (sem tam prestane neco fungovat apod. vetsinou se to projevi az v prubehu uzivani a vyreseni zabere spoustu casu), ale samozrejme nevylucuji, ze mate jen z pekla stesti ;o)

Re: Aplikace pro čistění Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 24. 06. 2010, 08:05:18 »
Se zpomalenim se neda jinak nez souhlasit, kazdy dalsi release je opravdu lepe odladeny, ale s zivotnosti v prubehu nekolika updatu bych zase tak optimisticky nebyl, respektive ma zkusenost je dost opacna (sem tam prestane neco fungovat apod. vetsinou se to projevi az v prubehu uzivani a vyreseni zabere spoustu casu), ale samozrejme nevylucuji, ze mate jen z pekla stesti ;o)

Zdravím, já bych s tím až tak nesouhlasil. Já osobně využívám Update maximálně. Děláme testy Ubuntu a osobně si myslím, že pokud se někomu Ubuntu rozpadá není to ani tak update jako spíš uživatelským zásahem do systému a to tam kam by člověk neměl jít ;) Mezi námi...také jsem měl období kdy jsem to dělal a pak se velice divil, že mi něco nejde. Postupem času zjistíte, co můžete a co ne, popřípadě pokud chcete zasáhnout někam, kde to není běžné, musíte vědět hlavně jak.  Hodně lidí nám píše dotazy na http://linuxlex.cz a většinou se dobereme tomu, že to byla uživatelská chyba. Ale na druhou stranu souhlasím s tím, že se občas do update vloudí chybička od zdroje, ale v krátké době je většinou odstraněna a to uživatel opravdu neovlivní.  :) Není to jen u Ubuntu, je to v každí distribuci bez rozdílu.
K TÉMATU: Tweak se osvědčil nejvíce, originál aplikace na čištění podle mého názoru není dobrá volba.

djiri

Re: Aplikace pro čistění Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 24. 06. 2010, 08:18:43 »
no já mám momentálně na několika kompech buntu 10.04 a dva jsou povyšovaný od nějaký osmičky
a...... nevím o nějakejch problémech... samozřejmě že se občas něco posere ale jde to  opravit ( tady zatím šlo...), systém přeinstalovávám de-facto jen v případě že to zdechne na disk....