Nefunkční dual boot

arnz

Nefunkční dual boot
« kdy: 03. 02. 2013, 22:23:59 »
Dobry den,
mam problem s nactenim os. Pri nabootovani to vypise neco jako adresar nenalezen.
Jako prvni jsem si nainstaloval Windows 7 a potom Ubuntu 12.04, ale nabootovali se jen win., tak jsem zkousel podle fora nastavit grub a ted uz nenabootuju ani win.  :(
Tady pridavam nejake info: http://paste.ubuntu.com/1605916/
Dekuji za rady :)
« Poslední změna: 03. 02. 2013, 22:38:13 od Petr Krčmář »

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Nefunkční dual boot
« Odpověď #1 kdy: 03. 02. 2013, 23:38:59 »
Dobry den,
mam problem s nactenim os. Pri nabootovani to vypise neco jako adresar nenalezen.
Jako prvni jsem si nainstaloval Windows 7 a potom Ubuntu 12.04, ale nabootovali se jen win., tak jsem zkousel podle fora nastavit grub a ted uz nenabootuju ani win.  :(

Pokud jsi instaloval Win klasicky, bez vlastního rozdělení disku, tak s největší pravděpodobností bude mít dva oddíly. Z toho důvodu bude rozdělení disku jiné, než v tom příkladu a bude podle něj nutné upravit i ten grub. Jinak se domnívám, že v dual bootu je lepší instalovat zavaděč do oddílu s linuxem a upravit boot menu windowsu.

kdosi4

• 136
    • Zobrazit profil
« Odpověď #2 kdy: 12. 02. 2013, 16:33:13 »
Dobrý den

Dobry den,

Měl jsem podobný problém, na netbooku jsem měl Windows Xp, nefungovala USB a potřeboval jsem zjistit jestli je to softwarová nebo hardwarová chyba, tak jsem nainstaloval linux jako sekundární systém, čili systémy zaváděl GRUB, zjistil jsem, že se jedná o softwarovou chybu ve windows, takže jsem se rozhodl Linux odinstalovat, šel jsem do windows a smazal linuxový oddíl. To jsem neměl dělat.

Tímto jsem smazal linux (ostatně to jsem chtěl), ale zůstal tam GRUB, který přemazal MBR (MasterBootRecord - zavaděč windowsů), a kterému chyběl onen linux, "zapomněl" na windows a tupě házel error no such partition.

Pak jsem se o svém netbooku dočetl, že na disku je z výroby obnovovací oddíl PQSERVICE, takže jsem se rozhodl znova nainstalovat Linux, abych se dostal do výběru systémů, kde onen oddíl byl na výběr, kupodivu v instalaci byly Windows zmíněny, dal jsem opět nainstalovat linux vedle windows a tradá jelo to, resp. jsem se dostal do GRUBu, kde byl výběr systémů, tak jsem dal windows a  hodil stejný (podobný) error jako váš, adresář nenalezen.
Dále jsem si všiml, že v nabídce systémů v GRUBu je onen obnovovací oddíl, který jsem zapnul a obnovil systém (resp. windowsový oddíl) do výchozího stavu z výroby - systém byl čistý, jako přeinstalovaný, ovšem nefungoval, při pokusu o spuštění systému jsem dostal známý error - Soubor hal.dll chybí nebo je poškozen, nainstalujte znovu uvedený soubor.

Tento problém jsem dosud nevyřešil a v průběhu tohoto měsíce chci jít netbook (resp. obnovovací oddíl) rekalmovat.

Myslím, že u vás by bylo řešení, nabootovat Linux z LiveCD a pokusit se ho znovu nainstalovat VEDLE WINDOWS, poté se možná dostanete do GRUBu a je jistá šance, že by Windows opět fungovaly.

V případě, že by toto nefungovalo, napište, pomohu Vám dál.

JardaP .

• 11 064
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 12. 02. 2013, 19:52:21 »
MBR by snad melo jit obnovit z te microsofti Recovery Console, ktera by mela byt na instalacni CD.

jivep

« Odpověď #4 kdy: 13. 02. 2013, 10:53:07 »
pokud chces zpet win, tak zkus tento navod:
http://www.sevenforums.com/tutorials/20864-mbr-restore-windows-7-master-boot-record.html
pokud chces oba systemy, doporucuji samostatny /boot oddil.

a pokud chces jen mit moznost hrat si / pracovat s linuxem a zachovat game konzoli (win), tak pod win nainstaluj virtualbox a do nej danou distribuci (osobne vyzkouseno s mint, deb stable, ubuntu - funkcni)