Trestní odpovědnost za legálonost sw

Trestní odpovědnost za legálonost sw
« kdy: 25. 01. 2013, 08:44:31 »
Ahoj, kdysi jsem četl jeden odborný článek, kde se jasně vysvětlovalo, kdo má trestní odpovědnost za případný nelegální software ve firmě, kde existuje samostatné ICT oddělení. U firem, kde nemají ICT oddělení je to majitel (nebo jednatel?), ale tam kde mají ICT oddělení? Bohužel ten článek nemohu najít.

Pokud k porušování licencí softwaru dochází, tak jsou tu dvě klasické situace. Buď o tom majitel ví a vyžaduje to po ICT oddělení páč nechce platit další licence nebo o tom majitel nemá zdání a spoléhá na ICT oddělení, které si např. pro vlastní ulehčení práce instaluje nelegální software bez jeho vědomí.

Na kom je ovšem poté ona trestní odpovědnost?

Díky


Re:Trestní odpovědnost za legálonost sw
« Odpověď #1 kdy: 25. 01. 2013, 08:57:43 »
Vím, že od 1. ledna 2012 je to také právnická osoba, tady firma. Viz. http://www.microsoft.com/cze/legalnisoftware/softwarenekradu/firmy/zakon-se-meni.aspx Nejen...!

j

Re:Trestní odpovědnost za legálonost sw
« Odpověď #2 kdy: 25. 01. 2013, 09:17:51 »
Vzdy na majiteli.

Majitel se muze (za jistych okolnosti) te odpovednosti zbavit. Kuprikladu muze vydat pokyn, ze zadny nelegani SW nesmi byt pouzivan, ale to samo o sobe nestaci. Mel by byt schopen dolozit, ze to i kontroluje.
Technicky jeste muze delegovat osobu, na kterou tu zodpovednost prenese, ale pak musi byt zase schopen prokazat, ze ona osoba mela nejen tu odpovednost, ale take pravomoc a technicke moznosti s tim neco delat. Tzn opet zdaleka nestaci nechat ITka podepsat, ze za to odpovida, kdyz IT nemuze trebas prave majiteli smazat jeho nelegalni office.

Je to stejny, jako kdyz naridi nosit trebas skladnikum plembaky, ale je mu jedno, ze je nenosej => pripadnej pruser jde za nim, protoze on je povinen na bezpecnost prace dohlizet.