Distribuce cloudových aplikací pomocí Javy

Zopper

  • *****
  • 740
    • Zobrazit profil
Re:Distribuce cloudových aplikací pomocí Javy
« Odpověď #15 kdy: 01. 01. 2013, 13:19:10 »
Vzít obyčejnou licenci Windows (třeba XP), kterou má skoro každý doma (bohužel, protože mu to vnutil MS a prodejce HW) a dát ji na „server“ a spouštět na něm aplikace a vzdáleně je takto zpřístupnit uživatelům – tzn. něco jako terminálové služby, ale udělat si to po svém. Firmě by pak stačila jedna licence a legacy windows aplikace by si provozovali na tomto serveru. Dá se tohle udělat licenčně čistě?

Kdysi jsem podobný software viděl, bohužel už nevím název. Akorát nevím, jestli to bylo úplně OK z hlediska licence, protože MS by nejradši účtoval za každého uživatele (i třeba klienta, který se připojuje přes HTTP k Apache serveru).

Nejde. Pro vzdálenou práci uživatelů je potřeba windows server a terminálové licence, home/professional by prošlo MOŽNÁ kdyby to byl počítač toho uživatele a ten s ním vzdáleně pracoval, ale jen on, nikdo jiný.

Navíc ty licence, co má každý doma, jsou OEM a ty se nesmí použít mimo HW, s kterým byly dodány. Krabicovou verzi má doma jen málokdo.


Franta <xkucf03/>

Re:Distribuce cloudových aplikací pomocí Javy
« Odpověď #16 kdy: 01. 01. 2013, 13:40:57 »
Nejde. Pro vzdálenou práci uživatelů je potřeba windows server a terminálové licence…

Jasně, není žádné překvapení, že MS chce oškubat zákazníky, jak to jen jde. Ale zajímalo by mne, kde je přesně ta hranice. Co když někomu pošlu e-mail – je uživatelem (za kterého by se mělo platit) i ten příjemce? Co když si pustím SMTP server – je uživatelem každý server, který se připojí, nebo dokonce každý uživatel toho vzdáleného serveru? Co když si tam pustím HTTP server – platí to na přímé uživatele nebo i ty, kteří jsou za proxy? Jak se liší případ, kdy nějaká aplikace (např. PHP interpret) vygeneruje nějaký výstup a přes Apache ho pošle klientovi, od případu, kdy nějaká jiná aplikace (třeba LibreOffice) vygeneruje jiný výstup (grafický, stav aplikace) a pošle ho skrze ten javovský server (viz komentáře výše) ke klientovi? Jak se liší běžné HTTP POST parametry od parametrů obsahujících stisky kláves a pohyby myši (které můžou být nakonec taky zabalené do toho HTTP POSTu)?

Obávám se, že v tomhle nemají jasno ani obchodníci Microsoftu a že použijí veškeré prostředky (zastrašování, lži, vydírání… obecně FUD) k tomu, aby co nejvíc podojili zákazníka a donutili ho si koupit tu nejdražší licenci.

Nejlepší asi bude s teroristy nevyjednávat a použít jinou – svobodnější a férovější – platformu :-)

Zopper

  • *****
  • 740
    • Zobrazit profil
Re:Distribuce cloudových aplikací pomocí Javy
« Odpověď #17 kdy: 01. 01. 2013, 14:06:14 »
Pokud pošleš email, nebo pustíš SMTP server, tak se asi uživatel nepřipojuje terminálově a tedy nepotřebuješ terminálové licence. ;)

Ale jasně, určitě jsou nějaké hraniční případy, kde by mohly vzniknout problémy - nicméně nejsem odborník na MS licence a mám jen spíše kusé informace, které jsem někde zaslechl/zahlédl.

Franta <xkucf03/>

Re:Distribuce cloudových aplikací pomocí Javy
« Odpověď #18 kdy: 01. 01. 2013, 14:24:49 »
tak se asi uživatel nepřipojuje terminálově

Ale co přesně znamená, že se připojuje „terminálově“? Kdyby používal nějaké windowsí terminal services, tak je to jasné, ale když se použije jiné rozhraní?

Jose D

  • *****
  • 887
    • Zobrazit profil
Re:Distribuce cloudových aplikací pomocí Javy
« Odpověď #19 kdy: 01. 01. 2013, 15:18:03 »
Kdysi jsem podobný software viděl, bohužel už nevím název.
Citrix Xen App?


Re:Distribuce cloudových aplikací pomocí Javy
« Odpověď #20 kdy: 01. 01. 2013, 16:18:44 »
Mám pocit, že by každý ajťák pod čtyřicet měl každé ráno ještě před snídaní padesátkrát napsat: Nevymýšlet kolo! Nevymýšlet kolo! Nevymýšlet kolo! ...

:)

PanKapitánRUM

Re:Distribuce cloudových aplikací pomocí Javy
« Odpověď #21 kdy: 01. 01. 2013, 16:35:40 »


Citace
psychiatr prof. Cyril Höschl řekl při svém projevu "Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt.".

http://www.psp.cz/eknih/1990fs/slsn/stenprot/020schuz/s020006.htm
http://www.hoschl.cz/?lang=cz

Pak tedy nevidím důvod, proč by zrovna Ajťáci měli něco opisovat, když mají cca podobné intelektuální schopnosti jako lékaři.
(Pane bože, to se divím, že umře zbytečně jen každý 4-tý. http://www.ahaonline.cz/clanek/trapasy/10747/doktori-chybuji-tisice-lidi-umiraji-zbytecne.html http://zpravy.idnes.cz/ctvrtina-cechu-umira-zbytecne-tvrdi-ministerstvo-pry-i-vinou-lekaru-1jx-/domaci.aspx?c=A120217_125333_domaci_hv)

Vladimir Aubrecht

Re:Distribuce cloudových aplikací pomocí Javy
« Odpověď #22 kdy: 01. 01. 2013, 18:00:47 »
Citace
Pro Windows jsem nikdy neprogramoval, nějaký příklad by nebyl? A šlo by i posílat události – myš, stisky kláves?

Sample už bohužel nemám, ale co se týče obrazu, ten lze získat přes tuhle funkci:
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/dd144871(v=vs.85).aspx

Pokud se jí jako vstup dá NULL, tak vrací device context na plochu (případně přes parrenty se jde dostat i na taskbar, atd.).

Co se týče událostí, přesně netuším, ale třeba aplikace Spy++ co se instaluje s Visual Studiem ty události odchytávat umí, takže nějak to půjde ...

Franta <xkucf03/>

Re:Distribuce cloudových aplikací pomocí Javy
« Odpověď #23 kdy: 01. 01. 2013, 19:09:05 »
Citrix Xen App?

Ne, ne, tohle byla nějaká malá neznámá firma… Asi to řešili nějak podobně, jak je popsáno výše.

M.

Re:Distribuce cloudových aplikací pomocí Javy
« Odpověď #24 kdy: 01. 01. 2013, 20:50:44 »
Ta malá neznámá firma byla možná NX z Itálie a její Free NX verze produktu je součástí většiny linux distrinucí. Umí to vzdáleně posílat obraz z unixu (Xka), RDP i VNC, včetně přerušení/obnovení, případně jednu obrazovku sdílet více lidí, dále sdílení lokálního diksu/usb/zvuku na server atd. Je podporování publikování celého desktopu nebo jen okna aplikace. Podobných produktů je více. Vše je to na podobné brdo jako ten Citrix.
http://www.nomachine.com/
NX to má postaveno kolem komprimovaného X protokolu tlačeného přes SSH tunel a s X klientem zabaleno do jednoho hezlého klienta (pro wokna, linux, solaris, jablko). Dále mají k tomu i web portál, takže je to publokovatelné do web prohlížeče....

Ta myšlenka s licencemi pro wokna se řeší tak, že se koupí z druhé ruky OEM licence Windows XP profesionál (který obsahuje RDP server pro jednoho uživatele), ty se namlátí do vitrtuálů a v tom se pouští a přes NX publokují potřebné Win aplikace. Licenčně je to díky inteligentímu rozhodnutí EU soudu v pořádku (na území EU). Platí to, že musíte použít OEM licenci koupenou z druhé ruky. EU soud rozhodl, že můžu prodat svoji OEM licenci samostatně dál, když už ji nepotřebuji, bod licenčních podmínek zakazující přeprodej samotné licence je neplatný v EU. Dále ten, kdo koupí takto z druhé ruky OEM licenci už není vázán licenční smlouvou s Microsoftem, je omezne v nakládání pouze platným zněním autorskéhho zákona (všechny ty blbosit o nákupu s HW, používání jen s tím HW, zánik, používání jen jendou osobou platí jen pro prvního kupujícího). Takže si vzájemně se sousedem přeprodáte licenci neob využijete služeb překupníka licencí, např: http://www.zlegalizuj.cz/ Vyjde to levněji, než windows server a do něj patřičné CAL a RDP licence (ale je s tím víc párání s víc virutály).