Záměna licencí Windows na noteboocích?

jfeg

Re:Záměna licencí Windows na noteboocích?
« Odpověď #15 kdy: 06. 12. 2012, 17:36:23 »
nevim jak u Win8 OEM, ale u Win8 Pro OEM lze provest downgrade na Win7/Vista, ale kdo by chtel Visty, ze..


radek

Re:Záměna licencí Windows na noteboocích?
« Odpověď #16 kdy: 06. 12. 2012, 17:38:51 »
petr:a jak jinak chces instalovat win nez pres dvd, obvykle stahnute z netu? to jako chces udelst bitovou kopii disku a pak ji prenest?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Záměna licencí Windows na noteboocích?
« Odpověď #17 kdy: 06. 12. 2012, 18:59:55 »
tak mě napadlo licence na noteboocích vyměnit - je to monžný, nebo ne?  Asi by mělo, ale nikdy jsem se s microsoft licencema nepatlal..

Ano, mozne to je. Je na to potreba fen na vlasy, kterym se licence nahreje a ostry nuz, kterym se opatrne nadzvedne a pomalu sloupne. Po reinstalaci Widli ale patrne budes muset projit procesem aktivace pres telefon. Kdyz jsem jednou preinstaloval XP z neoriginalniho media, protoze originalni nebylo zadne a disk lehl a musel se vymenit, tak ta jejich dementni online aktivace nefungovala ani nahodou a bez telefonu to neslo.

Patrne to neni v souladu s Eula, ale na to sere pes. At te chyti a dokazi, ze jsi to tak nekoupil.

Petr

Re:Záměna licencí Windows na noteboocích?
« Odpověď #18 kdy: 06. 12. 2012, 19:18:03 »
To dokazi velice snadno - protoze podle toho cisla na stitku ti presne reknou, se kterym pocitacem byl prodan (vyrobni cislo!) a pro ktereho vyrobce byl ten stitek urcen (nekdy je to i na tom stitku primo uvedeno). Navic OEM software musi byt uveden na fakture spolecne s pocitacem. Takze budes vysvetlovat, jak se stitek z ciziho pocitace dostal na tenhle.

Pokud se bude instalovat z media stazeneho nekde z netu, tak je to Microsoft DVD, coz neni ta sama edice co je na tom pocitaci ted predinstalovana. Ta co je tam ted (Windows 7) se neaktivuje proti serveru Microsoftu, ale jen OEM klicem, takze je aktivovana na kazdem hw stejneho vyrobce.

Pokud se bude instalovat z MS media, tak online aktivace neprojde ne proto ze by byla rozbita, ale protoze to cislo je pro tenhle druh aktivace neplatne. Jedine co zbyva je skusit aktivaci po telefonu, pokud to zvedne plechova huba tak namackat cisla, pokud operator tak je treba ho skusit presvedcit. Aktivace Windows 8 uz funguje uplne jinak, a jsem zvedav, jak se ji povede aktivovat jinde kdyz je vazana na vyrobni cislo pocitace.


Tonda

  • *****
  • 635
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Záměna licencí Windows na noteboocích?
« Odpověď #19 kdy: 06. 12. 2012, 21:39:21 »
V práci máme nějakou korporátní paušální multilicenci na Windows, nicméně na počítačích jsou přesto OEM štítky s licenčnímu čísly, která nejsou použita. Opsal jsem si tedy číslo pro Win 7 Pro z HP desktopu, stáhl z netu ISO obraz a nainstaloval na notebook Samsung, online aktivace proběhla zcela hladce.

Takže bych zkusil nainstalovat systémy podle potřeby a zkusit aktivovat čísly ze štítků, pokud to nepůjde, tak na internetu se určitě nějaký způsob jak to zlomit najde. Striktně bráno to možná bude v rozporu s EULA. Ale pochybuji, že někdo bude dělat razii u domácího uživatele a kdyby snad ano, tak pochybuji, že někdo bude odsouzen za to, že si prohodil licence mezi dvěma počítači.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Záměna licencí Windows na noteboocích?
« Odpověď #20 kdy: 06. 12. 2012, 22:05:08 »
Takze budes vysvetlovat, jak se stitek z ciziho pocitace dostal na tenhle.

Nebudu. Kde neni zalobce, neni soudce. A i kdyby, odpovedi je "nevim, ja to takle koupil". Dokaz, ze to neni pravda.

karel

Re:Záměna licencí Windows na noteboocích?
« Odpověď #21 kdy: 06. 12. 2012, 22:33:38 »
To dokazi velice snadno - protoze podle toho cisla na stitku ti presne reknou, se kterym pocitacem byl prodan (vyrobni cislo!) a pro ktereho vyrobce byl ten stitek urcen (nekdy je to i na tom stitku primo uvedeno). Navic OEM software musi byt uveden na fakture spolecne s pocitacem. Takze budes vysvetlovat, jak se stitek z ciziho pocitace dostal na tenhle.

Pokud se bude instalovat z media stazeneho nekde z netu, tak je to Microsoft DVD, coz neni ta sama edice co je na tom pocitaci ted predinstalovana. Ta co je tam ted (Windows 7) se neaktivuje proti serveru Microsoftu, ale jen OEM klicem, takze je aktivovana na kazdem hw stejneho vyrobce.

Pokud se bude instalovat z MS media, tak online aktivace neprojde ne proto ze by byla rozbita, ale protoze to cislo je pro tenhle druh aktivace neplatne. Jedine co zbyva je skusit aktivaci po telefonu, pokud to zvedne plechova huba tak namackat cisla, pokud operator tak je treba ho skusit presvedcit. Aktivace Windows 8 uz funguje uplne jinak, a jsem zvedav, jak se ji povede aktivovat jinde kdyz je vazana na vyrobni cislo pocitace.

Jestli se na telefonu vůbec dozvíš potřebné informace. Před pár lety jsem si koupil notebook s 32bit Vistou. Z instalačky vista 64bit (nebyla dodaná k počítači) jsem si nainstaloval systém a napsalo to chybu při kontrole legálnosti. Tak jsem volal na tu jejich podporu a tam mi řekli, že si nemůžu instalovat 64bit verzi s 32bit klíčem a už vůbec ne z jiného média. Zdálo se mi to divné, když jsem chtěl přeinstalovat, tak hned na začátku EULy bylo napsáno že si můžu vybrat mezi 32bit a 64bit. Problém byl v tom, že jsem špatně opsal klíč. Můj systém pak byl naprosto legální i přesto co tvrdil microsoft (respektive zaměstnanci na telefonu). Já bych lidi z microsoftu nepřeceňoval. Mají v tom neskutečný bordel sami.

Kromě toho, když je štítek nalepený na počítači, tak nemůžu za to, že si někdo opíše klíč když u něj zrovna nejsem :)

David123

Re:Záměna licencí Windows na noteboocích?
« Odpověď #22 kdy: 06. 12. 2012, 22:37:49 »
Jedna věc jsou české zákony, druhá MS EULA. Podle ní se to nesmí. Ale reálně to jde, ozkoušeno.

tadeas

Re:Záměna licencí Windows na noteboocích?
« Odpověď #23 kdy: 07. 12. 2012, 08:43:35 »
Smlouva nesmí být v rozporu se zákonem, jinak je neplatná (úplně stejně jako zákon nesmí být v rozporu s Ústavou...).

radek

Re:Záměna licencí Windows na noteboocích?
« Odpověď #24 kdy: 07. 12. 2012, 09:14:12 »
Takze budes vysvetlovat, jak se stitek z ciziho pocitace dostal na tenhle.

Nebudu. Kde neni zalobce, neni soudce. A i kdyby, odpovedi je "nevim, ja to takle koupil". Dokaz, ze to neni pravda.

U sw uz toto neplati, taktez neplati ani vymluvy ja nevedel ze je to nelegalni ;) dokazuje se vina a to ti dokazou tim, ze je to tvuj pc. Druha stranka veci je, ze ti nidko do bytu kvuli spatne licencovanymu (nikoliv nelegalnimu) sw za 2000 nikdo nepujde.

MKzB

Re:Záměna licencí Windows na noteboocích?
« Odpověď #25 kdy: 07. 12. 2012, 14:22:24 »
Otázka do pranice? Byl už někdo stíhán za to, že používá nižší verzi sw, než na kterou má licenci?

Rax

Re:Záměna licencí Windows na noteboocích?
« Odpověď #26 kdy: 07. 12. 2012, 14:51:19 »
To dokazi velice snadno - protoze podle toho cisla na stitku ti presne reknou, se kterym pocitacem byl prodan (vyrobni cislo!) a pro ktereho vyrobce byl ten stitek urcen (nekdy je to i na tom stitku primo uvedeno). Navic OEM software musi byt uveden na fakture spolecne s pocitacem. Takze budes vysvetlovat, jak se stitek z ciziho pocitace dostal na tenhle.

Už někdo našel v zákonech ČR oporu k tvrzení, že licenci k softwarovému dílu lze v ČR vázat na fyzickou existenci nějaké samolepky ? Já to dodnes neviděl.

Sten

Re:Záměna licencí Windows na noteboocích?
« Odpověď #27 kdy: 07. 12. 2012, 17:32:04 »
Už někdo našel v zákonech ČR oporu k tvrzení, že licenci k softwarovému dílu lze v ČR vázat na fyzickou existenci nějaké samolepky ? Já to dodnes neviděl.

Licence je vždy faktura, na štítek se kašle.

j

Re:Záměna licencí Windows na noteboocích?
« Odpověď #28 kdy: 07. 12. 2012, 17:38:10 »
Ne, nelze, OEM licence jsou neprenosne. Pokud jsou oba notebooky od ruznych vyrobcu, nebude mozna ani instalace, protoze instalace OS je vazana na vyrobce a na zarizeni jineho vyrobce ji neni mozne provest. Kdyz se instalace poveden, nebude mozna aktivace, protoze licence jsou jiz jednou aktivovane na rozdilnych zarizenich.

Downgrade z 8 na 7 je mozny pouze u verze pro.
Pises nesmysly, jedine problem muze byt instalace z placek od dodavatele/vypalenych z toho notesu. Instalace cistych widli neni zadnej problem, a to vcetne pouziti cisla z uplne jinyho HW jinyho vyrobce. Pred 10ti minutama sem doinstaloval sedmy na stroj s licenci 8 a pouzil sem cislo z notesu. Vse samo naprosto legalni, cislo neni podstatny, a udelal sem to i presne v souladu s radou M$ hotline (onehda chtel kolega dela downgrade jak se ma, a zavolal jim... po 1/2 hodine dohadovani mu rekli, at pouzije cislo z nejakyho jinyho stroje ...). Uplne stejne lze pouzit jedno cislo nekolikrat, problem by to mohl zacit byt, pokud by se stejny cislo aktivovalo 10+x (podle vyjadreni M$) v nejakym kratkym horizontu (dny).

Co se OEM jako takovyho tejce - to je smlouva mezi dodavatelem SW(M$) a dodavatelem HW o tom, ze tuto licenci neproda samostatne, ale pouze s PC. Koncaka se vubec nedotyka. Autorsky zakon mu totiz (min v CR) dava naprosto jasne pravo, tu licenci vzit a !BEZ TOHO HW! ji trebas prodat (cimz samo prevede veskera prava = nemuze to dal pouzivat).

OEM licence dodana vyrobcem pocitace se aktivuje pomoci SLIC klice v BIOSu, takze je nemozne aby se Windows 7 urcena pouze pro HP aktivovala na Lenovu. Upozornuju, ze ty predinstalovane Windows se neaktivuji pomoci klice ktery je na stitku, maji vlastni OEM.
Jak sem psal vejs, nesmysl. Pokud ma nekdo relativne cistou isntalacku OEM widli, muze (a bude) fungovat na libovolnym HW. Mam tu trebas widle od dellu a vpohode vungujou na IBM (ani se neptaj na cislo) i na jinech strojich.

Vymen mezi sebou disky s nainstalovanym systemem a uvidis, co se stane. Pokud to bude rozdilny vyrobce notebooku, oba budou pozadovat aktivaci, ktera nejspis neprojde (OEM cislo pro jednotlive vyrobce).
Tohle bych nedelal, tohle widle prezijou jen vyjimecne.
Licence je vždy faktura, na štítek se kašle.
A jelikoz soukroma osoba neni povina faktury 10let skladovat, staci kdyz prohlasi, ze to koupila. Dokazat opak neni realne mozny.

Re:Záměna licencí Windows na noteboocích?
« Odpověď #29 kdy: 07. 12. 2012, 19:06:34 »
Co se OEM jako takovyho tejce - to je smlouva mezi dodavatelem SW(M$) a dodavatelem HW o tom, ze tuto licenci neproda samostatne, ale pouze s PC. Koncaka se vubec nedotyka.
Koncák dostane tuhle smlouvu: http://download.microsoft.com/Documents/UseTerms/Windows_8_Czech_430cfee9-9ecb-483a-a0a3-b6c0bfae3f85.pdf
(dá se k ní doklikat přes http://www.microsoft.com/About/Legal/EN/US/IntellectualProperty/UseTerms/Default.aspx )

Autorsky zakon mu totiz (min v CR) dava naprosto jasne pravo, tu licenci vzit a !BEZ TOHO HW! ji trebas prodat (cimz samo prevede veskera prava = nemuze to dal pouzivat).
Jestli je to naprosto jasné, to nemůžu soudit, nejsem právník. Ale každopádně je naprosto jasné, že pokud je to pravda, tak MS má  tak nedovzdělané právníky, že tohle neví. Viz ta odkazovaná smlouva:

Citace
Jak mohu software používat? Software se neprodává, pouze se uděluje licence k jeho užívání. V rámci této smlouvy vám udělujeme právo k instalaci a provozování jedné kopie pouze v počítači, s kterým jste software získali, (licencovaný počítač)
[...]
Mohu software převést na jiného uživatele? Software smíte převést přímo na jiného uživatele, avšak pouze společně s licencovaným počítačem.