PORTAL - Linuxova distribuce bezici z RAM disku
Uvod:
Existuji jiz stovky ruznych distribuci linuxu. Jen samotny svet Linuxu nabizi spoustu variant aplikaci, kde jich spousta dela to same, jen trochu jinak nebo je jen napsana jinymi autory. Nekdo to naziva svoboda vyberu, nekdo je primo nadsen z mnozstvi moznosti konfiguraci. Ale jsou take taci (napr. jmenovite tvurce prvni verze prostredi GNOME), kteri tuto variabilitu kritizuji. A muj nazor je ten, ze docela opravnene.
Zda se mi, ze kazdy, kdo je jen trochu schopen a chce, si proste vezme nejakou distribuci, predela tam "dve tri veci" a hned vznikne nova distribuce, ktera navisi jejich celkovy pocet o jednu. Kolikrat mam podezreni, ze ten zakladatel nove distribuce to dela jen proto, aby si tam mohl dat svuj osobne vytvoreny wallpaper, ktery byl na nejakych webovych strankach s wallpapery a themami hodnocen jen jako prumerny, coz ho zklamalo a svuj mindrak si leci tim, ze si ho teda da do sve vlastni distribuce. (pro flamery receno trochu s nadsazkou)
Osobne si myslim, ze kdyz by mela vzniknout nejaka nova distribuce linuxu, tak by mela delat to, co jeste zadna jina nedela. V opacnem pripade by se dotycny mel spise zamyslet nad tim, jestli by nemel radsi pomoci nejakemu tymu lidi, co jiz na necem pracuje.
PORTAL:
Co je to PORTAL? Teda krome toho, ze je to jedna z nejuspesnejsich video her, muze to byt zaroven zkratka z PORTAble Linux (PortaL). To uz ledacos napovi a zaroven i rozvasni mysl tomu, kdo pozorne cetl Uvod. Vzdyt myslenka portable linuxu je tady uz pekne dlouho.
Coz takhle, ze by ten PORTAL bezel kompletne v RAM disku. I to uz tu davno je. Tak proc zase delat nejakou novou distribuci PORTAL? Jestli vas napadlo, ze zamerem je prosadit kouzelne slovo jejiho nazvu "PORTAL" (jak skvely to nazev), tak vas zklamu, protoze ten nazev jsem vymyslel az po tom, co byla na svete zakladni myslenka. A tou je konfigurovatelnost.
Nevim, zdali uz neco takoveho tady je, ale ctete prosim dal, abyste se dozvedeli, co se pod tou "konfigurovatelnosti" mysli.
To jsem mel dneska v noci, tesne pred probuzenim, takovy sen, ktery uz nevim o cem byl, ale v nem se ten linux nejspise objevil.
popis PORTALu:
Zacnu od uplneho zacatku. Predstavte si, ze si od nekad (nejspise z Internetu) stahnete obraz disku CD nebo DVD. Vypalite ho (nebo ho date do virtualni masiny) a nabootujete. Spusti se instalator, ktery vam nabidne instalaci PORTALu. Bud muzete instalovat na harddisk, nebo na flashku nebo jinam (jinam = treba vytvorit jiny obraz disku CD nebo DVD) apod.
Pro tento pripad vyberu instalaci na flashku. A nyni nastava prvni cast konfigurace. Vy si v tom instalatoru muzete nastavit presne to, co se na tu flashku nainstaluje. Jinymi slovy na flashku se vam nenainstaluje cely CD nebo DVD, ale vy si z nej nainstalujete jenom neco, nebo vsechno nebo jen jednu vec.
Cele to kouzlo konfigurace spociva v jejich moznostech. Muzete si vybrat jiz predem nastavene konfigurace, jako napr. "minimal", "text console", "GNOME", "Default", "Desktop" atd. Nebo si muzete nakonfigurovat svuj linux a pak si vybrat z hotovych predkonfigurovanych balicku aplikaci. Nebo ta konfigurace muze jit az do takovych detailu, ze si vlastne nakonfigurujete do uplnych podrobnosti jakoby novou distribuci linuxu. Proste zalezi na tom, jak to tvurci PORTALu udelaji.
Ze tohle uz tady taky je? Tak ctete dal, abyste se dozvedeli vsechno.
Nakonfigurovali jste si svou vlastni "distribuci" a pak ji proste nainstalovali, v tomto pripade na flashku. A nyni nasleduje prvni spusteni a druha cast konfigurace.
Restartujete pocitac a nabootujete z flashky. Spusti se konfigurator "RAMconfigu" ("RAMconfig" je proste pracovni nazev, ktery jsem ted pouzil pro ucely tohoto diskusniho prispevku). Co je to RAMconfig? RAMconfig je presna konfugurace linuxu, ktera se cela nacte do RAM disku a ktera pak z neho pobezi.
Abych se vratil k popisu. Po prvnim spusteni s flashky se tedy nastartuje konfigurator RAMconfigu. V nem si presne nastavite (podobnym zpusobem jako pri instalaci) co a jak se nacte do RAM disku. Urcite si, jestli se nacte jenom textova konzole, nebo nejaky desktop environment, a dale seznam programu, ktere se tam nactou, a jestli linux bude poporovat site a jestli se tam nactou tyhle nebo tamty ovladace atd.
Takto si nakonfigurujete RAMconfigy, jako napr. "text only", "Internet", "Server", "Offline", "Steam games" atd. Doslova si muzete na jakemkoliv stupni nakonfigurovat vlastni verzi distribuce, ktera se pak nacte do RAM disku. Proste vlastni RAMconfig. Opet muzete konfigurovat zakladni veci, nebo jit az do uplnych detailu. To zas zalezi na tvurcich PORTALu.
No a kdyz to mate, tak opet restartujete pocitac (nebo treba ani nebude potreba ho restartovat) a nabootujete s flashky. Spusti se vam uvodni obrazovka se seznamem RAMconfigu. Vy si vyberete jeden z nich a zmacknete ENTER (nebo neco). RAMconfig se nacte do RAM disku a spusti. No a za chvili mate kompletni PORTAL linux spusteny ve sve vlastni osobni konfiguraci, kompletne bezici pouze v RAM.
Konec:
No a to je vlastne cele. Samozrejme by mohla existovat vec, ze si ulozite praci na flashku, treba tak ze budete mit zvlast RAM disk pro "/home" slozku, kterou si potom na konci prace ulozite.
Snad jeste dodam, ze distribuce PORTAL jeste neexistuje (tedy pokud uz to nekdo nedela). Ta by se musela teprve vytvorit. No a prave tomuto ucelu a zaroven otazkam, jestli to vubec ma smysl delat, by mela slouzit tato diskuse.