Využívání Linuxu ve firmách

Re:Využívání Linuxu ve firmách
« Odpověď #15 kdy: 01. 12. 2012, 10:13:33 »
Vyzera to, ze Finnace riaditelstvo donutilo 40 000 firiem v SR prejst z Linuxu na Windows
vid.
 9. 5. 2012

Odmietol Windows. A tak dostal od daniarov pokutu
„Je to presne to isté, ako keby štát určoval, že všetci podnikatelia smú používať iba telefón jedného výrobcu,“ vraví Slivka s tým, že využívanie operačného systému Linux má pre neho oveľa väčšie výhody ako Windows. „Vďaka tomu, že moja firma funguje na Linuxe, som za zhruba tri roky podnikania ušetril asi 25-tisíc eur.

Firiem, ktoré boli donútené Finančným riaditeľstvom SR nakúpiť operačný systém Windows, je určite viac. „Odhadujem, že môže ísť aj o viac ako 40-tisíc daňových subjektov, ktoré rezignovali a kúpili si operačný systém Windows,“ hovorí Slivka

„Vo firme využívame Linux. Keď som chcel mesačný výkaz kvôli dani z pridanej hodnoty poslať cez webovú aplikáciu eDane, neprešlo to,“ povedal HN podnikateľ. Smolu mal v tom, že daniari používali iba operačný systém Microsoft za použitia prehliadača Internet Explorer. Tento systém si však podnikateľ nekúpil a nasledovali takmer trojročné ťahanice s daňovákmi – tí dvanásťkrát jeho sťažnosti zamietli a udelili mu napokon pokutu 5 636 eur

František Slivka sa, samozrejme, so svojím problémom obrátil i na Finančné riaditeľstvo. Jeho odpoveď znela: „Uvedenú skutočnosť (podnikatelia na podanie výkazu môžu používať iba jeden operačný systém – pozn. HN) si plne uvedomujeme a máme záujem službu zladiť s platným výnosom o štandardoch.“ To znamená, že daňováci by mali zabezpečiť, aby aplikácia, ako aj celý portál, bola prístupná všetkým systémom. Len na spresnenie, portál s výnimkou tejto jednej služby multiplatformový je, teda na prístup doň je možné použiť akýkoľvek operačný systém.

Finančné riaditeľstvo SR argumentuje znením zákona. Ten totiž upravuje to, že podať daňový výkaz v súvislosti s daňou z pridanej hodnoty sa môže len elektronicky. „Papierovú formu súhrnného výkazu správca dane na základe novely zákona o DPH platnej od 1. januára 2010 nemôže akceptovať, nakoľko to neumožňuje zákon,“ reagovala hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Gabriela Dianová. 

http://hnonline.sk/c1-55740270-podnikatel-odmietol-windows-a-tak-dostal-od-statu-pokutu


Re:Využívání Linuxu ve firmách
« Odpověď #16 kdy: 01. 12. 2012, 12:11:17 »
Firma kde jsem dřív dělal Voip operator a callcentrum (je to pár let zpět takže verze nevim a asi se uz i zmenily)
Caa 100 operatorskych stanic
 - debian 32
 - ubnutu 32
 - nis/nfs client
 - staré plečky, potom se tam dávaly nějaké malé delly s celeronem
2x Server asterisk pro callcentrum
 - fujitsu
 - asi centos (delala to externi firma)
4x Server s openser pro voip zakazniky
 - fujitsu blade
 - debian
Nekolik dalsich serveru pro vyuctovani, software pro operatory callcentera, nis, smb, nfs, interni jabber
 - debian
Papalášské notebooky
 - widle

Re:Linux vo firme
« Odpověď #17 kdy: 03. 12. 2012, 12:08:01 »
Som software developer a som velkym zastancom pouzivania rieseni na Linuxe (vratane, workstations).
V robote ale pouzivam Windows ako workstation a serveri (mercurial, maven repo, apache, tomcat, intranet) mi bezi na debian-e.

Preco nie linux aj ako workstation?
Pretoze zakaznik a jeho technologia ma vzdy posledne slovo!

1. Ked budete musiet niekam pristupovat cez VPN klienta s tunelovanim TCP - tak jedine cez Win (ani ofik cisco pre linux to nevie)
2. Nedavno mi klient poskytol remote pristup len cez specificku verziu VNCViewera - opat v linuxe sach-mat.
3. Exchange - DavMail je super vec, ale len do doby, ked mate vnutornu politiku emailov nastavenu tak ze sa emaili stahuje na klienta (+ backup z klienta na backup server). Tu DavMail bohuzial nepomoze - pretoze ten funguje iba, ked "stihne" stiahnut email skor ako Outlook (alebo emaily ostavaju na serveri)
4. MS Office vs. Libre Office - vysvetlujte zakaznikovy, preco vam to LibreOffice formatuje spravne a preco jeho Office nie a opacne - a tu nejde len o read-only dokumenty, ale o dokumenty, ktore su editovane viacerymi stranami (prirucky, analyzy, specifikacie).
5. Total commander a pristup k sietovym diskom sa da nahradit sambou alebo mapovanim disku cez ssh-cko - ale pohldonost Total Commandera je velmi navykova (credential na pristup k remote diskom cez TC na urovni Windows)

Mam Linux rad, ale bohuzial vacsej penetracii do firiem zabranuje niekedy roznorodost pouzivania workstation a naroky zakaznika. Aspom ze na Windowse existuju virtualne plochy (Dexpot)

ak nieco nevies spravit tak to este neznamena ze sa to neda... napr. k tej 3) ak to takto nejaky admin nastavi tak je cisty debil, potom by maily neboli ani na OWA... ale vlastne ak maju nastavene POP3 tak preco pouzivat DavMail, vsak :D

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Využívání Linuxu ve firmách
« Odpověď #18 kdy: 03. 12. 2012, 13:40:50 »
U nas... Mala ale globalna firma, okolo 80 zamestnancov.
Z toho vacsina pouizva Windows/MS Office/... ,ale ca. 30 technickych zamestatnoc pouziva GNU/Linux. Distribucia podla chuti, dominuje Ubuntu, Mint a Debian. S napriklad hore spominanym cisco VPN clientom (vpnc) nikdy nebol problem, dokonca config file je prenositelny medzi windows a linux strojmi. Jedine co ma zvyklo hnevat boli MS Visio formaty, ale uz ani s tym nie je problem.

Bartn

Re:Využívání Linuxu ve firmách
« Odpověď #19 kdy: 03. 12. 2012, 15:13:50 »
Mensi firma ca 20 Zamestnancu.
V podstate 100% linux (Server i pracovni stanice), v pripade potreby Windows ve Virtualu.

---
2x Server, CentOS (Intel Xeon 5405)
2x LTSP Terminal Server, Kubuntu 12.04 (Intel Xeon X3363)
---
4x Workstation, Kubuntu 12.04 (Intel C2D)
---
8x Tenky Klient, LTSP (AMD NX1500 1GHz)
4x Tenky Klient, FreeNX (AMD NX1500 1GHz)
---
Vzdaleny pristup (Notebooky a Homeoffice) FreeNX
---