Kam uložit nastavení sítě?

Kam uložit nastavení sítě?
« kdy: 19. 11. 2012, 19:31:46 »
Zdar, v linuxu jsem docela začátečník. Postavil jsem si "router" ze staršího IBM pc. Má sloužit jako NAS, download server, minecraft server...

Vypadá to asi nějak takto: modem -> (eth1) server (eth2) -> switch -> komply

Sice běží stále, ale chci, aby po startu byl pokud možno ready, což zatím není, musím ručně konfigurovat síťovky..
Dále, pokud se vypnou všechny stanice, zruší se nastavení síťovky eth2, proto si chci dát do /etc/network/if-up.d/ autokonfiguraci. Vytvořil jsem si sh skript, kam jsem vložil řádky, které normálně píšu ručně(DHCP zatím nepoužívám)...
routing.sh
Kód: [Vybrat]
iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth1 -j MASQUERADE
iptables -A FORWARD -i eth1 -j ACCEPT
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
ifconfig eth2 up 192.168.1.10/24
Když to píšu ručně, není problém, ale pokud zavolám sh routing.sh, tak mi to vypíše tohle:
Kód: [Vybrat]
iptables: No chain/target/match by that name.
iptables: No chain/target/match by that name.
nevím co s tím, beztak to bude triviální, ale na netu jsem nic nenašel, poradíte prosím?
« Poslední změna: 19. 11. 2012, 20:20:51 od Petr Krčmář »


2012

Re:iptables - sh
« Odpověď #1 kdy: 19. 11. 2012, 19:45:56 »
Tyhle veci se nedelaji skriptem, ale zapisem do konfiguracnich souboru dane distribuce. Napr.: ipforwarding se persistentne zapisuje do /etc/sysctl.conf, maskarada se povoluje pres iptables-save, sitova konfigurace se zapisuje do samostatnych souboru pro to urcenych. Takze by bylo dobry sem napsat, co ze to vlastne pouzicas za distro (protoze v kazdym je to jinak) ... pak ti nekdo napise konkretni reseni.

Re:Kam uložit nastavení sítě?
« Odpověď #2 kdy: 19. 11. 2012, 20:40:28 »
ok díky, takže jsem dal iptables-save, evidentně to uložilo to nastavení... do sysctl.conf jsem dal na konec net.ipv4.ip_forward=1

no teď je otázka, když se vypnou všechny stanice, eth2 bude down, po připojení by bylo třeba napsat ifconfig eth2 up 192.168.1.10/24, tohle výše zmíněné příkazy řeší?

2012

Re:Kam uložit nastavení sítě?
« Odpověď #3 kdy: 19. 11. 2012, 21:17:06 »
Zase jsi mi zatajil, co pouzivas za distribuci. budu predpokladat (z tveho predchoziho dotazu na sambu), ze Debian ;) Takze:
ip_forwarding trvale povolis zapsanim net.ipv4.ip_forward=1 do /etc/sysctl.conf
NAT(maskaradu) a povoleni FORWARDU ulozis pomoci iptables-save:
Kód: [Vybrat]
iptables-save > /etc/iptables.rulessitovani vcetne nacteni ulozeneho iptables pres iptables-restore, nastavis v /etc/network/interfaces:
Kód: [Vybrat]
auto eth0
iface eth0 inet static
    address 192.168.1.10
    netmask 255.255.255.0
    pre-up iptables-restore < /etc/iptables.rules
    down iptables -F && iptables -t nat -F
a restartujes pomoci:
Kód: [Vybrat]
/etc/init.d/networking restart

Re:Kam uložit nastavení sítě?
« Odpověď #4 kdy: 19. 11. 2012, 21:34:56 »
sry, ano Debian...

jinat to eth0 mám asi nahradit eth2...?


2012

Re:Kam uložit nastavení sítě?
« Odpověď #5 kdy: 19. 11. 2012, 21:41:45 »
sry, ano Debian...

jinat to eth0 mám asi nahradit eth2...?

Jop.

antispamboot

Re:Kam uložit nastavení sítě?
« Odpověď #6 kdy: 19. 11. 2012, 23:35:15 »
Málokdo seriózní tu přispéje, protože tu řádí stále néjaký reklamní psychopat nulovými pŕíspévky, SPAMBOOT, dement.


Reklama

    Stálý člen
    *****
    Příspěvků: 0

 A pc jako router je nesmysl i z hlediska spotřeby, a i ceny.

Re:Kam uložit nastavení sítě?
« Odpověď #7 kdy: 20. 11. 2012, 07:23:19 »
Psal jsem, k čemu všemu bude sloužit, opravdu nelze čekat, že nějaká krabička s ARM procesorem rozběhne např. minecraft server...

Jinak jsem udělal vše, co jste mi řekl, ale stále při odpojení všech klientů se nastavení eth2 zresetuje a po opětovné připojení musím zadat ručně příkaz ifconfig eth2 up 192.168.1.10/24

každopádně jsem udělal v  adresáři /etc/network/if-up.d/ soubour eth2 s tím příkazem, stant to povalí..

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kam uložit nastavení sítě?
« Odpověď #8 kdy: 20. 11. 2012, 09:48:28 »
man interfaces
:-)

Re:Kam uložit nastavení sítě?
« Odpověď #9 kdy: 20. 11. 2012, 16:08:12 »
alebo ak ti nejde konfiguracia cez prikazovu riadku tak si tam hod webmina - http://www.webmin.com/

mozes to potom spravovat cez prehliadac a ulozi sa ti to tam kam ma ;)

Re:Kam uložit nastavení sítě?
« Odpověď #10 kdy: 20. 11. 2012, 22:27:42 »
Death Walker: ok, zkusím to, ale na druhou stranu se chci zase něco naučit, takže tohle mejdřív vyřeším :)

2012: dal jsem to do toho souboru, restartoval jsem net, ale stále, když vytáhnu LAN a zasunu, tak to znovu nenaskočí :(

2012

Re:Kam uložit nastavení sítě?
« Odpověď #11 kdy: 20. 11. 2012, 22:42:22 »
Proc vytahujes LAN?? Pridej si tam allow-hotplug... a jak uz nekdo psal, prostuduj si "man interfaces".
Kód: [Vybrat]
auto eth0
allow-hotplug eth0
iface eth0 inet static
...

Re:Kam uložit nastavení sítě?
« Odpověď #12 kdy: 20. 11. 2012, 22:46:23 »
vytahuju lan, páč to má stejný efekt, jako když se všechny stanice vypnou, jak jsem psal nahoře...

Tomas

Re:Kam uložit nastavení sítě?
« Odpověď #13 kdy: 21. 11. 2012, 14:20:38 »
Jednu vec mi hlava nebere.  "vytahnu lan protoze to je jako kdyz vsechny komply jsou vyple"
Prd tramtarie. Psal jsi ze mas switch mezi tvym "router"/"gateway" a stanicema.
Predpokladam ze stejne jako tento prvek ani switch nevypinas.
A ted prakticka otazka, v jakem stavu je port v pripade ze je kabelem pripojen do zapnuteho switche?
Vzdy aktivni i kdyz je sam v tom switchi. Teda pokud nemas nejaky extravagantni switch.

mimo soutez: Mozna by nebylo od veci se poptat ve svem blizkem okoli a najit si nejakeho linuxaka co pomuze.
Napr: jisty spoluzak mne navrh svemu kolegovi v praci, inu a tak ten kolega chtel a pouziva starsi nadbytecny notebook jako "linux router" taky se zamerem budouciho minecraftu.
nahozena samba, transmission, dnsmasq a dalsi + zakladni nastaveni. Zde si uzivatel, zacatecnik jak poleno, vybral CentOs.
Kdyz se neco deje, mam proti jeho linuxu icingu ci se ozve, a OpenVPN,ssh to pro mne jisti "vzdalenou pomoci".

Re:Kam uložit nastavení sítě?
« Odpověď #14 kdy: 21. 11. 2012, 14:38:27 »
Samozřejmě, že vytaženej LAN ≠ klienti off, ale co je pro mě důležité, tak to, že pokud vytáhnu lan a zasunu, zresetuje se mi IP adresa na eth2, stejně jako když se všechny PC vypnou...