Žije ještě projekt Compiz?

kei.101

Žije ještě projekt Compiz?
« kdy: 19. 11. 2012, 16:10:12 »
Dobrý den.

Mám doma jedno PC, kde bych si chtěl zkusit nainstalovat trošku přívětivější GUI než běžně používám (ratpoison/openbox). Kdysi dávno jsem používal kombinaci Xfce + Compiz a rád bych se k tomu vrátil, protože Gnome3 se mi hnusí a KDE4 se mi sice docela líbí, ale nechce se mi instalovat takovou spoustu závislostí. Navíc používám většinou gtk programy (i když pár qt programů se mi líbí..)

Instalovat budu na Gentoo. Co jsem ale koukal, nabyl jsem dojmu, že compiz už se nějakou dobu nevyvíjí a v Gentoo je myslím zamaskovaný nebo minimálně označený jako nestabilní.

Chtěl bych se tedy zeptat nějakých zkušených klikačů, kteří jsou aktuálně v obraze, jestli by mi doporučili:
1) Zkusit se vrátit k Xfce + Compiz
2) Zkusit jen Xfce (protože xfwm disponuje vším, co běžný uživatel potřebuje?)
3) Dát šanci KDE4
4) něco jiného?

Na Compizu mému oku lahodili především:
1) průhledná okna - to je nejen koukatelné, ale leckdy i praktické
2) desktop wall/cube
3) wobbly windows - moje oblíbená fíčurka :)

KWin myslím toho umí opravdu hodně, ale KDE4 je opravdu veliký balík. Naproti tomu Xfce toho umí zlomek, ale je to pár balíčků.. tak nevím :)

Předem díky za názory..
« Poslední změna: 19. 11. 2012, 20:16:52 od Petr Krčmář »


beer

  • *****
  • 729
    • Zobrazit profil
Re:žije ještě Compiz?
« Odpověď #1 kdy: 19. 11. 2012, 17:04:37 »
1) průhledná okna - to je nejen koukatelné, ale leckdy i praktické.

To umí i xfwm4 v xfce


Re:žije ještě Compiz?
« Odpověď #2 kdy: 19. 11. 2012, 18:46:24 »
Žije v Ubuntu: https://launchpad.net/compiz. :-)

Pro openSUSE a Fedoru lze nalézt aktuální verzi tady: http://download.opensuse.org/repositories/GNOME:/Ayatana/ (ale ten repozitář pro Fedoru je momentálně nějaký pokažený — jsou tam pro i686 a x86_64 různé verze balíčků).

Já ho používám hlavně kvůli pluginu pro správu barev (https://github.com/gebner/compiz-cms; pro majitele wide‐gamut monitorů neocenitelné) a Desktop Wall a Expo se také hodí, neužitečné efekty mám povypínané. Žádné „desktopové prostředí“ nemám, jako panel mám Avant Window Navigator a jako window decorator Emerald.

e3k

Re:Žije ještě projekt Compiz?
« Odpověď #3 kdy: 19. 11. 2012, 21:16:01 »
cit: http://en.gentoo-wiki.com/wiki/Compiz

Compiz will shortly be deprecated. It is advisable to use an alternative OpenGL Composite Rendering Window Manager such as KWin (KDE), Mutter (Gnome), or Xfce's Xfwm.

Ziktofel

Re:Žije ještě projekt Compiz?
« Odpověď #4 kdy: 19. 11. 2012, 21:28:03 »
co tak zkusit Cinnamon?


tadeas

Re:Žije ještě projekt Compiz?
« Odpověď #5 kdy: 19. 11. 2012, 22:19:38 »
3) Dát šanci KDE4
Používám to nějakou dobu a zatím mi to připadá jako nejpoužitelnější a nejvíc "trouble free" možnost. V Gentoo, zvlášť se slabším procesorem, to asi bude trošku opruz kompilovat, ale nedělal bych si moc iluze ani o tom XFCE. Ze zkušenosti jak se zkompilovalo qt, tak už to pak bylo celkem v pohodě, záleží ale samozřejmě na USE flagách, kolik toho člověk nakonec bude kompilovat.
Na Compizu mému oku lahodili především:
1) průhledná okna - to je nejen koukatelné, ale leckdy i praktické
Čistě ze zvědavosti, k čemu je to praktické? :)

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Žije ještě projekt Compiz?
« Odpověď #6 kdy: 19. 11. 2012, 23:43:22 »
A co konkrétně se Vám na Gnome hnusí? Já si na něj nemohu stěžovat, pracuje se mi mnohem efektivněji, než ve dvojkové řadě. Ano musel jsem změnit některé zvyklosti a začít, jak se říká na novo, ale zpět k dvojkové řadě už bych nechtěl. Zkusil jsem iten Cinnamon v Mintu, ale bylo takové ... no prostě loudavé a doruky mi to nesedlo. Nicméně chápu, že pro někoho může být Gnome 3 nepoužitelné.

TTT

Re:Žije ještě projekt Compiz?
« Odpověď #7 kdy: 20. 11. 2012, 00:31:54 »
Xfce + compiz používám už asi rok na archu. Asi před týdnem se mi rozbily fonty v rozličných aplikacích (pidgin, thunderbird, firefox), když vypnu compiz, tak to přestane, při resizování okna se to spraví, při vypnutém compizu taky. Ale je to snad první problém, na který jsem za ten rok narazil.

Arthur

  • ***
  • 168
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Žije ještě projekt Compiz?
« Odpověď #8 kdy: 20. 11. 2012, 09:55:59 »
a proč by neměl žít ?   na webu mají poslední development release ze září 2012. V Ubuntu repozitářích je i ve verzi 12.04, takže min. 5 let klid.  Ale je fakt že oproti stabilní verzi z Lucidu je v Precise v kombinaci s Xfce o poznání více bugů ...

kei.101

Re:Žije ještě projekt Compiz?
« Odpověď #9 kdy: 20. 11. 2012, 10:52:06 »
A co konkrétně se Vám na Gnome hnusí? Já si na něj nemohu stěžovat, pracuje se mi mnohem efektivněji, než ve dvojkové řadě. Ano musel jsem změnit některé zvyklosti a začít, jak se říká na novo, ale zpět k dvojkové řadě už bych nechtěl. Zkusil jsem iten Cinnamon v Mintu, ale bylo takové ... no prostě loudavé a doruky mi to nesedlo. Nicméně chápu, že pro někoho může být Gnome 3 nepoužitelné.

Prostě většina věcí v Gnome3 mému oku silně nelahodí. A to, co je tam třeba pro většinu lidí praktické, já sám vůec nepotřebuji. Ale to je subjektivní, o tom se nemá cenu dohadovat.

Můj hlavní problém je v tom, že nehledám desktopové prostření, ale jen hezký dobře konfigurovatelný window manager s užitečnými funkcemi. Jde mi především o pokročilou práci s okny. Nepužívám ikony na ploše, ani "start menu", ani podobné blbosti jako AWN. V ratpoison nebo openboxu mi na vše stačí pár klávesových zkratek. Rád bych si na domácím PC s nvidia grafikou zachoval dobrou konfigurovatelnost (hlavně kl. zkratek), přidal nějaké ty wow efekty :) (expo, wobbly windows, desktop wall apod.) a nemusel kvůli tomu udržovat moc balastu navíc.

Myslím, že nakonec vyzkouším, jestli nepůjde nějak minimalisticky nainstalovat KDE4 (rád bych vyzkoušel koncept aktivit) a pravděpodobně skončím u kombinace Compiz + Xfce panel (ne celé Xfce).

Mátě někdo nějaké praktické poznámky k aktivitám v KDE4?

kei.101

Re:Žije ještě projekt Compiz?
« Odpověď #10 kdy: 20. 11. 2012, 11:01:48 »
Na Compizu mému oku lahodili především:
1) průhledná okna - to je nejen koukatelné, ale leckdy i praktické
Čistě ze zvědavosti, k čemu je to praktické? :)

No třeba na menším display, když potřebuju víc údajů opsat z jednoho okna do druhého, tak si to horní okno mírně zprůhledním, abych viděl pod něj i to, co píšu :) Pokud to tedy nejde třeba celé hned zkopírovat. Často jsem takhle míval například maximalizovaný prohlížeč a přes něj částečně průhledný terminál nebo textový editor...

Nebo člověk může mít na pozadí zaplou televizi a přes ní (nebo její část) něco nenáročného sepisovat ;]

Nebo si člověk otevře jeden dokument s otázkami a jeden s doplněnými řešeními a může si je libovolně prolínat.. možnosti jsou neomezené :)

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Žije ještě projekt Compiz?
« Odpověď #11 kdy: 20. 11. 2012, 13:42:41 »
Jojo, poloprůhledný terminál používám taky. :)

doctorX

Re:Žije ještě projekt Compiz?
« Odpověď #12 kdy: 20. 11. 2012, 14:12:48 »
mam ted "nove" nainstalovany mint linux + fce + compiz + anw , hezci , lepsi a pouzitelnejsi prostedi jsem jeste nemem .
Je sice pravda , po posledni stable compiz je 0.8.8.8 , ale nejak to neresim , funguje to naprosto sqvele

doctorX

Re:Žije ještě projekt Compiz?
« Odpověď #13 kdy: 20. 11. 2012, 14:18:11 »
sry,
linut mint = linux mint 13
anw = awn

Ivorne

Re:Žije ještě projekt Compiz?
« Odpověď #14 kdy: 20. 11. 2012, 15:18:35 »
Já používám xfce4 + compiz na XUbuntu a skvěle vyhovuje. xfwm je také hezké, ale nedává zdaleka takové možnosti vlastní konfigurace. Teď si ještě instaluji gentoo a dávám tam také xfce4 + compiz. Vývojáři Gentoo se podle wiki na compiz moc optimisticky nedívají, defaultně je v gentoo zamaskovaný a jak už psal někdo výše, brzy má být deprecated. Nicméně Ubuntu má na Compizu postavenou svojí "chloubu" Unity, takže ho Canonical bude určitě ještě dlouho podporovat.

Jinak až to budeš instalovat na Gentoo, tak si neinstaluj tu verzi z hlavního repozitáře, ale z tu z overlaye desktop-effects. Z tohohle overlaye se neinstalují všechny balíky (compiz-fusion, compiz, compiz-plugins-main, compiz-plugins-extra, ccsm, libcompizconfig...), ale pouze balík 'compiz'. Já jsem k tomu potřeboval novější gcc (taky přes nějaký overlay) a musel jsem mít python 2 jako defaultní python interpreter. Jinak pak samotný běh už mám bez problému - mnohem lepší než z hlavního repozitáře. Je to myslím nějaká verze z launchpadu.

PS: Teď mě od definitivního přechodu na Gentoo trochu odradilo to, že mi po poslední aktualizaci nefunguje xorg při použití fglrx, ale co nadělám.